Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak napisać tekst preclowy

utworzone przez | lut 20, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 7 Komentarze

Tekst preclowy to jeden z ważniejszych elementów Copywritingu SEO. Jego poprawna nazwa to presell article. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest tekst preclowy, jak napisać tekst preclowy oraz jak możesz wykorzystać precle do pozycjonowania strony.

Teksty preclowe – co to jest

Kilka lat temu, do pozycjonowania witryn internetowych, wykorzystywano tzw. presell pages. Były to ogromne zbiory pokracznych tekstów. Na presell pages umieszczano wyłącznie krótkie notatki, zawierające słowo kluczowe, które stanowiło jednocześnie odnośnik do pozycjonowanej witryny (np. sklepu internetowego).

Takie teksty stanowiły wówczas podstawowy element SEO:

wykres przedstawiający tekst preclowy

Google oceniało wartość witryny przede wszystkim na podstawie słów kluczowych i liczby odnośników, które do niej prowadziły. Wychodzono z założenia, że jeżeli strona jest polecana (linkowana) z wielu miejsc (w tym wypadku presell pages) – musi być ważna dla internautów.

Precle a SEO

W tamtych czasach algorytm wyszukiwania był zdecydowanie mniej skomplikowany niż dziś. Dlatego żadnego znaczenia nie miało to,  jaką zawartością „obudujesz” słowo kluczowe. Silnik wyszukiwarki wykrywał jedynie powtarzające się teksty lub ich fragmenty – dlatego notatki nie mogły zostać stworzone przez generator.

W związku z tym do ich tworzenia skierowano copywriterów (w tym artykle przeczytasz co to jest copywriting) . Presell pages nie były przeznaczone do czytania przez człowieka. Spowodowało to, że precel błyskawicznie stał się symbolem niedbałości.

Tekst był tworzony przez żywą osobę, jednak liczyła się przede wszystkim długość i częstotliwość występowania słowa kluczowego. Stąd bardzo często powstawały niedające się czytać potworki.

Taka sytuacja trwała do roku 2011, kiedy to Google postanowiło zmienić algorytmy. Od tej chwili przy ocenie tekstów brano pod uwagę większą ilość czynników, a pozycjonowanie stało się bardziej skomplikowane.

Ograniczono znaczenie linkowania przy nadawaniu pozycji w rankingu wyszukań. Wykorzystanie ogromnych presell pages stało się bezcelowe, a content marketerzy ogłosili śmierć tekstów preclowych… Niesłusznie.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Nowy Precel

Precel żyje do dziś i ma się całkiem dobrze. Prawie połowa wszystkich sprzedawanych w Internecie tekstów jest właśnie tej kategorii.

Należy podkreślić, że od 2011 roku teksty preclowe mocno ewoluowały. Od tej pory muszą być zrozumiałe dla człowieka i napisanie „w miarę” poprawnym językiem. Zmienił się także sposób ich wykorzystania. Wielkie presell pages zmieniono na mniejsze strony zapleczowe, podzielono je tematycznie i nadano im bardziej profesjonalny wygląd.

Dzisiejsza popularność tekstu preclowego wynika przede wszystkim z oszczędności. Większość przedsiębiorców wciąż traktuje budżet przeznaczony na tworzenie zawartości jako ciekawostkę. Na zapełnienie kilku witryn przeznacza się często 500-700 zł. Za taką kwotę nie ma możliwości kupienia kilkudziesięciu poważnych artykułów. Dlatego agencje interaktywne nadal wykorzystują precle. „Jakaś” zawartość jest dużo lepsza niż „żadna”.

Jak pisać precle

W dzisiejszych czasach precel to przede wszystkim krótki i prosty tekst bez większej wartości merytorycznej. Często przy zleceniach nie określa się nawet słowa kluczowego. W takim wypadku tekst ma stanowić zwykłą notatkę w określonej dziedzinie.

Większość osób rozpoczyna przygodę z copywritingiem od tworzenia tekstów w tej kategorii. Teksty preclowe pod względem układu są banalnie proste. Składają się z tytułu oraz jednego bloku tekstu. Utwór powinien zawierać podstawowe elementy konstrukcyjne (wstęp, rozwinięcie i zakończenie), jednak nie ma obowiązku ich graficznego wyróżniania.

Tworząc teksty preclowe, musisz spełnić następujące wymagania:

  • Tytuł i treść adekwatna tematycznie do zawartych w tekście słów kluczowych – tworząc tekst nie należy zbytnio odbiegać od określonej dziedziny. Nie oznacza to, że masz ograniczyć kreatywność. Jeżeli słowo kluczowe dotyczy np. motoryzacji, możesz napisać o rzeczach ważnych dla każdego mężczyzny – a wśród nich wymienić motoryzację itd.
  • Poprawny gramatycznie i ortograficznie – w tym zdaniu bardzo ważne jest określenie „poprawny”. „Poprawny” to nie to samo co „idealny”. Teksty preclowe nie wymagają specjalistycznej korekty i edycji. Chodzi głownie o to, że ich wygląd i poziom nie powinien odrzucać czytelnika (przy założeniu, że kiedykolwiek znajdą jakiegoś czytelnika).
  • Bez większej wartości merytorycznej, jednak z zachowanym ogólnym sensem tekstu – teoretycznie precel może nie posiadać żadnej wartości merytorycznej. Ważna jest przede wszystkim spójność. Jednak dużo łatwiej jest pisać „o czymś” niż o niczym. Nie da się lać wody w nieskończoność. Warto opierać się na informacjach i ciekawostkach. Jest to po prostu opłacalne. W ten sposób przyspiesz tworzenie tekstów i podniesiesz ich cenę.

Teksty preclowe to zabawa słowem

Pamiętaj, że praca przez Internet powinna być Twoją odskocznią od codziennych stresów. Przy pisaniu precli nie należy zbytnio przejmować się jakością. Na tym etapie interesuje nas zarabianie, a nie tworzenie wiekopomnych dzieł. Dlatego, pisząc teksty preclowe, należy się wyluzować.

Nie jest to miejsce na popisy literackie. Pisanie, w tym przypadku, ma charakter bardziej przemysłowy niż artystyczny. Ważna jest ilość znaków ze spacją i zawartość słowa kluczowego (o ile jest określone w zleceniu). Można do tego dodać ogólny sens tekstu.

Ile można zarobić na pisaniu precli

Ceny za 1000 zzs rozpoczynają się od 1,28 zł netto. Nie oznacza to jednak, że na pisaniu precli nie da się zarobić. Da się i to całkiem sporo. Kluczowe znaczenie ma tempo tworzenia tekstów. W tym wypadku nie warto zastanawiać się długo nad każdym zdaniem. Zleceniodawca ma świadomość, jakiej kategorii tekst zamówił.

Przy produkcji precli bardzo pomocne jest wykorzystanie narzędzi copywritera.Warto też poznać sposoby na radzenie sobie z trudnymi słowami kluczowymi. Posiadając podstawowe doświadczenie możliwe jest tworzenie 15-20 takich tekstów w godzinę.  Dzięki temu praca zdalna może być całkiem przyjemna i opłacalna. Doświadczony copywriter, za godzinę pisania precli, zarobi około 50 zł.

Teksty preclowe najlepiej traktować w kategoriach zabawy i treningu. Jednak nie lekceważmy ich. Odpowiednio zastosowane potrafią być potężną bronią w wojnie o pozycję strony w rankingu.

Chcesz pisać bardziej ambitne teksty? Wybierz artykuły lub teksty zapleczowe.

Sprawdź, ile można zarobić na pisaniu.

Dowiedz się, jak napisać dobry opis produktu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 20 lutego, 2023