Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak zacząć prowadzić bloga

utworzone przez | Cze 9, 2021 | Zarabianie Na Blogu | 7 Komentarze

Zastanawiasz się, jak zacząć prowadzić bloga? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda prawdziwa praca nad komercyjną stroną internetową. Zobaczysz wszystkie czynności, które musisz wykonać, aby zmienić swój podstawowy motyw WordPress w wyjątkowego (i opłacalnego) bloga.

Jak zacząć blogować

To drugi artykuł z serii “jak zarabiać na blogu”, w której wspólnie – krok po kroku – zakładamy zarabiającą stronę internetową. Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć – zapraszam do pierwszego wpisu – jak założyć bloga.

Na tym etapie, nasza strona wygląda w ten sposób:

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga z wykorzystaniem podstawowego motywu WordPress.

Zanim zajmiemy się publikowaniem treści i zdobywaniem serc oraz umysłów czytelników ( 😉 ) musimy jeszcze przebrnąć przez kilka nudnych ustawień.

Jak zacząć prowadzić bloga – kwestie techniczne

Wiem, że w podstawowym odruchu chciałbyś popracować nad wyglądem swojego bloga – jednak na spokojnie. Po pierwsze – przez kilka tygodni i tak nikt nie trafi na Twoją stronę i jej nie zobaczy. Po drugie – wygląd jest ważny – ale jeszcze ważniejsze są prawidłowe ustawienia techniczne.

Warto o nie zadbać na samym początku pracy nad blogiem, gdy nie masz jeszcze żadnych zaindeksowanych wpisów. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo czasu (unikniesz ustawiania skomplikowanych przekierowań etc.).

W pierwszej kolejności – żeby cokolwiek ustawić – musisz zalogować się do panelu ustawień WordPress. Okno logowania do panelu otworzysz, wpisując:

/wp-admin

W moim przypadku będzie to abcpozyczki.com/wp-admin:

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga poprzez odpowiednie ustawienie opcji WordPress.

Twoje dane logowania znajdują się w wiadomości e-mail, którą otrzymałeś po instalacji programu. Pamiętaj, że utrzymywanie przez długi czas loginu o nazwie “admin” może narazić Cię na włamanie na Twoją stronę. Dlatego powinieneś pomyśleć o jego szybkiej zmianie.

Kwestie techniczne – tytuł i opis bloga

Z menu WordPressa wybierz zakładkę “Ustawienia”, a następnie “Ogólne”:

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga poprzez prawidłowe ustawienia programu WordPress.

Znajdziesz tam okna “Tytuł witryny” oraz “Opis”. Nie lekceważ ich – to kluczowe miejsca dla SEO każdej strony internetowej. W tytule oraz opisie powinieneś umieścić swoje najważniejsze słowa kluczowe.

Co to są słowa kluczowe? W dużym uproszczeniu – są to hasła, po których wpisaniu, Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwarki Google. Na pewno chciałbyś, aby Twoja strona pojawiała się po wpisaniu przez użytkownika określonej frazy np. “blog o modzie”, “blog podróżniczy”, “super przepisy” itd.

Z uwagi na to – musisz wskazać wyszukiwarce, że Twój blog dotyczy właśnie tych zagadnień.

Tytuł powinien zawierać od 3 do 7 wyrazów. Długość opisu nie powinna przekroczyć 160 znaków ze spacją.

Jeżeli znasz już zasady tagowania np. z serwisów społecznościowych – zapomnij o nich. Nie możesz po prostu “wymienić” tu swoich słów. Wszystkie słowa kluczowe muszą zostać wkomponowane w logiczne i spójne zdanie, które jednocześnie zachęci czytelnika do wejścia na Twoją stronę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji strony – przeczytaj artykuł SEO dla początkujących.

Kwestie techniczne – konstrukcja adresu URL bloga

Przejdź teraz do zakładki “Ustawienia”, a następnie “Bezpośrednie Odnośniki”:

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga z wykorzystaniem prawidłowych adresów url.

Z dostępnych tam ustawień wybierz sposób wyświetlania “Nazwa Wpisu”. Dlaczego akurat ten? Bo taka konstrukcja adresu url ma największą szansę na wysoką pozycję w wyszukiwarce. W dodatku uzyskujesz nowe miejsce do rozmieszczenia słów kluczowych.

Wszystkie profesjonalne strony internetowe korzystają z tego ustawienia i nie ma nad czym się zastanawiać. Pamiętaj, że jeżeli zmienisz tę opcję na późniejszym etapie – będziesz musiał ustawić przekierowania do wszystkich opublikowanych już wpisów.

Jedyna rzecz, która podlega dyskusji przy ustawianiu url – to konieczność wyświetlania kategorii. Masz możliwość wyświetlania adresów swoich wpisów tak:

abcpozyczki.com/nazwa kategorii/nazwa-wpisu

albo tak:

abcpozyczki.com/nazwa-wpisu

Część ekspertów od SEO jest zdania, że jeżeli zachowasz nazwę kategorii w adresie URL – możesz łatwiej powalczyć o trudne słowa kluczowe, wskazując wyszukiwarce (i użytkownikom), że czytelnik będzie miał dostęp do całego zbioru artykułów (a nie tylko jednego wpisu). Ja skłaniam się bardziej ku drugiej opcji. Dzięki temu w łatwiejszy sposób możesz przekazać komuś informację o swoim adresie np. w filmie na YT (bo adres jest prostszy). Oba rozwiązania są dobre. Jeżeli będziesz chciał zachować nazwę kategorii – nie instaluj wtyczki WP Category Base z kolejnego etapu.

Kwestie techniczne – wygląd bloga

W końcu! Teraz możesz pomyśleć o wyglądzie swojego bloga. Do wyboru masz tysiące opcji i nie obejdzie się bez eksperymentowania. Przejdź do zakładki “Wygląd”, a następnie “Motywy”:

Obraz przedstawiający, jak zacząć prowadzić bloga poprzez odpowiedni wybór motywu WordPress.

Motyw to inaczej szablon, który odpowiada za cały wygląd (oraz część funkcjonalności) Twojej strony. Motywy możemy podzielić na płatne oraz darmowe.

W przeciwieństwie do hostingu – nie musisz unikać tu darmowych opcji. Płatne szablony mają więcej funkcji, ale z wykorzystaniem odpowiednich wtyczek możesz to nadrobić nawet na darmowej wersji.

Ponadto – instalacja nowego szablonu bloga jest w zasadzie “bezbolesna” i jeżeli później zmienisz zdanie (wybierzesz inny motyw) – nic nie stracisz.

Największą popularnością cieszą się rozwiązania firmy Elegant Themes (a konkretnie szablon Divi, która daje niesamowite możliwości personalizacji). Ja wykorzystuje szablon Nexus (dlatego, że mi się po prostu podoba).

Przy wyborze szablonu – w pierwszej kolejności powinieneś kierować się swoim poczuciem estetyki. Jednak istnieje też kilka ogólnych zasad. W blogach na pierwszym miejscu powinny znaleźć się treści. W końcu to z uwagi na content czytelnicy będą wchodzić na Twoją stronę. Jeżeli przed wyborem artykułu zmusisz ich do przescrollowania kilkunastu zdjęć – mogą się zniechęcić.

Szablon bloga powinien być możliwie prosty, tak aby ułatwić użytkownikom szybki dostęp do interesujących wpisów.

Kwestie techniczne – instalacja wtyczek

WordPress umożliwia prowadzenie strony internetowej osobom, które nie mają zielonego pojęcia o programowaniu. Jeżeli będziesz chciał zrobić cokolwiek na swojej stronie – zanim rozpoczniesz “grzebanie” w kodzie, sprawdź czy nie da się tego zrobić prostą wtyczką.

Z menu ustawień wybierz opcję “Wtyczki”, a następnie “Zainstalowane wtyczki” i “Dodaj nową”:

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga poprzez dodawanie do niego odpowiednich wtyczek.

Na początku warto zainstalować następujące wtyczki:

Yoast SEO – asystent pozycjonowania strony

To wtyczka “legenda”. Jest odpowiedzialna za szereg danych, przydatnych w pozycjonowaniu. Dzięki niej uzyskasz informacje, czy Twoje strony mają szansę na osiągnięcie dobrej pozycji w wyszukiwarce.

Wtyczka powie Ci jak długi powinien być Twój post, gdzie masz umieścić słowa kluczowe i jak sformatować tekst. Jednym słowem – postara się myśleć za Ciebie. Przez to wielu webmasterów staje się zakładnikami Yoast SEO.

Jeśli zależy Ci na powodzeniu Twojej strony – do uzyskanych danych podchodź z dystansem. Nie wierz w bzdury, że zdania w tekście muszą mieć konkretną długość i jeżeli nie osiągniesz odpowiedniego poziomu procentowego nasycenia słowem kluczowym – Google nie zobaczy Twojego contentu. Wiele moich stron, które “świecą się” na czerwono w Yoast, ma bardzo dobrą pozycję.

Przede wszystkim – twórz swoje treści tak, aby to czytelnik był zadowolony.

Wtyczka jest przydatna do zapoznania się z podstawowymi zasadami SEO. Później przestaniesz zwracać na nią uwagę i będziesz korzystał wyłącznie z arcy-wygodnego kreatora tytułu i opisu meta podstron 🙂

Google Analitycs Dashboard for WP – weryfikacja i statystyki strony

Dzięki tej wtyczce połączysz swoją stronę ze statystykami z usługi Google Analitycs. To bardzo cenne dane, na których będziesz opierał kierunki rozwoju swojego bloga. Dowiesz się, ilu internautów wchodzi na Twoja stronę, jak się na niej zachowują i co możesz ulepszyć.

Ponadto wtyczka pozwoli Ci na bezproblemowe potwierdzenie praw do witryny. Bez tej wtyczki musiałbyś wkleić odpowiedni kod w nagłówek swojej strony itd. Jednym słowem – oszczędzasz mnóstwo czasu.

No Category Base – proste adresy URL

To wtyczka, która zlikwiduje wyświetlanie kategorii z Twoich adresów url.

Domyślnie adresy WordPressa będą ustawione w ten sposób:

abcpozyczki.com/nazwa kategorii/nazwa-wpisu

dzięki tej wtyczce nieco je uprościsz:

abcpozyczki.com/nazwa-wpisu

W mojej ocenie taka zmiana pozytywnie wpływa na funkcjonowanie strony. Ale jeżeli wolisz zachować nazwy kategorii w adresach URL – możesz pominąć ten krok.

Really Simple SSL – aktywacja SSL

Po wystawieniu certyfikatu musisz go jeszcze skonfigurować ze swoją stroną. Dzięki tej wtyczce zrobisz to jednym kliknięciem. Następnie przy Twoich adresach url pojawi się ikona kłódki, a protokół http zmieni się na https.

Jeżeli nie zdecydowałeś się na wykupienie SSL – możesz pominąć ten krok.

Social Media Warfare – obsługa serwisów społeczenościowych

Co prawda moja strona będzie opierać się na ruchu z wyszukiwarki – jednak nic nie zaszkodzi trochę “wspomóc” ją sygnałami z social media. Dzięki tej wtyczce możesz powiązać swoją stronę z wybranymi serwisami i dostosować wyświetlanie przycisków, dzięki którym czytelnicy rozleją Twoje treści po całym internecie 😉

All In One WP Security i Loginizer – bezpieczeństwo

WordPress posiada szereg różnych zabezpieczeń – jednak zawsze można coś ulepszyć. Z wykorzystaniem tych wtyczek Twoja strona będzie mniej narażona na ataki i próby włamania.

Jak prowadzić bloga

 

Gratulacje – właśnie przebrnąłeś przez najnudniejszą część blogowania 🙂 Po wykonaniu tych czynności, Twój blog zacznie nabierać kształtów:

Obraz przedstawiający wynik pracy, po wprowadzeniu opisanych w tym artykule zmian.

Teraz zajmiemy się czymś dużo ciekawszym – czyli publikowaniem wpisów.

Wpisy to Twoja podstawowa broń w walce o nowych czytelników. To dzięki wpisom Twoi czytelnicy będą mogli znaleźć Twoją stronę, a następnie wykonać z nią określone interakcje.

Istnieją trzy podstawowe sposoby zdobywania czytelników bloga:

 • wyszukiwarka Google
 • serwisy społecznościowe (np. Facebook)
 • linki z innych stron

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. W internecie funkcjonują popularne blogi oparte na każdej z tych metod. Nic też nie stoi na przeszkodzie do ich połączenia.

W przypadku mojego nowego bloga – będę skupiał się na darmowym ruchu z wyszukiwarki. Przede wszystkim dlatego, że jest to ruch najbardziej “pasywny”. Serwisy społecznościowe dają ogromne możliwości, ale ich “obsługa” pochłania też masę czasu (a to kłóci się z założeniami mojego projektu).

Do każdego rodzaju ruchu powinno tworzyć się trochę inne wpisy. W przypadku wyszukiwarki Google najlepiej sprawdzają się obszerne artykuły, które dokładnie odpowiadają na potrzebę użytkownika. Serwisy społecznościowe bardziej lubią krótkie i zgrabne wpisy, które wzbudzają emocje lub kontrowersje. Tych zależności jest dużo więcej i przeczytasz o nich w kolejnych artykułach.

Obraz przedstawiający jak zacząć prowadzić bloga poprzez tworzenie atrakcyjnych treści.

W pierwszym etapie pracy nad blogiem powinieneś opublikować co najmniej 10 wpisów. Dzięki temu wyszukiwarka zacznie powoli odkrywać charakter Twojej strony.

A później – im więcej tym lepiej 😉

Z moich doświadczeń wynika, że Google dobrze podchodzi do stron, na których znajduje się co najmniej kilkadziesiąt niezłych artykułów (20-30). Ale nie dotyczy to każdej tematyki. Jeżeli będziesz działał w kategorii z małą konkurencją – ruch może pojawić się już po publikacji jednego artykułu.

Musisz też pamiętać, że blogowanie bardziej przypomina maraton, niż sprint. Efekt swojej pracy zobaczysz z dużym opóźnieniem (moje wyniki możesz zobaczyć we wpisie o tym, jak zarabiać na blogu ;)). Jeżeli nie trafisz w bardzo zaniedbaną niszę – rozkręcenie nowego bloga może potrwać nawet rok . Nie oznacza to wcale, że napisałeś słabe artykuły (lub napisałeś ich za mało). Po prostu – Google podchodzi z dystansem do nowych treści i zanim zdecyduje się nadać im wysoką pozycję – dokładnie je przetestuje.

Dowiedz się więcej o tworzeniu treści – sprawdź jak pisać bloga.

Sprawdź, jak zacząć zarabiać w internecie.

Wolisz tworzyć teksty na zamówienie? Przeczytaj jak dorobić w domu.

7 komentarzy

 1. Agnieszka

  Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że jest tyle technicznych spraw związanych z założeniem i prowadzeniem bloga. Fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem, osobiście jestem wzrokowcem, więc filmik + zdjęcia w tekście zdecydowanie bardziej do mnie trafiają.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 2. Magda

  Kiedy kolejny wpis z tej serii? Czekam niecierpliwie:)

  Odpowiedz
  • elik

   Zostało mi jeszcze 16 artykułów do napisania na nowym blogu, a chciałbym żeby content spokojnie sobie pracował, gdy będę publikował filmy 😉
   Dlatego kolejny wpis pojawi się dopiero w pierwszej połowie marca – zapraszam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
   • Magda

    Wobec tego czekam i zabieram się do swojej pracy, żeby wreszcie wystartować.

    Odpowiedz
 3. Kuba

  Mam kilka pytań, mianowicie:
  Skąd bierzesz grafiki do swoich artykułów?
  Możesz zarekomendować jakiś stock?
  Czy lepiej korzystać z darmowych stocków czy płatnych?

  Odpowiedz
  • Elik

   Grafiki najczęściej tworzę samodzielnie (w różnych programach np. Photoshop, Gimp, Canva).
   Stock darmowy – Pixabay
   Stock płatny – Adobe

   Zależy w jakim celu. Jeżeli chodzi o wykorzystanie typowo blogowe (np. obrazy wyróżniające do wpisów) – wystarczą darmowe stocki.
   Płatne zdjęcia polecam szczególnie w celach marketingowych (np. landing page, reklama na Facebooku itd.)

   Odpowiedz
   • Kuba

    Dzięki. Siadam do pisania, może coś z tego wyjdzie

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą.

Aktualizacja: 9 czerwca, 2021

Obraz przedstawiający okładkę darmowego e-booka o copywritingu.

Darmowy Poradnik

"Jak Zostać Copywriterem i Zarabiać Na Pisaniu"

Zapisz się na Newsletter, odbierz swój egzemplarz e-booka i już dziś zacznij zarabiać na pisaniu.

Sukces! Odbierz e-mail i kliknij w link potwierdzający zgłoszenie.