Praca przez internet – bezpieczeństwo

Z tego artykułu dowiesz się jak sprawić, żeby praca przez internet stała się bezpieczna. Dowiesz się, jakich ofert unikać i gdzie możesz sprawdzić informacje o potencjalnym „pracodawcy”. Poznasz zasady bezpiecznej pracy w sieci. Oprócz tego bonus: jak bezpiecznie kupować przez internet

Bezpieczna praca w internecie – czy na pewno?

Coraz więcej codziennej aktywności przenosi się do sieci i praca nie stanowi tu wyjątku. Zarabianie pieniędzy online z każdym rokiem staje się łatwiejsze i bardziej dostępne. Gdy pracujesz z wykorzystaniem sieci, Twoje możliwości są praktycznie nieograniczone.

Możesz mieszkać na Śląsku, a współpracować z firmą z Pomorza. Jeżeli chcesz sprzedawać towary – nie musisz ograniczać się do lokalnego rynku. Do Twojego sklepu internetowego (czy profilu na portalu aukcyjnym) codziennie trafią dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Skala potencjalnych zysków jest niewyobrażalna.

Internet się skomercjalizował. Branża e-commerce podejmuje rywalizację z klasycznym handlem. Już dziś ponad połowa dorosłych Polaków regularnie kupuje w sieci. A wszystko wskazuje na to, że ten odsetek stale będzie się powiększał.

wykres przedstawiający, że praca przez internet może być niebezpieczna

Tam gdzie pojawiają się duże pieniądze,  pojawia się też duża przestępczość. Policyjne statystyki wskazują na lawinowy wzrost liczby oszustw z wykorzystaniem sieci. Ta tendencja utrzymuje się pomimo przeróżnych programów ochrony kupujących, coraz skuteczniejszych antywirusów i wysiłków organów ścigania.

Problem polega na tym, że nie da się zwalczyć przestępczości internetowej bazując wyłącznie na rozwiązaniach technicznych. Skomplikowane ataki hakerskie to tylko promil tych przestępstw.

Oszuści najczęściej wykorzystują klasyczne metody manipulacyjne i tylko uzupełniają je nowoczesnymi formami komunikacji i płatności. Podobnie jak ich analogowi poprzednicy, starają się wykorzystać chciwość lub naiwność ofiar.

Możesz obronić się przed tymi atakami – jednak o bezpieczeństwo w internecie musisz zadbać sam.

Zasady bezpiecznej pracy w sieci

wykres przedstawiający 3 zasady bezpiecznej pracy przez internet

1. Rozsądek

Twoją podstawową obroną jest rozsądek. Musisz się zastanowić, czy na miejscu pracodawcy zapłaciłbyś komuś wskazaną w ogłoszeniu kwotę. Kto jest gotowy zapłacić duże pieniądze za bardzo prostą pracę?

Myślisz, że trafiłeś na okazję? To możliwe – jednak zachowaj ostrożność.

Wszystkie “okazje” to idealny wstęp do oszustwa. Fundamentem tego przestępstwa jest budowanie narracji. W pierwszej kolejności oszust stara się roztoczyć przed ofiarą wizję szczęśliwej przyszłości, stara się przywiązać ofiarę do tej wizji, oddziaływać na jej psychikę silnym wyobrażeniem korzyści.

“Tania pożyczka bez sprawdzenia zdolności kredytowej? Świetny samochód z niskim przebiegiem w bardzo atrakcyjnej cenie? Odpowiadanie na maile za 5000 zł miesięcznie? Ale będzie, gdy znajomi o tym usłyszą! Na pewno uznają mnie za sprytnego i zaradnego!”

To standardowe modus-operandi oszustów. Ich celem jest to, abyś poczuł się lepszy i bardziej zaradny od innych osób. W końcu, już niebawem, uda Ci się „załatwić” coś niesamowitego. Następnie wciągną Cie w swoją grę, wykorzystując naiwność, a pózniej poczucie wstydu, że zostałeś oszukany.

Najlepszą obroną na tym etapie jest zdrowy rozsądek i sceptycyzm. Świadomość (czasami przykra), że nic w życiu nie przychodzi bez pracy i wysiłku, że na pewne rzeczy nas po prostu nie stać, że „okazje” zdarzają się niesamowicie rzadko.

Sprawdź, jak zacząć pracować w domu.

Case study #1 – oszustwo na sekretarkę

praca przez internet - bezpieczeństwo - obraz pokazujący case study "oszustwa na sekretarkę"

Młoda kobieta z miejscowości o znacznym bezrobociu znajduje na portalu ogłoszeniowym ofertę pracy jako „sekretarka on-line”. Kusi ją atrakcyjna pensja w wysokości 4000 złotych miesięcznie. Wysyła swoje CV.

 

Po pewnym czasie kontaktuje się z nią pracodawca. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie. Z wykorzystaniem adresu e-mail przeprowadzona jest cała procedura rekrutacyjna. Kobieta wypełnia testy i ankiety, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Za kilka dni pracodawca informuje ją, że wygrała konkurs i od jutra zaczyna pracować. Oszustwo jest misternie przemyślane. Przez pierwsze trzy tygodnie „pracy” kobieta otrzymuje zlecenia na realizację prostych raportów w Powerpoincie, wyszukiwanie informacji, tworzenie bazy danych klientów. Nic nadzwyczajnego dla sekretarki.

 

Po upływie tego czasu pracodawca informuję ją, że ma problem z wykonywaniem płatności. Jej nowe zadanie nie jest zbyt skomplikowane – otrzyma na swoje konto pieniądze w wysokości 35 000 zł, po czym pójdzie na pocztę i wykona kilka przelewów. Kobieta jest mocno zestresowana – nigdy nie miała w ręku takiej gotówki.

 

Jednak pracodawca nalega. Twierdzi, że wykonanie tego zadania jest warunkiem utrzymania pracy. Kobieta otrzymuje pieniądze i dokonuje wypłaty w swoim banku. Następnie udaje się na pocztę. Trochę niepokoją ją częste telefony pracodawcy z natarczywymi pytaniami o etap realizacji zadania.

 

Na poczcie – zgodnie z poleceniem pracodawcy – posłusznie wykonuje przelewy. Nawet nie rozumie słowa „bitcoin” w ich tytułach. Cieszy się, że w końcu pozbędzie się tej gotówki – no i najważniejsze –  za kilka dni będzie jej wypłata. Informuje pracodawcę o wykonaniu zadania. Następnie kontakt całkowicie się urywa. Po pewnym czasie do jej drzwi pukają policjanci…

 

W tym wypadku kosztem kobiety są wyłącznie godziny tłumaczenia się na komisariatach i salach sądowych. Nie tak łatwo wyjaśnić, dlaczego „wyprało się” pieniądze fałszywego sklepu internetowego. Ta historia pokazuje jak skomplikowane i przemyślane mogą być oszustwa.

 

 • nigdy nie dokonuj podejrzanych płatności na zlecenie pracodawcy
 • zawsze zwracaj uwagę na tytuły i miejsce docelowe przelewów
 • sceptycznie podchodź do “okazji” znalezionych w sieci

2. Research

Zanim podejmiesz jakąkolwiek pracę w internecie, przeprowadź szybki research. Wyszukanie niezbędnych informacji jest darmowe i nie zajmie Ci więcej niż 10 minut.  Ta chwila jest w stanie oszczędzić Ci wielu nieprzyjemności. 

Jakie informacje o pracodawcy warto sprawdzić w sieci:

praca przez internet - bezpieczeństwo - wykres pokazujący jakie informacje warto pozyskać

A) Informacje o podmiocie gospodarczym

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

praca przez internet - jak sprawdzić firmę w ceidg

Link: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx

Jeżeli ogłoszenie jest wystawiane przez firmę, warto odwiedzić portal Ministerstwa Rozwoju i dokonać sprawdzenia w darmowej wyszukiwarce (np. po numerze NIP).

Najważniejsze informacje:

 • imię i nazwisko właściciela
 • data i miejsce rejestracji podmiotu

Na co zwracać uwagę:

Przede wszystkim, czy taka firma w ogóle istnieje? Ponadto, jeżeli w ogłoszeniu spotkasz informację o “pracodawcy z wieloletnim doświadczeniem w branży” – możesz to szybko zweryfikować. Twoje podejrzenia może również wzbudzić duża rozbieżność pomiędzy miejscem rejestracji firmy, a deklarowanym miejscem siedziby. Ponadto uzyskasz podstawowe dane osobowe właściciela, które wykorzystasz w dalszych sprawdzeniach.

Moje Państwo

sprawdzenie firmy w wyszukiwarce Moje Państwo

Link: https://mojepanstwo.pl/

Moje Państwo to potężna wyszukiwarka, dzięki której uzyskasz informacje z KRS, rejestrów zamówień publicznych oraz popularnych mediów.

Najważniejsze informacje:

 • z jakimi podmiotami związany jest/był nasz przyszły pracodawca
 • opinie dotyczące tych podmiotów

Na co zwracać uwagę:

Dzięki tej wyszukiwarce możesz prześledzić historie podmiotu, z którym zamierzasz współpracować. Możesz dowiedzieć się, jakie osoby są związane z tym podmiotem i znaleźć opinie na ich temat.

Poznaj podstawy content marketingu i sprawdź, jak zacząć sprzedawać z wykorzystaniem treści.

B) Informacje o osobie

Google

praca przez internet bezpieczeństwo - jak sprawdzić pracodawcę w Google

Link: https://www.google.pl/

Najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Jeżeli mamy do czynienia z nieuczciwym pracodawcą, istnieje duża szansa, że ktoś zdążył go już “obsmarować” w sieci. W pierwszej kolejności sprawdzamy wyniki znajdujące się na forach i portalach społecznościowych. To w tych miejscach internauci najszybciej publikują opinie.

Najważniejsze informacje:

 • opinie internautów na forach internetowych
 • opinie z serwisów społecznościowych
 • artykuły

Na co zwracać uwagę:

Pamiętaj, aby do wszystkich uzyskanych informacji podchodzić z dystansem. Jedna czy dwie negatywne opinie nie są dowodem nieuczciwości. Mogą być napisane przez roszczeniowych klientów lub na zlecenie konkurencji. Analizuj treść opinii, oceniaj ich racjonalność. Jeżeli wyniki wyszukiwania pełne są negatywnych opinii – nie warto tracić czasu na współpracę.

 

Carrot Search

praca przez internet - sprawdzanie pracodawcy w carrotsearch

Link: http://search.carrot2.org/stable/search

Może zdarzyć się, że nie znajdziemy nic interesującego w Google. Duże wyszukiwarki mają bzika na punkcie RODO. Ponadto Google filtruje wyniki na podstawie Twojej lokalizacji i poprzednich wyszukań. Dlatego warto też zaczerpnąć informacji z mniej komercyjnego źródła. Carrot Search, w formie wykresu, przedstawi Ci większość internetowych informacji na temat poszukiwanego zagadnienia:

sprawdzenie pracodawcy w wyszukiwarce carrot search

Najważniejsze informacje:

 • Czy osoba o podanych danych w ogóle istnieje?
 • Czy osoba miała kiedykolwiek konta na portalach społecznościowych?
 • W jaki sposób inni internauci wyrażają się o tej osobie?

Na co zwracać uwagę:

Brak informacji może być równie niepokojący, co negatywne opinie.

C)  Informacje dodatkowe

Numer rachunku bankowego

obraz przedstawiający wyszukiwarkę, którą możemy wykorzystać do sprawdzenia rachunku pracodawcy

Link: http://jakitobank.pl/

W tym miejscu możemy sprawdzić każdy rachunek bankowy. Uzyskamy informację, który bank go obsługuje oraz w której placówce został założony. Pod tymi informacjami znajduje się sekcja komentarzy – miejsce, z którego dowiedzieć się możemy wielu ciekawych rzeczy (m.in. tego, że rachunkiem posługuje się oszust)

Najważniejsze informacje:

 • miejsce założenia rachunku
 • komentarze internautów

Na co zwracać uwagę:

Twoje podejrzenia może wzbudzić duża odległość pomiędzy siedzibą firmy, a miejscem założenia rachunku bankowego. Ponadto uważnie przeczytaj sekcję komentarzy – możesz znaleźć tam informację, że rachunkiem posługuje się nieuczciwy pracodawca lub oszust internetowy.

Numer telefonu komórkowego 

Link: http://www.mgsm.pl/pl/wjakiejsieci/

Dzięki tej stronie sprawdzisz operatora numeru telefonu komórkowego. Możesz się też dowiedzieć, że taki numer nie istnieje.

Najważniejsze informacje:

 • czy sprawdzany numer telefonu istnieje
 • w jakiej sieci jest zarejestrowany

Na co zwracać uwagę:

Warto sprawdzić telefony konta