Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Praca dla studenta w domu – czy warto

utworzone przez | sty 22, 2023 | Praca w Domu | 0 komentarzy

Czy praca dla studenta w domu może być opłacalna? Z perspektywy czasu żałuję, że tak późno trafiłem na copywriting. Moja kariera i życie na pewno wyglądałyby inaczej. Sytuacja na rynku pracy się zmienia, natomiast pewne zjawiska pozostają stałe – na studiach występuje nadmiar czasu i deficyt pieniędzy.

Praca dla studenta w domu

Coroczne badanie Job Square – „Student w Pracy 2017” wskazuje, że studenci pracujący na pełny etat zarabiają średnio 1784,5 zł netto miesięcznie (minimalna pensja w 2017 roku wynosiła 1459,48 zł, a średnio ja i mój pies mamy po 3 nogi 😉 ). Wśród najpopularniejszych branży, nastawionych na wykorzystanie mocy przerobowych przyszłości narodu, znajdują się handel, produkcja/przemysł oraz gastronomia.

praca dla studenta - wykres przedstawiający najpopularniejsze branże

 

Analizując oferty pracy dla studentów, można dojść do wniosku, że łączą je dwa elementy – brak perspektywy rozwoju i niepoważny charakter. Janusze przedsiębiorczości wciąż są zdania, że można kupić 160 godzin pracy za 1500 zł. I student powinien być jeszcze wdzięczny – w końcu zdobywa „doświadczenie”… jako hostessa lub w call center 🙂

Nie ma co ukrywać – większość zajęć zarobkowych proponowanych studentom ma co najmniej niepoważny charakter. Powątpiewałbym też w długofalową użyteczność doświadczenia w zmywaniu lub oferowaniu darmowych próbek jogurtów.

Kiedyś zapytałem znajomego, dlaczego tak mało płaci studentom. Usłyszałem, że „przecież oni nic nie potrafią”.

W kontrze do tej opinii wyraził się Prezes Comarchu prof. Janusz (przypadek? 😉 ) Filipiak :

 „Każdego specjalistę można zastąpić skończoną liczbą studentów… zwykle jednym.”

Nie wdając się w szczegółową interpretację tej wypowiedzi –  praca studentów warta jest zdecydowanie więcej, niż ich faktyczne wynagrodzenie.

Człowiek, który biegle posługuje się Internetem, potrafi wyszukiwać i organizować informacje, potrafi się sprawnie komunikować i jest zdeterminowany do rozwoju –  zasługuje na godziwe wynagrodzenie.

Wszystkie problemy związane z zarabianiem wynikają z błędnego założenia, że o pracę musimy się „ubiegać”, że powinniśmy ją „dostać”, że ktoś musi nam ją „dać”.

Inne spojrzenie na zarabianie

praca dla studenta w domu jakie umiejętności nie będą potrzebne

Na szczęście istnieje zupełnie inny sposób zarabiania pieniędzy. Zapomnij na chwilę o wszystkim, co wiesz na temat pracy. Zapomnij o tym, że musisz mieć dyplom. Zapomnij o wysyłaniu CV i rozmowach kwalifikacyjnych. Zapomnij o „pracy w młodym zespole dobrze rozwijającej się firmy”.

wykres przedstawiający, że praca dla studenta w domu wymaga posiadania konkretnej umiejętności

Do zarabiania nie potrzebujesz żadnej z tych rzeczy. Potrzebujesz konkretnej umiejętności, za którą ktoś będzie gotowy zapłacić. Nabycie takiej umiejętności wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Sprawdź, jak zarabiać w internecie i poznaj nowoczesne sposoby generowania zysków.

Praca dla studenta online

Na tym blogu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym zaczniesz zarabiać na tworzeniu zawartości stron internetowych. Przekonaj się, że praca dla studenta online to rzeczywistość.

Bez długotrwałych umów, kruczków, niejasności – kompletnie za darmo. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w informatyce lub programowaniu. Pracując jako copywriter, poznasz podstawy pozycjonowania i content marketingu. Nauczysz się praktycznie wykorzystywać swoją wiedzę.

Osoby kreatywne nie zasługują na to, żeby zawodowo zajmować się zmywaniem naczyń – bez różnicy, czy studiują czy nie.

Na rynku pracy żerują różnego rodzaju gremia, które opierają sens swojego istnienia na utrudnianiu innym osobom dostępu do zawodu. Czy faktycznie trzeba studiować pięć lat, ukończyć trudną aplikację i płaszczyć się przed patronem, żeby nauczyć się pisać przedsądowe wezwania do zapłaty?

Czy bez ukończenia trzech kierunków nie można zostać nauczycielem wychowania przedszkolnego? Czy praca w urzędzie musi wymagać doktoratu z administracji? Nic z tych rzeczy. Jeżeli nie chcesz brać udziału w tej szopce – freelancing to rozwiązanie dla Ciebie.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Ile można zarobić w Internecie

Wynagrodzenie w copywritingu uzależnione jest od ilości i jakości stworzonych artykułów. Bez obaw – stawki są konkurencyjne w stosunku do innych form zatrudnienia (nawet w przypadku początkujących twórców).

praca dla studenta w domu jak wyglądają zarobki

Jako początkujący copywriter zarobisz około 10-20 zł za godzinę pracy. Wraz z rozwojem umiejętności, Twoje stawki wzrosną. W przypadku freelancingu sam decydujesz, ile czasu chcesz poświęcić pracy. Nie martwisz się dojazdami i rozmowami kwalifikacyjnymi. Nie musisz podlizywać się pracodawcy.

Jeżeli zechcesz zajmować się pisaniem „na pełny etat” – zarobisz miesięcznie 2500-3000 zł. W dużo przyjemniejszych i spokojniejszych warunkach, niż call center. W tym artykule przeczytasz, ile zarabia copywriter.

Jaka powinna być praca dla studenta

Jednak zarobki to nie wszystko – praca dla studenta musi być rozwijająca. Znajdujesz się na etapie życia, który z dużym prawdopodobieństwem zdefiniuje Twoją przyszłość. Nie powinieneś marnować go na roznoszenie ulotek. Jeżeli tylko masz taką możliwość – musisz zadbać o rozwój.

 wykres przedstawiający jaka powinna być praca dla studenta w domu

 

Elastyczna praca dla studenta

Aby zarabiać i jednocześnie skupić się na nauce, Twoja praca musi być elastyczna. Nie możesz wiązać się długotrwałą umową. Klasyczna praca wymaga dostosowania się do grafiku pracodawcy. Prędzej czy później doprowadzi to do konfliktu z Twoimi innymi aktywnościami.

Pracując jako copywriter nie musisz zakładać działalności gospodarczej. To dużo wygodniejsze zajęcie, niż jakakolwiek inna praca dla studenta dziennego. Zlecenia realizujesz w formie umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich. Taka umowa, w przypadku pisania dla dużych portali, wystawiana jest już po zrealizowaniu zlecenia. Dlatego pracujesz, kiedy tylko chcesz. Jeżeli rozwiniesz skrzydła i zaczniesz współpracować z klientami na własną rękę – w wystawieniu faktury pomogą ci portale pośredniczące. Z tego wpisu dowiesz się, jak wygląda internetowe pisanie tekstów w praktyce.

Dzięki temu skupisz się na pracy i dopasujesz ją do swoich potrzeb. Tworząc zawartość SEO nie musisz też podejmować zobowiązań na napisanie określonej ilości tekstów. Zlecenia możesz realizować jedno po drugim (czas niezbędny na napisanie podstawowego tekstu to około 10 minut).

Jeżeli nie interesują Cię zlecenia i sam chcesz wybrać tematykę tworzonych artykułów – wykorzystaj Giełdę Tekstów.

Praca dla studenta musi być dostępna

Nawet jeżeli zamierzasz pisać tylko kilka dni w miesiącu – znacznie poprawisz swój budżet. Copywriting to świetna praca dla studenta na weekendy.

Ponadto – możesz pracować dosłownie wszędzie. Z dużym prawdopodobieństwem spędzasz sporo czasu w podróży. Istnieje sposób na kreatywne i opłacalne wykorzystanie tego czasu.

Teksty SEO najłatwiej tworzy się na komputerze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym celu klasyczny notes i długopis. Stworzoną zawartość przelejesz na klawiaturę w dogodnym momencie.

Jako student jesteś w dyspozycji ogromnych pokładów informacji. Już teraz możesz zacząć zarabiać na tej wiedzy.

Na rynku istnieje zapotrzebowanie na teksty z każdej dziedziny. To co aktualnie jest przedmiotem Twoich zajęć – jest także przedmiotem zainteresowania części internautów. Sprawdź, kto może zająć się pisaniem.

Zadbaj o rozwijający charakter pracy

Klasyczna praca dla studenta pozwoli Ci trochę zarobić. Jednak nie spodziewaj się niczego więcej. Poza wymiarem zarobkowym, czas poświęcony na taką pracę, można uznać za stracony.

Przekonaj się, jak rozwijające może być pisanie. Tworzenie tekstów pozwala posegregować myśli, uczy dokładności i dyscypliny. Jeżeli planujesz jakąkolwiek ambitną karierę – musisz nauczyć się dobrze pisać. Wbrew pozorom – nie każdy to potrafi. Bez różnicy z jakim zawodem zwiążesz swoją przyszłość – umiejętność prawidłowego komunikowania się za pomocą pisma zaprocentuje.

Ponadto pracując nad tekstami nauczysz się robić research. Będziesz zgłębiał się w zagadnienia wybranej kategorii.  Z biegiem czasu zaczniesz zauważać pewne prawidłowości i zaniedbane nisze. Być może jedna z nich stanie się Twoim pomysłem na biznes (w tym wpisie przeczytasz o tym, jak osiągać dodatkowy dochód w internecie).

Zaczniesz poruszać się w perspektywicznej branży marketingu internetowego, być może założysz własny sklep, bloga lub witrynę tematyczną (zaczniesz zarabiać na reklamach lub programach afiliacyjnych). Nigdy nie będziesz miał takich perspektyw pracując w barze lub call center. Każde studia kończą się napisaniem pracy dyplomowej. Jako doświadczony copywriter, poradzisz sobie z nią w kilka dni.

Praca dla studenta – czy warto

Coraz więcej studentów ma świadomość, że im szybciej wejdą na rynek pracy tym lepiej. Zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez Jobsquare – 2/3 studentów podejmują mniej lub bardziej stałe zatrudnienie. Jako powód podjęcia pracy 84% respondentów wskazuje konieczność dorobienia pieniędzy.

Jednak do sukcesu na rynku potrzebne jest coś więcej, niż tylko wyczucie odpowiedniego momentu do podjęcia aktywności zawodowej. Studenci najczęściej pracują za dużo i zarabiają znacznie poniżej swoich oczekiwań. Już na tym etapie rozsądnie jest zadbać o odpowiedni work-life balance. Dlatego równie ważne, co decyzja o podjęciu pracy jest odpowiednie określenie jej charakteru.

Wybierając zajęcie należy rozważyć takie zagadnienia jak opłacalność finansowa, czas poświęcony na szukanie pracy i relację pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Duże znaczenie ma także bezpieczeństwo, które wyraża się w pewności otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Ponad połowa badanych studentów wyraża opinię, że nie doświadczyła poważniejszych problemów z samym znalezieniem pracy. Przyczyną niezadowolenia jest raczej charakter wykonywanych czynności.

Pracujący studenci narzekają najczęściej na benefity pozapłacowe (40% respondentów), ogólny poziom zarobków i brak możliwości rozwoju (po 25%). Co ciekawe, 54% badanych uważa, że są zagrożeni na rynku pracy przez imigrantów z Ukrainy. Realne zagrożenie ze strony obcokrajowców (z pobieżną znajomością języka), to najlepszy powód do podjęcia decyzji o zwiększeniu swoich kwalifikacji.

Dlatego warto się rozwijać, warto pracować i zdobywać nowe umiejętności – bez względu, na którym etapie życia się znajdujemy. Tylko w ten sposób uda nam się pokonać konkurencję i zapewnić stały wzrost dochodów.

Przekonaj się, jak wygląda prawdziwa dodatkowa praca w domu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 22 stycznia, 2023