Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak znaleźć wymarzoną pracę

utworzone przez | lut 13, 2023 | Praca w Domu | 0 komentarzy

Thomas Edison powiedział kiedyś, że nie przepracował ani jednego dnia w życiu – wszystko czym się zajmował, traktował w kategoriach przyjemności. Czy możesz powiedzieć to samo o swoim zajęciu? Czy istnieje uniwersalna droga do zawodowej satysfakcji? Co zrobić, aby tak istotna część życia nie zamieniła się w koszmar? Dowiedz się, jak znaleźć wymarzony zawód i zacznij czerpać prawdziwą radość ze swojej aktywności na rynku pracy.

Jak znaleźć wymarzony zawód

Na nowoczesnym rynku pracy liczy się przede wszystkim specjalizacja. Prawidłowe wykonywanie opłacalnych zawodów jest coraz trudniejsze. Nie możesz z dnia na dzień zostać lekarzem, prawnikiem lub pracownikiem Google’a. Osiągnięcie tych celów wymaga wieloletniej nauki i praktyki.

Przez to pierwsze decyzje dotyczące kariery czekają Cię już na etapie szkoły podstawowej lub średniej – czyli w momencie, w którym prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic o sobie oraz świecie, który Cię otacza.

Młodzieńcze decyzje o wyborze kariery bardzo często są podejmowane na podstawie błędnych informacji.

Po pierwsze – to wina rodziców. Ich zamiary pewnie są dobre – jednak regularnie przekazują swoim pociechom obraz rynku pracy, który od dawna nie istnieje. To między innymi dlatego w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ogromną inflacją wyższego wykształcenia. W poprzednim pokoleniu ukończenie dobrej uczelni niemal gwarantowało sukces. Obecnie – nie znaczy już prawie nic.

Po drugie – młode osoby mają trudności z panowaniem nad emocjami. Wykazują tendencje do podkreślania zalet danego zjawiska przy jednoczesnym lekceważeniu jego wad. Jeżeli swój zawód wybrałeś na podstawie ulubionego serialu, opinii rówieśników lub teoretycznej opłacalności – szybko dołączysz do setek tysięcy poważnie sfrustrowanych pracowników, którzy na siłę starają dopasować się do swojej społecznej roli.

Znalezienie wymarzonej pracy wcale nie jest proste. Wymaga wyobraźni, zaangażowania oraz odrobiny szczęścia.

Zatem co zrobić, aby Twój wybór był w końcu trafiony?

Wymarzona praca – poszukiwanie

Na wstępie musisz zadać sobie kilka ważnych pytań:

Pamiętaj, że nie istnieje uniwersalna „wymarzona praca”. Jeżeli chcesz czerpać radość ze swojego zajęcia – musisz szczerze określić kim jesteś i co potrafisz robić.

Znalezienie odpowiedzi na te pytania może być dużo trudniejsze, niż się wydaje. Szczególnie, jeżeli Twoje otoczenie od najmłodszych lat wpajało Ci określoną wizję kariery. Jednak ten wysiłek zawsze się opłaca. W pracy spędzisz niemal 1/3 życia. Wyłącznie od Twoich decyzji zależy, czy ten czas zapewni Ci satysfakcję.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

1. Jaką pracą mógłbym się pochwalić innym

Na razie nie myśl o pieniądzach. W pierwszej kolejności zastanów się, jaką pracą mógłbyś się pochwalić innym. Większość pracowników cierpi przede wszystkim dlatego, że wybrany zawód nie zapewnia im odpowiedniego poczucia tożsamości. Nie otrzymują też społecznego uznania, na jakie liczyli.

Oczywiście – bardzo dużo zależy tu od środowiska, w którym funkcjonujesz. W niektórych przypadkach szacunek zapewni Ci błyskotliwa kariera akademicka, w niektórych odpowiednia ilość subskrybentów na Youtubie.

Tak czy inaczej – jeżeli myślisz o osiągnięciu zawodowej satysfakcji, poczucie dumy z wykonywanej pracy to podstawa.

Dobra wiadomość jest taka, że środowisko zawsze można zmienić. Zła z kolei – bardzo trudno jest zmienić siebie. Dlatego przy tym pytaniu (pomimo, że pozornie dotyczy świata zewnętrznego) myśl przede wszystkim o sobie. Jaką pracą Ty mógłbyś się pochwalić innym? Jaka praca wzbudzałaby Twoją dumę?

Zastanawiasz się nad zdalnym zarabianiem pieniędzy? Poznaj największe wady i zalety pracy w domu.

2. W jakiego rodzaju organizacji czuję się najlepiej

Wykonywanie większości zawodów wiążę się z koniecznością uczestniczenia w różnego rodzaju organizacjach. Część osób uwielbia klimat ogromnych korporacji, niektórzy czują się zdecydowanie lepiej w mniejszych grupach. Istnieją też ludzie, którzy pragną całkowitego spokoju i tego, aby nikt nie wtrącał się w ich sprawy. Jak to wygląda u Ciebie?

Jeżeli już wymyśliłeś, jakie zajęcie wzbudzałoby Twoją dumę – czas na pierwszą konfrontację z rzeczywistością. Gdy Twój wybór padł np. na karierę żołnierza, musisz mieć świadomość, że wstępujesz do ogromnej korporacji z ugruntowanymi zasadami hierarchii. Jeżeli chciałbyś zostać pisarzem – licz się z tym, że przez większość czasu będziesz przebywał kompletnie sam. Czy jesteś w stanie się z tym pogodzić?

Może się okazać, że już przy drugim pytaniu Twój plan będzie wymagał korekty. To świetnie! Dzięki temu masz większe szanse na podjęcie poprawnej decyzji.

Jeśli Twój wymarzony zawód kłóci się z Twoim podejściem do organizacji – zastanów się, czy istnieje inna forma tej pracy, dostosowana do Twoich potrzeb. Np. jeśli planujesz żyć z pisania, jednak przeraża Cię perspektywa pracy w domu… być może powinieneś zostać dziennikarzem. W ten sposób będziesz mógł realizować się kreatywnie, przy jednoczesnym uczestniczeniu w mniejszej (lub większej) grupie.

Chciałbyś sam zorganizować swoje życie zawodowe? Sprawdź, jak wygląda prawdziwa praca w domu.

3. Co mnie motywuje

Teraz zastanów się, czy wybrany zawód pozwoli Ci zrealizować Twoje życiowe cele.

Jeszcze ich nie sprecyzowałeś? To naprawdę nic trudnego. Zamknij na chwilę oczy i postaraj się wyobrazić dzień, w którym uznałbyś, że jesteś całkowicie szczęśliwy. Że w końcu udało Ci się zdobyć to, co chciałeś. Co widzisz?

Czy jest to piękny dom i gromadka wesołych dzieci? Czy może blask fleszy i spacer po czerwonym dywanie? Wpisywanie dedykacji do pierwszego bestsellera? A może spektakularne wejście na spotkanie rady nadzorczej w nowiutkim garniturze od Armaniego? Jaki obraz Twojej przyszłości Cię motywuje?

Nadszedł czas na skonfrontowanie Twojego wymarzonego zawodu z tym obrazem. Musisz mieć świadomość, że do sukcesu niezbędne są ogromne pokłady motywacji. Nigdy jej nie zdobędziesz, jeśli Twoje zajęcie nie będzie przybliżało Cię do upragnionego celu. Jeżeli masz problem z „ruszeniem z miejsca”, koniecznie przeczytaj artykuł o tym jak się zmotywować.

4. Czym zajmowałbym się, gdyby pieniądze nie grały roli

Odpowiedź na to pytanie to najszybsza droga do określenia swoich talentów. Zastanów się, czym chciałbyś się zajmować, gdyby pieniądze w ogóle nie istniały. Jak wyglądałby Twój dzień, gdybyś kompletnie nie martwił się o finanse?

Kolejne ważne pytanie – czy zajmowałbyś się swoją obecną pracą, gdyby nie pieniądze? Jeśli tak – gratulacje! Jesteś na właściwej drodze. Jeżeli nie – powinieneś głęboko przemyśleć zmianę zajęcia.

5. Co potrafię dobrze robić

Pamiętaj też, że bardzo łatwo wpaść w pułapkę własnych wyobrażeń. Większości osób wydaje się, że będą szczęśliwi zarządzając dużym zespołem ludzi lub prowadząc własny biznes.

Postaraj się szczerze odpowiedzieć – czy masz do tego predyspozycje? Czy naprawdę pasjonuje Cię rozwiązywanie cudzych problemów lub nieustanna pogoń za nowymi klientami i opracowywanie strategii rozwoju firmy?

Nasze prawdziwe talenty mają to do siebie, że z reguły są bardzo proste, łatwe do nazwania i ujawniają się bardzo wcześnie. Problem w tym, że często nie potrafimy (lub nie chcemy) ich dostrzec. Pisanie? Malowanie? Gra na instrumencie? A może pieczenie ciast lub majsterkowanie? Na pewno posiadasz konkretną umiejętność (i to pewnie nie jedną), która jest chwalona w Twoim otoczeniu. Na 100% istnieją obszary, w których jesteś lepszy od zdecydowanej większości społeczeństwa.

Zastanów się przez chwilę, czy da się wykorzystać je zawodowo (a jeżeli tak, to w jaki sposób)? Żyjemy w czasach, w których największe znaczenie ma skuteczność i użyteczność. Jeżeli skupisz się na robieniu rzeczy, w których jesteś dobry – sukces jest nieunikniony.

6. Co mnie pasjonuje

Czy istnieje taka dziedzina, w której pozyskiwanie nowej wiedzy sprawia Ci przyjemność? Które zagadnienia wzbudzają Twoje prawdziwe zainteresowanie? Czy znalazłeś już fragment rzeczywistości, który mógłbyś określić jako swoją „pasję”? Im szybciej ją zdefiniujesz, tym lepiej.

Internet zapewnia Ci niesamowitą możliwość przekucia pasji w zajęcie zarobkowe. Zobacz, ile wyświetleń na Youtube mają kanały podróżnicze, sportowe lub modowe. Spójrz, ile osób prowadzi blogi o swoich pasjach (i nieźle na tym zarabia). Przeczytaj artykuł o tym jak zarabiać w internecie i przekonaj się, że to jak najbardziej możliwe.

7. Co z moich dotychczasowych aktywności sprawiało mi największą przyjemność

Pomyśl też, która z dotychczasowych aktywności dawała Ci największą satysfakcję? To nie musi być nic wielkiego. Być może odczuwałeś dumę, gdy szkoliłeś nowych współpracowników? Być może świetnie czułeś się, występując w szkolnym przedstawieniu?

Wracanie pamięcią do zdarzeń, które zapewniały Ci satysfakcję to najlepszy sposób na określenie tego, czym naprawdę chcesz się zajmować.

Wymarzony zawód a rzeczywistość

Znalazłeś już swój wymarzony zawód? Gratulacje! Teraz nadszedł czas na skonfrontowanie wszystkich Twoich wyobrażeń z rzeczywistością. Postaraj się dotrzeć na branżowe fora dyskusyjne i grupy na Facebook’u. Masz tutaj tylko jedno zadanie – odszukaj dyskusje z największą ilością narzekań (uwierz mi, każda profesja ma takie miejsce). Następnie gruntownie przestudiuj ten temat.

Musisz założyć, że przynajmniej część z wymienionych tam niedogodności spotka również Ciebie. Czy to Cię nie przeraża? Czy jesteś w stanie przyjąć również tą „mroczniejszą” stronę swojego wymarzonego zawodu (np. niski poziom zarobków, szalona dyspozycyjność, poważny stres itd.)?

Jeśli tak – droga wolna. Możesz mieć pewność, że tym razem wybrałeś prawidłowo. Osiągniecie celu może zająć Ci nieco czasu, jednak przynajmniej wiesz już, w którą stronę zmierzasz.

Chciałbyś pracować zdalnie? Sprawdź, czym zajmuje się copywriter.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 13 lutego, 2023