Zauważyłeś, że większość rzeczy, których nauczyłeś się w szkole jest kompletnie nieprzydatna? Zastanawiasz się, jak zdobyć umiejętności, które pomogą Ci odnieść sukces w błyskawicznie zmieniającym się świecie? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czego warto się uczyć w 2020.
Czego warto się uczyć
Benjamin Franklin stwierdził kiedyś, że:
w życiu pewne są tylko śmierć i podatki
Przyglądając się otaczającej nas rzeczywistości, można rozwinąć tę myśl – w życiu pewna jest tylko zmiana.
A nasza rzeczywistość zmienia się szybciej, niż kiedykolwiek. Ponadto nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek miała zwolnić. Sztuczna inteligencja, nanotechnologia i uczące się maszyny zastępują wiedzę, której posiadanie przez lata wydawało się niezbędne.
Z resztą nic dziwnego. Dziś wszystkie informacje są dostępne na wyciągnięcie ręki. I to dosłownie – wystarczy, że sięgniesz do kieszeni po smartfona i wpiszesz odpowiednie pytanie. Aby zobaczyć roboty, które wykonują pracę, dotychczas zarezerwowaną dla człowieka, wcale nie musisz włączać filmu science-fiction. Wystarczy, że wybierzesz się do najbliższego hipermarketu lub restauracji McDonald’s.
Zmiany technologiczne wywarły ogromny wpływ na nasze życia. Nie wierzysz? Brytyjski serwis www.divorce-online.co.uk wskazuje, że w ubiegłym roku 33% pozwów rozwodowych zawierało słowo „Facebook”. Piętnaście lat temu jeszcze nikt nawet nie słyszał o tym serwisie.
Jak dawno temu usłyszałeś nazwę „Uber”? Jak wyglądał Twój telefon 10 lat temu? Czy wiedziałeś, że na świecie porusza się już ponad 5,6 miliona samochodów elektrycznych, a Elon Musk właśnie rozpoczął budowę systemu satelitów, które dostarczą bezprzewodowy internet do każdego miejsca na ziemi?
Zgodnie z teorią ewolucji Darwina – największą szansę przetrwania mają gatunki, które najlepiej potrafią dostosować się do zmieniających warunków.
Jedyną grupą społeczną, która zdaje się nie zauważać zachodzących zmian są osoby odpowiedzialne za edukację. Z uwagi na różne interesy, w szkole nie uczy się umiejętności pozwalających na szybką adaptację. Gdyby było inaczej – co wtedy zrobiłaby cała rzesza osób, która żyje z realizacji biurokratycznej „podstawy programowej”?
Spójrzmy prawdzie w oczy – jeżeli chcesz nauczyć się naprawdę przydatnych umiejętności – musisz zadbać o to sam.
👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu
Dlaczego warto się uczyć kreatywności
Przyszłość należy do osób kreatywnych. Jeżeli potrafisz zmusić swój umysł do tworzenia nowych koncepcji, idei i użytecznych skojarzeń – na pewno odniesiesz sukces.
Kreatywność to coś niesamowicie nieuchwytnego. To twórcze połączenie pasji, wyobraźni i odwagi.
Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, rozwijanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa – Mary Lou Cook
Kreatywność możesz wykorzystać w każdej dziedzinie życia.
Jak nauczyć się tak wielowymiarowej umiejętności? To łatwiejsze, niż Ci się wydaje.
Zdradzę Ci pewien sekret – wena zawsze pojawia się w trakcie pracy, a kreatywność zawsze pojawia się w trakcie tworzenia.
Wystarczy, że znajdziesz miejsce, w którym będziesz mógł ją uwolnić, a następnie pielęgnować. W dzisiejszych czasach masz do tego mnóstwo okazji – dowiedz się, jak założyć bloga albo jak wygląda zarabianie w internecie.
Wartość każdej umiejętności określa rynek. Zwróć uwagę, że najlepiej płatne zawody są bardzo mocno związane z kreatywnością (np. programista, inżynier, analityk). Trudno też będzie stworzyć maszyny, które zastąpią tą umiejętność.
W czym pomoże Ci nauka zarządzania czasem
Czas to pieniądz (czy może inaczej – czas to wartość). To co robisz ze swoim czasem, zdefiniuje to, kim będziesz. Niestety wszyscy jesteśmy narażeni na niewyobrażalną liczbę rozpraszaczy. Im szybciej nauczysz się im przeciwstawiać, tym więcej osiągniesz.
Nie bez przyczyny mówi się, że żyjemy w epoce informacji. Liczba treści, którą codziennie „konsumujemy”, może przytłoczyć.
Najpierw wiadomości do porannej kawy, sprawdzenie Facebooka, debata radiowa w drodze do pracy… a to dopiero początek. Po całym dniu bombardowania umysłu różnymi informacjami, zmuszasz go jeszcze do podążania za wątkiem ulubionego serialu na Netflixie. A może sprawdzisz jeszcze maile przed snem? O… właśnie przyszedł sms.
Taka sytuacja łatwo może wymknąć się spod kontroli. Sam niejednokrotnie złapałem się na tym, że cały poranek „pracy” upłynął mi na oglądaniu Youtube’a 😉 To ogromne marnotrawstwo.
Jak zacząć efektywnie zarządzać czasem? Zacznij tworzyć plan dnia.
Ale bez pośpiechu!
Największym błędem, przy tworzeniu wszystkich planów, jest skupienie się na tym co „trzeba” zrobić. Taki plan będzie wyglądał jak lista zadań niewolnika. I właśnie tak będziesz się czuł w trakcie jego realizacji.
Zacznij z drugiej strony! Najpierw zaplanuj rzeczy przyjemne. Zaplanuj zajęcia, które naprawdę sprawiają Ci radość i postaraj się je realizować. W międzyczasie, stopniowo, „dorzuć” do tego godzinę rzetelnej pracy/nauki/twórczości. Ale takiej na serio! Schowaj komórkę do szuflady. Jeżeli to konieczne – wyłącz internet. Skup się wyłącznie na tym co robisz. Będziesz zaskoczony, jak wiele uda Ci się osiągnąć w tym czasie.
Jeżeli będziesz powtarzał to wystarczająco długo – z łatwością zrealizujesz najbardziej ambitne plany.
Naucz się myśleć krytycznie
Ludzie mają tysiące powodów, aby manipulować informacjami, a w konsekwencji Tobą. Wszyscy żyjemy w epoce fake newsów i agresywnego marketingu.
Jak nauczyć się krytycznego myślenia?
Po prostu – sprawdzaj wszystko, co możesz. Postaraj się jak najlepiej zrozumieć świat i zachodzące w nim zdarzenia. Im więcej wiesz, tym trudniej Cię oszukać.
Co da Ci nauka elastyczności
Twoje życie (w szczególności zawodowe) będzie zdecydowanie różnić się od życia poprzednich pokoleń. W ogólnopolskim badaniu satysfakcji z pracy 31% respondentów wskazało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza zmienić pracodawcę. Warto też podkreślić, że Polacy są w tym względzie dużo ostrożniejsi, niż inne nacje.
Tak czy inaczej – czasy dożywotniej pracy w jednym zakładzie to już przeszłość. Nauka elastyczności pozwoli Ci znaleźć i wykorzystać nadarzające się okazje. Zapewni Ci też poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie będziesz kurczowo przywiązany do jednego zajęcia, będziesz mógł ocenić swoją sytuację z dystansem – a w konsekwencji – podjąć trafne decyzje.
Jak nauczyć się zarządzania finansami
Największym wyzwaniem pozostają kwestie finansowe. Im szybciej zdobędziesz niezależność finansową, tym łatwiej będzie Ci zdecydować o zmianach w swoim życiu.
Pieniądze nie dają szczęścia, mogą natomiast dać wolność.
Nie ma uniwersalnego sposobu zarządzania finansami – ważne, abyś świadomie dążył do sytuacji, w której Twoje dochody regularnie przekraczają wydatki. Możesz to osiągnąć tylko poprzez oszczędności lub zwiększanie zysków.
Jak najszybciej poprawić swoją sytuację finansową?
Kluczem do sukcesu jest zdobycie dodatkowej umiejętności, która pozwoli Ci wygenerować nowe zyski (np. dodatkowa praca w domu).
Szybko zauważysz, że nawet niewielkie, dodatkowe pieniądze zmienią jakość Twojego życia.
Nauka rozwiązywania problemów
Chcesz tego czy nie – większość swojego dnia poświęcasz właśnie na rozwiązywanie problemów (swoich lub cudzych 😉 ).
Opanowanie metod i technik, które pomagają zwiększyć skuteczność tego procesu, oszczędzi Ci mnóstwo czasu.
Najlepiej sprawdza się forma graficzna. Naucz się zapisywać problemy lub je rozrysowywać.
Pomoże Ci to nabrać dystansu oraz uporządkować myśli.
Czego warto się uczyć, aby dobrze zarabiać
Szybko zauważysz, że wszystkie wymienione umiejętności mają wspólne punkty:
Jeżeli chcesz świadomie podejść do rozwiązywania problemów – musisz wygospodarować czas. Dobrze też, abyś myślał krytycznie – pozwoli Ci to na prawidłowe prześwietlenie przyczyn. Znalezienie rozwiązania może wymagać kreatywności lub elastyczności. Większości problemów nie rozwiążesz też bez pieniędzy – w tym pomoże Ci nauka zarządzania finansami.
Im szybciej opanujesz ten proces – tym więcej pieniędzy zarobisz. W końcu wszystkie profesje sprowadzają się wyłącznie do rozwiązywania problemów.
Wiele zawodów, które dziś są czymś normalnym, 10 lat temu jeszcze nie istniało (lub pozostawało w sferze „ciekawostki”, jak np. copywriter lub social media manager).
Jeżeli opanujesz ten zestaw umiejętności, poradzisz sobie bez różnicy, jak za 10 lat społeczeństwo nazwie Twój zawód.
Dowiedz się, kto może zarabiać na pisaniu tekstów w internecie.
Chcesz popracować nad kreatywnością? Sprawdź, jak napisać opowiadanie.
Studiujesz? Dowiedz się, jak powinna wyglądać praca dla studenta w domu.