Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak założyć bloga

utworzone przez | sty 24, 2023 | Zarabianie Na Blogu | 4 Komentarze

Z tego artykułu dowiesz się, jak założyć bloga. I to nie „byle jakiego” bloga. Wspólnie założymy profesjonalną, komercyjną i opłacalną witrynę internetową, którą przeczytają setki tysięcy użytkowników. Zobaczysz tu, jak wygląda prawdziwa praca nad blogiem, a następnie będziesz mógł wykorzystać tę wiedzę do założenia swojej strony. Dlatego zostań ze mną i przekonaj się, jak wygląda blogowanie w praktyce.

Jak założyć bloga

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się – dlaczego w ogóle chcesz prowadzić bloga?

Teoretycznie – blog – to taki internetowy pamiętnik. Jasne – możesz wykorzystać tę formę do opisywania zdarzeń ze swojego życia i wyrażania opinii. Obawiam się jednak, że jeżeli nie jesteś żoną znanego piłkarza (lub innym celebrytą) – niewielu czytelników się tym zainteresuje.

Tutaj zajmiemy się czymś zupełnie innym.

Bloga potraktujemy jako jeden z kanałów komunikacji. Taki sam jak fanpage na FB, kanał na Youtube lub… po prostu mowa.

Celem każdej komunikacji jest pozyskanie, a następnie odpowiednie wykorzystanie uwagi odbiorcy. To dzięki komunikacji jesteś w stanie przekazywać innym osobom swoje idee, a jeżeli zrobisz to poprawnie – skłonisz ich do zamierzonego działania.

Blogowania, podobnie jak mówienia, najpierw trzeba się nauczyć, a następnie opanować do perfekcji. I nie jest to wcale niesamowicie skomplikowane.

Jeżeli kiedyś będziesz zastanawiał się, czy warto się uczyć blogowania – zastanów się też, czy jak dotąd opłacało Ci się nauczyć mówić.

👉 Załóż Opłacalnego Bloga | Kurs Zarabiania Na Blogu Od PodstawObraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na blogu.

Kto może prowadzić bloga

Treści na blogu to przede wszystkim tekst – jednak wcale nie musisz być świetnym pisarzem, aby prowadzić bloga. Szczerze mówiąc – może nawet nie powinieneś nim być 😉

Największą barierą do rozpoczęcia jakiejkolwiek twórczości jest obawa, że nie jesteś wystarczająco dobry (w pisaniu, mówieniu, nagrywaniu filmów itd.).

Jesteś.

A wiesz dlaczego?

Bo Twoi odbiorcy też nie są idealni.

Zdecydowana większość treści jest tworzona przez zwykłych ludzi w warunkach mocno „chałupniczych”. I to się nie zmieni. Bo odbiorcy dokładnie czegoś takiego potrzebują.

Niedoskonałości pozwalają im utożsamić się z twórcą.

Nie wierzysz? To rzuć okiem na ramówkę popularnych stacji telewizyjnych. W najlepszym czasie antenowym zobaczysz cała masę paradokumentów.

Poziom gry aktorskiej w tych produkcjach aż boli. A pomimo tego wciąż powstają nowe.

I mówimy tu o telewizji! Miejscu, w którym masz scenarzystów, dyrektorów programowych i speców od marketingu. Miejscu, w którym każda produkcja musi zostać przeanalizowana i zatwierdzona przez osobę decyzyjną.

Natomiast w internecie publikować może dosłownie każdy. Mało tego! Każdy może też zdobyć zainteresowanie ogromnej grupy odbiorców.

Chciałbyś zająć się czymś innym? Poznaj najpopularniejsze sposoby zarabiania w internecie.

Po co prowadzić bloga

Następnie możesz wykorzystać to zainteresowanie na setki różnych sposobów. Jeżeli czujesz misję edukacyjną – świetnie. Chciałbyś wykorzystać blog w celach publicystycznych lub politycznych – super.

Jednak tutaj zajmiemy się czymś zdecydowanie fajniejszym – zarabianiem na blogu.

Na blogu możesz zarabiać i to bardzo dobrze. Ale nie to liczy się najbardziej.

Najpiękniejsze jest to, że Twój dochód z bloga może być całkowicie (albo prawie) pasywny. Oznacza to, że raz wykonujesz pewną pracę, a następnie czerpiesz z niej zyski przez wiele lat.

Ponadto pracę tą możesz traktować jako „dodatkową pracę w domu„. Bloga tworzysz w wolnym czasie, a zyski stale uzupełniają Twój miesięczny dochód. Jeśli blogowanie Ci się spodoba – chyba trudno o bardziej opłacalne „hobby”.

O czym prowadzić bloga

Jeżeli zaliczasz się do nas – zwykłych śmiertelników – zapomnij o tym, że będziesz zarabiać na blogu, który piszesz wyłącznie o sobie.

Prawdopodobnie znajdujesz się na etapie, w którym możesz wykorzystać bloga do promocji swojej osoby – ale nie odwrotnie. Tematyka bloga musi być na pierwszym miejscu – Ty możesz znajdować się w tle.

Naszym celem jest stworzenie bloga komercyjnego – dlatego na wstępie sięgnijmy do jednej z podstawowych zasad marketingu:

Zanim coś weźmiesz, musisz coś dać.

Ta myśl powinna przyświecać Ci przy wyborze tematyki bloga. Zastanów się, czy istnieje taka kategoria tematyczna, w której możesz zapewnić swoim czytelnikom realną wartość (np. porady, opinie, ciekawe informacje). Posiadanie takiej kategorii jest pomocne – ale wcale nie jest niezbędne.

Bloga możesz pisać na temat, na który nie masz (jeszcze) zielonego pojęcia.

Szczerze mówiąc – nie ma nic lepszego, niż blog przedstawiający „drogę” danej osoby do osiągnięcia wybranego celu:

Np. „Cześć jestem Ania i to jest mój blog, na którym opisuje, jak uczę się jeździć na snowboardzie”.

Coś pięknego. Możesz uczyć się jeździć na snowboardzie. Tworzyć masę ciekawych artykułów dla osób, które (podobnie jak Ty) nie mają jeszcze o tym pojęcia, a później skłonić ich do kliknięcia w link partnerski lub reklamę producenta desek.

To właśnie jest prawdziwe blogowanie! Jeżeli Ci się uda, możesz utrzymywać się z tego, że jeździsz na snowboardzie (malujesz obrazy, biegasz maratony lub robisz zdjęcia psom etc.). Ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność.

Ale mało tego – żyjemy w czasach, w których sama informacja ma ogromną wartość. Nie musisz zajmować się jej tworzeniem – wystarczy, że ciekawie ją przedstawisz. Natomiast ciekawe przedstawianie informacji to tylko schemat i łatwo się go nauczyć (przeczytaj poradnik copywirtera i dowiedz się, jak tworzyć teksty internetowe).

Punktem wyjścia powinna być odpowiedź na pytania:

W jaki sposób sprawisz, że czytelnicy będą odwiedzać Twoją stronę?

a następnie:

Jak zamierzasz na tym zarabiać?

Ruch na swojej stronie możesz generować z wykorzystaniem serwisów społecznościowych, wyszukiwarki Google lub linków z innych witryn.

Wszystkie sposoby pozyskiwania ruchu mają swoje plusy i minusy. Jednak na razie się tym nie martw. Na pewno znajdziesz sposób, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. W moim przypadku najlepiej sprawdza się ruch z wyszukiwarki i w tym kierunku będę projektował swojego nowego bloga.

Najpopularniejsze sposoby zarabiania na blogu to: sprzedaż produktów informacyjnych, wyświetlanie reklam i programy partnerskie. W wielu kategoriach będziesz miał też możliwość sprzedaży artykułów sponsorowanych.

To, że w wybranej kategorii występuje ogromna konkurencja nie oznacza, że musisz jej unikać. Będzie Ci po prostu trochę trudniej. Twoje pierwsze artykuły będą musiały dotyczyć bardzo konkretnych zagadnień etc. (mój temat – pożyczki pozabankowe – to jedna z najbardziej konkurencyjnych kategorii, dlatego na pewno przeczytasz o tym w kolejnych wpisach 🙂 ).

Pamiętaj też o tym, że tam gdzie jest duża konkurencja, są też duże pieniądze.

Do wyboru tematyki bloga warto podejść poważnie. Od tego zależy wiele czynników (między innymi nazwa domeny). Jednak nie pozwól, aby liczba dostępnych opcji Cię sparaliżowała. Na pewno w głowie pojawiła Ci się już myśl:

o…w zasadzie to mam taki temat, o którym mógłbym coś napisać

Jeżeli tak – to jest właśnie „ta” kategoria.

Konkurencją i dopasowaniem odpowiedniego sposobu zarabiania do Twojej strony zajmiemy się później.

Wciąż masz problem z wyborem tematyki? Sprawdź, kto może zając się pisaniem w sieci i znajdź swoją inspirację.

Jak stworzyć bloga

Wiesz jaki największy błąd popełniają potencjalnie najlepsi blogerzy?

Nie zaczynają.

Marnują czas na niekończące się myślenie – jaką tematykę wybrać, jaką nazwę domeny, jakie logo – a ostatecznie zniechęcają się lub zbyt szybko porzucają swój projekt.

Jeżeli jest to dla Ciebie całkowicie nowa branża – na pewno popełnisz jakieś błędy. Pogódź się z tym.

Z tej serii artykułów dowiesz się, jak uniknąć tych największych – a później, jak naprawić te mniejsze 😉

Bloga zakłada się tak samo, jak każdą inną stronę internetową. Jednak nie przejmuj się, to naprawdę nic trudnego.

W trakcie pracy nad naszym blogiem, będziemy robić dokładnie to samo, co profesjonalni webmasterzy. Będziemy robić dokładnie to samo, co specjaliści od SEO. A najpiękniejsze jest to, że będę mógł Ci pokazać, że cała ta „tajemna wiedza” opiera się na wpisaniu kilku zdań w odpowiednią tabelkę.

Do założenia bloga będzie Ci potrzebna domena oraz hosting.

Co to jest domena

Domena – to w dużym uproszczeniu – nazwa Twojego bloga. W moim przypadku nazwa domeny to „zarabiajnapisaniu.com”:

Obraz przedstawiający jak wygląda przykładowa domena, która można wykorzystać do założenia bloga.

Gdyby nie domena – internauci musieliby wpisywać w oknie przeglądarki adres plików Twojej strony. Np. „192.168.1.101” albo „268.162.2.346” itd.

Tak zaprojektowano internet i tego nie przeskoczymy. Dużo łatwiej powiedzieć komuś „hej, wpadnij na mojego bloga pod adresem „BlogKasi.pl”, niż „hej, zapraszam na mojego bloga pod adresem 192.168.1….”.

Po prostu – nasz umysł lepiej przetwarza i zapamiętuje wyrazy, niż ciągi cyfr. Dlatego niemal każda strona internetowa wykorzystuje nazwę domeny.

Co to jest hosting

Hosting – to właśnie ten wskazany wcześniej adres plików. Teoretycznie mógłbyś umieścić stronę internetową na swoim komputerze. Każdy internauta ma taki adres.

Bez wdawania się w szczegóły poszczególnych rodzajów adresów – co jeżeli chciałbyś wyłączyć swój komputer i wyjść na spacer albo wyjechać na wakacje? Wtedy internauci nie mogliby już wchodzić na Twoją stronę.

Obraz przedstawiający co to jest hosting i jak wykorzystać go do założenia bloga.

Z uwagi na to prawie każdy właściciel strony wykorzystuje hosting zewnętrzny. W tym wypadku wykupujemy miejsce na zewnętrznym komputerze, który jest podpięty do sieci non stop. Ponadto, ten zewnętrzny komputer, posiada odpowiednie parametry, które umożliwią przebywanie na stronie dla setek internautów jednocześnie.

Darmowy hosting dla bloga – czy warto

Nie da się jednocześnie prowadzić bloga darmowego i komercyjnego. Musisz wybrać jedno albo drugie. Jeżeli zdecydujesz się na darmowe rozwiązania, możesz równie dobrze zapisywać swoje artykuły w zeszycie (masz taką samą szansę, że ktoś je zobaczy). Wybierając darmowy hosting, świadomie decydujesz się na granie w „drugiej lidze”.

Jeżeli planujesz poważnie podejść do blogowania – naprawdę nie ma nad czym się zastanawiać. Wybierz hosting komercyjny. Szczególnie, że koszt założenia nowego bloga nie powinien przekroczyć 150 zł.

Domenę oraz hosting możesz wykupić na stronie internetowej wybranego dostawcy. Jeżeli jeszcze nie znasz żadnego, możesz sprawdzić strony:

  • home.pl
  • domeny.pl
  • nazwa.pl

Gdzie założyć bloga

Nie ma też większego znaczenia, którego dostawcę usług wybierzesz. Wykorzystaj usługi jednej z dużych firm dostępnych na rynku. Ja akurat wybrałem firmę domeny.pl, a to tylko dlatego, że jeszcze nie miałem u nich żadnej strony. Wcale nie musisz wybierać tego samego dostawcy. Wiem, że w tym miejscu pojawia się ogrom wątpliwości:

„Ta firma oferuje 60 gb miejsca, a tamta 100 gb.”

„Ta firma daje darmowy ssl, a tamta ochronę prywatności.”

„Tutaj mogę dostać domenę za złotówkę, a tam za 50 zł.”

Ponadto w internecie spotkasz masę komentarzy w stylu:

„Oooo ta firma jest do niczego bo miałem kiedyś u nich stronę i blablabla.”

Przestań zwracać na to uwagę, podejmij jakąkolwiek decyzję i skup się na prawdziwej robocie. W skali roku opłaty się zrównoważą. Natomiast z punktu widzenia nowego bloga parametry techniczne hostingu nie mają większego znaczenia. Ponadto, w razie potrzeby, można je dowolnie zmieniać. Jako początkujący bloger będziesz zadowolony z każdej najprostszej i najtańszej oferty dużych firm.

Dlatego nie marnujmy czasu i zaczynajmy pracę nad blogiem!

Krok I – zakupy

Do koszyka na stronie wybranej firmy musisz dodać:

  • domenę
  • certyfikat ssl
  • najtańszy hosting

Obraz przedstawiający koszyk produktów, niezbędnych do założenia bloga.

Wiesz już, co to jest domena oraz hosting.

Certyfikat SSL z kolei służy do szyfrowania danych pomiędzy naszą stroną, a jej czytelnikami. Ma to największe znaczenie w przypadku sklepów internetowych – gdzie przesyłane są wrażliwe dane klienta (np. numer karty kredytowej).

Obraz przedstawiający jak założyć bloga, który będzie chroniony certyfikatem ssl.

Przy nazwie strony, która jest zabezpieczona certyfikatem – pojawia się mała ikonka kłódki oraz protokół https:// (zamiast domyślnego http://).

W przypadku mojego nowego bloga nie jest to aż tak ważne – szczególnie, że na tej stronie nie zamierzam nic sprzedawać.

Natomiast strony z certyfikatem SSL są chętniej wyświetlane przez Google, dzięki czemu osiągniesz lepszą pozycję w wyszukiwarce. Z uwagi na to, wykupienie certyfikatu możesz potraktować jako swoją pierwszą inwestycję w SEO 😉 W tym wypadku również wybierz najtańszą opcję.

W moim koszyku pojawiła się też ochrona prywatności. Jeżeli jej nie wykupisz, Twoje dane osobowe znajdą się w różnych wyszukiwarkach WhoIs (np. https://domeny.pl/whois.html). Z wykorzystaniem takiej wyszukiwarki możesz sprawdzić, do kogo należy dana strona – wyświetli się Twoje imię, nazwisko oraz adres email.

Gdy wykupisz taką usługę, wyszukiwarki pokażą, że Twoja strona należy do puli operatora „domeny.pl” i to do niego trzeba kierować ewentualne pytania o Twoje dane osobowe. Wykupiłem tę opcję przede wszystkim do ochrony przed spamem. Jeżeli nie chcesz z tego korzystać, możesz zaoszczędzić tu kilka złotych.

Wszystkie wykupione usługi pojawią się w panelu klienta na stronie dostawcy usług internetowych:

Obraz przedstawiający panel klienta, dzięki któremu dowiesz się, jak założyć bloga.

 

Krok II – ustawienia panelu klienta

Panel klienta daje Ci ogromne możliwości, ale my chcemy blogować, a nie bawić się ustawieniami. Dlatego, na początku, ograniczymy się wyłącznie do kilkunastu kliknięć.

Obraz przedstawiający jak założyć bloga poprzez odpowiednie ustawienie domeny.

W pierwszej kolejności musisz powiązać swoją nową domenę z serwerem. W zakładce „Twoje produkty” wybierz opcję „domeny”, a następnie wybierz domenę, którą wcześniej wykupiłeś:

Obraz przedstawiający jak założyć bloga poprzez powiązanie domeny z serwerem.

W tym oknie zobaczysz wszystkie swoje serwery.

 

Obraz przedstawiający jak założyć bloga poprzez odpowiednie ustawienie domeny na serwer.

Jeżeli dopiero zaczynasz – będziesz miał tu tylko jedną opcję. Dlatego wystarczy kliknąć przycisk „ustaw na serwer”. To wszystko. Twoja domena została powiązana z serwerem.

Wróćmy teraz do głównego okna panelu klienta i załóżmy profesjonalny adres e-mail.

Z głównego okna panelu wybierz zakładkę „serwery”.

Obraz przedstawiający jak założyć bloga z wykorzystaniem profesjonalnego adresu e-mail.

A następnie „utworzone konta e-mail”.

Obraz przedstawiający, gdzie trzeba kliknąć,aby założyć profesjonalny adres email.

Teraz wystarczy już tylko kliknąć w przycisk „dodaj konto e-mail”.

Obraz przedstawiający jak założyć profesjonalny adres email do bloga.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, skąd biorą się „profesjonalne” adresy email z nazwami domeny po znaczku @ – teraz już wiesz 🙂 Z dużym prawdopodobieństwem stworzysz tu kilka adresów. Pierwszy z nich możesz nazwać po prostu admin@TwojaNazwaDomeny.pl . Taki adres przyda się podczas kolejnych ustawień.

Teraz wrócimy do panelu klienta i skonfigurujemy nasz nowy certyfikat SSL. Wybierz zakładkę „certyfikaty SSL”.

Obraz przedstawiający jak założyć bloga z certyfikatem SSL.

 

Następnie kliknij w zielony przycisk „wystaw nowy”.

Obraz przedstawiający jak wygląda wystawianie certyfikatu SSL dla nowego bloga.

Zostaniesz przekierowany do kreatora certyfikatu, w którym będziesz musiał wypełnić kilka nudnych okienek. Pamiętaj, aby wykorzystać tu adres email połączony z Twoją domeną. Na ten adres przyjdzie wiadomość weryfikacyjna.

Teraz wystarczy już tylko zainstalować na naszym serwerze program do obsługi bloga. Wracamy do panelu głównego, gdzie przechodzimy do okna „serwery”:

Obraz przedstawiający jak założyć bloga opartego na aplikacji WordPress.

i wybieramy opcję „podpięte domeny”:

Obraz przedstawiający wybór domeny, na której ma zostać zainstalowany WordPress.

Następnie, wybierz opcję „pozostałe”…

Obraz przedstawiający jak założyć bloga z wykorzystaniem aplikacji CMS.

… oraz „aplikacje CMS”.

Obraz przedstawiający opcję wyboru aplikacji CMS do założenia bloga.

W tym oknie będziesz miał do wyboru kilka programów, które możesz zainstalować na swojej stronie.

Obraz przedstawiający wybór programu WordPress, który zostanie wykorzystany do założenia bloga.

Z dostępnych opcji wybierz program WordPress. O zakończeniu instalacji zostaniesz powiadomiony wiadomością email.

To wszystko – właśnie założyłeś swojego pierwszego bloga 🙂 Możesz teraz wpisać nazwę swojej domeny w okno wyszukiwarki. Twoja nowa strona powinna na tym etapie wyglądać mniej więcej tak:

Obraz przedstawiający, jak wygląda nowy blog.

Każdy blog kiedyś wyglądał w ten sposób. Masz przed sobą wyłącznie fundament, który będzie wymagał jeszcze sporego nakładu pracy. W kolejnych artykułach wspólnie zmienimy ten prosty szablon w prawdziwą maszynkę do zarabiania pieniędzy 🙂

Gotowe? Przeczytaj, jak zacząć prowadzić bloga.

Chcesz poprawić umiejętności pisarskie? Sprawdź, jak napisać opowiadanie.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 24 stycznia, 2023