Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

SEO dla początkujących

utworzone przez | sty 21, 2023 | Zarabianie Na Blogu | 1 komentarz

Zastanawiasz się, ile artykułów w sieci jest wykorzystywanych do pozycjonowania? Chciałbyś poprawić widoczność swojej strony w wyszukiwarce Google? Dowiedz się, co to jest SEO i w jakim celu tworzy się teksty funkcjonalne. Naucz się rozpoznawać płatne artykuły i sprawdź, który z Twoich ulubionych portali jest zwykłą stroną zapleczową. W artykule bonus – podstawowe SEO w WordPressie w 4 szybkich krokach!

Co to jest SEO

SEO – Search Engine Optimization – to optymalizacja strony internetowej pod kątem algorytmu silników wyszukiwarki.

wykres seo dla początkujących

Celem SEO jest umieszczenie strony internetowej we wskazanym powyżej miejscu. Dlaczego właśnie tam? Bo to miejsce jest odwiedzane przez 80% internautów. Kolejne pozycje są zdecydowanie mniej popularne. Dlaczego nie na samej górze? Bo to miejsce akurat zajmują reklamy i nic z tym nie zrobimy 🙂

Kiedyś spotkałem się z ciekawą definicją SEO, mówiącą:

SEO – jest to ogół czynności mających na celu oszukanie silnika Google.

Jest w tym trochę prawdy. Ale tylko trochę. Oszustwo, samo w sobie, nie może być celem i podobnie jak w rzeczywistości – najczęściej kończy się źle. Zadaniem SEO jest raczej wskazanie silnikowi wyszukiwarki, że nasza strona jest lepsza, niż strona konkurencji.

Dzisiejsze SEO to próba powiedzenia do Google: „hej, zobacz, mam na stronie fajną zawartość, ruch powinien być kierowany do mnie”.

Jeżeli miałbym wskazać dwa hasła, które najtrafniej charakteryzują SEO, byłoby to:

  1. To nie takie proste, jak się wydaje
  2. To zależy

😉

Dlaczego tworzy się teksty funkcjonalne

Celem tekstów funkcjonalnych jest generowanie organicznych wejść na stronę. W rzeczywistym świecie ruch jest istotą życia. W świecie wirtualnym również ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu strona jest w stanie spełnić swoje zadanie. Może np. dostarczyć wiedzy, rozrywki albo coś sprzedać.

Chociaż kliknięcia same w sobie nie sprzedają ( patrz hasło 1 😉 ) – to brak kliknięć tym bardziej tego nie robi.

Jeżeli zaczniesz przeglądać artykuły dotyczące marketingu internetowego, po kilkudziesięciu sekundach natrafisz na zwrot – „content is the king”. I faktycznie, od czasu aktualizacji algorytmu o wdzięcznej nazwie „Panda” (2011 r.), trudno jest powalczyć o pozycję inną bronią, niż zawartość.

Ocena artykułów zmienia się co kilka miesięcy. Czasami premiowane są artykuły dłuższe, czasami krótsze. Czasami lepiej sprawdzają się treści multimedialne, niekiedy wystarczy klasyczna „ściana tekstu” ( patrz hasło 2 😉 ). Jedno nie ulega wątpliwości – jeżeli ktoś chce prowadzić popularną stronę internetową – musi zadbać o jej treści.

👉 Załóż Opłacalnego Bloga | Kurs Zarabiania Na Blogu Od PodstawObraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na blogu.

Jak rozpoznać treść SEO

Google to wyszukiwarka oparta o analizę tekstu. Na jego podstawie silniki dowiadują się, o czym jest strona i kiedy należy ją wyświetlić. Dlatego odpowiedni dobór słów ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania każdej witryny.

1. Odszukaj słowo kluczowe

Istnieją dwa podstawowe sposoby zdobywania pozycji w rankingu dla danego zapytania:

pozycjonowanie seo dla początkujących

Nasycenie słowem kluczowym – Strona docelowa musi zostać wyposażona w odpowiednią ilość słów kluczowych. Nie oznacza to, że powinniśmy umieszczać te słowa gdzie popadnie. To nie działa w ten sposób, że strona, która użyje zwrotu „buty do biegania” 1000 razy będzie wyżej, niż strona gdzie ten zwrot występuje tylko 10 razy (patrz hasło 1 😉 ).

Czasami w oczy rzucają się specyficzne zwroty, które wystają poza ogólny sens tekstu. Stanowi to doskonałą wskazówkę, że mamy do czynienia z (kiepskim) tekstem SEO.

Link building – Google ocenia wartość strony na podstawie ilości i jakości odnośników, które do niej prowadzą. Dlatego zdobywanie linków wpływa bezpośrednio na pozycję w rankingu. Link building powinien odbywać się w sposób naturalny. Powinniśmy stworzyć niesamowitą zawartość, poczekać cierpliwie na zaindeksowanie, zdobyć reputację wśród internautów, którzy będą polecać naszą stronę. Dzięki temu wyszukiwarka upewni się, że nasza witryna jest faktycznie ważna w danym zagadnieniu.

Proces ten może trwać w nieskończoność, a konkurencja nie śpi. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kilka lat oczekiwania. Dlatego wymyślono wiele „nienaturalnych” sposobów na zdobywanie linków. Esencją tekstu SEO jest to, że zawiera w sobie co najmniej jeden link.

2. Przeczytaj oznaczenie artykułu

„Artykuł sponsorowany”, „artykuł partnera”, „artykuł zewnętrzny” – jeżeli przeczytasz te określenia to wiedz, że coś się dzieje 😉

Nie każdy artykuł sponsorowany musi być artykułem SEO. Wszystko zależy od rodzaju zawartych w nim linków. Odnośniki mogą mieć następującą konstrukcję:

<a href=”strona-do-której-linkujemy.com” rel=”dofollow”>

lub

<a href=”strona-do-której-linkujemy.com” rel=”nofollow”>

Od atrybutu „dofollow” zależy, czy link będzie przekazywał stronie docelowej „autorytet” domeny gospodarza.

Zgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów, kupowane linki powinny mieć atrybut nofollow. Dlatego, gdy ktoś zapłaci za artykuł sponsorowany, nie powinien uzyskiwać bonusu w rankingu. Jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Link building ma krytyczne znaczenie dla szybkiego pozycjonowania.

Publikacja artykułów sponsorowanych to również jeden z najstarszych sposobów zarabiania na stronie internetowej. Czasami niesamowicie opłacalny. Najdroższa strona (jaką do tej pory spotkałem) oferowała sprzedaż artykułu 2500 zzs z jednym linkiem dofollow za 25 000 zł.

Kupowanie linków jest „nielegalne”. W razie wykrycia procederu na witrynę mogą zostać nałożone ręczne działania antyspamowe. Gdyby tylko istniał sposób na rzetelną weryfikację tych wytycznych – to żaden copywriter nie miałby roboty 😉

3. Linki jako słowo kluczowe – anchor text

Największą wartość ma link, który kieruje ruch do naszej witryny, odnosząc się bezpośrednio do interesującego nas słowa kluczowego (tzw. link exact match). Załóżmy, że prowadzimy sklep z butami. Pozycjonujemy się pod frazę: buty do biegania. Anchor text – lub inaczej tekst zakotwiczenia – w tym wypadku powinien wyglądać następująco:

…W okresie wiosennym zwiększa się popyt na buty do biegania

Podkreślona fraza stanowi jednocześnie odnośnik do naszej witryny. W ten sposób bezczelnie wskazujemy wyszukiwarce, o czym jest nasza strona. To typowy trick SEO. Naturalne linki wyglądają inaczej. Internauci najczęściej nie tracą czasu na analizę, jakie słowo kluczowe będzie pasować do polecanej witryny i wrzucają sam url lub linkują z wykorzystaniem bezużytecznych zwrotów „sprawdzisz na tej stronie”, „przeczytaj tutaj”, „więcej dowiesz się z…” itd. Dlatego, jeżeli natrafisz na artykuł z linkiem jako słowo kluczowe, możesz być niemal pewny, że jest to materiał pozycjonujący.

4. Dokąd prowadzą linki z treści artykułu

Linkować można wewnętrznie lub zewnętrznie.

Linkowanie wewnętrzne (wewnątrz jednej domeny) ma na celu utrzymanie uwagi użytkownika, który zainteresowany jednym artykułem, z dużym prawdopodobieństwem kliknie w następny. Ponadto pomaga wyszukiwarce prawidłowo zaindeksować wszystkie treści, które niekoniecznie muszą być widoczne z poziomu strony głównej.

Linkowanie zewnętrzne (do innej domeny) to sposób na wskazywanie czytelnikom ciekawej treści na innej stronie albo jej pozycjonowanie.

Jeżeli analizowany artykuł ma linki zewnętrzne, które stanowią jednocześnie słowo kluczowe – jest to tekst SEO.

Podstawowe SEO w 4 krokach

To wszystko wydaje Ci się dość skomplikowane? Na szczęście nie musisz się tego uczyć. Nie musisz obmyślać strategii wykorzystania stron zapleczowych. Nie musisz dowiadywać się, jaka jest różnica pomiędzy linkiem exact match a linkiem brandowym. Śmiało możesz zostawić te zagadnienia pasjonatom. Nie są Ci do niczego potrzebne (no chyba, że zamierzasz rywalizować o frazy typu „chwilówka online”).

seo dla początkujących - wykres przedstawiający, że seo to nie wszystko

Jeżeli chcesz zdobywać jakikolwiek ruch z wyszukiwarki – największe znaczenie ma content. Gdy będziesz tworzył i publikował interesujące treści, Google „przymknie oko” na drobne niedociągnięcia na poziomie optymalizacji. W dzisiejszych czasach możliwe jest generowanie pokaźnego ruchu z wyszukiwarki bez wykupowania ani jednego linku reklamowego. Bez mierzenia natężenia słów kluczowych. Bez wgłębiania się w niuanse SEO. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda zakładanie strony na wordpressie – zapraszam do wpisu jak założyć bloga.

Podstawowa optymalizacja strony internetowej zajmuje 30 minut i zrobimy ją wspólnie w 4 krokach, na przykładzie WordPressa:

Krok I – ustawianie tytułu i opisu witryny

seo dla początkujących ustawienia ogólne

Z poziomu menu WordPressa wybieramy zakładkę – „ustawienia” i podkategorię – „ogólne”.

seo dla początkujących konfiguracja ustawień ogólnych

To prawdziwy rdzeń naszego „SEO na szybko”. W tym miejscu wpisujemy tytuł witryny oraz jej opis. Nie lekceważ tych dwóch elementów! Na ich podstawie Google dowie się, o czym jest witryna i kiedy należy ją wyświetlić.

Pierwszym aspektem jest jej tytuł. To świetne miejsce na wkomponowanie najważniejszego słowa kluczowego, w które będziemy celować. Jeżeli nasza witryna dotyczy hurtowni gwoździ ( 😉 ), zamiast tytułować witrynę „suchą” nazwą firmy np.:

„Januszex”

lub

„Januszex – Twój najlepszy partner w biznesie”,

możemy zatytułować ją:

„Januszex – hurtownia gwoździ Kraków”

Voila. Jedno słowo kluczowe z głowy. Długość tytułu nie powinna przekraczać 7 słów.

Następnie przechodzimy do opisu witryny. To miejsce na 2-3 krótkie zdania charakteryzujące tematykę naszej strony internetowej (oraz miejsce na kolejne słowa kluczowe):

Januszex to profesjonalna hurtownia gwoździ w Krakowie. W naszej ofercie znajdziesz tanie gwoździe oraz inne materiały budowlane.

Opis witryny nie powinien przekroczyć długości 160 znaków, dlatego warto przemyśleć rolę każdego słowa. Tym sposobem, wykorzystaliśmy kilka słów kluczowych i daliśmy Google wskazówkę, czego dotyczy nasza strona. Pierwszy krok optymalizacji za nami.

Krok II – ustawianie adresów URL:

Gdy już poradziliśmy sobie z tytułem i opisem witryny, przechodzimy do odpowiedniego ustawienia adresów URL:

seo dla początkujących bezpośrednie odnośniki

Z listy ustawień wybieramy podkategorię: bezpośrednie odnośniki:

seo dla początkujących wykres przedstawiający przykładową konstrukcję adresów url

WordPress wskaże nam listę najpopularniejszych ustawień. Z punktu widzenia SEO wybór jest tylko jeden – nazwa posta. Zaznaczamy tą opcję i potwierdzamy zmianę klikając w „zapisz zmiany”. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź jakich ustawień adresów URL używają najpopularniejsze strony internetowe – nazwa posta króluje.

Dzięki takiej konstrukcji adresów uzyskasz dodatkowe miejsce na rozmieszczenie słów kluczowych. Wbrew pozorom internauci zwracają uwagę na URL w momencie decydowania o kliknięciu. Skomplikowana konstrukcja może wydać się im podejrzana. Najgorszymi opcjami, z punktu widzenia SEO, są ustawienia określone „prosty” oraz „liczbowy”. Tak skonstruowane adresy wpłyną negatywnie na pozycję w rankingu Google.

Krok III – Linkowanie wewnętrzne

Nawet najlepszy szablon WordPress może mieć trudności z prawidłowym zaindeksowaniem wszystkich treści na stronie. Dotyczy to w szczególności witryn, których starszy content jest słabo widoczny z poziomu strony głównej.

Link wewnętrzny wygląda następująco:

Sprawdź, jak zarządzać informacją wewnątrz tekstu – przeczytaj o zasadzie odwróconej piramidy.

Roboty Google’a nazywane są potocznie „pająkami”. To określenie wynika z ich specyficznego sposobu działania. Pająk, który zbiera informacje o witrynie, trafia na stronę główną, po czym wykorzystuje znalezione tam linki i przechodzi po nich do poszczególnych podstron.

Na każdej kolejnej stronie zachowuje się analogicznie. Pełznie po stworzonych przez webmastera linkach, jak po misternie splecionej pajęczynie. W trakcie podróży zbiera wszystkie potrzebne wyszukiwarce informacje.

Jeżeli zależy nam na ruchu organicznym, w naszym interesie jest to, żeby pająk trafił do każdego wpisu. Dzięki temu Google zacznie oceniać opublikowane tam treści i nadawać im odpowiednią pozycję w rankingu.

Tyle teorii. W praktyce istnieją dziesiątki sposób linkowania wewnętrznego. Linki mogą znaleźć się w treści wpisu, pomiędzy akapitami, pod artykułem itd. O ich wadach i zaletach można opowiadać w nieskończoność.

Z punktu widzenia podstawowego SEO powinieneś po prostu pamiętać, żeby umożliwić pająkom skuteczne poruszanie się po swojej witrynie. Wyposaż każdą stronę w co najmniej jeden link przychodzący.

Krok IV – Tytuł i opis meta każdej z podstron

To jest tytuł podstrony widoczny w wynikach wyszukiwania:

seo dla początkujących - ustawianie tytułu podstrony

To jest opis meta podstrony, widoczny w wynikach wyszukiwania:

seo dla początkujących - jak ustawić opis meta

A to jest … ?

seo dla początkujących tajemniczy element

Brawo ! To jest adres url, który ustawialiśmy w kroku II 🙂

Google przywiązuje duże znaczenie do współczynnika CTR (Click Through Rate). Ten współczynnik oznacza stosunek wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania do liczby kliknięć użytkowników. W skrócie – jeżeli Twoja witryna często pojawia się w rankingu wyszukań, a nikt w nią nie klika – Google z dużym prawdopodobieństwem zrzuci ją na dół.

Dlaczego?

Zadaniem każdej wyszukiwarki jest dostarczenie swoim użytkownikom odpowiedniego contentu. Skoro Twoja strona nie budzi zainteresowania (brak kliknięć) oznacza to, że nie odpowiada na potrzeby użytkowników Google w tym słowie kluczowym.

Prawidłowe ustawienie powyższych elementów podniesie współczynnk CTR.  Jeżeli pracujesz w WordPressie, oba elementy ustawisz z wykorzystaniem darmowej wtyczki Yoast SEO.

Co powinniśmy zawrzeć w tytule i opisie meta strony? Prawdę. Powinniśmy w zachęcający (ale bez przesady) sposób wskazać użytkownikowi wyszukiwarki, czego może się spodziewać po wejściu na naszą stronę. Np:

Tytuł:

Jak wymienić klocki w VW Golf 3 | Kocham VW Blog

Meta:

Praktyczny fotoporadnik wymiany klocków hamulcowych w VW Golf 3. Sprawdź, jak naprawić swój samochód bez pomocy mechanika.

W pierwszej kolejności musimy wskazać użytkownikowi, czego dotyczy nasz content. Nic nie robi tego lepiej niż tytuł. To miejsce, aby w kilku słowach wyjaśnić mu czego może się spodziewać po kliknięciu w link. Musimy tu opisać zarówno treść jak i charakter witryny. Założyłem, że nasza witryna to blog – ale możemy równie dobrze prowadzić portal specjalistyczny lub forum dyskusyjne.

Każda kategoria użytkowników będzie poszukiwać czegoś innego. Jeżeli poinformujemy ich, na jaki rodzaj strony trafią – zmniejszymy współczynnik odrzuceń. Tytuł musi być krótki i wypełniony treścią. Mamy tylko ułamek sekundy, żeby wzbudzić zainteresowanie internauty i skierować jego wzrok na nasz opis meta.

Opis meta jest miejscem na dodatkowe informacje. Warto wskazać użytkownikowi, na jaki rodzaj artykułu trafi. Musimy też przekazać mu informację, dlaczego powinien wybrać akurat nasz wpis. W tym celu składamy mu pewną obietnicę – wskazujemy na użyteczność przedstawionych informacji oraz umieszczamy zwrot „Call To Action”. W naszym przypadku będzie to słowo „sprawdź”. Z punktu widzenia SEO nie jest to obowiązkowe, aczkolwiek opisy meta z różnymi odmianami CTA cieszą się największą popularnością. Wiele przydatnych informacji o funkcjonowaniu komercyjnych stron internetowych znajdziesz też we wpisie jak zarabiać na blogu.

Czasy (nie)kompetencji

Stosując powyższe metody, możesz stanąć w szranki z innymi Webmasterami i zacząć wymierzać im pozycjonujące ciosy 🙂 Możesz też ocenić teksty na swoich ulubionych portalach. Szybko przekonasz się, że pozycjonowanie stron to podstawowy cel wielu artykułów. Czy to źle? Niekoniecznie. Jeżeli artykuł jest pomocny, ciekawy, zgrabnie napisany to dlaczego nie może spełnić jeszcze jednej funkcji? Wiele osób uważa, że treści SEO nie mają wielkiej wartości. W końcu nie są tworzone przez eksperta w danej dziedzinie, a jedynie przez wprawnego rzemieślnika, który stosuje różne tricki, aby zdobyć naszą uwagę i poprawić pozycję strony w rankingu.

Jeżeli chcę wymienić żarówkę w swoim samochodzie – czy muszę korzystać z porady zawodowego mechanika z certyfikatami? Liczy się skutek. Jeżeli operacja zakończy się sukcesem – co za różnica kto napisał poradnik i czy jest on wykorzystywany do pozycjonowania? Z resztą, ilu jest zawodowych mechaników z certyfikatami, którzy potrafią stworzyć funkcjonalny tekst internetowy? Nie mówiąc już o utworach, których głównym celem jest zabicie czasu. W tym przypadku kompletnie nie ma znaczenia, kto je napisał.

Wykorzystaj link wewnętrzny, ze średnio-użytecznym anchor textem i przeczytaj – co to jest copywriting 🙂

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 21 stycznia, 2023