Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak napisać artykuł SEO

utworzone przez | lut 18, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Artykuł SEO to najważniejsza kategoria tekstów internetowych. Utwory tego typu są najlepiej oceniane przez algorytmy Google. Nic dziwnego – pomagają wyszukiwarce spełnić swoją podstawową funkcję – dostarczają użytkownikom poszukiwanych informacji. Żadna wyszukiwarka tekstowa nie może istnieć bez contentu, natomiast pisanie artykułów SEO to warunek sukcesu większości stron internetowych.

Jak napisać artykuł SEO

Artykuł SEO – to funkcjonalny utwór tekstowy, którego konstrukcję dostosowano do zasad oceny algorytmów wyszukiwarki. Jego zadaniem jest przekazanie czytelnikowi określonej informacji oraz generowanie darmowych wejść na stronę internetową.

wykres przedstawiający pisanie artykułów seo

W hierarchii tekstów SEO, artykuł zajmuje najważniejsze miejsce. To dzięki artykułom możemy podjąć jakąkolwiek rywalizacje o pozycję w rankingu wyszukań.

pisanie akrtykułów to najlepsza metoda walki z konkurencją w sieci

Artykuł SEO to najskuteczniejszy oręż do walki z konkurencją w sieci.

Jak działa artykuł SEO

Google jest wyszukiwarką opartą o analizę tekstu umieszczanego na stronach internetowych. Algorytm wyszukiwania, za pomocą informacji zawartej w tekście, definiuje o czym jest określona strona oraz kiedy i na jakiej pozycji należy ją wyświetlić.

Pozycja strony internetowej w rankingu wyszukiwarki ma kluczowe znaczenie dla większości biznesów. Im strona znajduje się wyżej w rankingu – tym więcej wejść, a co za tym idzie – więcej potencjalnych klientów.

pisanie artykułów seo jako najważniejszy czynnik oceny w rankingu wyszukiwarki

Wielokrotnie udowadniano, że przytłaczająca większość użytkowników Google (ok. 80%) zwraca uwagę na trzy pierwsze pozycje darmowego wyszukiwania. Dlatego, jeżeli nie umieścimy tam naszej strony – nie możemy oczekiwać spektakularnych wyników.

Informacje tekstowe, na podstawie których Google podejmuje decyzję o pozycji, umieszcza się w różnych miejscach witryny. Między innymi w tytule strony internetowej, jej opisie, nazwie kategorii oraz zawartości (np. artykułach).

Teoretycznie – gdyby istniała tylko jedna witryna z zawartością frazy „sklep internetowy” – Google za każdym razem wyświetlałby tą witrynę na pierwszym miejscu w rankingu. W sytuacji, gdy istnieją setki tysięcy witryn z zawartością tej frazy  – sprawa trochę się komplikuje.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pod określonym zapytaniem Google decyduje się wyświetlać niektóre strony wyżej, a niektóre niżej? Spory udział mają w tym właśnie artykuły SEO.

wykres przedstawiający jaką funkcjonalność ma pisanie artykułów w sieci

Funkcjonalność artykułów SEO można rozpatrywać w dwóch wymiarach – po pierwsze – są nośnikiem słów kluczowych. Dzięki temu wskazują wyszukiwarce, czego dotyczy strona internetowa.

Po drugie zapewniają odpowiedni user experience, który jest aktualnie najważniejszym warunkiem osiągnięcia wysokiej pozycji.

Nie jest tajemnicą, że rynek pozycjonowania zmienia się bardzo dynamicznie. Google dąży do uproszczenia zasad SEO. Kiedyś pierwszorzędne znaczenie miały słowa kluczowe. Obliczano ich odpowiednie zagęszczenie w tekście i przywiązywano niesamowite znaczenie do wykorzystania odpowiedniej formy słowa (wg. Google „online” to nie to samo hasło co „on-line”)

Aktualnie najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb użytkownika. Google stara się promować najlepszy content w danym zagadnieniu. Dlatego dokładnie analizuje statystyki wybranego artykułu. Ważny jest CTR (ilość kliknięć w stosunku do wyświetleń w rankingu), współczynnik odrzuceń (ilość użytkowników opuszczających artykuł bez żadnej interakcji) oraz średni czas trwania sesji na stronie (im więcej, tym lepiej).

Artykuł SEO za pomocą słów kluczowych wskazuje wyszukiwarce, pod jakim hasłem należy wyświetlić naszą stronę, natomiast za pomocą user experience wskazuje, że nasza strona jest ważna i należy ją wyświetlić wysoko.

Chciałbyś zająć się komercyjnym pisaniem artykułów SEO? Sprawdź, jak zarabiać na pisaniu.

Pisanie artykułów na zlecenie – tekst tematyczny i specjalistyczny

Na rynku możemy spotkać się z takimi określeniami jak „tekst tematyczny” lub „tekst specjalistyczny”. Oba pojęcia zawierają się w definicji artykułu SEO:

pisanie artykułów seo a tekst tematyczny i specjalistyczny - różnice

Należy podkreślić, że pisane na zamówienie teksty tematyczne i specjalistyczne są krótkimi formami artykułu (najczęściej o objętości 300-500 słów). Ponadto ich charakter jest z góry określony przez instrukcje kupującego, w związku z czym research i ocena konkurencji w danym słowie kluczowym jest mocno ograniczona. O konkretnej budowie tekstów tego typu przeczytasz we wpisie jak napisać artykuł.

Wymagania jakościowe – tekst tematyczny i specjalistyczny

  • Tekst zawierający słowa kluczowe w odpowiedniej formie gramatycznej
  • Tytuł i treść adekwatna tematycznie do zawartych w tekście słów kluczowych
  • Poprawny gramatycznie i ortograficznie
  • Zawiera przerwy bądź akapity zwiększające czytelność tekstu
  • Wysoka jakość – zawiera bardzo użyteczne dla czytelnika informacje

Tekst zawierający słowa kluczowe w odpowiedniej formie gramatycznej – instrukcje osoby zamawiającej tekst często ograniczają się do określenia słowa kluczowego i obszaru tematycznego. Wykorzystanie słów kluczowych, w formie ustalonej przez kupującego, pozwoli mu wykorzystać tekst do zaplanowanej czynności.

Tytuł i treść adekwatna tematycznie do zawartych w tekście słów kluczowych – większość artykułów SEO jest tworzonych z myślą o użytkowniku wyszukiwarki. Czytelnik nie może poczuć się oszukany po kliknięciu w określony link (na podstawie mylącego tytułu) lub w trakcie zapoznawania się z zawartością. Taka sytuacja doprowadzi do szybkiego wzrostu współczynnika odrzuceń, który wpłynie negatywnie na ocenę artykułu.

Poprawny gramatycznie i ortograficznie – na współczynnik odrzuceń mogą mieć również wpływ błędy ortograficzne i gramatyczne. Wielu czytelników, po ich napotkaniu, zrezygnuje z dalszego zapoznawania się z treścią. Dlatego tekst musi być napisany przyzwoitym językiem.

Zawiera przerwy bądź akapity zwiększające czytelność tekstu – wymienione tu elementy edycji artykułu to wyłącznie podstawa. Zasady pisania internetowych tekstów funkcjonalnych są bardziej skomplikowane. Wymienić można tu chociażby odpowiednią konstrukcję tytułu (która ma na celu wygenerowanie kliknięcia targetowanego użytkownika), strategiczne rozmieszczenie informacji w tekście (informacje w różnych akapitach w zależności od oceny ich atrakcyjności), czytelną i użyteczną z punktu widzenia wyszukiwarki kompozycję śródtytułów. Konkurując w trudnym słowie kluczowym będziemy zmuszeni tworzyć treści multimedialne (zdjęcia, filmy, infografiki itd.).

Wysoka jakość – zawiera bardzo użyteczne dla czytelnika informacje – artykuł SEO ma zaspokoić określone potrzeby użytkownika. Najczęściej polega  to na udzieleniu wyczerpującej informacji na pytanie wpisywane w wyszukiwarkę (przy artykułach typu „czy” i „jak” – np. „czy można łączyć antybiotyki z alkoholem”, „jak wymienić żarówkę w VW Golf III”). W przypadku artykułów rozrywkowych jakość artykułu jest trudna do jednoznacznej oceny – liczy się odpowiednie „flow” i budowanie narracji.

Pisanie artykułów SEO

Uwaga: Poniższy schemat dotyczy pisania pełnoprawnych artykułów SEO z pozycji twórcy treści stron internetowych – w przypadku realizacji zleceń dotyczących tekstów tematycznych i specjalistycznych, praca copywritera ogranicza się do dwóch ostatnich etapów.

wykres przedstawiający jak przebiega pisanie artykułów krok po kroku

Etap I – określenie celu artykułu

Każdy utwór funkcjonalny musi mieć określony cel. W przypadku artykułów informacyjnych będzie to pozyskanie darmowego ruchu z wyszukiwarki. Przed przystąpieniem do tworzenia treści musimy określić z jakiego słowa kluczowego chcemy czerpać ruch.

Nie każde popularne słowo kluczowe musi być opłacalne. Prawidłowe dobranie słów kluczowych to efekt targetowania, analizy dostępnych statystyk i zwykłego doświadczenia.

Etap II – ocena konkurencji

W większości słów kluczowych napotkamy konkurencję. Ostatecznym celem naszego artykułu jest zajęcie 1 miejsca w rankingu. W jaki sposób możemy go tam umieścić? Obecna doktryna Google zakłada premiowanie najbardziej użytecznych treści.

W dużym skrócie – musimy napisać dłuższy i lepszy artykuł, niż konkurencja. Znaczenie ma także autorytet witryny, na których znajdują się publikację (data utworzenia, liczba linków wskazujących treści w witrynie itd.).

Etap III – research

Na tym etapie musimy dowiedzieć się, co interesuje użytkowników wyszukiwarki w określonym zagadnieniu. Wiedzę tą zdobywa się na podstawie analizy dotychczasowych zapytań w Google.

Ustalenia wykorzystujemy w trakcie układania planu tekstu. Im więcej zagadnień dotyczących słowa kluczowego poruszymy, tym lepiej.

Etap IV – kompozycja treści

Dopiero na tym etapie zaczynamy właściwe pisanie artykułu. Konstrukcja treści opiera się o podstawowe elementy utworu tego typu: tytuł, lead (wstęp), rozwinięcie, zakończenie. Charakter zawartości zależeć będzie od wyniku wcześniejszych etapów.

Należy zwrócić uwagę na dostosowanie treści do czynników wpływających na pozytywny odbiór artykułu internetowego tj. racjonalna długość akapitów, odpowiednie rozmieszczenie śródtytułów i słów kluczowych. Przyjęło się, ze treści w Internecie powinny zawierać co najmniej jedno zdjęcie.

Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, jak napisać dobry opis produktu.

Artykuł SEO a sprzedaż

W Internecie liczą się tylko dwa aspekty – wiedza i sprzedaż. Obydwa te zagadnienia nieustannie się ze sobą przeplatają. Treść stanowi w tym układzie pewnego rodzaju walutę.

Przy pisaniu artykułów internetowych podstawowym błędem jest nadawanie im charakteru sprzedażowego. Content marketing nie jest taki prosty. W końcu nasz target to osoby, które unikają reklamy. Jeżeli artykuł będzie zbyt nachalny lub nieobiektywny – nie spełni swojej roli.

Dużo lepszym pomysłem jest stworzenie strony zapleczowej lub portalu tematycznego, w którym reklamy będą „przemycane” pomiędzy ciekawą zawartością. Dlatego, z punktu widzenia copywritera, pisanie artykułów SEO ma niewiele wspólnego z reklamą. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie ciekawej treści w określonym zagadnieniu. Resztą zajmą się osoby zarządzające witryną.

Pisanie artykułów SEO na bloga – błędy

W ostatnich latach osobisty dziennik internetowy wyewoluował w potężne narzędzie content marketingu.Blogi coraz częściej zakładane są z przyczyn biznesowych, a nie z potrzeby uzewnętrznienia się właściciela witryny. Zakładka „Blog” na dobre zagościła w menu większości stron komercyjnych.

Wymagania dotyczące wpisów sprawiają, że blogowanie jest dość czasochłonne. Nic dziwnego, że pisanie artykułów na bloga jest jednym z najchętniej ousourceingowych zagadnień dotyczących prowadzenia strony internetowej.  Dlatego pracując jako copywriter bardzo szybko spotkasz zlecenia na teksty tego typu.

pisanie artykułów na bloga - podstawowe błędy twórców

1) Lekceważenie Seo

Blogerzy często zapominają, że wyszukiwarka „traktuje” ich stronę internetową tak samo jak każdą inną.  Jest to przyczyną większości błędów, popełnianych zarówno na poziomie technicznym jak i na poziomie tworzenia zawartości. Przez to wielu blogerów decyduje się na ograniczenie sposobów pozyskiwania ruchu wyłącznie do mediów społecznościowych.

2) Kopiowanie treści

Tworząc zawartość blogów można ulec pokusie synonimizowania innych artykułów znalezionych w sieci. Kolejnym problemem jest „tłumaczenie” contentu stron obcojęzycznych. Tak stworzona zawartość ma dużo mniejsze szanse na zalezienie się wysoko w rankingu wyszukań.

3) Brak merytorycznego tematu

Pisanie o swoich przeżyciach ma sens wyłącznie w przypadku celebrytów. W każdej innej sytuacji musimy nadać naszej treści jakąkolwiek wartość merytoryczną. Dobrą praktyką w blogowaniu jest koncentrowanie wpisów wokół tematu, a nie osoby autora. Informacje merytoryczne powinny być przeplatane anegdotami i historiami z życia twórcy, a nie odwrotnie.

4) Niewystarczająca długość wpisów

Jeżeli chcemy zaistnieć w rankingu, a nie mamy przewagi pozycjonującej (ilość linków, autorytet witryny) musimy dostarczyć użytkownikowi lepszy content niż konkurencja. W trakcie oceny contentu duże znaczenie ma objętość. Wpisy o długości 300 słów to najczęściej za mało, żeby osiągnąć sukces.

5) Nadużywanie zwrotów w pierwszej osobie

Należy pamiętać, że nadużywanie elementów charakterystycznych dla wpisu blogowego może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Blogerzy często cierpią na egocentryzm. Teksty publikujemy dla czytelnika, nie dla siebie. Na pierwszym miejscu musi znaleźć się content.

6) Brak znajomości wcześniejszych wpisów

Rzadko zdarza się, aby wpisy na blogu od początku były pisane przez copywriterów. Dlatego przed przystąpieniem do pisania artykułów na bloga warto zapoznać się z już opublikowaną treścią. Tworzenie artykułów w tym samym stylu, co poprzedni autor pomoże właścicielowi bloga zachować wiarygodność. Natomiast copywriter zyska w ten sposób większe szanse na zaakceptowanie tekstu próbnego.

Pisanie artykułów branżowych

Na rynku spotkamy również teksty określane jako „artykuły branżowe”. Jeżeli kiedykolwiek pisałeś pracę naukową – mniej więcej takiej jakości będą oczekiwać zleceniodawcy. Teksty branżowe to dość wymagająca kategoria.

Cechą charakterystyczną artykułu branżowego jest wykorzystanie poważniejszej bibliografii. Tekst należy wyposażyć w przypisy i cytaty. Podawane informacje powinny być poparte konkretnymi badaniami lub opinią osób, które cieszą się autorytetem.

Teksty branżowe publikowane są dla doświadczonego czytelnika, dlatego nie możemy wykorzystać banalnych i powszechnie znanych informacji. Ponadto strony, które publikują takie artykuły, podlegają dużej krytyce ze strony konkurencji. Dlatego pisząc artykuł branżowy liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

Copywriterzy tworzący ten typ tekstu są najbardziej rozchwytywani. Nie oznacza to wcale, że tworząc zawartość stron branżowych zarabia się najlepiej. W przypadku zarabiania na pisaniu najważniejsze jest efektywne wykorzystanie czasu. Pisanie tekstów w tej kategorii to rozwiązanie dla twórców z doświadczeniem w opisywanym zagadnieniu – w innym wypadku to zbyt czasochłonne zajęcie.

Pisanie artykułów – cena

pisanie artykułów - obraz przedstawiający wycenę

Nie istnieje jedna, skuteczna metoda wyceny artykułów SEO. Na rodzimym rynku wciąż dominuje forma rozliczenia oparta na stawkę za 1000 zzs. Szybko można zauważyć, że nie jest to doskonała forma określania wartości tekstu. Objętość nie równa się jakości.

W copywritingu wszystko zależy od doświadczenia i reputacji.  Sukces artykułu SEO w równej mierze zależy od copywritera i webmastera. W związku z tym nie ma żadnej możliwości przewidzenia ile wejść na stronę wygeneruje artykuł. Dlatego ten czynnik nie pomoże nam w wycenie. Rozsądnie jest oprzeć wartość tekstu o ilość czasu, którą poświęcamy na jego tworzenie.

Napisanie pełnoprawnego artykułu SEO może zając nawet osiem godzin pracy (lub więcej, jeżeli poruszamy się w nowym obszarze tematycznym). Każdy freelancer musi sam określić wartość swojego czasu. W tym wypadku przeciętna wycena na poziomie 200-300 zł wydaje się być w miarę racjonalna.

Teksty na tym poziomie realizuje się głównie w ramach stałej współpracy. Zlecenia na popularnych portalach dotyczą krótkich tekstów tematycznych i specjalistycznych o objętości 300 słów z jednokrotnym wykorzystaniem słowa kluczowego. Cena za taki tekst to od 10 zł w górę.

Trzysta plus – czyli czy artykuł musi być długi

Obecnie modne jest tworzenie długich artykułów. W rzeczywistości wszystko zależy od konkurencji. Da się zauważyć tendencję, w której Google premiuje treści wyczerpująco odpowiadające na pytania użytkowników.

W przypadku tekstów, które mają wygenerować ruchu z poziomu wyszukiwarki – 300 słów to absolutne minimum. Konkurencyjne słowa kluczowe mogą wymagać artykułu kilkukrotnie dłuższego.

Wszystkie rozważania, co do odpowiedniej długości artykułu, koncentrują się wokół user experience. Twórcy treści internetowych podnoszą argument, że na ekranie komputera czyta się wolniej i trudniej, niż na papierze. Z drugiej strony zainteresowany czytelnik chciałby uzyskać jak najwięcej informacji. Tworząc zawartość stron internetowych będziemy nieustanne balansować pomiędzy potrzebami użytkownika i SEO.

Co musisz wiedzieć o artykule SEO

Artykuł to szczególne miejsce w hierarchii tekstów SEO. Przy tworzeniu tekstów preclowych najważniejsza była funkcjonalność. Zaplecza wprowadziły pierwsze elementy skierowane na pozyskanie czytelnika. Artykuł rozpoczyna prawdziwą walkę o jego uwagę i uznanie. Utwór musi posiadać odpowiednią edycję, dostarczać czytelnikowi potrzebnych informacji oraz generować lajki i komentarze.

Teksty w tej kategorii często określane są mianem tematycznych lub specjalistycznych. Nazwy te mają podkreślić jakość, jakiej oczekuje od nas zleceniodawca. Jednak nie ma powodów do paniki. Nie musimy posiadać kilku stopni naukowych, żeby tworzyć artykuły. Nasze dzieła raczej nie będą publikowane w „The Nature Journal”.

Pisanie artykułów SEO to najważniejsza umiejętność copywritera – podstawa wszystkich zagadnień związanych z content marketingiem.

Sprawdź, jak wygląda prawidłowa kompozycja teksty internetowego – przeczytaj o zasadzie odwróconej piramidy.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 18 lutego, 2023