Jeżeli zajmujesz się marketingiem internetowym, prędzej czy później spotkasz się z określeniem „content”. Usłyszysz, że ktoś „tworzy content”, że ktoś znalazł „niesamowicie ciekawy content” albo poszukuje osoby do pracy przy tworzeniu „contentu”. Co to w ogóle znaczy? Jak rozumieć pojęcie content oraz jakie jest miejsce contentu w strategii Twojej firmy? Dowiesz się z tego artykułu.
Content co to znaczy
Na początku warto wyjaśnić dwa pojęcia.
Content (z ang. zawartość, treść) – treść to pojęcie przeciwstawne do pojęcia formy. Należy rozumieć je jako ogólny sens dzieła, jego wydźwięk lub zespół procesów i zdarzeń przedstawionych w dziele. Określenie content, w sensie internetowym, odnosi się do jakiegokolwiek elementu kreatywnego, dostępnego na stronach www, w sieciach społecznościowych lub aplikacjach.
Za internetowy content uznajemy m.in.:
- filmy
- obrazki (w tym memy)
- infografiki
- artykuły
- wpisy w social media
- treść wiadomości e-mail
- opisy produktów w sklepie internetowym
- utwory audio (muzyka, podcasty)
- treść na stronach internetowych (cenniki, oferty handlowe)
- dane itd.
❗️ Content może (ale nie musi) być wykorzystywany do pozyskiwania klientów. Celem contentu może być samo dostarczenie informacji, rozrywki lub po prostu – wyrażenie emocji twórcy.
Content marketing (z ang. marketing treści) – to z kolei wykorzystanie w/w treści internetowej w celu realizowania określonych celów marketingowych (np. przekonania klienta do zakupu).
Poruszając się w obszarze marketingu internetowego, w tym artykule skupimy się na oddziaływaniu treści na potencjalnych klientów oraz na wykorzystywaniu contentu w biznesie.
Do czego wykorzystuje się content
No właśnie. Jak wykorzystać content do rozwoju Twojej firmy? 🤔
Istnieje na to co najmniej kilka sposobów.
Najważniejsze funkcje contentu to:
- budowanie wizerunku
- budowanie relacji z odbiorcami
- poszerzanie grona odbiorców
- pośrednie zwiększanie poziomu sprzedaży
- właściwa monetyzacja contentu
1. Budowanie wizerunku
Zacznijmy od budowania wizerunku. Pozwól mi tu na pewien truizm – wszyscy wolimy korzystać z usług specjalistów w wybranej branży.
Tworzenie contentu to jeden ze sposobów na udowodnienie swojej wiedzy i kompetencji.
Najbardziej oczywistym przykładem są tu wszelkiego rodzaju case-studies (historyczne przykłady wykorzystania produktu/usługi) i testymoniale (opinie i relacje klientów), które mają na celu poinformowanie nowych klientów o Twoich dotychczasowych sukcesach.
Ale nie tylko. Zwróć też uwagę na branżę influencerów. Na przykład – jeżeli zamierzasz sprzedawać swoją dietę albo program treningowy – musisz udowodnić potencjalnym klientom, że można Ci zaufać. Publikowanie swoich zdjęć z odpowiednią sylwetką albo zachęcająco wyglądających posiłków to właśnie jeden ze sposobów na budowanie wizerunku.
Jeżeli chcesz poprawić swój wizerunek za pomocą contentu, powinieneś tworzyć:
- case studies i testymoniale
- treści informacyjne (artykuły, wpisy blogowe, wpisy w social media)
- zdjęcia i grafiki udowadniające Twoje kompetencje
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
2. Budowanie relacji z odbiorcami
Równie istotne są też relacje z odbiorcami. Szczególnie jeżeli działasz w konkurencyjnej branży. Obecnie uznaje się, że klient potrzebuje od 7 do 11 kontaktów z marką, zanim podejmie ostateczną decyzję o zakupie. Stąd często pojawia się konieczność utrzymywania stałej relacji z klientami.
Dobrym przykładem zastosowania conentu na tym gruncie będą wszelkiego rodzaju newslettery i aktualizacje w mediach społecznościowych (posty, tweety, filmy na Youtube itd.).
Jeżeli chcesz budować długotrwałą relację z klientami, powinieneś wykorzystać:
- regularne wpisy w social media
- newslettery z informacjami i promocjami (e-mail marketing)
- powiadomienia webpush i sms
3. Content a poszerzanie grona odbiorców
Tworzenie conentu to jeden z najlepszych sposób na docieranie ze swoją ofertą do coraz szerszego grona odbiorców. Zwróć uwagę, że obecna konstrukcja sieci premiuje strony internetowe oraz konta w mediach społecznościowych, na których pojawiają się regularne aktualizacje.
Tworząc angażujące treści, jesteś w stanie błyskawicznie poszerzać swoje grono odbiorców. Za każdym razem, gdy publikujesz content, masz szansę na dotarcie do nowych użytkowników, chociażby za pomocą wyszukiwarek czy serwisów społecznościowych.
Nie jest żadną tajemnicą, że publikacja odpowiednich treści zwiększa ogólną widoczność strony internetowej w wyszukiwarkach (wspomaga SEO) oraz profilu w mediach społecznościowych.
Jeżeli chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona klientów, publikuj informacyjne wpisy blogowe oraz angażujące treści w social media.
4. Content a pośrednie zwiększanie poziomu sprzedaży
Wszystkie powyższe elementy razem wzięte wpływają na pośrednie podnoszenie poziomu sprzedaży. W końcu każde przeczytanie Twojego artykułu, obejrzenie filmu lub odsłuchanie podcastu może sprawić, że potencjalny klient zainteresuje się omawianą tematyką na tyle, aby skorzystać z Twoich produktów lub usług.
Istnieje natomiast specjalna kategoria treści, która pomaga w „domykaniu” sprzedaży. Warto tu wymienić:
- email marketing i powiadomienia sms
- treść „stron lądowania” (tzw. landing pages)
- posty i wpisy z rabatami i promocjami
Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach content marketing podstawy oraz copywriting w e-mail marketingu.
5. Właściwa monetyzacja contentu
Pamiętaj też, że wartość contentu nie ogranicza się wyłącznie do pośredniego podnoszenia poziomu sprzedaży w Twojej firmie.
Obecnie istnieją dziesiątki sposobów na bezpośrednie zarabianie na swojej twórczości. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- wyświetlanie reklam
- udział w programach partnerskich
- płatne produkty informacyjne (e-booki, kursy, szkolenia itd.)
Jeżeli chcesz zarabiać na swojej twórczości – sprawdź artykuły pomysł na biznes oraz jak zarabiać w internecie.
Czym charakteryzuje się dobry content
Tworzenie conentu jest obecnie niesamowicie modne. W badaniach przeprowadzanych wśród młodzieży zawód influencera (czyli zawodowego twórcy treści) cieszy się dużo większym zainteresowaniem, niż klasyczne „wymarzone zawody”, takie jak prawnik, lekarz czy astronauta.
Zatem nie powinno nas dziwić, że treści internetowej pojawia się coraz więcej. To z kolei zmusza właścicieli serwisów internetowych (wyszukiwarek, social media) do regularnego odsiewania ziarna od plew.
Jeżeli myślisz, że w dzisiejszych czasach wystarczy napisać byle jaki artykuł lub nagrać byle jaki filmik telefonem komórkowym, aby dotrzeć do tysięcy odbiorców – jesteś w ogromnym błędzie.
Na każdym gruncie spotkasz się z mniejszą lub większa konkurencją.
Jeżeli chcesz osiągnąć cokolwiek w marketingu internetowym, Twój content musi być dobry.
Co to znaczy?
Dobry content charakteryzuje się:
- wartością merytoryczną
- atrakcyjną formą
- dopasowaniem do zasad panujących w wybranym medium
- skutecznością w realizowaniu celu twórcy
Zacznijmy od wartości merytorycznej. Dotyczy to w szczególności treści o charakterze informacyjnym. Jeżeli Twój odbiorca zauważy, że tworzysz treści od niechcenia, powielając podstawowe informacje – zniechęcisz go do jakiejkolwiek innej interakcji (tj. dalszego czytania artykułu, kliknięcia w następny link, zapisania się na newsletter itd.).
Dobre treści charakteryzują się też atrakcyjną formą. Jeżeli rozpatrujemy pod tym kątem artykuł – liczą się jego aspekty redakcyjne (więcej na ten temat przeczytasz w artykule – redagowanie tekstu). W przypadku treści wideo ważny jest np. scenariusz, montaż, jakość dźwięku. Ogólnie rzecz ujmując – Twoim podstawowym zadaniem jest taka konstrukcja treści, która zachęci odbiorcę do dalszego czytania/oglądania.
Szalenie istotne jest też dopasowanie treści do zasad panujących w wybranym medium. Jeżeli zamierzasz pozyskiwać ruch z wyszukiwarki, dużo lepiej sprawdzą się dłuższe formy o charakterze informacyjnym (sprawdź jak napisać artykuł SEO). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do social media. Na Youtube czy na TikToku największą popularnością cieszą się lekkie treści o charakterze rozrywkowym. Dobór odpowiedniego medium dla Twojego biznesu to podstawa jakiegokolwiek myślenia o skutecznym marketingu internetowym.
Z punktu widzenia biznesowego Twój content musi realizować określone cele. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy w Twojej głowie pojawi się pomysł, aby na konto firmowe wrzucić swoje zdjęcia z wakacji lub przemyślenia dotyczące bieżącej sytuacji politycznej (oczywiście jeżeli nie działasz jako influencer lub publicysta).
Owszem, istnieją pewne bardzo specyficzne sytuacje, w których pokazanie „ludzkiej twarzy” lub zaskoczenie odbiorców ma sens. Jednak jeżeli Twoja firma zajmuje się hydrauliką lub dostawą systemów informatycznych – zdjęcia w bikini raczej odpadają 😉
Jak zacząć tworzyć swój content
No dobra, wiesz już mniej więcej, jak wygląda teoria. Teraz nadszedł czas na sprawę dużo trudniejszą, czyli praktykę.
Po pierwsze – wybierz medium i formę treści, która pasuje do Twojego biznesu.
Przede wszystkim zastanów się, co chcesz osiągnąć poprzez swoje publikacje. Jeżeli Twój biznes opiera się na informacji, wybierz dłuższe formy, które umożliwią Ci udowodnienie swojej wiedzy i kompetencji (np. wpisy blogowe, artykuły). Jeżeli bardziej zależy Ci na emocjach – skup się na krótszym formach np. w social media (obrazki, filmy). Jeżeli chcesz skupić się na treściach tekstowych – koniecznie przeczytaj wpis jak napisać dobry artykuł.
Po drugie – twórz treści, które angażują odbiorców.
Postaraj się wyróżnić. Zacznij od zapoznania się z contentem, który tworzy Twoja konkurencja. Następnie zaproponuj odbiorcom coś lepszego, łatwiejszego w odbiorze, ciekawszego. W ten sposób błyskawicznie zdobędziesz zainteresowanie użytkowników internetu.
Po trzecie – pracuj nad swoim warsztatem.
Wiedza, którą wyniosłeś ze szkoły to zdecydowanie za mało, aby odnieść sukces na tym gruncie. Pamiętaj, że content marketing to jedna z najszybciej rozwijających się branży. Jeżeli nie chcesz zostać w tyle za swoją konkurencją – czytaj poradniki, oglądaj kursy i wciąż zastanawiaj się, w jaki sposób ulepszyć swoje treści.
Mnóstwo przydatnych informacji o tworzeniu contentu znajdziesz też w kategoriach copywriter jak zacząć oraz zarabianie na blogu.