Na rynku istnieje wiele portali, które umożliwiają swoim użytkownikom tworzenie i sprzedawanie tekstów SEO. Dzięki temu zarabianie na pisaniu staje się bardzo wygodne. Z wykorzystaniem portali nie tracisz czasu na poszukiwanie indywidualnych zleceń i organizację sposobów rozliczenia z klientami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zacząć zarabiać na pisaniu.
Jak zarabiać na pisaniu w internecie
Najważniejsze portale dla copywriterów:
Procedura wygląda następująco:
- rejestrujesz się na portalu
- wybierasz zlecenie w określonej kategorii
- piszesz tekst
- otrzymujesz wynagrodzenie przelewem na konto.
Nic trudnego.
Zarabianie na pisaniu tekstów – dwie drogi
Zarabianie odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest realizowanie zleceń. Schemat działania w tym wypadku jest następujący:
- Do portalu zgłasza się klient, który pozycjonuje wybraną stronę. Planuje wykorzystać do tego 10 tekstów z zawartością słów kluczowych np. “ksero Poznań” „buty do biegania” itd.
- Na portalu klient tworzy zlecenie, które pojawia się w określonej zakładce.
- Copywriter przegląda zlecenia i wybiera te, które mu odpowiadają. Pisze tekst zgodnie z instrukcjami podanymi przez klienta. Następnie tekst przesyłany jest do moderacji.
- Moderacja ocenia tekst pod względem zgodności ze zleceniem i przelewa na konto copywritera określoną sumę punktów wewnątrz portalu (1 pkt – 1 zł). Klient otrzymuje tekst. Gdy copywriter chce wypłacić pieniądze, zleca portalowi wykonanie przelewu na swój rachunek bankowy.
Kompletny Kurs Copywritingu | Od Podstaw | Certyfikat
Zostań Profesjonalnym Copywriterem | Zacznij Zarabiać Na Pisaniu
Twój Kod Rabatowy: RGM6B
Wszystko odbywa się przy minimum formalności. Niektóre portale nie wymagają nawet podpisywania żadnych dokumentów. Sprawy podatkowe załatwia za nas administracja portalu. Nie spotkamy tutaj długotrwałych umów i kruczków.
Kiedy chcesz coś napisać – piszesz. Jeżeli nie – to nie. Właścicielom portali zależy na tym, żeby “ich” copywriterzy jak najszybciej realizowali zlecenia. Wtedy zarabiają więcej na prowizji. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest copywriting.
Jak zarabiać w domu i odpoczywać
Drugą płaszczyzną jest wystawianie tekstów na Giełdzie. Ten sposób polecałbym nieco bardziej doświadczonym copywriterom. W tym wypadku sam tworzysz tekst, zawierający wymyślone przez Ciebie słowa kluczowe. Następnie umieszczasz go na swoim koncie i czekasz, aż zostanie kupiony przez klienta. Czas sprzedaży zależy od jakości tekstów, ich ceny i reputacji Twojego konta.
Żeby skutecznie poruszać się na Giełdzie, trzeba poznać popularne słowa kluczowe i wiedzieć czego potrzebują klienci oraz czytelnicy. Musisz znać rynek na tyle dobrze, aby poprawnie wycenić swoje teksty. Warto zdobyć tą wiedzę. Po pierwsze dlatego, że w tym wypadku piszesz o czym tylko masz ochotę i kiedy tylko chcesz. Nie jesteś zależny od aktualnych zleceń. To bardzo ułatwia zarabianie. Po drugie, jeżeli masz „lepszy” dzień, możesz stworzyć kilka tekstów, umieścić je na Giełdzie i spokojnie czekać na sprzedaż.
Gdy z pomocą narzędzi copywritera zbudujesz odpowiednią bazę, zarabiasz nawet wtedy, kiedy śpisz. Nie ma nic przyjemniejszego, niż otrzymanie powiadomienia w trakcie spaceru, czy oglądania serialu, że właśnie zarobiłeś 50 lub 100 zł.
Jesteś gotowy? Przeczytaj poradnik copywritera.
Wpis przeczytałam 2 godziny temu i już mam…8 zł xD trochę tego jeszcze nie ogarniam ^^ czekam na więcej info. Pzdr
Z wymienionych powyżej platform zdecydowanie mogę polecić GoodContent, jestem po stronie kupujących. Dla mnie liczy się szybka realizacja i wysoki poziom osób piszących i ta platforma to spełnia.
Ale jeżeli ktoś zaczyna dopiero przygodę z pisaniem, myślę, że też znajdzie zlecenia dla siebie za niższą stawkę, ale i z mniejszymi wymaganiami np. pod SEO.
Chyba najbardziej opłacalne jest szukanie zleceń na własną rękę i ustalanie własnych stawek. Początki są trudne, ale z czasem jak się podłapie dobre kontakty, to potem jest już z górki 🙂
Jakaś rada na start? Po jakim czasie można się wciągnąć /zmotywować?
Pisanie powinno sprawiać przyjemność. Dlatego warto pisać o tym, co faktycznie Cię interesuje. Motywacja to indywidualna kwestia, ale nie znam nikogo, kto by spróbował i przynajmniej “od czasu do czasu” nie wracał do pisania na zlecenie.
I mi kiedyś udawało się tak zaczynać pracę jako Copywriter. Aktualnie zlecenia na teksty przyjmuje, ale tylko na teksty profesjonalne (np. na strony www). I jestem w stanie wyszukiwań klientów premium. Dawniej nie było to możliwe, więc pozostawały mi do dyspozycji te serwisy copywriterskie 🙂
Niestety texbookers chwilowo (?) zawiesił przyjmowanie nowych copywriterów. Masz jakąś wiedzę/przeczucia na temat tego, czy jest szansa na zmianę sytuacji?
Na Textbookers od jakiegoś czasu były problemy z ilością zleceń (raz wisiało po kilka tysięcy – a później np. przez tydzień “cisza”). Podejrzewam, że starają się to jakoś wyregulować i rejestracja zostanie wznowiona (w sumie to jest w ich interesie). Na szczęście istnieje dużo innych portali, na których możesz pisać 🙂
Witam. Zaczęłam zagłębiać temat zarabiania jako copywriter. Czytając regulamin GoodContent znalazłam informację o tym, że należy podać nr PESEL. CZY TO JEST BEZPIECZNE? Jestem podejrzliwa w takich sytuacjach…
Też pamiętam, że w pierwszym odruchu miałem przed tym opory – ale to całkowicie bezpieczne 🙂 Na większości portali pesel musisz podać dopiero przy zlecaniu wypłaty (a nie przy zakładaniu konta). To niezbędne min. do celów podatkowych.
W tym artykule znajdziesz wiele porad dotyczących bezpiecznej pracy w sieci.
Witam! Od czego powinnam zacząć? Kurs szybkiego pisania czy od razu przejsc do meritum i pisac proste precle? Dodam,ze o ile wyobraźni mi nie brakuje to niestety technika pisania na klawiaturze to ta na”dwa palce”.Nawet na chwile obecna laptopa nie posiadam,bo nie byl mi do tej pory potrzebny. Szukam czegos i mysle,ze do pisania tekstow nie musi byc najnowszej generacji?Nie moge podjac pracy na etat,a pisac lubie i nie sprawia mi to najmniejszych problemow.Poprawnosc gramatyczna nie jest mi obca,czego akurat po tym wpisie nie widac,ale pisze ze smartfona. Podpowiesz cos?
Hej. Zdecydowanie polecam przejść do meritum i pisać bezpośrednio precle. Im więcej tekstów stworzysz, tym łatwiej i szybciej będzie Ci to przychodziło. Kursy szybkiego pisania i tak opierają się o praktykę, a tu w trakcie “ćwiczenia” będziesz zarabiać pieniądze – co zdecydowanie zwiększa motywację. Niemal każdy kiedyś zaczynał od “dwóch palców”, także głowa do góry. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzieki za odpowiedź. Jesli chodzi i narzedzia czyli wspomnianego laptopa to podstawowy wystarczy?
Tak. Może być cokolwiek, byle z klawiaturą i dostępem do internetu 😉
Dzięki. Pozdrawiam.
Witam! Nie mam pewności,czy taki temat był poruszany. Jak traktować przepis? Jako tekst zapleczowy?
Hejka, bardziej jako artykuł. Tekst zapleczowy może nie mieć wartości merytorycznej, przepis jednak musi opowiadać o czymś konkretnym.
Dzięki. Piszę już chyba 15-sty tekst. Kilka już udało mi się sprzedać. To w sumie dzięki Twojej pomocy. Blog jest świetny. Czytam go z przyjemnością. Zazdroszczę polotu w pisaniu…Mam jednak czasem wątpliwości,jak zakwalifikować mój tekst.Obecnie wszystkie wystawiam jako precle. Jestem początkująca i jeszcze słabo wierzę w swoje możliwości. Mam jednak czasem wrażenie, że niektóre teksty powinny być podpięte pod zaplecze,gdyż niosą ze sobą wartość merytoryczną. Jak najprościej swoimi słowami określiłbyś to pojęcie? Jeśli np piszę o diecie matki karmiącej i podaję wskazówki to jest to chyba tekst niosący jakąś wiedzę?
Pojęcie “zaplecza” najłatwiej wyjaśnić właśnie w porównaniu do precla. Teksty preclowe to utwory stworzone do wykorzystania przede wszystkim przez roboty wyszukiwarek. Teksty zapleczowe to pierwsza kategoria tekstów SEO pisana “dla ludzi”. Nie muszą mieć głębokiej wartości merytorycznej, ale tutaj konieczne jest już odpowiednie formatowanie tekstu (żeby dało się to jakoś czytać). Jeżeli Twoje utwory mają wartość dla “żywego czytelnika” i są odpowiednio sformatowane, to śmiało możesz je zakwalifikować jako droższe teksty zapleczowe lub artykuły seo.