Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Copywriter – poradnik

utworzone przez | sty 16, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 9 Komentarze

Lwia część zachodniej cywilizacji twierdzi, że „na początku było słowo”. Jeżeli to prawda – być może czeka nas konieczność ponownego zdefiniowania „najstarszego zawodu świata”. Czy warto zostać copywriterem? Ile zarabia copywriter i jak zacząć pisać teksty w Internecie? Przeczytaj poradnik i przekonaj się sam.

Poradnik Copywritera

Poniżej znajdziesz webinar, z którego dowiesz się, skąd wzięło się określenie „copywriter”.

Przekonasz się, kto może zarabiać na pisaniu oraz poznasz podstawowe formy pracy copywriterów.

Opowiem Ci też, jak błyskawicznie wcielić teorię w życie i rozpocząć karierę w tym zawodzie.

Copywriter to rzemieślnik słowa. Tylko tyle i aż tyle. Obecnie nie istnieje żadna możliwość, aby dokładnie zdefiniować to, jakiej aktywności dotyczy ten zawód. Każdy, kto zajmuje się słowem w wymiarze użytkowym, jest, w pewnym sensie, copywriterem.

W tym momencie może pojawić się oburzenie wszystkich osób, dla których copywriter to wyłącznie twórca tekstów reklamowych. W końcu ten termin pojawił się nad Wisłą wraz z pierwszymi słowniczkami marketingu.

Obraz przedstawiający wątpliwości, jakie może mieć początkujący copywriter.

Obecnie największa rywalizacja występuje pomiędzy „klasycznymi copywriterami” od sloganów i „copywriterami SEO” od pozycjonowania witryn. Która strona sporu ma rację? Żadna.

Gdyby ściśle trzymać się definicji – copywriter to osoba, która układa czcionki na prasie drukarskiej z XIX wieku.

Chcesz przeczytać, skąd wziął się ten termin? Poznaj definicję copywritingu.

Dlaczego ludzie zatrudniają copywriterów

Internet to biznes. Aby biznes się kręcił, strona potrzebuje ruchu. Żeby generować ruch, niezbędne są interesujące treści. Im więcej treści, tym więcej ruchu.

Copywriter – praca dla dużych firm

Obraz przedstawiający, że copywriter może pracować dla różnych firm.

Niektóre witryny to w rzeczywistości ogromne firmy, które zatrudniają dziesiątki pisarzy. Wszystko to ma na celu stworzenie treści, które zwabią jak największą ilości internautów i skłonią ich do wydawania pieniędzy lub klikania w reklamy.

Praca jako copywriter dla celebrytów

Obraz przedstawiający, że copywriter może pracować dla różnych celebrytów.

Jednak duże firmy internetowe nie są jedynym miejscem pracy copywriterów. Pisanie jest dość pracochłonne. Wielu celebrytów po prostu nie ma na to czasu. Jednocześnie rezygnowanie z funkcjonowania w sieci i utrzymywania kontaktu z fanami jest nierozsądne. Dlatego do pomocy zatrudniają zawodowych pisarzy.

Praca jako copywriter SEO

Obraz przedstawiający, że copywriter może pisać teksty SEO.

Kolejnym ważnym segmentem jest pozycjonowanie witryn internetowych. Firmy z branży SEO utrzymują tysiące stron zapleczowych, które są wykorzystywane w procesie budowania linków. Linkbuilding pomaga ich klientom uzyskać dobrą pozycję w rankingu wyszukiwania. Tworzeniem zawartości tych stron zajmują się copywriterzy SEO.

W świadomości wielu osób, pisanie tekstów SEO to nadal tworzenie spamerskich, bezmyślnych utworów, w kółko powtarzających określoną frazę. Jednak zagadnienia związane z pozycjonowaniem ewoluują (i to bardzo szybko). Obecnie nie da się osiągnąć dobrej pozycji bez dostarczenia czytelnikom wartościowej treści. Ponadto liczy się forma jej przedstawienia. Pisanie SEO w żaden sposób nie powinno odstraszać ambitnych twórców. Z tego wpisu dowiesz się, jak stworzyć swój pierwszy tekst SEO.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Dlaczego warto zostać copywriterem

Po pierwsze dlatego, że w wielu przypadkach nikt nie jest w stanie zadbać o Twoje treści równie dobrze co Ty.

Ilość to nie to samo, co jakość. Musisz zdać sobie sprawę, że od kilku lat żyjemy w epoce content marketingu. Jeżeli w jakikolwiek sposób chcesz zaistnieć w sieci – albo zrobisz to sam, albo wyłożysz na to ogromne pieniądze.

Nie zrozum mnie źle – większość zawodowych copywriterów tworzy bardzo przyzwoite teksty. Jednak Ty masz nad nimi niesamowitą przewagę – doskonale znasz swoją niszę.

Jeżeli Twój biznes to sprzedaż kwiatów i chcesz uzyskać ruch na swojej stronie, możesz zapłacić za content:

Obraz przedstawiający, jak copywriter może pomóc rozwinąć Twój biznes.

Załóżmy, że wynajęty copywriter przyłoży się do roboty. Załóżmy, że zrobi poważny research (co wcale nie jest tak oczywiste). Napisze niezły tekst.

Jeżeli jesteś kwiaciarzem i posiadasz odrobinę wiedzy o copywritingu oraz SEO – bez problemu pokonasz tekst tego copywritera. Osiągniesz lepszą pozycję w wyszukiwarce.

Dlatego, że będziesz autentyczny. Dlatego, że wiesz, co faktycznie interesuje klientów. Bo znasz tysiąc odmian magnolii i potrafisz o nich opowiadać godzinami. Bo do tekstu dorzucisz kilka swoich zdjęć w ogrodniczkach i z łopatką w ręku. Bo rzeczywiście siedzisz w tym biznesie. Bo jesteś ekspertem.

Obraz przedstawiający, jak możesz rozwinąć własny biznes, gdy zostaniesz copywriterem.

Może Twój tekst nie będzie tak zgrabny jak jego (w końcu to zawodowy pisarz), ale w Internecie nie ma to większego znaczenia. Ludzie poszukują wiedzy i opinii praktyków. Niedoskonałości bardzo często są powiązane z autentycznością. Internauci to wiedzą i Google też o tym wie.

Duże portale wydają rocznie setki tysięcy złotych na zagadnienia związane z content marketingiem. Prowadzą regularne szkolenia dla swoich copywriterów (np. żeby pisali blog w tym samym stylu, co określony celebryta). Wtedy ma to sens. Jednak większość małych i średnich biznesów może jedynie pomarzyć o takim budżecie. Dlatego wielu przedsiębiorców musi robić to samodzielnie.

Po drugie – pisanie to bardzo przydatna umiejętność. Założyciel firmy 37Signals i współautor bestsellerowej książki „Rework” – Jason Fried – twierdzi:

„Jeśli masz kilku równorzędnych kandydatów do pracy, zatrudnij tego, który lepiej pisze.”

Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Osoby, które dobrze piszą nie mają problemów z komunikowaniem się, potrafią segregować myśli i eksponować to, co istotne.

Pisanie jest tak powszechną umiejętnością, że mało kto zwraca na nią uwagę. Niesłusznie. Jeżeli Twoja praca ma cokolwiek wspólnego z pisaniem (a prawdopodobnie ma i to sporo), warto dowiedzieć się, jak można robić to lepiej. Forma, w jakiej komunikujemy się ze światem, to najlepsze świadectwo naszego profesjonalizmu. Jeżeli chcesz szybko poprawić swój warsztat – wykorzystaj praktyczny kurs copywritingu.

Jak zostać copywriterem

Jeżeli odpowiadasz na e-mail od klienta, tworzysz ofertę czy opis swojej usługi – już jesteś copywriterem. W definicji „copywriter” zmieści się każdy, kto czerpie jakiekolwiek zyski z tworzenia tekstów użytkowych.

Jeżeli natomiast chciałbyś pracować wyłącznie jako twórca – pierwszym krokiem jest wybór dziedziny, w której będziesz się specjalizować. Zastanów się, czy wolisz realizować zlecenia, czy chciałbyś sam wymyślać i sprzedawać teksty? Czy bardziej interesuje Cię kierunek SEO, czy może chciałbyś pisać teksty na bloga? A może jedno i drugie?

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wybór kategorii. Musisz interesować się tym, o czym piszesz. Jeżeli nie konkretnym zagadnieniem, to przynajmniej dziedziną. Istnieją kategorie, w których bardzo łatwo sprzedawać teksty. Można tu wymienić chociażby Modę, Urodę, Zdrowie, Multimedia, Finanse, Marketing. Dużo trudniej sprzedawać teksty w takich kategoriach jak Podróże czy Kultura. Jednak jest to możliwe. Nie powinieneś rezygnować z mniej popularnych kategorii.

Wolisz pisać klasyczne teksty? Sprawdź, jak napisać książkę.

Czym zajmuje się SEO Copywriter

Mianem „copywritera SEO” możemy określić twórcę funkcjonalnych treści stron internetowych. Jego zadaniem jest stworzenie takiej zawartości, która wygeneruje ruch z wyszukiwarki lub serwisów społecznościowych.

Obraz przedstawiający, czym zajmuje się SEO Copywriter.

SEO to ogromny biznes.  Firmy pozycjonujące kupują dla swoich klientów tysiące najróżniejszych tekstów. Treści tekstowe mają pomóc stronom osiągnąć dobrą pozycję w wyszukiwarce.

Wykorzystywane w tym celu utwory określa się mianem „funkcjonalnych”. Ich długość i konstrukcja zależy od strategii pozycjonowania strony.

Teksty funkcjonalne tworzy się trochę inaczej, niż klasyczne. Większą uwagę przywiązuje się do rozmieszczenia słów kluczowych, konstrukcji tytułu i leadu. Częściej wykorzystuje się akapity. Tekst można uzupełniać treściami multimedialnymi (zdjęcia, filmy, rysunki).

Dobry artykuł SEO potrafi wygenerować dziesiątki tysięcy kliknięć miesięcznie. Gdy zdobędziemy ruch, możemy zastanowić się nad sposobami jego monetyzacji. Istnieją przeróżne formy zarabiania na stronie internetowej. Od wyświetlania reklam, przez sprzedaż produktów, aż do programów partnerskich. Większość tych sposobów opiera się na ruchu organicznym (pochodzącym z wyszukiwarki). Dlatego teksty funkcjonalne spełniają na stronie internetowej podobną rolę, co krew w ludzkim organizmie.

Chcesz dowiedzieć więcej o SEO? Przeczytaj poradnik –  SEO dla początkujących.

Czym zajmuje się blog Copywriter

Blog pozostaje jedną z najważniejszych form internetowego komunikowania się. Ludzie kochają blogi i chcą je czytać. Dlaczego? Bo blogi są prowadzone przez praktyków.

Internauci oczekują szybkiego i bezpośredniego dostępu do najbardziej istotnej wiedzy. Praktycy są w stanie im ją dostarczyć. Natomiast, z punktu widzenia przedsiębiorcy, prowadzenie bloga pozwala zdobyć rozpoznawalność oraz potwierdzić swoją pozycję eksperta (z tego wpisu dowiesz się jak założyć bloga).

Obraz przedstawiający, czym zajmuje się blog copywriter.

Z blogowaniem związany jest też pewien problem. Przyjęło się, że posty powinny pojawiać się regularne. Tworzenie wysokiej jakości wpisów wymaga czasu. Przez to wielu „blogerów” decyduje się na skorzystanie z usług copywritera.

U czytelników może wzbudzać to wątpliwości natury etycznej. W końcu czytając bloga znanej ekspertki od fitness, oczekują porad od niej, a nie od anonimowego pisarza.

Blogerzy przyłapani „na gorącym uczynku” tłumaczą się, że to oni tworzą rdzeń tekstu – natomiast copywriter tylko pomaga im odpowiednio dobrać słowa. Sami musicie ocenić, ile może być w tym prawdy 😉

Tak czy inaczej, tworzenie wpisów na bloga cieszy się dużym zainteresowaniem copywriterów. Być może dlatego, że jest to regularna robota. Współpracując z trzema-czterema blogami, w zasadzie można powiedzieć, że zorganizowaliśmy sobie etat. Z tego wpisu dowiesz się, jak pisać teksty na bloga.

Jak poradzić sobie jako początkujący copywriter

Pracę jako copywriter teoretycznie możesz zacząć już dzisiaj, a pierwszą wypłatę środków zlecić jutro. Na rynku funkcjonują dziesiątki portali, które pośredniczą w realizacji zleceń.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, która forma copywritingu będzie Ci odpowiadać, współpraca z tymi portalami pomoże Ci w podjęciu decyzji. Zrealizujesz kilka zleceń, dowiesz się, która kategoria i typ tekstu najbardziej Ci pasuje.

Ponadto przekonasz się, że zarabianie na pisaniu jest możliwe. Nic nie działa tak motywująco, jak stale powiększający się stan konta. Jeżeli jesteś gotowy, przeczytaj artykuł – jak zarabiać na pisaniu.

Jednak pisanie to specyficzna aktywność. Szybko zauważysz, że nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Bardzo ważne jest dokładne czytanie zleceń i sumienne realizowanie instrukcji zamawiającego. Przekonasz się także, jak istotne są terminy. Na rynku tworzenia tekstów Twoim największym kapitałem jest reputacja. Jeżeli podejmujesz jakiekolwiek zobowiązanie, musisz je zrealizować. Osoby zamawiające teksty, jako największy problem wskazują niedotrzymywanie terminów, a nie niską jakość utworu.

Jeżeli nie czujesz się jeszcze pewnie w danej kategorii, zacznij od pisania tekstów dla dużych portali. Na początek warto zainteresować się Goodcontent lub Textbookers. Na tych portalach możesz zarezerwować tylko jedno zlecenie na raz, a na jego wykonanie masz kilka godzin (najczęściej wystarczy Ci kilkadziesiąt minut). Gdy nabierzesz doświadczenia, możesz podejmować bardziej skomplikowaną współpracę (np. polegającą na stworzeniu określonej ilości tekstów miesięcznie).

Jeżeli w ogóle nie lubisz terminów i chcesz czerpać przyjemność z pisania, powinieneś działać na Giełdzie Tekstów. W tym wypadku sam określasz temat i długość tekstu, nad którym pracujesz. Sam wybierasz typ utworu i jego słowa kluczowe. Mało tego – sam określasz, za ile chcesz go sprzedać. Jeżeli uzyskasz odpowiednią reputację, będziesz zarabiać tyle samo, co przy realizacji zleceń.

Pamiętaj też, że copywriter musi pisać dużo. Bardzo dużo. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać siłę nawyku do regularnego pisania.

Twoim największym przeciwnikiem będzie brak weny. Nie ma nic gorszego, niż marnowanie czasu przed pustą stroną edytora tekstu. Jednak deficyt natchnienia można pokonać. Stosując podstawowe techniki organizacji pracy, zapewnisz sobie solidną efektywność.

Żeby zostać copywriterem nie musisz mieć żadnego formalnego wykształcenia. Twoje referencje opierają się głównie o portfolio.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Portfolio w copywritingu

Portfolio powinno być czymś naturalnym. Na pierwszym etapie pracy nie warto tracić czasu na jego świadomą konstrukcję. Większość skomplikowanych (oraz opłacalnych) zleceń i tak jest uzależniona od zatwierdzenia tekstu próbnego.

Aby pracować jako copywriter wystarczy Ci klawiatura i komputer. Zarabiać na pisaniu może dosłownie każdy. Z uwagi na to zamawiający dokonują ostrej selekcji. Jeżeli mają zamówienie, za które chcą zapłacić poważniejsze pieniądze, zbierają kilkadziesiąt „darmowych próbek”, a następnie wyłaniają laureata.

Dlaczego teksty próbne są odrzucane? Podstawowym problemem są błędy ortograficzne i stylistyczne. Pisanie tekstów internetowych to nie dyktando, jednak należy zachować pewien poziom. Na rynku funkcjonują dziesiątki copywriterów, którzy mają przed sobą jeszcze długą drogę do gramatycznej nirwany.

Sporo tekstów jest również odrzucanych, bo nie są podobne do tego, co tworzy właściciel strony. Jest to całkowicie zrozumiałe i nie ma co się obrażać. Content powinien być w miarę spójny.

Gdy tekst próbny zostanie zaakceptowany, następuje etap negocjacji ceny. I tutaj znów daję się we znaki powszechny dostęp do zawodu. Sporo copywriterów jest gotowych pisać za przysłowiową „miskę ryżu”. Myślę, że przedsiębiorcy nie do końca jeszcze zrozumieli, jak potężny może być content. Sprawia to, że na początku kariery większość copywriterów konkuruje głównie ceną.

Ale nie jest to tylko polska specyfika. Przez jakiś czas modne było outsourcingowanie tworzenia contentu poważnych stron anglojęzycznych do Indii 🙂

Cała historia nie skończyła dobrze, a duży udział w tym ma Google, który dokładnie bada współczynnik odrzuceń i średnią długość trwania sesji. Dzięki temu internauci sami „głosują”, jaki content bardziej im odpowiada. Poznaj podstawowe błędy copywriterów i dowiedz się, co możesz zrobić z odrzuconym tekstem.

Przykładowe teksty copywritera

Teksty tworzone przez copywriterów można podzielić na trzy najważniejsze kategorie:

copywriter i trzy podstawowe typy tekstów

1. Teksty preclowe

Pierwszą z nich są teksty preclowe. To krótkie utwory, bez większej wartości merytorycznej, przeznaczone do wykorzystania przez roboty wyszukiwarek. Zastosowań precli jest co najmniej kilka. Natomiast, z punktu widzenia copywritera, najważniejsze jest to, że ten typ tekstów nie zostanie przeczytany przez żywego użytkownika. Dlatego śmiało można puścić wodzę fantazji i spokojnie trenować pisarskie umiejętności – nie spotka Cię tu poważniejsza krytyka.

2. Teksty zapleczowe

Kolejna kategoria to zaplecza. Teksty zapleczowe wykorzystywane są przede wszystkim w procesie linkbuildingu. Umieszcza się je na stronach, które muszą generować ruch. Utwory w tej kategorii stanowią kompromis pomiędzy funkcjonalnością pozycjonującą, a zaspokojeniem potrzeb użytkownika.

Pisząc tekst zapleczowy należy zastosować edycję i konstrukcję charakterystyczną dla utworów funkcjonalnych. Mowa tu przede wszystkim o wyposażeniu tekstu w odpowiednią ilość akapitów i śródtytułów. Zaplecza nie wymagają merytorycznego zagłębiania temat, jednak muszą być napisanie zgrabnym i dającym się czytać językiem.

Zaplecza to ulubiona kategoria copywriterów. W tym miejscu można popisać się warsztatem. Szczególnie jeżeli ktoś ma umiejętność tworzenia zgrabnych tekstów o niczym.

3. Artykuły

Najważniejsze w pracy copywritera są artykuły SEO. To ogromna i wieloznaczna kategoria.

Posługując się terminem „artykuł”, na portalach pośredniczących w realizacji zleceń, będziemy mieć na myśli średniej długości teksty tematyczne lub specjalistyczne. Ich zadaniem (w przeciwieństwie do poprzednich kategorii) jest dostarczenie czytelnikowi wartościowych informacji. W tej kategorii zmieszczą się również wpisy na bloga.

Natomiast całą istotą porządnego artykułu SEO jest walka z konkurencją o darmowy ruch z wyszukiwarki.

Winston Churchill zwykł rozpoczynać przemówienia od zwrotu:

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, żeby wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy.

Ekipa Google widocznie nie słuchała przemówień Churchilla.  Premiowane są długie i wyczerpujące wpisy (wyczerpujące tam samo merytoryczne, jak i dla czytelnika).

Konkurencja napisała artykuł 1000 słów? Ty musisz napisać 1500. Oni napiszą 2000. Ty musisz napisać 2200, dorzucić filmik na youtube i darmowego ebooka. To obecna polityka największej wyszukiwarki.

Z jednej strony to dobrze, bo skutkiem takiego zachowania jest zwiększanie jakości treści w Internecie. Google w pewnym sensie wymusza dzielenie się wiedzą z użytkownikami. Z drugiej strony, na ekranie komputera czyta się dużo wolniej i trudniej, niż na papierze. Przebrnięcie przez tak długie treści stanowi spore wyzwanie. Za kilka miesięcy ten fakt może dotrzeć do osób odpowiedzialnych za tworzenie algorytmów, ocena się zmieni i wszyscy będą dzielić content. Wtedy okaże się, że co drugi blog ma kilka tysięcy wpisów 🙂

Sprawdź artykuł jak napisać opowiadanie i dowiedz się, jak utrzymać uwagę czytelników.

Jak wygląda praca copywritera

Nie istnieje jeden schemat, który mógłby przedstawić pracę copywritera. Wszystkie zawody związane z technologią muszą dynamicznie dostosowywać się do zmian na rynku.

Raczej niewielu copywriterów pracuje na etacie. Z resztą, sama idea etatu staje się coraz mniej modna (szczególnie wśród pracodawców). Outsourceinguje się dosłownie wszystko. Zjawisko to zostało określone terminem „Gig Economy”. Większość ekonomistów wyraża pogląd, że praca „od zlecenia do zlecenia” to nasza przyszłość.

Tak właśnie pracuje copywriter. Jego aktywność zawodowa skupia się na realizacji poszczególnych projektów, które pomogą mu zbudować atrakcyjne portfolio i zapewnią dostęp do… kolejnych projektów.

Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony może brakować nam bezpieczeństwa etatu, z drugiej zaś – freelancing jest dużo bardziej rozwijający. Copywriting nie musi stanowić jedynego źródła Twojego dochodu. Dla większości osób, pierwszy kontakt z pisaniem na zlecenie to wyłącznie dodatkowa praca w domu.

Opinie o copywritingu

Opinie dotyczące pracy copywritera są podzielone jak Półwysep Koreański. Wynika to z faktu, że w tym zawodzie wszystko zależy wyłącznie od nas. Nie istnieje struktura, hierarchia, narzucony tryb pracy. W jednym miesiącu zarobisz mniej, w drugim zdecydowanie więcej. Jeżeli zatrzymasz się w rozwoju, pretensje możesz mieć wyłącznie do samego siebie. Z tego wpisu dowiesz się o przyczynach niepowodzenia w copywritingu.

Otwarty dostęp do zawodu sprawia, że wielu twórcom dokucza konkurencja. Wpływa to na koszmarny poziom stawek osób początkujących. Jednak przytłaczająca większość copywriterów nie wychodzi poza pewien schemat. Współpracują z jednym portalem lub blogiem i nie inwestują w rozwój umiejętności. Dlatego trudno się dziwić, że narzekają na wynagrodzenie na poziomie 1500 zł miesięcznie.

Zapotrzebowanie na copywriterów jest ogromne, a im bardziej będziesz zagłębiał się w rynek, tym mniej konkurencji spotkasz. Wzrosną także Twoje stawki. Gdy nabierzesz już nieco doświadczenia, nawet nie będziesz zaglądał na portale pośredników. To zlecenia będą szukać Ciebie, a nie odwrotnie.

Z jednej strony można powiedzieć, że copywriter to zawód dla każdego. W końcu każdy może otworzyć przeglądarkę i zająć się pisaniem. Z drugiej strony – pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Jeżeli nie lubisz tworzyć, często dokucza Ci brak pomysłów i potrzebujesz złudnego poczucia bezpieczeństwa – być może powinieneś zająć się czymś innym (w artykule jak zarabiać w internecie przeczytasz o innych sposobach pracy online). Wszystkie te problemy można przezwyciężyć, jednak potrzeba do tego determinacji. Copywriter to zawód dla osób, które kochają tworzyć, które kochają zbierać wiedzę i się nią dzielić, które kochają pisać.

Zarobki copywritera

Copywriter rozliczany jest starą, redakcyjną metodą – wynagrodzeniem za 1000 zzs (znaków ze spacją). Nie jest to doskonała forma określania wartości tekstu. Po pierwsze, z punktu widzenia SEO liczą się bardziej słowa niż znaki. Po drugie, objętość tekstu w żaden sposób nie świadczy o jego jakości. No ale jest jak jest.

W przypadku popularnych portali stawki (netto) za 1000 zzs kształtują się następująco:

Tekst preclowy – 1,28 zł – 5 zł

Tekst zapleczowy – 2 zł – 10 zł

Artykuł – 10 zł i więcej

Nie są to ogromne kwoty, ale musimy pamiętać, że 1000 zzs to około 12 zdań. Napisanie ich to kwestia kilku lub kilkunastu minut.

Sytuacja wygląda inaczej w wypadku nawiązania stałej współpracy. Wtedy stawki ustalane są indywidualnie i można wynegocjować dużo więcej.

Początkujący copywriter, który pisze godzinę dziennie, zarobi około 500 zł w skali miesiąca. Dla osób, które traktują pisanie nieco poważniej, wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 2000-3000 zł miesięcznie. Górna granica praktycznie nie istnieje. Szczególnie, jeżeli potrafimy dobrze pisać w obcym języku. Wtedy możemy rozliczać się w dolarach lub euro. Sprawdź, ile zarabia copywriter.

Kwestie prawne copywritingu

Większość zleceń realizowanych jest w formie umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich. W przypadku dłuższej współpracy często wystawiamy fakturę VAT (nie musimy zakładać do tego działalności gospodarczej, fakturę możemy wystawić z pomocą pośrednika – np. portalu useme.eu, prowizje nie są odstraszające).

Obraz przedstawiający jak wyglądają kwestie prawne przy rozliczaniu się jako copywriter.

Muszę przyznać, że pisanie tekstów na zlecenie nie jest najgorszym rynkiem, na którym miałem okazję się poruszać. Nigdy nie spotkałem się z naciskami, żeby do faktury wpisywać inną kwotę, niż otrzymywałem w rzeczywistości. Nigdy nie miałem też ofert „współpracy na czarno” lub problemów ze sprawami podatkowymi. Oczywiście słyszałem o takich przypadkach, jednak nie są one tu regułą.

Spory wpływ na to ma fakt, że wszystkie rozliczenia dokonują się w sposób bezgotówkowy. Pieniądze otrzymujesz przelewem na konto. Dlatego po każdej płatności zostaje ślad, wszystko da się policzyć. Kombinowanie, żeby oszczędzić 3% lub 5% jest po prostu nieopłacalne.

Czy copywriting się opłaca

Copywriting to niesamowicie rozwijające zajęcie. Tworząc teksty internetowe poznasz podstawy pozycjonowania. Nauczysz się, czego potrzebują zleceniodawcy i czytelnicy. Poprawisz warsztat pisarski. Zdobędziesz pewność siebie. Niewykluczone, że Twoje teksty będą czytać tysiące lub setki tysięcy osób dziennie.

Poruszając się w wybranej kategorii, zdobywasz o niej wiedzę i jednocześnie zarabiasz. Pracujesz kreatywnie. W ten sposób rodzą się niesamowite pomysły na biznes. Nigdy nie wiadomo, jak daleko może doprowadzić Cię ta pozornie prosta aktywność.

Ponadto umiejętność zarobienia niezłych pieniędzy bez wychodzenia z domu poprawia bezpieczeństwo finansowe. Zawsze masz świadomość tego, że w razie potrzeby jesteś w stanie dorobić określoną kwotę. Nie musisz zostawać copywriterem „na pełny etat”. Tworząc zawartość stron internetowych, w zasadzie możesz pisać kiedy tylko chcesz (jeżeli nie przesadzisz ze zobowiązaniami w ramach stałej współpracy 🙂 ).

Copywriting to połączenie sztuki z użytecznością. Tworzenie wielkich rzeczy z malutkich elementów.

Sposobów zarabiania na pisaniu jest tak dużo, że na pewno znajdziesz ten, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Planujesz stworzyć komercyjną stronę internetową? Dowiedz się, jak zarabiać na blogu.

Przeczytaj, co musi umieć copywriter.

Wolisz zatrudnić copywriterów? Zacznij od strony copywriting.pl.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 16 stycznia, 2023