Zastanawiasz się, jak zarabiać w internecie? Poszukujesz sposobu zarabiania, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Przeczytaj artykuł, poznaj 6 najpopularniejszych sposobów zarabiania online i przekonaj się, który z nich powinieneś wybrać.
Jak zarabiać w internecie
Jak zacząć zarabiać w internecie
W internecie znajdziesz wiele pomysłów na zdalne zarabianie pieniędzy. Większość z nich można zaliczyć do 6 podstawowych kategorii:
1. Freelancing (praca zdalna)
2. Prowadzenie biznesu online
3. Zarabianie na ankietach
4. Zarabianie na oglądaniu reklam
5. Programy partnerskie
6. Kryptowaluty (oraz inne sposoby „nowoczesnego” inwestowania pieniędzy)
Aby wybrać odpowiednią kategorię, musisz określić swoje potrzeby i cechy charakteru. To od nich zależy, który sposób sprawdzi się najlepiej. Powinieneś ocenić swoją kreatywność, cierpliwość i skłonność do ryzyka.
- Oceń ile czasu jesteś gotowy poświęcić na zarabianie przez internet.
- Zastanów się, czy chcesz tylko uzupełnić swój budżet, czy planujesz zająć się zarabianiem przez internet na stałe.
- Określ umiejętność, za którą ktoś będzie Ci gotowy zapłacić.
Nie masz jeszcze takiej umiejętności? Nic nie szkodzi. W sieci możesz znaleźć wiele blogów i poradników – dzięki którym nauczysz się poruszać w wybranej branży.
Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci zacząć zarabiać na pisaniu tekstów w internecie.
Freelancing – czyli kto może zarabiać w internecie
Zarabiać przez internet może praktycznie każdy. Praca w domu staje się coraz bardziej popularna. Za pośrednictwem sieci na stałe zarabia blisko 650 tys. dorosłych Polaków.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę osoby, które robią to okazjonalnie – liczba ta wzrośnie do około 5 milionów.
Najliczniejszą grupę osób zarabiających przez internet stanowią Freelancerzy.
Freelancer to osoba, która nie pracuje u jednego pracodawcy, ale wykorzystuje swoje umiejętności do realizacji wielu indywidualnych zleceń.
Internetowi freelancerzy pracują w sposób zdalny (czyli bez bezpośredniego kontaktu z klientem/pracodawcą).
Zgodnie z badaniami portalu Useme.eu freelancerami najczęściej zostają osoby w przedziale od 25 do 34 roku życia.
Zdecydowana większość z nich pochodzi z miast o wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców.
Najwięcej freelancerów działa w obszarze Copywriting i Social Media (24%). Kolejne pozycje na liście to grafika, programowanie oraz tłumaczenia.
Co ciekawe – 20,4 % respondentów wskazuje, że w trakcie pracy przez internet łączą ze sobą różne umiejętności zdalnego zarabiania (np. copywriting + projektowanie stron internetowych).
Większość freelancerów traktuje zarabianie w internecie wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu. Na pracę nie poświęcają więcej niż 4 godziny dziennie. W tym wypadku średnia miesięcznych zysków wynosi około 1000 zł netto.
Wraz z nakładem czasu pracy, rosną też ich zarobki – 8,1 % freelancerów może pochwalić się miesięcznymi zyskami przekraczającymi 5000 zł netto.
Internet nie tylko poszerzył rynek pracy (tworząc całkowicie nowe zawody), ale również go urozmaicił.
Coraz więcej „tradycyjnych zawodów” może być wykonywanych za pośrednictwem sieci.
W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już księgowość przez internet, czy udzielanie korepetycji z wykorzystaniem Skype’a. Jeżeli jesteś kreatywny i chcesz poprawić swój budżet – Freelancing to rozwiązanie dla Ciebie.
Przeczytaj darmowy poradnik copywritera i rozpocznij karierę w internecie.
Interesują Cię inne zawody? Sprawdź największe portale dla Freelancerów:
Useme.eu (różne zlecenia dla freelancerów)
Oferia (różne zlecenia dla freelancerów)
Jak założyć swój biznes w sieci
Mierzysz wyżej? Biznes internetowy może generować ogromne zyski.
Ubiegłoroczne przychody największego sklepu internetowego – Amazon.com – dwukrotnie przewyższają budżet Polski.
Wartość rodzimego rynku e-commerce szacuje się na 50 miliardów złotych rocznie. Kawałek tego tortu może być Twój.
W internecie liczą się tylko dwie rzeczy – wiedza i sprzedaż. Ponad 80% polskich internautów robi zakupy w sieci.
Największą popularnością cieszą się produkty z segmentu: odzież i obuwie, sprzęt elektroniczny, zabawki i artykuły dziecięce.
Analiza najchętniej kupowanych produktów może zapewnić Ci mnóstwo inspiracji.
W tym biznesie największe znaczenie ma skala. Właściciel sklepu internetowego jest w stanie dotrzeć do dziesiątek tysięcy klientów dziennie. Daje to ogromną przewagę nad analogową konkurencją i może zapewnić niesamowite zyski.
Pamiętaj, że prowadzenie skutecznego sklepu to zajęcie na pełny etat (a nawet na kilka etatów). Szybko przekonasz się, że biznes w sieci to spore wyzwanie logistyczne, techniczne i marketingowe. Wymaga też cierpliwości i pieniędzy na inwestycje.
To nie dla Ciebie? Głowa do góry! Na szczęście nie musisz zakładać sklepu, żeby dobrze zarabiać w internecie. Żyjemy w czasach, w których sama uwaga odbiorców posiada wymierną wartość.
Ponad połowa internautów czyta internetowe wydania popularnych tytułów prasowych. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się treści video (głównie na platformie YouTube). Niemal jedna trzecia użytkowników internetu regularnie zagląda na blogi.
Bloga lub własną stronę internetową prowadzi co dwudziesty internauta (5%). Gdy uda Ci się zdobyć uwagę odbiorców, możesz zastanowić się nad sposobami jej spieniężenia.
Planujesz zarabiać w ten sposób? Dowiedz się, jak zarabiać na blogu.
Najpopularniejsze sposoby zarabiania na publikowaniu treści w internecie to:
- wyświetlanie reklam
- sprzedaż produktów
- współpraca z marką
Jak zarabiać w internecie – wyświetlanie reklam
W przypadku reklam – umieszczasz na swojej stronie (lub kanale YT) dostarczony przez reklamodawce materiał. Następnie otrzymujesz pieniądze za każdego użytkownika, który podejmie interakcję z tą reklamą (np. kliknięcie, odpowiedni czas wyświetlenia itd.). Ten sposób zarabiania najlepiej sprawdza się na stronach internetowych z dużym ruchem. Im więcej odbiorców pozyskasz – tym większą masz szansę na dodatkowe kliknięcia.
Problem stanowią tu niewielkie stawki za pojedynczą interakcję (w przypadku Adsense jest to od kilkunastu groszy do kilku złotych w zależności od branży) oraz programy blokujące wyświetlanie reklam. Najnowsze badania wskazują, że ponad 70% polskich internautów wykorzystuje aplikacje służące do blokowania reklam. Warto wziąć to pod uwagę przy szacowaniu potencjalnych przychodów z wyświetlania reklam. Nie zmienia to faktu, że popularne serwisy internetowe generują w ten sposób zyski sięgające kilkunastu tysięcy złotych dziennie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak szybko stworzyć własną stronę – przeczytaj wpis jak założyć bloga.
Zarabianie w internecie poprzez sprzedaż produktów
Kolejnym pomysłem jest sprzedaż produktów. W przeciwieństwie do „rasowych” sklepów internetowych, właściciele mniejszych witryn częściej wybierają produkty cyfrowe. Można tu wymienić chociażby e-booki, podcasty czy kursy video (z tego wpisu dowiesz się, jak napisać książkę).
Płatności mogą odbywać się jednorazowo lub w ramach abonamentu. Jeżeli posiadasz użyteczną wiedzę i potrafisz ją przekazywać – możesz liczyć na ogromne zyski.
W przypadku produktów cyfrowych – pracę wykonujesz raz, natomiast zyski ze sprzedaży możesz czerpać latami. Jeżeli posiadasz silną markę, możesz też sprzedawać spersonalizowane gadżety (koszulki, kubki lub inne akcesoria tematycznie związane z Twoim blogiem).
👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu
Zarabianie we współpracy z marką
Duże marki chętnie nawiązują współpracę z blogerami i youtuberami. W ten sposób są w stanie dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców. Najczęściej polega to na płatnościach za publikowanie tematycznych materiałów o charakterze reklamowym (np. artykułu na blogu, który poleca produkt wybranej marki).
Jednak do tej grupy można też zaliczyć wszelkiej maści programy partnerskie. Od pozyskania tzw. leadu (np. adresu e-mail/telefonu osoby zainteresowanej daną dziedziną) do opłaty za każdego użytkownika, który założy konto w określonym banku lub weźmie tam pożyczkę. Przed podjęciem decyzji o wyborze tematyki publikowanych treści, warto dowiedzieć się o potencjalnych możliwościach nawiązania takiej współpracy.
W tym wypadku zyski są trudne do przewidzenia. W zależności od zasięgu – możesz liczyć na wynagrodzenie od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych za jeden post lub artykuł.
Jak zarabiać w internecie – wypełnianie ankiet i oglądanie reklam
Interesuje Cie powrót do przeszłości? Zarabianie na ankietach i reklamach było jedną z pierwszych form „pracy” w internecie. W obecnych czasach te sposoby mocno tracą na popularności. Często zalicza się je nawet do tej „ciemniejszej” strony internetu.
Zarabianie na ankietach i reklamach to bez wątpienia zajęcie dla osób cierpliwych. Taka aktywność nie wymaga żadnych umiejętności i doświadczenia. Jednocześnie nie masz co liczyć na poważniejsze zyski. W wyniku kilkugodzinnej pracy dziennie możesz zarobić kilkadziesiąt/kilkaset złotych w skali miesiąca. Nie ma co ukrywać, że istnieją dużo bardziej produktywne sposoby na spożytkowanie tego czasu.
Jak to jest z tymi ankietami?
Z możliwości internetu korzysta coraz więcej firm (w tym badawczych). Podmioty te zamieszczają na różnych portalach płatne (niekiedy) ankiety do wypełnienia online. Osoby biorące udział w takim badaniu otrzymują za nie „wynagrodzenie”.
I tu pojawia się pierwszy haczyk. Co prawda istnieją portale, które dokonują wypłaty w gotówce (najczęściej za pośrednictwem systemu PayPal), ale uważanie zapoznaj się z regulaminem serwisu przed rozpoczęciem pracy. Niektóre portale, w ramach wynagrodzenia, oferują zniżki lub rabaty na zakupy w wybranych sklepach internetowych. Zdarzają się też dziwne kupony na całkowicie anonimowe loterie 😉
Większość serwisów będzie wymagać od Ciebie dokładnego wypełnienia profilu (dane osobowe, numer telefonu itd.), w związku z czym możesz spodziewać się też sporej ilość spamu.
A klikanie w reklamy?
Kolejną formą zarabiania przez internet jest otrzymywanie wynagrodzenia w zamian za oglądnie reklam lub ich klikanie (tzw. get paid for click). Warto tu zauważyć, że nakłanianie innych osób do klikania w reklamy jest surowo zabronione przez największe sieci reklamowe (taka aktywność skutkuje stałą blokadą konta reklamodawcy).
Część firm, oferujących wynagrodzenie za klikanie w reklamy, wymaga zainstalowania na urządzeniu użytkownika specjalnego oprogramowania. Dzięki temu masz niepowtarzalną okazję, aby zmienić swój prywatny komputer lub telefon w jeden wielki baner 😉
Trudno mi znaleźć zalety tej formy zarabiania – jednak jeżeli jesteś cierpliwy, odważny i mocno chcesz spróbować – najpopularniejsze serwisy z tego segmentu znajdziesz poniżej:
Świat Opinii (ankiety)
Toluna (ankiety)
Clixsense (reklamy)
Przed rozpoczęciem „kariery” rzuć okiem na artykuł o zasadach bezpiecznej pracy w sieci 😉
Jak zarabiać w internecie – programy partnerskie
Programy partnerskie to bardzo szeroka kategoria. Największy program na świecie prowadzi sieć Amazon.com (niedostępny na polskim rynku). W internecie powstają ogromne serwisy tematyczne zajmujące się wyłącznie polecaniem produktów z tego sklepu. W zamian ich właściciele otrzymują prowizje od każdej sprzedaży. Jest to najczęściej od 5% do 8% wartości produktu.
To bardzo wygodne rozwiązanie. Właściciel strony internetowej nie musi martwić się o pracochłonną obsługę sklepu internetowego, a mimo tego otrzymuje cześć zysków ze sprzedaży. Jego jedyną rolą jest kierowanie użytkowników na stronę wybranego produktu.
W polskich warunkach najpopularniejsze programy partnerskie prowadzą księgarnie, sklepy z elektroniką oraz firmy z branży finansowej:
X-com (sklep z elektroniką)
Helion (księgarnia)
Awin (różne kategorie programów)
Zasada jest prosta – aby dobrze zarabiać na programie partnerskim – musisz mieć duży „zasięg”. Bez różnicy, czy osiągasz go za pomocą popularnego serwisu internetowego, fanpage’a czy po prostu dużej liczby znajomych. Im więcej osób zdecyduje się na podjęcie interakcji na stronie docelowej po kliknięciu w Twój link – tym więcej zarobisz.
Na rynku spotkasz ogromną liczbę programów partnerskich. Do części z nich mogą przystąpić wyłącznie właściciele stron internetowych o określonym poziomie ruchu, część z nich jest dostępna dla wszystkich.
Zastanów się, jaki rodzaj produktu najlepiej sprawdzi się w Twojej grupie odbiorców. Następnie zacznij zarabiać na polecaniu.
Przed przystąpieniem do programu – dokładnie zapoznaj się z jego regulaminem. Pod nazwą „programów partnerskich” często ukrywają się firmy z branży MLM (multi-level marketing), co generuje największe ryzyko tego sposobu zarabiania w internecie.
Inwestowanie w internecie – kryptowaluty
Lubisz dreszczyk emocji? Kryptowaluty zrobiły prawdziwą furorę wśród odważnych inwestorów. Wiele osób zarobiło (i straciło) na nich ogromne pieniądze. Nic dziwnego – inwestowanie w internetową walutę przypomina trochę kupowanie losów na loterii. Kursy potrafią zmieniać się błyskawicznie.
Alternatywne formy inwestowania wymagają dogłębnego poznania rynku. Nawet jeżeli posiadasz już taką wiedzę, musisz mieć świadomość, że strata zainwestowanych pieniędzy nie zawsze będzie wynikać z Twojego błędu. Rynek kryptowalut nie podlega żadnym regulacjom, w związku z czym stanowi pole do popisu dla wszelkiego rodzaju spekulantów. Z uwagi na to pieniądze możesz zyskać (lub stracić) dosłownie z dnia na dzień.
Eksperci zalecają dywersyfikowanie inwestycji na różne kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum, Litecoin etc.) – znacząco zmniejsza to ryzyko utraty całości kapitału. Dzięki temu inwestorzy mają większą szansę zarobienia konkretnych pieniędzy.
Jak nauczyć się zarabiania w internecie
Pamiętaj, że każdy sposób zarabiania wymaga praktyki. Najważniejsze jest wykonanie pierwszego kroku. Z biegiem czasu nauczysz się maksymalnie wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości.
Naukę zdalnego zarabiania najlepiej rozpocząć od przestudiowania zasobów Google. Poszukaj darmowych artykułów na temat interesującego Cię zagadnienia. W większości wypadków umożliwi Ci to zgromadzenie podstawowej wiedzy i rozpoczęcie pracy.
Gdy już przekonasz się, która forma zarabiania w internecie odpowiada Ci najbardziej – warto skorzystać z płatnych kursów i szkoleń. Inwestycja w wiedzę zawsze się opłaca. W ten sposób będziesz uczył się na cudzych błędach i maksymalnie wykorzystasz czas niezbędny do wdrożenia się do pracy.
W trakcie zarabiania online znajdziesz też mnóstwo inspiracji. W końcu będziesz poruszał się po bardzo innowacyjnym rynku. Być może połączysz zarabianie na freelancingu z prowadzeniem bloga lub sklepu internetowego? Kto wie – może za kilka miesięcy zdecydujesz, że zarabianie w internecie jest bardziej opłacalne, niż Twoja podstawowa praca.
Najpiękniejsze jest to, że możesz się o tym przekonać bez żadnego ryzyka (no…może z wyjątkiem inwestowania w kryptowaluty 😉 ). Wszystkie wymienione w tym artykule portale są darmowe. Poświęcisz im tyle czasu, ile tylko zechcesz. Decyzja należy do Ciebie.
Planujesz zająć się tworzeniem treści? Sprawdź, jak napisać opowiadanie i zacznij wykorzystywać storytelling w życiu i biznesie.