Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Zasada odwróconej piramidy

utworzone przez | lut 17, 2023 | Pisarstwo | 0 komentarzy

Wykorzystanie zasady odwróconej piramidy pomoże Ci w tworzeniu atrakcyjnych treści internetowych. Poznaj podstawowe reguły kompozycji tekstu i spraw, aby Twój content był dobrze postrzegany przez czytelników i algorytmy wyszukiwarki.

Zasada odwróconej piramidy – to sposób segregacji informacji wewnątrz tekstu funkcjonalnego, mający na celu pozyskanie oraz jak najdłuższe utrzymanie uwagi użytkownika.

wykres przedstawiający jak działa zasada odwróconej piramidy

Zasada odwróconej piramidy – cel

„Piramida” wywodzi się z doktryny nowoczesnego dziennikarstwa. Odbiorca przekazu medialnego (w naszym przypadku użytkownik Internetu) jest nieustannie bombardowany różnego rodzaju informacjami. Nic dziwnego, że zaczął się na nie „uodparniać”.

Jego reakcja obronna wyraża się w kliknięciu przycisku zasada odwróconej piramidy zapobiega klikaniu przycisku wstecz .  Zadaniem twórców treści jest maksymalne ograniczenie tego zjawiska.

Użytkownik opuszczający witrynę bez żadnej interakcji to porażka każdego webmastera. Dlatego content musi w kilka sekund udowodnić, że oferujemy dokładnie to, czego internauta poszukuje.

Zgodnie z zasadą odwróconej piramidy najbardziej wartościowe informacje umieszczamy na początku tekstu. Wstęp utworu (w żargonie dziennikarskim określany jako „lead”) powinien zostać wykorzystany wyłącznie do króciutkiego poinformowania użytkownika, czego może się spodziewać po dalszej zawartości.

W tym wypadku nie rozpoczynamy tekstu od przybliżenia czytelnikowi podstawowych definicji związanych z omawianym zagadnieniem (jak w podręcznikach) lub nakreślenia miejsca akcji i sylwetek bohaterów (jak w prozie). Od razu przechodzimy do sedna omawianego tematu.

zasada odwróconej piramidy - wykres przedstawiający jak istotny jest lead

Dobrze skonstruowany lead przypomina trailer filmowy. Z jednej strony pokazuje z jakim gatunkiem (poziomem merytorycznym, wydźwiękiem, charakterem) treści mamy do czynienia. Z drugiej – pozostawia pewien niedosyt, który sprawi, że użytkownik będzie kontynuował zapoznawanie się ze stroną.

Lead: Zastanawiasz się jak wymienić żarówkę w VW Golf 3? Przeczytaj foto-poradnik, dzięki któremu rozwiążesz swój problem. W artykule bonus – poznaj 3 czynności, za które płacisz mechanikowi, a mógłbyś wykonać je sam.

To wszystko. Trzy zdania w zupełności wystarczą. Tak skonstruowany lead pomoże ocenić czytelnikowi, czy trafił na artykuł, który go interesuje. Nawet jeżeli nie – zapowiedź użytecznej porady ma szansę skłonić go przynajmniej do szybkiego przeskanowania tekstu. Po kilku zdaniach leadu przechodzimy bezpośrednio do meritum treści.

Zasada odwróconej piramidy wskazuje, że wraz z wgłębianiem się w utwór, atrakcyjność informacji może się zmniejszać. Posługując się powyższym przykładem, najpierw powinniśmy zaprezentować swój foto-poradnik, następnie wywiązać się z obietnicy opisania trzech czynności, a później dywagować czy do VW Golf 3 lepsze są żarówki LED czy zwykłe.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Zasada odwróconej piramidy a SEO

Posługując się odpowiednią kompozycją treści, świadomie wpływamy na ocenę naszej strony. Z punktu widzenia silników wyszukiwarki największe znaczenie mają tu słowa kluczowe i user experience.

wykres przedstawiający jak zasada odwróconej piramidy wpływa na ocenę algorytmów

Zgodnie z zasadą odwróconej piramidy, staramy się jak najszybciej dostarczyć czytelnikowi poszukiwany content. To samo powinniśmy zrobić w przypadku robotów Google.

Interesujące nas słowa i frazy kluczowe powinny się znaleźć już w tytule artykułu:

zasada odwróconej piramidy - tytuł

Ważne jest również umieszczenie ich w opisie meta…

zasada odwróconej piramidy a opis meta

…oraz w adresie URL

zasada odwróconej piramidy a adres url

W tym miejscu należy podkreślić, że Google jest bardzo skuteczne w rozpoznawaniu odmiany słów oraz ogólnej tematyki tekstu. Dlatego w tworzonym artykule nie zawsze musimy używać fraz kluczowych w oryginalnej (często trudnej do wkomponowania w naturalnie brzmiące zdanie) formie.

Oryginalna forma słowa kluczowego ma znaczenie w odniesieniu do tekstów preclowych i tekstów zapleczowych. Te utwory wykorzystuje się głównie w charakterze nośnika linków (słowo kluczowe zostaje zamienione w tekst zakotwiczenia).

Więcej o wykorzystaniu tekstów zakotwiczenia przeczytasz w artykule dotyczącym podstaw SEO. User experience wyraża się w dwóch podstawowych elementach – średniej długości trwania sesji i współczynniku odrzuceń. Stosując zasadę odwróconej piramidy, jednocześnie wpływamy na oba te aspekty.

Umieszczając najbardziej atrakcyjne informacje na początku tekstu, ograniczamy liczbę użytkowników klikających przycisk „wstecz” bezpośrednio po wejściu do naszej witryny (spada współczynnik odrzuceń). Za pomocą odpowiedniego „dawkowania” informacji sprawiamy, że czytelnik dłużej pozostaje na naszej stronie (wzrasta średni czas trwania sesji).

Koncepcja wykorzystania piramidy pokrywa się z prawie wszystkimi zasadami oceny algorytmów Google. Z wyjątkiem jednego. Obecnie istotne znaczenie ma objętość komponowanych artykułów. Piramida pochodzi z czasów, gdy większość witryn posługiwała się artykułami o długości 300-500 słów. W przypadku dłuższych artykułów konieczna jest korekta podejścia do sposobu kompozycji treści.

Przeczytaj jak napisać dobry artykuł SEO.

Zasada odwróconej piramidy a oprawa graficzna witryny

Treść strony internetowej to nie tylko tekst. Większość użytkowników bardziej „ogląda” odwiedzane strony, niż je „czyta”. Dotyczy to w szczególności internautów, którzy pierwszy raz trafili do naszej witryny.

Podobnie jak zarządzanie informacją wewnątrz tekstu – oprawa graficzna treści musi wskazać czytelnikowi z czym ma do czynienia.

Przypomnij sobie sytuację, w której próbowałeś odszukać jakąkolwiek informację w Internecie. Przeanalizuj swoje zachowanie w tracie przeglądania wyników wyszukiwania. Gdy wybierasz wynik z listy propozycji, w trakcie ułamka sekundy jesteś w stanie rozpoznać, na jaki typ strony trafiłeś. Możesz określić, czy jest to strona z wiadomościami, forum dyskusyjne, blog. Uzyskujesz pierwsze wrażenie dotyczące tego, czy jest to strona o charakterze komercyjnym, czy może serwis hobbystyczny.

Na podstawie doznań wizualnych internauci są w stanie określić przybliżony wiek witryny oraz to czy wygląda wystarczająco „profesjonalnie”.

zasada odwróconej piramidy a oprawa graficzna wykres

W myśl zasady odwróconej piramidy – wszystko co najlepsze umieszczamy w najbardziej widocznym miejscu. Jeżeli przygotowaliśmy dla czytelnika wykresy, zdjęcia, infografiki – warto przesunąć je na górę strony.

Komercyjne zastosowanie zasady odwróconej piramidy

Z uwagi na coraz powszechniejsze zastosowanie wtyczki adblock (a w konsekwencji spadek dochodów reklamowych) – część webmasterów decyduje się na wprowadzenie płatnego dostępu do contentu.

zasada odwróconej piramidy wykorzystanie komercyjne

Na wielu serwisach możesz napotkać informacje w stylu „pozostało 78% treści dostępnej tylko dla zarejestrowanych użytkowników” lub niewielkie kłódeczki przy tytułach interesujących artykułów. Dotyczy to najczęściej internetowych wydań popularnych tytułów prasowych.

Ten sposób zarabiania na stronie internetowej jest w całości oparty o zasadę piramidy. Początek płatnego artykułu będzie wykorzystany jako „darmowa próbka”, która ma przekonać użytkownika do wykupienia abonamentu.  Dlatego musimy umieścić tam najbardziej atrakcyjne (nie koniecznie najważniejsze) informacje. Dowiedz się, jak zacząć zarabiać na tworzeniu zawartości stron internetowych – przeczytaj poradnik copywritera.

Zasada kompozycji treści 5W

Gdy wiemy już w jaki sposób należy segregować informacje w tekście – warto zastanowić się nad wzmocnieniem jego wartości merytorycznej. Zgodnie z założeniami nowoczesnego dziennikarstwa, tekst informacyjny powinien odpowiadać na pytania: who, what, where, when, why.

Who (kto?) – informacja zawarta w tekście musi określać, kto będzie jego podmiotem

What (co?) – informacja o działaniach podejmowanych przez podmiot

Where (gdzie?) – informacja, która określa gdzie miało/ma miejsce zdarzenie

When (kiedy?) – informacja o tym, kiedy dane zdarzenie miało miejce

Why (dlaczego?) –  informacja o przyczynach zdarzenia

Udzielając odpowiedzi na powyższy zestaw pytań, możemy mieć pewność, że nasz tekst informacyjny będzie miał przyzwoitą wartość merytoryczną.

Zasada 5W znajduje zastosowanie w tworzeniu relacji z wydarzeń, recenzji produktów i klasycznych newsów. Z punktu widzenia copywritingu SEO odpowiedź na te konkretne pytania nie ma ogromnego znaczenia. Natomiast można potraktować tą zasadę jako cenną wskazówkę dotyczącą oczekiwań odbiorców.

Odpowiedź na 5W sprawia, że artykuł jest wyczerpujący. Dokładnie tego oczekują użytkownicy. W szczególności biorąc pod uwagę charakter ruchu organicznego. Dobrze napisany artykuł ma sprawić, że odbiorca po jego przeczytaniu będzie wyposażony w wiedzę, której poszukiwał. Gdy nasz tytuł obiecuje użytkownikowi 5 wskazówek dotyczących wybranego zagadnienia, nie możemy się zatrzymać na 4. Jeżeli tworzymy poradnik dotyczący wymiany żarówki, nie możemy zatrzymać się na etapie zdjęcia obudowy reflektora.

Skuteczność zasady odwróconej piramidy i zasady 5W

Wielu copywriterów jest tak zapatrzonych w piramidę i 5W, że nie zauważają minusów tych rozwiązań. Po wejściu w meandry skutecznego komponowania treści internetowej – czeka nas nie lada rozczarowanie.

5W nadaje się wyłącznie do utworów o charakterze informacyjnym, natomiast zasada odwróconej piramidy jest skuteczna w relatywnie krótkich tekstach (a te są coraz mniej popularne).

Jeżeli do naszej witryny trafia internauta, który jest średnio zainteresowany jej tematyką i tak prawdopodobnie go utracimy. Bez różnicy jakie tricki zastosujemy. Ponadto za sprawą piramidy nasi stali użytkownicy wyrobią sobie nawyk czytania treści do połowy.

Przy tworzeniu contentu ważne jest zapewnienie jak najdłuższego czasu przebywania użytkownika w witrynie (element UX). Atrakcyjne treści są w stanie wywindować ten współczynnik do wartości w granicach 10 minut (średnio). To potężny sygnał dla Google, że nasza witryna jest ważna w wybranym zagadnieniu i należy ją wyświetlić wysoko. Choćbyśmy „stanęli na głowie” nie osiągniemy takich wyników z przypadkowym użytkownikiem.

Najskuteczniejszy sposób kompozycji treści internetowych

Dużo większą skutecznością cieszą się treści skomponowane warstwowo.

zasada odwróconej piramidy a warstwowa kompozycja treści - wykres

Zaczynamy tak samo jak w przypadku piramidy – z tym, że po „wystrzeleniu” pierwszej wartościowej informacji, zgłębiamy się w jej szczegóły i otwieramy pierwszy „wentyl” dla osób, które z różnych przyczyn nie są do końca przekonane do dalszego czytania.

Wentylem jest najczęściej link do innego artykułu (luźniejszego, o mniej specjalistycznym charakterze). Może to być także reklama (wewnętrzna lub zewnętrza). W tym miejscu wykorzystujemy wszystkie elementy proponujące czytelnikowi wejście z witryną w jakąkolwiek interakcję.

Następnie znów staramy się podkręcić tempo. To prezent dla wszystkich osób, które są faktycznie zainteresowane artykułem. To oni są tu najważniejsi. To o nich walczymy.

Ten schemat powtarzamy na całej długości artykułu. Nasze treści flagowe powinny przypominać scenariusz serialu – gdy już wydaje się, że główny bohater umiera – następuje zwrot akcji i otrzymujemy nowy sezon. Chcesz poznać inne sposoby utrzymywania uwagi czytelników? Sprawdź, jak napisać dobre opowiadanie.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 17 lutego, 2023