Masz już dość pracy na etacie? Myślisz o założeniu własnej firmy i szukasz najlepszego pomysłu na biznes? Przeczytaj artykuł, poznaj najlepsze sposoby na samodzielne zarabianie pieniędzy z niskim kapitałem i odkryj swoją biznesową inspirację.
Jak znaleźć pomysł na biznes
Jeżeli zastanawiasz się, jak znaleźć dobry pomysł na biznes – musisz wziąć pod uwagę trzy kluczowe rzeczy:
- co potrafisz robić (lub czego chciałbyś się nauczyć)
- jaka forma działalności sprawiałaby Ci przyjemność
- czy na wybranej działalności da się zarabiać pieniądze
1. Poszukiwanie pomysłu na biznes a Twoje umiejętności
Pierwsza z tych rzeczy jest dość oczywista. Zrób szybki przegląd swoich umiejętności. Zastanów się, czy potrafisz robić coś, za co ktoś inny byłby gotowy zapłacić pieniądze.
I proszę – nie sugeruj się pierwszą odpowiedzią, która przychodzi Ci do głowy.
Każdy z nas ma taką umiejętność, nawet jeżeli w pierwszej chwili jej określenie będzie sprawiało Ci spore trudności. Odkrywanie swoich talentów (a tym bardziej dostosowywanie ich do potrzeb rynku) nie jest proste – ale uwierz mi – efekty tych rozmyślań wpłyną na resztę Twojego życia. Dlatego warto 😎
A zatem…
Interesujesz się samochodami? Kosmetykami? Lubisz chodzić na siłownie? A może zajmujesz się wychowywaniem dzieci?
Każda z tych aktywności to fundament, który możesz wykorzystać do zbudowania szalenie opłacalnego biznesu.
Oczywiście – samo zainteresowanie samochodami lub aktywnością fizyczną to zdecydowanie za mało.
Do przekucia swojego talentu w biznes potrzebujesz jeszcze co najmniej jednej umiejętności „rynkowej”. Na przykład – marketingu, aby dotrzeć do osób, które potrzebują specjalisty od samochodów, który doradzi im podczas zakupu, albo umiejętności tworzenia kursów online, aby przekazać światu swój najlepszy program treningowy albo diety i zacząć na nich zarabiać.
Zdefiniowanie swoich zainteresowań oraz rynkowych umiejętności uzupełniających, które pomagają zmienić je w pieniądze to podstawa odkrycia wspaniałego i oryginalnego pomysłu na biznes.
O skutecznych sposobach odkrywania swoich talentów przeczytasz też w artykule jak znaleźć wymarzoną pracę.
2. Poszukiwanie pomysłu na biznes a forma działalności
Teraz zajmijmy się formą, w której zamierzasz działać.
I znowu – nie chodzi tu o Twoje pierwsze skojarzenie. W tym artykule raczej nie będziemy zajmowali się prawnymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej.
Z resztą – dla Twojego nowego pomysłu na biznes nie musi mieć to większego znaczenia. Twoich potencjalnych klientów nie obchodzi, czy działasz w formie jednoosobowej firmy, czy spółki.
Na etapie poszukiwania pomysłu na biznes to sprawa drugorzędna, która nie powinna Ci zaprzątać głowy.
Zastanów się natomiast nad charakterem swojego nowego biznesu. W końcu decyzja o zrezygnowaniu z etatu miała swoje podstawy.
Być może przeszkadza Ci praca z ludźmi? Albo wręcz przeciwnie – chciałbyś jej więcej. Być może Twoje obecne zajęcie nie zapewnia Ci wystarczających perspektyw na przyszłość albo statusu finansowego, do którego aspirujesz? A może masz po prostu dosyć szefa lub długich dojazdów do pracy?
Pieniądze bardzo rzadko są jedyną motywacją do założenia własnego biznesu.
Szczerze mówiąc – w większości przypadków dużo łatwiej zarobić je na etacie (chociaż faktycznie, w przypadku własnej działalności możesz zarobić ich zdecydowanie więcej).
Dlatego zastanów się, jaki problem (oprócz pieniędzy) ma rozwiązać Twój nowy biznes.
Jeżeli masz dosyć bezpośrednich kontaktów z roszczeniowymi ludźmi – być może lepiej sprawdzi się biznes zdalny, bez zatrudniania pracowników (np. freelancing). A może jest odwrotnie? Chciałbyś zmienić coś w swoim życiu zawodowym bo potrzebujesz sławy i uznania? Wtedy może zainteresować Cię nieco bardziej rozbudowana forma działalności.
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
3. Poszukiwanie pomysłu na biznes a opłacalność
Od jednej rzeczy na pewno nie uciekniemy – Twój biznes musi generować pieniądze i warto zawczasu sprawdzić, czy ma na to potencjał.
Jak tego dokonać?
To relatywnie proste. Jeżeli w swoim otoczeniu widzisz biznesy podobne do tego, który zamierzasz stworzyć, oznacza to, że w odpowiednich warunkach da się z tego żyć.
Dokładnie zdefiniowanie tych warunków to jedno z Twoich podstawowych zadań. Relacja kosztów do zysków, sposoby reklamowania, pozyskiwania towarów, pozyskiwania potencjalnych klientów. Jeżeli przyłożysz się do planowania tych rzeczy – odniesiesz sukces bez różnicy, czy Twój pomysł będzie idealny czy też nie.
Owszem – w wielu miejscach przeczytasz, że Twój pomysł na biznes musi być wyjątkowy i niesamowicie oryginalny. To kompletne bzdury.
Google, Facebook, Amazon w swoich założeniach nie miały w sobie nic oryginalnego. Dużo wcześniej istniały inne wyszukiwarki, serwisy społecznościowe oraz sklepy internetowe z książkami.
Te firmy nie „wynalazły” tych pomysłów. Sprawiły tylko, że stały się niesamowicie opłacalne. Pamiętaj o tym w trakcie swoich poszukiwań.
Dlaczego warto prowadzić własny biznes
Jak widzisz, droga do założenia własnej działalności nie jest usłana różami. Dopiero zaczęliśmy, a już napotkaliśmy kilka dość poważnych trudności.
Tych trudności pojawi się przed Tobą zdecydowanie więcej.
Na etapie planowania biznesu musisz jasno zdefiniować swoje cele i nieustannie pamiętać, dlaczego to robisz. Pozwoli Ci to przetrwać trudniejsze chwile, które na pewno się pojawią.
Własny biznes warto prowadzić z uwagi na:
- niezależność
- potencjalnie duże źródło dochodu
- rozwój umiejętności
Zacznijmy od niezależności. Na świecie istnieje po prostu grupa osób, która nie nadaje się do pracy na etacie (jeżeli jesteś jedną z nich – przybij piątkę ✋ ).
Bez różnicy czy chodzi tu o poczucie wolności, złe doświadczenia, czy trudności w przyjmowaniu poleceń i funkcjonowaniu w relacji przełożony-podwładny. To bez znaczenia.
Jeżeli jesteś liderem – z dużym prawdopodobieństwem jesteś skazany na prowadzenie własnego biznesu i prędzej czy później się o tym przekonasz. Natomiast dla takich osób świadomość, że pracujesz wyłącznie dla siebie i możesz robić, co Ci się podoba jest warta każdej ceny.
Własny biznes to również potencjalne źródło dużego dochodu. Jeżeli prowadzisz swoją karierę w sposób tradycyjny (i nie masz ogromnych zasobów szczęścia) szybko dojdziesz do wniosku, że coś tu jest nie tak.
Dużo pracujesz, a mało zarabiasz. Nie możesz pozwolić sobie na życie zgodne ze swoimi aspiracjami. To nic dziwnego. Pamiętaj, że pensja na etacie jest najczęściej „łapówką”, którą otrzymują ludzie gotowi na porzucenie własnych zawodowych marzeń. Tak się akurat składa, że w naszym położeniu geograficznym ta „łapówka” jest dość niskiej wartości, a pracowników często się po prostu nie szanuje.
Kolejną istotną rzeczą jest też rozwój umiejętności. Nic nie nauczy Cię funkcjonowania na rynku tak jak prowadzenie własnej działalności. Chociaż zakładanie nowego biznesu to trudna droga – z każdym kolejnym miesiącem będziesz widział zmianę w swoim zachowaniu.
Z biegiem czasu zauważysz ogromne postępy w swoim sposobie myślenia i podejściu do pracy. Staniesz się bardziej samodzielny, zorganizowany, kreatywny. Bo własny biznes dokładnie tego od Ciebie wymaga.
Minusy prowadzenia własnego biznesu
Prędzej czy później zaczniesz też dostrzegać gorsze strony prowadzenia biznesu.
Największe minusy prowadzenia własnego biznesu to:
- podatki i formalności
- konieczność inwestycji czasu
- konieczność inwestycji pieniędzy
Zacznijmy od prawdziwego przekleństwa funkcjonowania na polskim rynku. Podatki i formalności. Jeżeli wcześniej nie poruszałeś się w środowisku przedsiębiorców, czeka Cię niemiłe zaskoczenie. Działając w wielu branżach będziesz zmuszony poświęcać tyle samo czasu na biurokrację, co na faktycznie działanie generujące zysk.
Jeżeli nie masz wykształcenia w tym kierunku – nawet nie próbuj samodzielnie prowadzić swojej księgowości. Gdy już znajdziesz swój pomysł na biznes, skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura podatkowego. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W ten sposób unikniesz mnóstwa poważnych błędów.
Kolejny negatywny aspekt to nieustanna konieczność inwestowania czasu i pieniędzy w swój nowy biznes. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do etatowej pensji i nie wyobrażasz sobie finansowych wyrzeczeń – będzie Ci niesamowicie trudno. Szczególnie na początku, kiedy po prostu musisz inwestować w siebie i swój biznes. Każda złotówka, którą przeznaczysz na rozwój, to złotówka, która nie trafia na Twoje konto. Nie każda osoba będzie w stanie pogodzić się z faktem, że rozwijanie biznesu może w pewnym okresie doprowadzić do faktycznego obniżenia poziomu życia.
Dotacje na założenie własnego biznesu
Przed rozpoczęciem działalności sprawdź też koniecznie, czy kwalifikujesz się do udziału w jednym z programów wspierających przedsiębiorczość.
1. Dotacja na firmę z urzędu pracy
Najpopularniejszy z nich to dotacja z Urzędu Pracy na założenie działalności. W tym wypadku musisz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i dopełnić kilku formalności. W zamian możesz liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości około 20 000 zł.
Możesz wykorzystać te pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania lub dostosowanie lokalu na potrzeby Twojej firmy.
2. Pożyczki na start w biznesie
To niskooprocentowana pożyczka (0,01-0,03 % w skali roku) udzielana przedsiębiorcom z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przeznaczona dla studentów, absolwentów i osób bezrobotnych na rozkręcenie własnego biznesu. W ten sposób możesz otrzymać nawet 100 000 zł.
3. Dotacje unijne na własny biznes
W finansowaniu nowego biznesu możesz wykorzystać też środku z funduszy Unii Europejskiej. Z reguły spotkasz tu programy skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub takich, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Kwota dotacji różni się w zależności od programu i formy działalności, którą wybierzesz. Szczegóły znajdziesz w wyszukiwarce dotacji unijnych.
Jeżeli zamierzasz wesprzeć swój nowy biznes finansowaniem z dotacji koniecznie sprawdź też informator na stronie biznes.gov.pl.
Gotowe pomysły na biznes z niskim kapitałem
Poniżej znajdziesz kilkadziesiąt pomysłów na najróżniejszą działalność gospodarczą. Zastanów się, czy któryś z nich odpowiada Twoim wymaganiom. Przekonaj się, czy da się dostosować go do Twojej sytuacji.
Pomysły na zdalny biznes
Zacznijmy od biznesów, które w pełni możesz wykonywać z domu. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich początkujących przedsiębiorców. Do zarabiania w ten sposób wystarczy Ci komputer i połączenie z internetem.
Najlepsze pomysły na zdalne prowadzenie biznesu to:
- pisanie tekstów na zlecenie (copywriting)
- prowadzenie bloga / profilu w social media
- udzielanie korepetycji online
- tworzenie grafiki
- usługi IT
- prowadzenie szkoleń
- tłumaczenia
- sklep internetowy
1. Pisanie tekstów na zlecenie
Pisanie tekstów na zlecenie to obecnie jedna z najbardziej popularnych form zarabiania przez internet. Prawidłowe funkcjonowanie stron internetowych wymaga tysięcy artykułów, opisów produktów, tekstów pomagających w pozycjonowaniu.
Nauka copywritingu jest relatywnie prosta, a popyt na teksty ogromny. Wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym zaczniesz zarabiać w ten sposób znajdziesz w moim 👉 darmowym e-booku o copywritingu.
2. Prowadzenie bloga / profilu w social media
Możesz też poszukać innych sposób na zarabianie w sieci. Jednym z najpopularniejszych (i najbardziej opłacalnych) jest prowadzenie bloga albo profilu w mediach społecznościowych.
To pomysł dla wszystkich osób, które kochają tworzyć.
Pisząc angażujące artykuły lub tworząc treści innego rodzaju zdobędziesz grono wiernych odbiorców. Następnie będziesz mógł zmienić ich zainteresowanie w pieniądze z wyświetlania reklam lub sprzedaży własnych produktów. Jeżeli taki biznes Cię interesuje – koniecznie sprawdź mój kurs. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nie popełnisz moich błędów.
👉 Załóż Opłacalnego Bloga | Kurs Zarabiania Na Blogu Od Podstaw
3. Udzielanie korepetycji online
Mnóstwo osób decyduje się też na udzielanie zdalnych korepetycji. To w sumie nic dziwnego. Szczególnie biorąc pod uwagę to, co stało się z naszą edukacją na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Upowszechnienie nauczania zdalnego zdecydowanie wzmocniło ten rynek. W końcu jeżeli dzieci i tak uczą się za pośrednictwem komputera – dlaczego nie skorzystać z pomocy naprawdę dobrych nauczycieli?
Ogłoszenia dotyczące zdalnego nauczania znajdziesz obecnie na każdym większym portalu z ogłoszeniami.
4. Tworzenie grafiki online
Masz uzdolnienia artystyczne? W internecie na pewno nie będziesz narzekał na brak zleceń. Tworzenie reklam, inforgrafik, obrazków do mediów społecznościowych – to ogromny biznes, który tylko czeka na Twoją ofertę.
5. Usługi IT
To samo dotyczy też wszystkich osób, które mają umiejętności informatyczne. I nie chodzi tu tylko o mityczne programowanie, które w powszechnej świadomości stało się synonimem dobrej, spokojnej pracy i dobrobytu.
Jeżeli potrafisz obsługiwać takie aplikacje jak WordPress, Presta Shop, Woocommerce itd. – możesz zarobić mnóstwo pieniędzy.
6. Prowadzenie szkoleń online
A może wolałbyś przekuć w pieniądze swoje prawidzwe hobby? To propozycja dla wszystkich osób, które mają ciekawą umiejętność (niekoniecznie związaną z przedmiotami szkolnymi).
Pieczesz ciasta? Trenujesz na siłowni? Grasz na gitarze? W sieci znajdziesz mnóstwo osób, które chciałyby skorzystać z Twoich szkoleń. Szkolenia możesz przeprowadzać osobiście (tak jak w przypadku zdalnych korepetycji) lub nagrać określony materiał (np. w formie filmów) i następnie zarabiać na sprzedawaniu dostępu.
7. Tłumaczenia online
Na brak zajęcia nie będą też narzekać osoby, które biegle posługują się językiem obcym. Obecnie coraz więcej rodzimych firm decyduje się na działalność za granicą. Każda z nich potrzebuje tłumaczenia ofert, opisów produktów lub tekstów na stronę internetową.
Mnóstwo przydatnych informacji o zdalnym zarabianiu pieniędzy znajdziesz też w artykułach jak zarabiać w internecie oraz jak szybko zarobić.
Pomysły na biznes lokalny
Prowadzenie biznesu w internecie raczej Ci nie odpowiada? Nic straconego. Nie ulegaj złudzeniu, że nowoczesna przedsiębiorczość objawia się tylko online. Wciąż istnieje mnóstwo klasycznych biznesów, które z powodzeniem pozwolą Ci zrealizować Twoje cele.
Najlepsze pomysły na biznes lokalny to:
- Punkt gastronomiczny
- Kwiaciarnia
- Osobiste prowadzenie szkoleń
- Pomoc przy pisaniu prac dyplomowych / wniosków / biznesplanów
- Tworzenie własnych wyrobów (hand-made)
- Franczyza
- Organizowanie eventów
- Fotografia
- Agroturystyka
- Opieka nad dziećmi lub osobami starszymi
- Przewodnik turystyczny
- Pieczenie ciast na zamówienie
- Drobne naprawy (złota rączka)
- Renowacja mebli
- Wykonywanie wizytówek/kart okolicznościowych
- Doradztwo motoryzacyjne
1. Punkt gastronomiczny
Zacznijmy od prawdziwej klasyki – punkt gastronomiczny. W naszym kraju znajdziesz przykłady tysięcy osób, które dorobiły się w ten sposób.
Właściciele punktów gastronomicznych zgodnie twierdzą, że w tym biznesie liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja.
Dlatego jeżeli masz zacięcie gastronomiczne i potencjalnie dobre miejsce – na pewno warto spróbować.
2. Kwiaciarnia
Być może w Twojej okolicy lepiej sprawdzi się kwiaciarnia? Pamiętaj, że Twój pomysł na biznes nie musi być szalenie oryginalny. Ważne są szczegóły i proces, który zapewni Ci odpowiedni poziom zysków.
3. Osobiste prowadzenie szkoleń
Zwróć też uwagę, że mnóstwo osób wciąż ma trudności w korzystaniu z sieci. Nie oznacza to wcale, że takie osoby rezygnują ze swoich aspiracji poszerzania wiedzy.
Osobiste prowadzenie szkoleń wciąż ma przyszłość. Być może dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tej niszy właśnie w celu poszerzania wiedzy informatycznej (np. nauczanie starszych osób korzystania z komputera i internetu).
4. Pomoc przy pisaniu prac dyplomowych / wniosków / biznesplanów
Jeżeli przebrniesz już przez wszystkie formalności związane z pozyskaniem dotacji na własny biznes – możesz wykorzystać tę wiedzę do pomocy innym osobom.
W sieci oraz w lokalnej prasie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń osób, które potrzebują pomocy przy pisaniu prac dyplomowych, wniosków o dofinansowania i biznesplanów. Jeżeli masz do tego zacięcie – nie ma na co czekać.
5. Tworzenie własnych wyrobów (hand-made)
Własne wyroby to świetny pomysł na biznes. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy za pośrednictwem takich portali jak Allegro lub Amazon możesz sprzedawać je na całym świecie.
Na tym gruncie najlepiej poradzą sobie osoby tworzące wyjątkowe meble, zabawki oraz inne przedmioty codziennego użytku. Istnieje spora grupa klientów, która jest w stanie docenić oryginalność.
6. Franczyza
Jeżeli wciąż brakuje Ci pomysłów na biznes – nic straconego. Możesz wykorzystać jeden z gotowych schematów w ramach sieci franczyzowej. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszyła się np. sieć sklepów spożywczych Żabka.
Franczyza zapewni Ci szkolenia i cały niezbędny know-how. Być może to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
7. Organizowanie eventów
Lubisz kontakt z ludźmi? To propozycja dla Ciebie. Istnieją tysiące firm, które zarabiają ogromne pieniądze na organizowaniu eventów.
Wybierz charakter imprez, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz skupić się na eventach dla dzieci, na organizowaniu imprez firmowych albo na doradztwie ślubnym. Gdy trochę się nad tym zastanowisz – na pewno znajdziesz opłacalną niszę.
8. Fotografia
Fotografowanie to nie tylko hobby. To również dobry sposób na zarabianie pieniędzy. I znów – wszystko zależy tu od tego, jak wyobrazisz sobie swój nowy biznes.
Być może dobrym pomysłem będzie fotografia weselna? A może zaoferujesz swoje fotograficzne umiejętności właścicielom sklepów (fotografia produktowa)? Dobrą niszą jest też fotografia dziecięca lub robienie zdjęć stockowych (do sprzedaży w internecie). Do wyboru do koloru.
9. Agroturystyka
W dobrym pomyśle na biznes uda Ci się maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne zasoby. Jednym z nich może być nieruchomość w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Być może to przyjmowanie gości stanie się Twoim pomysłem na działalność gospodarczą.
10. Opieka nad dziećmi lub osobami starszymi
To zajęcie, na które zawsze będzie popyt. Szczególnie jeżeli nie ograniczysz się wyłącznie do umieszczenia ogłoszenia w lokalnej prasie.
Wykwalifikowani opiekunowie zarabiają ogromne pieniądze. Wystarczy uzupełnić podstawową ofertę jedną z trudniej dostępnych umiejętności (np. rehabilitacja, nauka sportów, języków obcych). Pamiętaj, że w rozwoju kwalifikacji pomogą Ci różne programy finansowane przez państwo lub samorząd.
11. Przewodnik turystyczny
Kochasz swoją okolicę i możesz o niej opowiadać godzinami? To wystarczy, aby zacząć zarabiać. Jeżeli w Twojej okolicy pojawia się wycieczki (szczególnie zagraniczne) nie będziesz miał żadnych problemów w pozyskaniu klientów. Gdy potrafisz biegle mówić w ich języku – Twoje wynagrodzenie zdecydowanie wzrośnie.
12. Pieczenie ciast na zamówienie
Prowadzenie punktu gastronomicznego to dla Ciebie nieco zbyt ambitne przedsięwzięcie? Nic nie szkodzi. Jeżeli kochasz pieczenie – i tak możesz zarabiać w ten sposób.
Wystarczy kilka ogłoszeń lub zdjęć Twoich wypieków w mediach społecznościowych. Jeżeli masz kulinarny talent, z biegiem czasu Twój biznes zacznie przypominać kulę śnieżną, a Ty nie będziesz mógł opędzić się od nowych zleceń.
13. Drobne naprawy (złota rączka)
Nie daj sobie wmówić, że obecnie dobrze zarabiają tylko informatycy. Jeżeli drobne, domowe naprawy nie są Ci obce – na pewno znajdziesz klientów chętnych zapłacić za Twoją pracę.
Jeżeli uzupełnisz ofertę o drobne prace remontowe – masz ogromne szanse na założenie dochodowego biznesu.
14. Renowacja mebli
To samo dotyczy prac renowacyjnych. Jeżeli masz umiejętności rzemieślnicze – wystarczy już tylko zastanowić się nad sposobem pozyskiwania klientów. Ludzi gotowych zapłacić za fachową renowację mebli na pewno nie zabraknie.
15. Wykonywanie wizytówek/kart okolicznościowych
Pomysł dla osób utalentowanych artystycznie. Mnóstwo klientów chce, aby ich zaproszenia, wizytówki albo karty okolicznościowe wzbudzały zachwyt i były naprawdę wyjątkowe. Wykorzystaj to.
16. Doradztwo motoryzacyjne
Potrafisz ocenić stan techniczny samochodu i doradzić klientowi, czy warto go kupić? To wystarczy, aby prowadzić niesamowicie opłacalny biznes. Większości ludzi kupujących używane samochody nie ma pojęcia o motoryzacji.
Biorąc pod uwagę kondycję tego rynku, nie tylko będziesz w stanie zarobić solidne pieniądze, ale zrobisz też dobry uczynek, chroniąc konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami.
Co zrobić aby Twój pomysł na biznes wypalił
Doskonale wiem, że zakładanie nowego biznesu jest niesamowicie ekscytujące.
Jednak sam pomysł to za mało, żeby osiągnąć sukces.
Zgodnie z danymi PARP 1/3 biznesów upada w pierwszym roku swojej działalności.
Dlaczego tak się dzieje?
Pierwsza sprawa to oczywiście wszelkiego rodzaju „szemrane” biznesy, których celem jest wyłudzenie dotacji. Startupy, których jedyną możliwością jest wygenerowanie prezentacji w Powerpoincie. Istnieje cała grupa osób, która nieźle żyje w ten sposób – ale z prowadzeniem prawdziwego biznesu ma to niewiele wspólnego. Tym nie będziemy się zajmować.
Ale nawet jeżeli Twoje cele są szlachetne, istnieje spora szansa, że Ci się po prostu nie powiedzie.
Bo prowadzenie niezależnego przedsiębiorstwa bez wątpienia nie jest dla każdego. Jeżeli Twoim nadrzędnym celem jest posiadanie wizerunku biznesmena i wpisanie sobie stanowiska „CEO” na profilach społecznościowych – możesz sobie darować.
Co zrobić aby Twój pomysł na biznes wypalił? Musisz w pierwszej kolejności zadbać o:
- marketing
- kontrolę kosztów
- swoją cierpliwość i sumienność
Marketing
Zacznijmy od marketingu. To, że oferujesz wspaniały produkt lub usługę to jeszcze za mało, aby Twój pomysł na biznes się powiódł. Nie istnieją żadne magiczne sposoby, które sprawią, że klienci sami zaczną pukać do Twoich drzwi.
Prędzej czy później przekonasz się, że średniej jakości produkt i dobry marketing radzi sobie dużo lepiej, niż świetny produkt i słaby marketing. Na szczęście na tym gruncie mnóstwo rzeczy możesz zrobić samodzielnie. Jeżeli nie stać Cię na zatrudnienie profesjonalnej agencji, w sieci znajdziesz mnóstwo kursów i szkoleń, często darmowych, które pomogą Ci opanować podstawy skutecznej reklamy.
Kontrola kosztów
Kolejna szalenie istotna sprawa to kontrola kosztów. Nawet najprostszy biznes jest w stanie pochłonąć każdą ilość pieniędzy. Modny lokal, samochód, mnóstwo pracowników. To właśnie te rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem zniweczą Twoje marzenia o własnym biznesie.
Doskonale wiem, że chciałbyś prezentować się jak Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk lub ktokolwiek inny z listy najbogatszych osób magazynu Forbes. Pamiętaj jednak, że patrzysz na efekt końcowy. Coś, co wymagało lat ciężkiej pracy. Jeżeli za szybko przesadzisz z wydatkami – uda Ci się zniszczyć nawet najlepiej zapowiadający się pomysł.
Cierpliwość i sumienność
Rozwijanie biznesu to wieloletni proces i musisz to po prostu zaakceptować. Tutaj nic nie dzieje się z dnia na dzień. Miedzy bajki włóż wszystkie te historie, gdy miesiąc lub dwa po założeniu firmy w garażu ktoś zostaje milionerem. Taka sytuacja zdarza się równie często, jak wygrana na loterii.
Nie oznacza to wcale, że nie warto próbować. Prowadzenie własnego biznesu zapewnia Ci takie perspektywy, jakich nigdy nie znajdziesz na pracy na etacie. Jeżeli Ci się uda, z uśmiechem politowaniem będziesz patrzył na wszystkich „etatowców” i „korpo-szczurów”, którzy nad ranem muszą wstawać do znienawidzonej pracy 😉 Oczywiście tylko tu żartuję, bo jeżeli Ci się uda, to prawdopodobnie przejdziesz przez tyle trudności, że nauczysz się pokory. Nagrodą będzie Twój własny biznes i poczucie, że dałeś z siebie wszystko. Stworzyłeś coś od podstaw i poradziłeś sobie tam, gdzie większość osób ponosi porażkę.