Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak dorobić w domu

utworzone przez | sty 25, 2023 | Praca w Domu | 3 Komentarze

Zastanawiasz się, jak dorobić w domu? Masz już dość nic nie mówiących list 52 sposobów na zdalne zarabianie pieniędzy? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwa praca w internecie? Jeżeli tak – trafiłeś w dobre miejsce. Z tego artykułu dowiesz się, jak zacząć zarabianie pieniędzy bez wychodzenia z domu. 

Jak dorobić w domu – sprawdzony sposób

To blog o zarabianiu na pisaniu, dlatego nie nie powinno Cię dziwić to, że będę tworzył teksty. Jednak bez obaw. W tym wpisie udowodnię Ci, że wcale nie musisz być świetnym pisarzem, żeby zacząć zarabiać w ten sposób.

Ten wpis ma dwa założenia – będę pisał na portalu, na którym wynagrodzenie copywritera nie należy do największych oraz będę pisał tylko najprostszy rodzaj tekstów (żeby było trochę trudniej). Nie znajdziesz tu żadnej ściemy, a po przeczytaniu tego artykułu sam będziesz mógł zacząć dorabiać w domu – kompletnie za darmo.

Krok I – rejestracja konta

Zarabianie na pisaniu najbezpieczniej jest rozpocząć od pracy na portalu pośredniczącym w realizacji zleceń. Istnieją też inne formy sprzedaży tekstów, ale ten jest najprostszy. Po pierwsze dlatego, że tworząc dla dużych portali, zajmujesz się wyłącznie pisaniem. Nie interesuje Cię pozyskiwanie klientów i ustalanie wynagrodzenia. Wszystko odbywa się automatycznie. Ponadto, w ten sposób szybko nauczysz się podstawowych zagadnień związanych z copywritingiem. Dla celów tego wpisu wybrałem portal Textbookers.

Obraz przedstawiający zakładanie konta na portalu, który pozwoli ci dorabiać w domu.

Żeby rozpocząć pracę, musisz założyć konto. Jest to całkowicie darmowe.

Obraz przedstawiający zakładanie konta dzięki któremu dowiesz się jak zarabiać w domu.

Po wypełnieniu okien formularza, na Twój adres e-mail zostanie przesłany link aktywacyjny. Po kliknięciu w link, otrzymujesz dostęp do portalu. Na tym etapie nie musisz podawać innych danych, takich jak pesel lub numer konta bankowego. Będzie to niezbędne dopiero przy zleceniu pierwszej wypłaty. Dzięki temu bez żadnego ryzyka możesz sprawdzić, czy odpowiada Ci taki sposób na dorabianie w domu. Z poziomu tego samego konta możesz zamawiać teksty i zarabiać jako copywriter.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Krok II – pisanie tekstu próbnego

Gdy już założysz konto, przejdź do strefy copywritera i wypełnij formularz zgłoszeniowy:

Pierwsza część formularza to lista kategorii, w których chcesz realizować zlecenia. Warto jest zaznaczyć wszystkie kategorie. Dzięki temu będziesz miał większy wybór, a w przyszłości, każde zlecenie ocenisz indywidualnie. Pod spodem masz też opcję wyboru języka, w którym chcesz tworzyć teksty. Jeżeli sprawnie posługujesz się językiem angielskim lub niemieckim – możesz liczyć na nieco większe wynagrodzenie. Dostępne jest również okno, w którym możesz opisać swoje doświadczenia w copywritingu. Nie masz jeszcze takich doświadczeń? Nic nie szkodzi – możesz wpisać tu po prostu „brak”.

Obraz przedstawiający pisanie tekstu próbnego na portalu, który pozwala dorabiać w domu.

Następny fragment formularza to okno tworzenia tekstu próbnego. W tym miejscu musisz udowodnić, że posługujesz się w miarę poprawnym językiem. Twórcy portalu, po prawej stronie okna, określają jakość tekstu próbnego, jego kategorię tematyczną, słowo kluczowe oraz minimalną liczbę znaków.

W tym wypadku jakość tekstu określono jako tekst zapleczowy.

Pamiętaj, że Twój tekst musi mieć tytuł, natomiast treść dobrze jest podzielić na kilka akapitów.

Krok III – wybór zlecenia

Obraz przedstawiający wybór zlecenia na teksty, które pozwolą Ci dorobić w domu.

Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, otrzymujesz dostęp do okna realizacji zleceń. Na obrazku, znakiem „!”, zaznaczyłem okno wymagań jakościowych. Warto je przeczytać, przed przystąpieniem do realizacji zleceń. Teksty SEO można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

Każda z tych kategorii różni się ceną, poziomem skomplikowania oraz przeznaczeniem. Na początku kariery w Textbookers otrzymujesz dostęp do realizacji zleceń na teksty preclowe (dostęp do pozostałych kategorii tekstu możesz odblokować z poziomu menu ustawień, jeżeli chcesz to zrobić – musisz napisać kolejne utwory próbne).

Co to znaczy „tekst preclowy”?

W tym wpisie zajmuję się tworzeniem tekstów preclowych. To najłatwiejsza i najtańsza kategoria tekstu. Jeżeli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się pisaniem utworów SEO – możesz się zdziwić, bo teksty tego typu nie są przeznaczone dla „żywego” czytelnika. Ich rolą jest przede wszystkim przenoszenie linków pozycjonujących (wplatanych w słowa kluczowe). Teksty tego typu nie mogą zostać stworzone przez maszynę. Algorytm wyszukiwarki potrafi wykrywać automatycznie wygenerowane teksty i bardzo negatywnie je ocenia. Dlatego musi je napisać człowiek.

Nie oznacza to, że zajmując się copywritingiem SEO, będziesz tworzył wyłącznie takie teksty. Precle to tylko początek przygody z pisaniem. Jakość ma w nich drugorzędne znaczenie. Dzięki temu spokojnie możesz szlifować swoje pisarskie umiejętności. Przeznaczeniem precli jest pozycjonowanie stron internetowych, a nie odpowiadanie na potrzeby czytelnika. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie podawania wartościowych informacji i zachowania odpowiedniego „flow”. Cały utwór składa się z tytułu oraz jednego bloku tekstu (wszystkie upiększenia są tu opcjonalne).

Przy tworzeniu takiego tekstu, możesz pisać prawie wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Ważne jest tylko to, aby poruszać się w określonej kategorii tematycznej (jeżeli tworzysz tekst o motoryzacji, nie powinieneś pisać o modzie etc.) i wykorzystać słowo kluczowe w niezmienionej formie. Edytor tekstu na Textbookers nie pozwoli Ci wysłać utworu bez słowa kluczowego, dlatego nie musisz się tym zbytnio przejmować.

Po kliknięciu w ikonę (zaznaczoną symbolem „III”), przeniesiesz się do okna wyszukiwania zleceń:

Obraz przedstawiający wyszukiwarkę zleceń, dzięki którym dowiesz się jak dorobić w domu.

Możesz segregować zlecenia w oparciu o język, kategorię oraz typ tekstu. Aktualnie na serwisie jest dostępnych około dwóch tysięcy zleceń, także na pewno znajdziesz coś dla siebie 😉 Każde zlecenie jest przypisane do określonej kategorii tematycznej. Z poziomu wyszukiwarki możesz sprawdzić wymaganą długość utworu oraz słowa kluczowe, które muszą znaleźć się w tekście. Na etapie analizy słów kluczowych często pojawiają się najlepsze pomysły – dlatego nie zastanawiaj się zbyt długo. Jeżeli dane słowo kluczowe wywołuje u Ciebie jakiekolwiek skojarzenia – oznacza to, że dasz radę napisać ten tekst! Masz problemy ze stworzeniem odpowiedniej narracji? Przeczytaj, jak napisać opowiadanie.

Zlecenia rezerwujesz klikając w przycisk „napisz tekst”:

Krok IV – realizacja zlecenia

Okno realizacji zleceń, dzięki którym dowiesz się jak dorobić w domu.

Edytor tekstu na Textbookers nie jest skomplikowany. Twórcy portalu udostępniają Ci w zasadzie tylko to, co niezbędne. W każdej chwili możesz sprawdzić swoje słowo kluczowe. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że nie musisz dokładnie opisywać zagadnienia, które stanowi słowo kluczowe. Masz co prawda obowiązek poruszać się w tej kategorii tematycznej, ale Twój tekst może być tylko luźno związany z podaną frazą.

Możesz sprawdzić też, ile znaków dzieli Cię od zakończenia zlecenia. Liczba znaków aktualizowana jest na bieżąco. Pod spodem umieszczono okno, dzięki któremu dowiesz się, jakie wynagrodzenie otrzymasz po wykonaniu zlecenia.

Rezygnacja ze zlecenia nie jest związana z żadnymi negatywnymi konsekwencjami.

Dorabianie w domu – wynagrodzenie za teksty

Jeden punkt odpowiada 1 zł brutto. Po realizacji zlecenia, Twój tekst trafi do moderacji, a następnie do zamawiającego. Wtedy, na Twoje konto wewnątrz portalu, zostanie przelana odpowiednia suma punktów.

Textbookers uzależnia wynagrodzenie copywriterów od jakości realizowanych tekstów. W przypadku tekstów preclowych, tabelka wygląda następująco:

Obraz przedstawiający tabelę wynagrodzeń na portalu Textbookers, dzięki której dowiesz się ile można dorobić w domu.

Kolorem zielonym oznaczono Twoją aktualną ocenę (a w konsekwencji poziom stawek za 1000 zzs). Wynagrodzenia na Textbookers nie należą do największych na rynku, jednak portal ma też swoje zalety. Jeżeli spodoba Ci się pisanie tekstów preclowych – znajdziesz tu wiele ciekawych zleceń. Pamiętaj, że sporo czasu traci się na wyszukiwanie ofert, wymyślanie tytułów i kompozycje utworu. Dłuższe teksty są z reguły bardziej opłacalne. Na Textbookers pojawia się wiele zleceń na długie teksty (4500 zzs) i zarabianie może (wbrew pozorom) przebiegać całkiem sprawnie.

Gdy uzbierasz 100 zł – możesz zlecić wykonanie przelewu na swoje konto bankowe. Nie musisz nic podpisywać i odsyłać. Po prostu – „klik” i po kilku dniach przelew. Textbookers jest znane z długiego czasu realizacji przelewów (z reguły było to 14 dni). Jednak w ostatnim czasie portal wprowadził kilka poprawek i stara się ulepszyć również na tym gruncie (przelewy, od listopada 2018 roku, mają być wykonywane 3 razy w tygodniu).

Od kwoty brutto zostanie odjęta zaliczka na podatek dochodowy. Zlecenia realizujesz w formie umowy o dzieło, w związku z czym pod koniec roku otrzymasz PIT-11.

Jak to funkcjonuje w praktyce? Przeczytaj, jak wygląda praca dodatkowa w domu.

Jak dorobić w domu – podsumowanie

Musisz pamiętać, że praca zdalna to nadal praca, a w internecie (podobnie jak w rzeczywistości) nic nie przychodzi bez wysiłku.  Mimo wszystko – pisanie to świetny sposób na dorabianie w domu. W tym wypadku pracujesz wtedy, kiedy masz czas. Uczysz się nowych rzeczy i w razie pojawienia się niespodziewanych wydatków – jesteś w stanie dorobić pieniądze bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj, że teksty preclowe to tylko wstęp do copywritingu SEO. Gdy już nauczysz się pisać bardziej skomplikowane utwory, zarobisz dużo więcej. Tworzenie precli może wydawać się trochę bezmyślne, jednak ma też swój urok 😉 Ten typ tekstu nie wymaga niesamowitego skupienia, a może okazać się całkiem opłacalny. Precle piszesz bardziej mechanicznie, niż artystycznie. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą (lub nie chcą) mocniej angażować się w copywriting.

Zastanawiasz się nad zarabianiem pieniędzy w ten sposób? Poznaj najważniejsze wady i zalety pracy w domu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 25 stycznia, 2023