Jeżeli nie jest to Twój pierwszy kontakt z marketingiem internetowym, na pewno słyszałeś już, że publikowanie contentu pozwala zwiększać sprzedaż. Być może spotkałeś się też ze stwierdzeniem, że publikowane treści powinny być „wartościowe” lub „wysokiej jakości”. Co to w ogóle znaczy? Gdzie jest granica pomiędzy contentem wartościowym, a bezwartościowym? Jak tworzyć content, który pomoże ci zrealizować Twoje cele? Dowiesz się z tego artykułu.
Quality content co to znaczy
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej sprawy – terminem „content” określamy wszystkie treści, z którymi masz do czynienia w internecie (artykuły, filmy, obrazki itd.). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł co to jest content.
Quality content (z ang. quality – jakość, content – treść) – to inaczej wartościowe treści. Wartość treści wyraża się najczęściej w realizacji potrzeb odbiorcy contentu, realizacji celu twórcy contentu, w oryginalności, profesjonalnej formie oraz w dostosowaniu do potrzeb algorytmów wybranego medium publikacji.
Chciałbym też zwrócić Twoją uwagę na fakt, że termin „wartościowy” jest niesamowicie subiektywny.
Coś, co jest „wartościowe” dla mnie, nie musi być „wartościowe” dla Ciebie i odwrotnie.
Wszystko zależy od naszych indywidualnych doświadczeń i zasobu informacji. Więcej na ten temat opowiadam w filmie, który znajdziesz we wpisie jak tworzyć wartościowe teksty oraz we wpisie klątwa wiedzy.
Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że quality content możemy rozpoznać przede wszystkim po tym, że wykonuje swoje zadanie i angażuje grupę docelową.
Treści wartościowe i bezwartościowe
Skąd w ogóle wziął się podział na content „wartościowy” i „bezwartościowy”?
To przede wszystkim zasługa osób zawodowo zajmujących się marketingiem.
Otóż internet jest idealnym miejscem do pozyskiwania klientów za pośrednictwem publikowania contentu (ten proces określamy jako content marketing).
Zwróć uwagę, że każdy internauta poszukuje interesujących go treści. Bez różnicy, czy będzie to publicystyka, dostęp do danych, czy zdjęcia ulubionej gwiazdki w bikini. Content to cały sens istnienia sieci. To element, który najbardziej przyciąga uwagę konsumentów.
Z kolei wykorzystanie uwagi konsumenta to podstawa marketingu.
Jeżeli zdobędziemy uwagę użytkownika sieci, możemy zaproponować mu zapis na newsletter, zakup produktu, usługi lub po prostu – wyświetlić mu reklamę i na tym zarobić.
Śledząc poczynania marketingowych guru (jak np. Gary Vaynerchuk) – regularnie spotkasz się ze stwierdzeniem, że do rozwoju biznesu online potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniej ilości contentu. I jest w tym sporo prawdy. Więcej uwagi konsumentów to również większa szansa na sprzedaż.
Cały problem w tym, że tworzenie wartościowego contentu jest dość skomplikowane i pracochłonne. Dlatego wielu marketerów stara się iść drogą na skróty. Mniejsza jakość treści znacznie przyspiesza proces jej tworzenia.
To przez to regularnie masz do czynienia z contentem, który jest po prostu słaby. Z artykułem, którego niemal nie da się czytać, z filmikiem nagranym telefonem, na którym prawie nic nie widać i nie słychać oraz z obrazkiem pospiesznie edytowanym w Paintcie.
Teoretycznie taki content również ma szansę na wykonanie postawionego przed nim zadania. Jednak ta szansa z roku na rok jest coraz mniejsza. Internauci zalewani mnóstwem badziewnego contentu szybko uczą się procesu selekcji.
Z każdym kolejnym miesiącem funkcjonowania sieci jego skuteczność jest coraz mniejsza. To przede wszystkim dlatego warto zainwestować w jakość tworzonego conentu.
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
Cechy wartościowych treści
Podstawowe cechy quality contentu to:
- realizacja potrzeb odbiorcy
- realizacja celu twórcy
- unikalność
- profesjonalna forma
- dostosowanie do potrzeb algorytmów wybranego medium
1. Quality content a realizacja potrzeb odbiorcy
Zacznijmy od omówienia realizacji potrzeb odbiorcy. To zadanie, które musi wykonać każdy content.
Gdy idziesz na film z Jamesem Bondem (a to również content), spodziewasz się, że otrzymasz określone emocje oraz wrażenia wizualne. Gdy subskrybujesz kanał Ewy Chodakowskiej, spodziewasz się, że otrzymasz informacje o dietach oraz materiały motywujące do treningu itd.
Content wysokiej jakości nigdy nie zawodzi docelowych odbiorców. W mniejszym lub większym stopniu spełnia ich oczekiwania.
2. Quality content a realizacja celu twórcy
Wartość treści w tym wymiarze wyraża się przede wszystkim w pozyskaniu i wykorzystaniu zainteresowania odbiorcy.
Wracając do naszej analogii z Bondem i Chodakowską – quality content sprawia, że kupisz bilet do kina (czyli jesteś na tyle przekonany o jakości, że zapłacisz za samo zapoznawanie się z treścią) lub zapiszesz się np. na trening albo usługę cateringu.
Quality content na stronie internetowej lub profilu w social media zachęca odbiorców do podejmowania interakcji, na której zależy jego twórcy (np. kliknięcia w link do sklepu internetowego, zapisania się na newsletter, udostępnienia treści na swoim profilu itd.)
3. Quality content a unikalnosć
Wartościowa treść musi być również oryginalna, chociaż w odniesieniu do contentu spotkasz się częściej z określeniem „unikalna”.
Jak zapewne się domyślasz, znalazło się już wielu śmiałków, którzy próbowali zaoszczędzić czas i wysiłek – na przykład za pomocą programów automatycznie generujących treść artykułu (lub kompilujących go z kilku innych).
Takie praktyki w naszym kręgu kulturowym są nie do przyjęcia. Zarówno pod względem prawnym, jak i etycznym. Wszystkie szanujące się portale internetowe posiadają jakiegoś rodzaju system wykrywający plagiaty i nakładają kary na konta, które zajmują się ich publikacją.
4. Profesjonalna forma wartościowych treści
Sieć nieustannie ewoluuje. Treści, które jeszcze kilka lat temu mogły zostać uznane za wartościowe, dziś nie mają już racji bytu.
Do wyjaśnienia tej kwestii dobrze nadaje się portal Youtube i poziom materiałów wideo, które są tam publikowane. Kiedyś wystarczyło nagrać filmik telefonem, aby dotrzeć do tysięcy użytkowników. Dziś jest to już dużo trudniejsze.
Po pierwsze dlatego, że mamy do czynienia z większym poziomem konkurencji. Produkcją filmów na tej platformie zajmują się wyspecjalizowane studia, z odpowiednim sprzętem oraz wyszkoloną kadrą.
Po drugie dlatego, że wysokiej jakości produkcje przyzwyczajają odbiorców do pewnego poziomu. Gdy ktoś na co dzień ogląda dobrze zmontowane filmy z wyraźnym dźwiękiem, trudno mu wrócić do poziomu chałupniczych nagrań, wykonanych telefonem.
5. Wartościowe treści a algorytmy mediów internetowych
Quality content musi być też dopasowany do algorytmów oraz zasad panujących w wybranym medium. Wspomnieliśmy już o kilku istotnych kwestiach, dotyczących produkcji filmów.
W przypadku treści tekstowych, przeznaczonych do wykorzystania w wyszukiwarkach, należy zwrócić uwagę np. na odpowiednie słowa kluczowe (więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule SEO copywriting).
To samo dotyczy obrazów, infografik oraz materiałów audio. Każda platforma publikacji ma swój zestaw zasad, których przestrzeganie zapewni Ci zdecydowanie większą widoczność treści.
Dlaczego warto tworzyć quality content
Jeżeli kiedykolwiek będziesz zastanawiał się, czy przy tworzeniu contentu wybrać jakość czy ilość – skup się raczej na jakości.
Pamiętaj, że content to Twoja wizytówka. Zapowiedź tego, czego potencjalny klient może się spodziewać w przypadku podjęcia dalszych interakcji z Twoją firmą.
Ponadto algorytmy wszystkich mediów internetowych dążą do promocji contentu, który uznają za wartościowy.
Lepszej jakości content to większe zasięgi, większe zaangażowanie, przewaga nad konkurencją – i co za tym idzie – podnoszenie poziomu sprzedaży.
Jak tworzyć quality content
Do tworzenia wartościowego conetntu przyda Ci się trochę empatii ❤️ Najlepszym sposobem na zagwarantowanie jakości jest postawienie się w miejscu swojego czytelnika lub odbiorcy. Czy gdybyś poszukiwał tego, co oferują Twoje treści, i na nie trafił – czy byłbyś zadowolony?
Jeżeli chcesz tworzyć wartościowy conent:
- Pomagaj 🔨
- Dostarczaj emocji i rozrywki 🤩
- Informuj 🔎
Wykorzystaj swoją wiedzę do pomagania innym użytkownikom internetu. Twórz checklisty, poradniki, artykuły oraz inne materiały, które będą rozwiązywały określone problemy. To ich podstawowa wartość.
Zawsze pamiętaj też o tym, że tworzysz dla innych ludzi. Zatem w trakcie tego procesu nie bój się pokazać swojej ludzkiej twarzy. Nawet niesamowicie poważne tematy mogą zostać przedstawione w atrakcyjny sposób. Postaraj się nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą. Spraw, aby Twoje treści wzbudzały emocje i były możliwie łatwe do przyswojenia.
W internecie najważniejsza jest informacja. Zastanów się, jakich informacji z Twojego obszaru działalności mogą poszukiwać użytkownicy sieci i zapewnij im do nich dostęp. To najlepszy przepis na tworzenie quality contentu.
Zastanawiasz się nad zawodowym tworzeniem contentu? Sprawdź, czym zajmuje się content writer oraz content manager.