Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Praca dodatkowa w domu – jak zacząć

utworzone przez | lut 2, 2023 | Praca w Domu | 2 Komentarze

Czy dodatkowa praca w domu może być opłacalna? Jak zacząć pracować zdalnie i ile można na tym zarobić? Gdzie szukać zatrudnienia i jakich ofert unikać? Przeczytaj artykuł i poznaj sprawdzone sposoby zarabiania dodatkowych pieniędzy bez wychodzenia z domu.

Jak zacząć pracę dodatkową w domu

Termin „podjęcie pracy” kojarzy się z koniecznością opuszczenia domu w celu wykonania określonej czynności.

Rozwój technologii trochę namieszał w tej kwestii.

Zarabianie przez internet wciąż się cywilizuje, a praca zdalna z ciekawostki zmieniła się w rzeczywistość.

Skoro technologia wprowadziła niesamowitą swobodę komunikacji – dlaczego nie wykonywać pracy na odległość? Bez rozłąki z najbliższymi, marnowania czasu na dojazdy i uwiązania rygorystycznym grafikiem?

Pracując przez internet sam możesz wybrać kiedy i gdzie chcesz wykonywać swoje obowiązki. Taka forma zatrudnienia to idealny pomysł na dorobienie do podstawowej pensji. Szczególnie, że nie musisz zakładać w tym celu działalności gospodarczej – pracę możesz wykonywać jako osoba fizyczna.

Na czym można zarabiać w sieci? Istnieją dziesiątki zawodów, które z powodzeniem możesz wykonywać bez wychodzenia z domu. I nie chodzi tu wyłącznie o skomplikowane zawody informatyczne. Na pewno znajdziesz zajęcie odpowiadające Twoim potrzebom. Obecnie nawet korepetycje udzielane są z wykorzystaniem Skype’a.

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z pracą w sieci, rozpoczęcie kariery może stanowić pewne wyzwanie. Jednak internet ma też niesamowitą zaletę – błyskawiczny dostęp do wiedzy. Na tym blogu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym błyskawicznie zaczniesz pracę w domu.

Grafika przedstawiająca od czego zacząć poszukiwanie pracy w domu

Jak znaleźć dodatkową pracę w domu

Większość osób poszukujących dodatkowej pracy w sieci popełnia poważny błąd. Wydaje im się, że taka praca nie różni niczym od tego, co znają z rzeczywistości.

Zaczynają od przeglądania dziesiątek stron z ogłoszeniami w celu znalezienia „pracodawcy”. Żyją w iluzji, że ktoś zorganizuje im pracę, powie co mają robić, a następnie wypłaci wynagrodzenie. Myślą, że będą robili to samo co zawsze, tylko przy komputerze we własnym domu.

To nie działa w ten sposób. Błędne spojrzenie na pracę w internecie prowadzi wyłącznie do szybkiego rozczarowania.

Rozpoczynając karierę w sieci, musisz całkowicie zmienić dotychczasowe postrzeganie zarabiania. Taka praca ma niewiele wspólnego z etatem. Inaczej poszukuje się zleceń i dokonuje rozliczeń. Pracę musisz zorganizować sobie sam – w końcu od teraz jesteś swoim szefem.

Ogłoszenia, dotyczące pracy zdalnej, znajdziesz na takich serwisach jak:

useme.eu

oferia.pl

lub olx.pl

Jednak zanim zaczniesz przeglądać tysiące ogłoszeń w poszukiwaniu wymarzonej „pracy”, poświęć chwilę i przeczytaj, jak to wygląda w praktyce.

Praca z domu online – na czym można zarabiać

Musisz mieć świadomość, że rynek pracy zdalnej nie cieszy się najlepszą reputacją.

Przede wszystkim dlatego, że internet zapewnia ogłoszeniodawcom pozorną anonimowość.

Ponadto – dodatkowa praca najczęściej interesuje osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Poszukują jej w nadziei, że w końcu uda im się znaleźć rozwiązanie swoich problemów.

Połączenie tych elementów sprawia, że szybko trafisz na oferty, których jedynym celem jest oszustwo lub wyłudzenie Twoich danych osobowych (szczególnie dotyczy to lokalnych, słabo moderowanych serwisów z darmowymi ogłoszeniami).

Jak uniknąć takich ofert?

Po pierwsze – kieruj się rozsądkiem. Nikt nie zatrudni zdalnej sekretarki bez żadnych umiejętności za 5000 zł miesięcznie. Takie oferty po prostu nie istnieją. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznawać podejrzane ogłoszenia i uniknąć oszustów – poznaj zasady bezpiecznej pracy w sieci.

Pamiętaj też, że praca zdalna to nadal praca. W internecie, podobnie jak w rzeczywistości, nic nie przychodzi bez wysiłku i zaangażowania.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Pomysły na dodatkową pracę w domu

Zastanawiasz się, jaka praca dodatkowa w domu będzie Ci najbardziej odpowiadać? W pierwszej kolejności musisz określić konkretną umiejętność, za którą ktoś będzie Ci gotowy zapłacić.  Nie masz jeszcze takiej umiejętności? Głowa do góry! Większość zawodów powiązanych z internetem posiada bardzo wyszukane nazwy, jednak jeżeli poświęcisz odrobinę czasu na research, przekonasz się, że to nic trudnego 🙂

1. Praca z domu jako copywriter

Copywriter to twórca tekstów internetowych. Taką pracą nie zajmują się wyłącznie zawodowi dziennikarze. Wręcz przeciwnie – większość treści w internecie jest tworzona przez „amatorów”. W sieci funkcjonują tysiące stron, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają nowych, interesujących artykułów.  Szacuje się, że 30% wszystkich freelancerów zarabia na copywritingu. Zapotrzebowanie na teksty jest ogromne.

Pisanie jest na tyle powszechną umiejętnością, że łatwo ją zlekceważyć. Prawda jest taka, że można w ten sposób zarabiać bardzo dobrze. Nauczenie się zasad tworzenia tekstów SEO to kwestia kilku godzin. Aby zacząć pracę, nie musisz posiadać żadnej „wiedzy specjalistycznej”. Tworząc zawartość stron internetowych opierasz się na swoim doświadczeniu z innych dziedzin życia.

Z pozoru jest to dość proste zajęcie, w rzeczywistości – pisanie niesamowicie rozwija. Poruszasz się w wybranej kategorii tematycznej, zdobywasz najnowsze informacje i wiedzę. Jeżeli nie zatrzymasz się na pierwszym etapie i nie zakończysz kariery na pisaniu tekstów preclowych – ta praca może doprowadzić Cię bardzo daleko.

Karierę copywritera możesz rozpocząć za darmo, bez żadnego przygotowania. Początkujący twórca zarabia 10-20 zł za godzinę pracy.

Pracując na portalach dla copywriterów sam wybierasz, które zlecenie chcesz zrealizować. Dzięki temu możesz pisać wyłącznie w swojej ulubionej kategorii tematycznej (np. o hobby lub zagadnieniach związanych z Twoim podstawowym zajęciem).

Z tego wpisy dowiesz się dokładnie, co to jest copywriting.

2. Dodatkowa praca – prowadzenie bloga

Obraz przedstawiający, że dobrym pomysłem na pracę w domu jest prowadzenie własnego bloga.

Dobrym pomysłem na dodatkowy dochód jest zarabianie na blogu. Wcale nie musisz znać się na programowaniu. W dzisiejszych czasach każdy może założyć i prowadzić bloga. Większość stron internetowych opiera się na wykorzystaniu gotowych szablonów.

Po zbudowaniu strony możesz umieścić na niej reklamy albo sprzedawać artykuły sponsorowane. Pisanie zawartości bloga trwa kilka tygodni, natomiast zyski możesz czerpać przez kilka kolejnych lat. Będzie to dochód całkowicie pasywny.

Jeżeli interesuje Cię praca przy komputerze w domu – prowadzenia bloga to jedna z najlepszych opcji. Założenie komercyjnego portalu kosztuje około 150 zł. Niewielka strona z kilkudziesięcioma wpisami przyniesie Ci zyski na poziomie 500-1000 zł netto miesięcznie.

Jesteś gotowy? Z tego artykułu dowiesz się, jak założyć bloga.

3. Dodatkowa praca w Social Media

Obraz przedstawiający, że świetnym pomysłem na pracę dodatkową w domu jest obsługa social media.

Lubisz serwisy społecznościowe? W sieci znajdziesz dziesiątki ogłoszeń, dotyczących prowadzenia profilu w social media. Twoja praca będzie polegała na pisaniu postów, odpowiadaniu na pytania użytkowników oraz zarządzaniu reklamą.

Taka praca kojarzyć się może z prostym, dodatkowym zajęciem dla studenta. Ale nie daj się zwieźć pozorom.

Jeżeli dobrze opanujesz obsługę Facebooka (w szczególności aplikację Facebook Ads) – możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Ogłoszenia dla osób początkujących w tej kategorii znajdziesz na portalu useme.eu.

4. Internetowe tłumaczenia tekstów

Obraz przedstawiający, że dobrym pomysłem na dodatkową pracę w domu są internetowe tłumaczenia tekstów.

Biegle posługujesz się językiem obcym? Możesz zacząć zarabiać na tłumaczeniu tekstów w internecie. W sieci funkcjonują portale, które pośredniczą w realizacji takich zleceń. Jednym z nich jest Goodtranslate. Po rejestracji na portalu, wybierasz interesujące zlecenie z listy. Największą popularnością cieszą się tłumaczenia zawartości stron internetowych, ofert i korespondencji biznesowej.

Po realizacji zlecenia, określona suma pieniędzy jest przelewana na Twoje konto. Nie musisz zobowiązywać się do wykonania określonej ilości zleceń – pracujesz wtedy, kiedy masz czas i ochotę.

Zarobki zależą od języka, którym się posługujesz. Najdroższe zlecenia dotyczą tłumaczeń tekstów na język holenderski, ukraiński lub czeski. Stawka uzależniona jest od długości tekstu i wynosi najczęściej około 15 zł za 1000 znaków ze spacją (równowartość 12 zdań).

Jeżeli chcesz poznać więcej pomysłów na zdalne zarabianie pieniędzy – sprawdź artykuł jak zarabiać w internecie.

Praca w domu przez internet – jakich ofert unikać

Przed rozpowszechnieniem się internetu, najpopularniejszą formą zarabiania w domu było chałupnictwo – czyli sytuacja, w której zleceniodawca dostarczał „rzemieślnikowi” do domu surowce i zlecał mu ich odpowiednie przetworzenie.

Nie wymagało to praktycznie żadnych kwalifikacji. Osoby wykonujące taką pracę często znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej i wyrażały zgodę na bardzo niskie stawki. Nic dziwnego, że chałupnictwo stało się synonimem wyzysku i beznadziei.

Unikaj wszystkich ofert, które nie wymagają żadnej wiedzy i kwalifikacji. Nawet jeżeli sam nie masz jeszcze doświadczenia w pracy przez internet.

Wszystkiego można się nauczyć, natomiast bezmyślny charakter pracy uwstecznia uniwersalnie.

1. Praca dodatkowa w domu – wypełnianie ankiet

Obraz przedstawiający, że należy unikać ofert dodatkowej pracy w domu, która polega na wypełnianiu ankiet.

W Internecie istnieje możliwość rejestracji na portalach, które oferują wynagrodzenie w zamian za odpowiedzi na pytania autora ankiety. Praca najczęściej polega na zaznaczaniu krzyżyków w odpowiednich oknach.

Naturalnie, zanim przystąpimy do wypełniania ankiet, musimy wyposażyć portal w swoje dane osobowe – co już daje możliwość różnych nadużyć. Wynagrodzenie (nie dość, że śmiesznie niskie) często wypłacane jest w formie różnych bonów lub upominków.

Jeżeli poważnie myślisz o zarabianiu w domu – powinieneś omijać wypełnianie ankiet szerokim łukiem.

2. Praca dorywcza w domu – adresowanie kopert

Obraz przedstawiający, że adresowanie kopert nie jest dobrym pomysłem na pracę z domu.

Trudno mi uwierzyć, że w dobie drukarek cyfrowych, ktokolwiek wystawia jeszcze takie ogłoszenia. Jeżeli ktoś faktycznie ma dużo listów do wysłania – robi to automatycznie. Jeżeli jest to czynność doraźna – nie warto nikogo zatrudniać.

Adresowanie kopert to domena oszustów, którzy starają się wyłudzić kaucję za pozostawiony w domu „towar”.

3. Praca w domu – składanie długopisów

Obraz przedstawiający, że nie warto pracować w domu przy składaniu długopisów.

Prawdziwa klasyka chałupnictwa, która w 90% jest oszustwem, a w pozostałych 10% ściemą. Czy przy dzisiejszych metodach produkcji ktokolwiek byłby gotowy zapłacić komuś 2-3 tys. zł miesięcznie za składanie długopisów?

Oszustwo polega na tym, że „pracodawcy” wymagają dość pokaźnych opłat za dostarczenie materiału i ewentualne uszkodzenia części składanego przedmiotu.

4. Dodatkowa praca przez internet – wprowadzenie danych

Obraz przedstawiający, że wprowadzanie danych nie jest dobrym pomysłem na dodatkową pracę przez internet.

Wprowadzanie danych do komputera to dość szeroka dziedzina. Niektórzy robią to przez całą karierę (czasami za niezłe pieniądze) . Jeżeli jednak nie rozpatrujemy tej formy zatrudnienia w perspektywie pracy w budżetówce – dajmy sobie spokój.

Wprowadzanie danych do komputera w żaden sposób nie zwiększy Twoich kompetencji i jako praca przez internet – nie ma żadnej przyszłości.

Jaka powinna być praca w domu

Coraz więcej osób decyduje się na realizacje fragmentu swojego etatu w sposób zdalny ( np. jeden dzień w tygodniu pracując z domu). Jednak w większości zawodów takie rozwiązanie jest niemożliwe. Jeżeli zdecydujesz się na naukę zawodu, który możesz wykonywać przez internet – będziesz dużo bardziej elastyczny.

Przy pracy w domu najważniejsza jest wygoda. Trudno przewidzieć ile czasu będziesz w stanie wygospodarować na dodatkowe zajęcie. Pracując zdalnie nie musisz wiązać się długotrwałą i skomplikowaną umową.

Większość pracy będziesz wykonywał na zasadzie umowy o dzieło z pośrednikiem (np. portalem dla copywriterów lub tłumaczy). W takich umowach nie precyzuje się, jaką ilość pracy masz wykonać. Po realizacji każdego zlecenia portal odprowadzi za Ciebie podatki, a pod koniec roku na adres email otrzymasz deklarację PIT.

Dodatkowa praca w domu musi być uczciwa. Powinieneś skupić się na zarabianiu, a nie na denerwowaniu się, czy druga strona wywiążę się z umowy.

Jeżeli szukasz uczciwej pracy dodatkowej w internecie – unikaj serwisów z ogłoszeniami. Przynajmniej do czasu, aż nie zaczniesz swobodnie poruszać się po rynku.

W pierwszej kolejności należy korzystać z portali pośredniczących, które zagwarantują prawidłowy przebieg transakcji.

Rozpoczynając pracę w domu nie warto wiązać się długotrwałą umową. Przede wszystkim dlatego, że jeszcze nie masz pewności, jakie zajęcie będzie Ci odpowiadać. Wiele przydatnych informacji znajdziesz też we wpisie o wadach i zaletach pracy w domu.

Czy warto pracować w domu

Na tym blogu znajdziesz dziesiątki porad, które pomogą Ci całkowicie zmienić postrzeganie pracy przez internet. Przekonaj się, że dodatkowa praca w domu może być opłacalna i satysfakcjonująca.

Każdemu potrzebne jest bezpieczeństwo finansowe. To jeden z warunków niezbędnych do osiągnięcia szczęścia. Swoją sytuację finansową możesz poprawić na dwa sposoby.

Pierwszym z nich są oszczędności. Nie wiem jak Ty, ale ja ich nie znoszę. Pilnowanie każdej złotówki, równie szybko może doprowadzić nas do bogactwa, co do nerwicy. Życie nie powinno polegać na stałym odmawianiu sobie różnych rzeczy.

Dlatego dużo lepszym sposobem jest zwiększenie swoich zysków. Na początku praca z domu pomaga wygenerować jakiekolwiek wolne środki – to pierwszy krok do poprawy sytuacji finansowej.

Nawet jeżeli pracę w internecie będziesz traktować w kategoriach zabawy i zarobisz 500 zł miesięcznie – w skali roku poczujesz znaczną różnicę. Zauważalnie poprawi się jakość Twojego życia.

Nic nie działa tak budująco, jak zauważenie postępów, które osiągniesz na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy. Poprawiający się stan Twojego konta jest tylko dodatkiem.

Jeżeli zechcesz, będziesz mógł poświęcać dodatkowej pracy coraz więcej czasu. Szybko zauważysz, że zarobienie 4000 zł miesięcznie jako freelancer nie jest czymś nadzwyczajnym.

Przekonaj się, kto może zająć się pisaniem w sieci.

Poznaj sprawdzone sposoby na dodatkowy dochód.

Chciałbyś zarabiać na pisarstwie? Dowiedz się, jak napisać książkę.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 2 lutego, 2023