Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Sprawdzone sposoby na dodatkowy dochód

utworzone przez | lut 11, 2023 | Praca w Domu | 0 komentarzy

Masz czasami wrażenie, że większość swojej pracy poświęcasz tylko po to, aby ktoś inny mógł się bogacić? Bardzo trudno rozwijać się w momencie, w którym prawie cały swój czas poświęcasz na przeżycie „od pierwszego do pierwszego”. W tym artykule opowiem Ci, jak dodatkowy dochód może zmienić ten tok myślenia. Przekonasz się, że nawet odrobina zaangażowania jest w stanie znacznie poprawić Twoją sytuację finansową.

Dodatkowy dochód sposoby

Większość programów afiliacyjnych, magicznych sposobów zarabiania na kryptowalutach i systemów MLM (multi-level marketing) daje dodatkowy dochód wyłącznie ich twórcom (wykorzystując przy tym naiwność lub chciwość pozostałych uczestników przedsięwzięcia).

Jeżeli szukasz informacji co należy robić, aby cieszyć się z zysku i za bardzo się nie napracować – zawiedziesz się. Bo takie aktywności po prostu NIE ISTNIEJĄ.

Na innych stronach w sieci możesz przeczytać o tym, że dobrym pomysłem na dodatkowy dochód jest prowadzenie sklepu internetowego, sprzedaż swoich rzeczy osobistych lub wynajmowanie kurczaków (serio 🙂 ).

Prowadzenie sklepu internetowego to pełnoetatowe zajęcie dla kilku osób. Pozostałych pomysłów nawet nie potrafię skomentować.

W zamian zaproponuje Ci sprawdzony i rozwijający sposób na osiągnięcie dodatkowego dochodu – czyli zarabianie na swojej wiedzy.

Na tej stronie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć zmieniać swoje codzienne doświadczenia w pieniądze. Kompletnie za darmo. Przekonaj się, że nie musisz być świetnym pisarzem, aby zacząć tworzyć i sprzedawać teksty w internecie.

Dodatkowy dochód – dwie drogi

Wszyscy guru finansów osobistych wskazują, że najlepszą drogą do poprawy sytuacji jest oszczędzanie oraz dodatkowy dochód. To całkiem mądre, ale przy pierwszej próbie wcielenia tych pomysłów w życie napotkasz wiele komplikacji.

Po pierwsze, żeby oszczędzać – trzeba mieć z czego. Większość z nas i tak żyje z miesiąca na miesiąc. Wszyscy mamy wiele obszarów, które już na tę chwilę są mocno zaniedbane finansowo.

Oczywiście – można żyć w ascezie, ale dla przeciętnej osoby to szybsza droga do nerwicy, niż do bogactwa 😉

Takie oszczędzanie musi mieć określone ramy czasowe i możliwy do osiągnięcia cel (np. oszczędzam teraz, żeby mieć środki na reklamę, gdy już założę działalność).

W szerszej perspektywie – bezmyślne kupowanie gorszej jakości produktów lub odmawianie sobie wszystkich przyjemności nigdy nie doprowadzi do niczego dobrego.

Po drugie – osiągnięcie dodatkowego przychodu też nie jest proste. Przeszkodą jest tu najczęściej brak czasu. Dodatkowy dochód zawsze wymaga dodatkowej pracy i dodatkowego zaangażowania.

A przecież większość swojego dnia już poświęcasz na swoje podstawowe zajęcie.

Na tym gruncie zapewne też można jeszcze „docisnąć”. Tylko podobnie jak w oszczędzaniu – musisz zadbać o to, żeby efekty Twoich wyrzeczeń się nie marnowały.

Sposobów na osiągnięcie dodatkowego dochodu istnieją tysiące. Od wyrabiania nadgodzin do udzielania korepetycji. Wielu ludzi z nich korzysta. I jednocześnie popełnia powtarzające się błędy, które uniemożliwiają im długoterminową poprawę swojej sytuacji.

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie tego, że dodatkowy dochód nie jest Ci potrzebny tylko po to, żeby zdobyć kasę. Jest Ci potrzebny przede wszystkim po to, żeby zdobyć nowe umiejętności (a w konsekwencji wolność).

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Po co Ci dodatkowy dochód

Skoro w ogóle interesują Cię sposoby na dodatkowy dochód, oznacza to, że coś jest nie tak z Twoim podstawowym zajęciem. Być może jest słabo opłacane? Być może nie umożliwia Ci rozwoju i nie daje satysfakcji? A może znalazłeś się po prostu w sytuacji, w której okresowo potrzebujesz dodatkowych środków?

Musisz dokładnie zdefiniować te problemy, bo od ich rozwiązania zależy sukces Twoich wysiłków.

Problem: za mało zarabiam w swojej pracy

Infografika przedstawiająca, że dodatkowy dochód to dobry pomysł na rozwiązanie problemów niskich zarobków.

To nic dziwnego. Mam wrażenie, że w naszym kraju większość wynagrodzeń jest ustalanych na poziomie znacznie odbiegającym od przyzwoitości.

Wbrew hura-optymistycznym informacjom o niesamowitym stanie gospodarki, tylko niewielka część ludzi faktycznie się bogaci.

W pewnym momencie pracy na etacie też zdałem sobie sprawę, że moje wynagrodzenie może znajdować się na tym samym poziomie przez dziesiątki lat. Tzw. „podwyżki” pozwalają tylko na bezsensowną pogoń za błyskawicznie rosnącymi cenami. Poziom życia, w najlepszym wypadku, pozostaje ten sam.

Jeżeli masz na tym gruncie jakiekolwiek wątpliwości i zastanawiasz się, czy wybrałeś odpowiedni zawód – sprawdź sytuację finansową innych ludzi ze swojej branży (np. kolegów z większym stażem).

Czy ich sytuacja mocno różni się od Twojej? Czy w tej branży są osoby, które dobrze zarabiają – a jeżeli tak, to ile będzie Cie kosztowało (pracy, czasu, podlizywania się itd.), żeby do nich dołączyć? Czy Twój zawód ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania zrozumiałem, że jeżeli zostanę w miejscu – to kompletnie nic się nie zmieni. Podobnie może być u Ciebie. Taka prawda – w niektórych zawodach zarabia się (i będzie się zarabiać) po prostu marnie.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zmiana pracy. Jednak bez pośpiechu! Zmieniając pracę na „chybił-trafił” z dużym prawdopodobieństwem znów wylądujesz w tym samym miejscu. W końcu jakieś czynniki spowodowały, że w przeszłości wybrałeś to, a nie inne zajęcie. Te czynniki mogą wciąż być obecne.

Może w przeszłości brakowało Ci determinacji do nauki i rozwoju? Może miałeś błędne wyobrażenie na temat praktycznej strony wykonywanego zawodu? A może nie dokonałeś tego wyboru świadomie i po prostu pozwoliłeś ponieść się zbiegowi okoliczności?

Rozmyślania na temat dodatkowego dochodu to idealny moment, żeby szczerze zdiagnozować swoje problemy zawodowe i zacząć na nie odpowiadać.

Spróbuj zorganizować swój nowy dochód w zupełnie inny sposób niż poprzedni. Poszukiwanie nowych pomysłów na zarabianie pozwoli Ci w bezpieczny sposób przekonać się, co jest faktycznym powodem Twojego niezadowolenia.

Dodatkowego dochodu nie powinieneś rozpatrywać wyłącznie w kategoriach zarobienia 200 zł czy 500 zł miesięcznie. Podjęcie dodatkowego zajęcia to niesamowita okazja, aby zacząć świadomie kształtować swoje nowe miejsce na rynku pracy, a co za tym idzie – nowy poziom zarobków.

Sprawdź, czego warto się uczyć, aby dobrze zarabiać.

Problem: moja praca nie daje mi satysfakcji

Infografika przedstawiająca, że dodatkowy dochód może być źródłem satysfakcji.

Praca to nie tylko pieniądze. W przypadku etatu, jak bardzo byś się nie starał – zawszę będziesz zależny od innych osób. Kierownika, dyrektora lub innego człowieka wyznaczonego do nadzoru. Takie okoliczności mogą stanowić poważną przeszkodę na drodze do osiągnięcia zadowolenia z pracy.

Mnie najbardziej irytowało to, że jak wysoko bym nie awansował – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie „wiedział lepiej”, jak mam wykonać swoją robotę. To prawdziwy dramat dla osób kreatywnych 🙂

Na etacie nie ma znaczenia, czy swoją pracę wykonasz średnio czy spektakularnie. W najlepszym razie możesz liczyć na kilkaset złotych premii (a wielu już się przeliczyło 😉 ). Etat wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób pracowitych i kreatywnych. Wręcz przeciwnie – cała idea tej formy zatrudnienia skupia się na posłuszeństwie i premiowaniu przeciętności.

Z biegiem czasu dostrzegłem, że problem braku satysfakcji nie leży w pracodawcy lub charakterze firmy. Problem leżał we mnie. To moje cechy powodowały, że nie mogłem się tam odnaleźć.

Aby praca sprawiała Ci satysfakcję, musisz wierzyć, że to co robisz jest ważne i potrzebne (albo przynajmniej opłacalne). Jeżeli czujesz, że jest inaczej, nie wystarczy zwykła zamiana pracodawcy. Musisz zmienić też charakter wykonywanych czynności.

Zastanów się, co sprawia Ci prawdziwą radość i nie wstydź się nadchodzących skojarzeń. Postaraj się je odpowiednio zinterpretować. Twoja odpowiedź to: „picie piwa z kolegami”? Ok, może potrzebujesz większego kontaktu z ludźmi i tego, żeby ktokolwiek Cie słuchał i liczył się z Twoją opinią? „Praca w ogrodzie”? Może uwielbiasz patrzeć na rozwój i to, jak bałagan zmienia się w porządek? „Podróże”. Może lubisz planować i marzyć, a może potrzebujesz odrobiny ekscytacji i ryzyka?

Twoje ulubione zajęcia są jak papierek lakmusowy. Wskazują, czego tak naprawdę potrzebujesz. Mnie od zawsze pociągało „budowanie”. Uwielbiam patrzeć, jak z małych elementów powstają ogromne rzeczy. A jako że nie lubię pyłu i zapachu farby – zamiast wykończeniówki skończyło się na SEO i blogowaniu 🙂

Też musisz odnaleźć swoją pasję. Dopiero gdy ją odkryjesz – będziesz mógł czerpać satysfakcję z tego co robisz. Twoje dodatkowe zajęcie powinno zbliżać Cię do tego celu.

Problem: potrzebuje dodatkowych środków przez jakiś czas

Infografika przedstawiająca, że dodatkowy dochód może być dobrym rozwiązaniem jeżeli chwilowo potrzebujesz środków.

Wszyscy miewamy finansowe wzloty i upadki. Jeżeli konkretna kwota pieniędzy jest jedynym powodem, dla którego poszukujesz dodatkowego dochodu – to wspaniale. W tym wypadku sprawa jest o wiele prostsza. Nie musisz się zbyt długo zastanawiać.

Wystarczy, że wybierzesz aktywność, która nie będzie Ci po prostu mocno dokuczać. Jeżeli nie odstrasza Cię na samą myśl o napisaniu kilku zdań na klawiaturze, na tej stronie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, żeby zacząć zarabianie na pisaniu.

Dodatkowy dochód w domu przez internet

Organizując dodatkowy dochód kieruj się przede wszystkim wygodą. Pamiętaj o tym, że wszyscy mamy do dyspozycji tylko 24 godziny na dobę. Jeżeli na początku uda Ci się wygospodarować chociaż godzinę lub dwie dziennie – będzie to już spory sukces.

W takich okolicznościach nie warto podejmować długotrwałych zobowiązań (np. dodatkowa praca na ułamek etatu). Nigdy nie przewidzisz, jak potoczy się sytuacja w Twojej podstawowej pracy. Ta sytuacja, w pewnym okresach, może wymagać od Ciebie większego zaangażowania. Wtedy nie będziesz miał ani siły ani czasu na dodatkowe zajęcie.

Internet otwiera przed Tobą szerokie możliwości pracy zdalnej i rozsądnie jest z nich skorzystać. Dowiedz się, jak zarabiać w internecie. W tym wypadku możesz sam wybrać kiedy i gdzie chcesz pracować. Gdy trafi się trudniejszy okres – po prostu wstrzymasz swoje dodatkowe przedsięwzięcie.

Tworząc teksty internetowe, możesz wykorzystać wiedzę, związaną z Twoim podstawowym zawodem:

Przeczytaj artykuł o tym, kto może zająć się pisaniem w sieci.

Ważne jest również to, że przy takiej organizacji pracy możesz bezpiecznie sprawdzić, czy odpowiada Ci jej charakter. Większe lub mniejsze porażki są nieuniknione, a dużo łatwiej jest je znosić mając inne źródło dochodu.

W internecie masz możliwość wykorzystania większości swoich realnych umiejętności (od tłumaczenia i korekty tekstów do projektowania stron internetowych). Obecnie nawet korepetycje udzielane są z wykorzystaniem Skype’a. Wystarczy tylko poszukać odpowiednich portali ze swojej niszy.

Popularne portale pośredniczące w pracy zdalnej to:

useme.eu

oferia.pl

W trakcie oceny poszczególnych ogłoszeń – staraj się zachować ostrożność. Praca w internecie powoli się cywilizuje, jednak wciąż możesz trafić na oszustów. Przed rozpoczęciem nowej kariery poznaj zasady bezpiecznej pracy w sieci.

Najlepsze sposoby zarabiania przez internet to prowadzenie popularnej strony lub sklepu internetowego. Jednak w żaden sposób nie można nazwać tego typu przedsięwzięć „dodatkowymi”.

W dzisiejszych czasach, aby przebić się przez konkurencję – prowadzenie bloga to robota dla jednej osoby na pełny etat. Prowadzenie sklepu internetowego – nawet dla kilku osób. Nie zawsze warto od razu rzucać się na głęboką wodę.

Podejmując pracę zdalną przez godzinę dziennie, jako osoba początkująca, powinieneś zarobić około 500 zł netto miesięcznie. To niewielka kwota, jednak w skali kilku miesięcy poczujesz znaczną różnicę.

W tym wypadku możesz powoli zaczynać myśleć o oszczędzaniu i inwestycjach. Ponadto, praca w domu może być niesamowicie rozwijająca. Pracując w internecie, poruszasz się po bardzo innowacyjnym rynku. Kto wie, czy w trakcie pracy nie natrafisz na zaniedbaną niszę, która stanie się Twoją inspiracją do założenia pełnoetatowego biznesu?

Dodatkowy dochód na emeryturze i nie tylko

Największym czynnikiem, ograniczającym skalę Twoich potencjalnych zysków jest czas. Dlatego nie powinieneś się martwić, gdy z różnych powodów nie możesz podjąć „normalnej” pracy. Zawsze staraj się znaleźć jaśniejszą stronę swojej sytuacji. Jeżeli posługiwanie się komputerem nie jest Ci kompletnie obce – możesz zarabiać bardzo przyzwoite pieniądze. Wystarczy tylko odrobina chęci do nauki.

Na pierwszy rzut oka praca w internecie może się wydawać dość skomplikowana. Jednak wcale taka nie jest. Istnieją dziesiątki rozwiązań organizacyjnych. Bez problemu wybierzesz takie, które będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Z doświadczenia wiem, że duże wątpliwości wzbudzają kwestie prawne i podatkowe pracy zdalnej. Często niepotrzebnie. Otóż do pracy w internecie stosuje się te same przepisy, co do każdej innej formy zatrudnienia, a większość portali stara się pomagać swoim użytkownikom, załatwiając kwestie podatkowe w ich imieniu.

Dlatego bez różnicy, czy jesteś niezadowolony ze swoich zarobków, zajmujesz się wychowywaniem dzieci lub jesteś na emeryturze – uczciwa praca w internecie to najlepszy sposób na wygenerowanie dodatkowego dochodu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 11 lutego, 2023