Z tego artykułu dowiesz się, jak zarabiać na blogu – krok po kroku. Bez ogólników i teoretyzowania. Poznasz najważniejsze sposoby zarabiania na stronie internetowej – a następnie będziesz mógł wykorzystać je w swoim projekcie. Dlatego zostań ze mną i sprawdź, jak się zarabia na blogu w praktyce.
To już czwarty artykuł z serii „jak zarabiać na blogu”, w której wspólnie, krok po kroku, zakładamy komercyjnego bloga. Jeżeli dopiero planujesz zacząć zarabianie na stronie internetowej – zapraszam do pierwszego artykułu – jak założyć bloga.
Jak zarabiać na blogu
Blogowanie związane jest z niesamowitą ilością mitów. W sieci znajdziesz mnóstwo artykułów, w których różni właściciele stron opowiadają historie o swoich źródłach dochodu.
Na pewno trafisz na wypowiedzi Michała Szafrańskiego oraz innych gwiazd internetu, które śmiało rzucają sześciocyfrowymi kwotami. Poznasz takie terminy jak „self publishing” i „influencer marketing”.
Dowiesz się, że blogowanie wymaga wytrwałości i jeżeli będziesz robił to latami – być może pojawią się jakieś zyski. Zobaczysz zdjęcia z konwentów i spotkań, na których blogerzy wyglądają jak tajemnicza kasta specjalistów od marketingu.
Prawda jest taka, że wcale nie musisz jeździć na konwenty i uczyć się skomplikowanych terminów marketingowych. Nie musisz też „wyrzucać z siebie” setek artykułów przez kilka lat, aby zacząć na tym zarabiać. Blog to zwyczajna strona internetowa. A blogowanie jest dla każdego (to bardzo popularny sposób na pracę dodatkową w domu).
Jak się zarabia na blogu
Zarabianie na własnym blogu nie różni się niczym od zarabiania na jakiejkolwiek innej stronie internetowej.
Sensem istnienia każdej strony jest docieranie do użytkowników sieci (w przypadku bloga – pozyskiwanie czytelników).
Wszystkie sposoby zarabiania oparte są o wykorzystanie ruchu na stronie.
Jeżeli uda Ci się zdobyć ten ruch – będziesz mógł zamienić go na zyski.
No ale miało być bez teoretyzowania 😉
Istnieją 4 najskuteczniejsze sposoby zarabiania na blogu:
1. Sprzedaż artykułów sponsorowanych
2. Reklamy i programy partnerskie
3. Sklep internetowy
4. Współpraca z markami
👉 Załóż Opłacalnego Bloga | Kurs Zarabiania Na Blogu Od Podstaw
1. Zarabianie na sprzedaży artykułów sponsorowanych
Umieszczanie artykułów sponsorowanych na innych stronach to jedna z najpopularniejszych metod promocji w sieci. Ten sposób zarabiania na blogu opiera się o publikowanie różnych treści, dostarczonych przez zewnętrznego wydawcę (np. artykuły, wywiady, quizy itd.).
W praktyce wygląda to tak:
Rejestrujesz się jako wydawca na wybranym portalu. Określasz zasady i cenę publikacji. Gdy reklamodawca jest zainteresowany Twoją ofertą – przesyła Ci artykuł. Po publikacji artykułu, odpowiednia kwota pieniędzy jest przelewana na Twoje konto (najczęściej wewnątrz portalu). Następnie zlecasz wypłatę środków i otrzymujesz pieniądze na swój rachunek bankowy.
To bez wątpienia jeden z szybszych sposobów zarabiania. Przede wszystkim dlatego, że nie jest do końca uzależniony od poziomu ruchu.
Artykuły sponsorowane są publikowane również na stronach, które nie mają żadnych (lub prawie żadnych) czytelników. Dzieje się tak z uwagi na link reklamowy. Oznacza to, że jeżeli dopiero założyłeś swoją stronę, a jej tematyka odpowiada reklamodawcy – możesz liczyć na zyski z publikacji. Nawet jeżeli nikt jej nie przeczyta.
Dotyczy to w szczególności blogów w konkurencyjnych kategoriach (finanse, zdrowie, fitness itd.). Najważniejsze, aby na Twojej stronie znajdowały się autorskie artykuły powiązane z tematyką, która interesuje reklamodawcę. Taki link będzie miał dla niego wartość pozycjonującą (poprawi widoczność jego strony w wyszukiwarce – więcej na ten temat przeczytasz w artykule SEO dla początkujących).
Niektórzy reklamodawcy traktują takie materiały jako inwestycję. Większość artykułów pozostaje w serwisach dożywotnio – jeżeli Twój blog kiedyś się rozwinie – to będzie bardzo dobrze wydane kilkadziesiąt złotych 😉
Oczywiście – dużo lepsze stawki otrzymują poważne witryny z tysiącami odwiedzin dziennie. Jednak taki sposób zarabiania jest dostępny nawet dla osób początkujących.
Portale pośredniczące w sprzedaży artykułów sponsorowanych znajdziesz tutaj:
Od końca 2018 roku, aby zarejestrować się na Whitepress – musisz mieć co najmniej 5000 odwiedzin bloga miesięcznie. To może być wyzwanie, jeżeli Twój nowy blog celuje tylko w ruch z wyszukiwarki. Taki wynik dużo łatwiej osiągnąć z wykorzystaniem serwisów społecznościowych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach pozyskiwania czytelników – przeczytaj artykuł jak pisać bloga.
Cena publikacji artykułu sponsorowanego wynosi aktualnie od 23 zł netto do 16 098,85 zł netto. Dlatego bez problemu znajdziesz swój „przedział cenowy”.
2. Reklamy i programy partnerskie na blogu
Reklamy i programy partnerskie to najprostsza metoda czerpania zysków z bloga. Niestety – ten sposób zarabiania jest bezpośrednio połączy z liczbą odsłon Twoich artykułów.
W praktyce wygląda to tak:
Rejestrujesz się w wybranej platformie reklamowej (np. Adsense) lub programie partnerskim (sklepy internetowe, banki, ubezpieczenia itd.). Następnie na swoim blogu umieszczasz baner lub link reklamowy. System automatycznie zlicza źródła wizyt na stronie Twojego partnera. W przypadku reklam możesz liczyć na wynagrodzenie za każde kliknięcie. Programy partnerskie najczęściej wypłacają prowizję dopiero za zakup lub skorzystanie z usługi.
Im więcej osób zobaczy Twoją stronę, tym większą masz szansę na osiągnięcie przyzwoitych wyników. Pamiętaj jednak, że czytelnicy trafiają na Twojego bloga z uwagi na content, a nie reklamy. Oznacza to, że jeżeli przesadzisz z ich liczbą – możesz zniechęcić znaczną część użytkowników.
Program Adsense jest dostępny dla każdego webmastera. Możesz zarejestrować się bezpośrednio po założeniu swojego bloga.
3. Prowadzenie sklepu internetowego
Na wielu blogach znajdziesz też różnego rodzaju sklepy. Największą popularnością cieszy się sprzedaż kursów, ebooków i książek.
W praktyce wygląda to tak:
Na blogu instalujesz wtyczkę sklepu internetowego (może to być np. darmowy Woocomerce). Po konfiguracji, Twoi czytelnicy otrzymają możliwość dokonywania zakupów. Twoim zadaniem, oprócz standardowego tworzenia wpisów, będzie też obsługa zamówień, odpowiadanie na pytania klientów oraz marketing.
To jeden z lepszych sposobów zarabiania na stronie, jednak ma też swoje wady. Jeżeli zdecydujesz się na założenie sklepu – możesz zapomnieć o „pasywnych” dochodach. Sama obsługa klientów zajmuje sporo czasu. Nie mówiąc już o zagadnieniach technicznych i nieustannych próbach zwiększania liczby klientów. Oczywiście, większość tych zagadnień można zlecić zewnętrznym firmom – ale wtedy Twoje zyski dramatycznie spadną. Szczególnie w przypadku niewielkiego bloga.
4. Współpraca z markami
Współpraca blogerów z markami doczekała się swojego terminu – influencer marketing. Jeżeli posiadasz odpowiedni autorytet (wyrażający się np. w liczbie odwiedzin, albo fanów w social media), możesz otrzymać pieniądze za testowanie i opisywanie różnych produktów.
W praktyce wygląda to tak:
Rejestrujesz się na portalu, który skupia influencerów (np. Whitepress) lub spokojnie czekasz na maila z propozycją współpracy. Działania marketingowe poprzedza tzw. brief – czyli ustalenie dokładnych warunków promocji i wynagrodzenia. Następnie postępujesz zgodnie z założeniami – np. piszesz post, w którym pozytywnie wyrażasz się o filmie/książce/kosmetyku itd. W zamian otrzymujesz ustaloną kwotę pieniędzy.
Ten sposób zarabiania jest obecny od początków blogosfery. Na współpracy z markami możesz zarobić od kilkuset złotych w górę. Największy problem polega na tym, że budowanie autorytetu jest niesamowicie czasochłonne. Może minąć kilka lat, zanim zdobędziesz rozpoznawalność w branży. Ponadto poziom zysków jest nieregularny i niemożliwy do przewidzenia.
Jak zacząć zarabiać na blogu
Uniwersalna recepta zarabiania na blogu nie istnieje. Wszystko zależy od charakteru Twojej strony, sposobu pozyskiwania ruchu i indywidualnych preferencji.
I tak nie unikniesz testowania różnych rozwiązań. Może się okazać, że planowałeś zarabiać na reklamach – a najlepsze wyniki osiągniesz z artykułów sponsorowanych lub sprzedaży ebooka (z tego wpisu dowiesz się, jak napisać książkę). Dlatego nie przejmuj się tym zbytnio. Najważniejsze, abyś miał stronę i content, nad którym możesz pracować.
Żaden z powyższych sposobów nie będzie działał bez ruchu. Zobaczysz też, że próby zarabiania na blogu spotkają się z pewnym oporem dużej części Twoich odbiorców. Otrzymasz wiadomości z narzekaniem na liczbę reklam, na artykuł sponsorowany lub promocję marki.
Żyjemy w specyficznych czasach – z jednej strony wszyscy narzekają, że internet się komercjalizuje. Z drugiej zaś wszyscy chcą szybką, ładną stronę z super contentem. Jeżeli śledzisz tę serię od początku, wiesz już ile pracy i czasu to kosztuje.
Wolisz zająć się czymś innym? Sprawdź, jak zarabiać w internecie.
Przeczytaj, poradnik copywritera i rozpocznij swoją przygodę z pisaniem.
Dowiedz się, jak prowadzić bloga firmowego.