Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Pisanie na zlecenie – ile można zarobić

utworzone przez | Cze 3, 2021 | Copywriter - Jak Zacząć | 5 Komentarze

Zastanawiasz się, ile zarabia copywriter? Większość portali podaje bardzo szerokie widełki lub wyniki autorskich ankiet (przeprowadzanych na malutkiej liczbie respondentów). Spotkasz się z opiniami, że copywriting to strata czasu i ciężko zarobić na nim 1000 zł miesięcznie, zobaczysz też ogłoszenia o pracy dla copywritera z wynagrodzeniem przekraczającym 5000 zł. Jak jest naprawdę? Czy copywriting to strata czasu, czy może jednak warto zajmować się pisaniem w sieci? W tym wpisie przeczytasz o moich osobistych doświadczeniach z zarabianiem jako copywriter.

Ile zarabia copywriter

Gdy pierwszy raz usłyszałem o copywritingu, miałem dość sceptyczne podejście. W mojej wyobraźni zarabianie na pisaniu było zarezerwowane jedynie dla profesjonalnych dziennikarzy i autorów książek. Wydawało mi się, że nie istnieje coś takiego, jak opłacalna praca przez Internet. Myślałem, że copywriting polega na nudnym wklepywaniu rekordów do baz danych.

Musisz mieć świadomość, że w pojęciu “copywriting” zawiera się mnóstwo różnych aktywności. Mianem copywritera możemy określić osobę, która wymyśla hasła reklamowe, obsługuje social media, sklepy internetowe lub pisze artykuły w sieci. Zarobki copywritera zależą przede wszystkim od charakteru jego pracy (z tego wpisu dowiesz się dokładnie, co to jest copywriting).

Jeżeli chodzi o mnie – swoją przygodę z pisaniem rozpocząłem od podstawowego copywritingu SEO (czyli tworzenia prostych tekstów pozycjonujących).

Początkujący copywriter SEO, realizując najmniej płatne zlecenia, zarabia około 20 zł netto na godzinę.

To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że rozpoczęcie takiej pracy jest bezpłatne oraz nie wymaga żadnego przygotowania i specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zalogować się na wybranym portalu internetowym i wybrać zlecenie z listy.

Należy podkreślić, że stawka ta dotyczy osób bez żadnego doświadczenia, które realizują najprostsze zlecenia na teksty SEO w sieci

Wynagrodzenie rośnie wraz z postępami, budowaniem swojej reputacji i poznawaniem nowych technik pisania. Przeciętny copywriter, wykorzystując podstawowe narzędzia, zarabia od 30 zł netto do 50 zł netto na godzinę.

Pisanie na zlecenie – od czego zależy wynagrodzenie

Skuteczność zarabiania w copywritingu zależy od dwóch czynników.

 • ilości czasu, którą zamierzasz poświęcić na pisanie tekstów
 • jakości tekstów, które stworzysz

Niewielu copywriterów pracuje na etacie. Większość z nich realizuje zlecenia jako freelancerzy. Dlatego ogromne znaczenie ma ilość czasu, którą zamierzasz poświęcić tej pracy (więcej czasu = więcej zrealizowanych zleceń).

Wiele osób traktuje pisanie tekstów wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu. Tak samo było ze mną.  Na początku nie za bardzo wierzyłem w ten cały copywriting. Postanowiłem, że poświęcę mu tylko godzinę dziennie. Pierwszy miesiąc zakończyłem wynikiem 500 zł netto. Myślę, że przytłaczająca większość początkujących copywriterów SEO bez problemu osiągnie podobny wynik. Z tego artykułu dowiesz się, jak zacząć zarabianie na pisaniu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość tekstów, które tworzysz. W prostych utworów, Twoje wynagrodzenie może oscylować w granicy kilku złotych za tekst. Gdy zaczniesz tworzyć profesjonalne artykuły lub opisy produktów – Twoje stawki zdecydowanie wzrosną.

5 komentarzy

 1. Piotr

  To całkiem ładne sumki. Szczególnie biorąc pod uwagę, że dla większości pisanie stanowi zajęcie dodatkowe. Dodatkowe 500 zł na pewno przyda się w domowym budżecie

  Odpowiedz
 2. Marek

  Z zainteresowaniem będę przyglądał się blogowi. Ciekawy sposób potencjalnego zarabiania zgodny z moimi zainteresowaniami. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 3. Aga

  Nie spodziewalabym sie ze mozna podjac tak elastyczna i ciekawa a do tego platna prace z domu. Bede z zainteresowaniem przygladac sie stronie, bezstresowe tankowanie samochodu brzmi kuszaco.

  Odpowiedz
 4. Julia

  Gdyby tylko można było cofnąć czas i pisać wypracowania szkolne z zamiarem późniejszej sprzedaży preclowej! Tyle straconego czasu, a może wpadłoby 5 zł do domowego budżetu. Fajny sposób na zarobek, a i spędzenie wolnego czasu, szczególnie w zimowo-jesienne wieczory.

  Odpowiedz
 5. Ela R

  To prawda… Generalnie dałam się mocno nabrać na portalach typu goodcontent czy giełda tekstów. Na początku pisania dawałam takie stawki jak proponowała giełda albo pisałam dosłownie wszystko z goodcontent. Teraz trochę żałuję, bo dałam naprawdę dobry artykuł, który mógł z powodzeniem znaleźć się w gazecie branżowej, za niewielkie pieniądze, jakieś 50zł, a wart był co najmniej 500zł, ze względu na temat, a do tego fakt, że dobrze pisze. Doktorat mówi za siebie. Teraz jednak mam większą świadomość i rzeczywiście, tak jak piszesz, po 5latach pisania na giełdzie tekstów, przy około 150 tekstach, może nawet mniej, pisząc bardzo mało, niekiedy w ogóle ze względu na studia, i tak dostawałam jakieś 200zł na miesiąc, przy czym wtedy jeszcze nie znałam się na wartości tekstu.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą.

Aktualizacja: 3 czerwca, 2021

Obraz przedstawiający okładkę darmowego e-booka o copywritingu.

Darmowy Poradnik

"Jak Zostać Copywriterem i Zarabiać Na Pisaniu"

Zapisz się na Newsletter, odbierz swój egzemplarz e-booka i już dziś zacznij zarabiać na pisaniu.

Sukces! Odbierz e-mail i kliknij w link potwierdzający zgłoszenie.