Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Praca przez internet – bezpieczeństwo

utworzone przez | lut 18, 2023 | Praca w Domu | 4 Komentarze

Z tego artykułu dowiesz się jak sprawić, żeby praca przez internet stała się bezpieczna. Dowiesz się, jakich ofert unikać i gdzie możesz sprawdzić informacje o potencjalnym „pracodawcy”. Poznasz zasady bezpiecznej pracy w sieci. Oprócz tego bonus: jak bezpiecznie kupować przez internet

Bezpieczna praca w internecie – czy to możliwe

Coraz więcej codziennej aktywności przenosi się do sieci i praca nie stanowi tu wyjątku. Zarabianie pieniędzy online z każdym rokiem staje się łatwiejsze i bardziej dostępne. Gdy pracujesz z wykorzystaniem sieci, Twoje możliwości są praktycznie nieograniczone.

Możesz mieszkać na Śląsku, a współpracować z firmą z Pomorza. Jeżeli chcesz sprzedawać towary – nie musisz ograniczać się do lokalnego rynku. Do Twojego sklepu internetowego (czy profilu na portalu aukcyjnym) codziennie trafią dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Skala potencjalnych zysków jest niewyobrażalna.

Internet się skomercjalizował. Branża e-commerce podejmuje rywalizację z klasycznym handlem. Już dziś ponad połowa dorosłych Polaków regularnie kupuje w sieci. A wszystko wskazuje na to, że ten odsetek stale będzie się powiększał.

wykres przedstawiający, że praca przez internet może być niebezpieczna

Tam gdzie pojawiają się duże pieniądze,  pojawia się też duża przestępczość. Policyjne statystyki wskazują na lawinowy wzrost liczby oszustw z wykorzystaniem sieci. Ta tendencja utrzymuje się pomimo przeróżnych programów ochrony kupujących, coraz skuteczniejszych antywirusów i wysiłków organów ścigania.

Problem polega na tym, że nie da się zwalczyć przestępczości internetowej bazując wyłącznie na rozwiązaniach technicznych. Skomplikowane ataki hakerskie to tylko promil tych przestępstw.

Oszuści najczęściej wykorzystują klasyczne metody manipulacyjne i tylko uzupełniają je nowoczesnymi formami komunikacji i płatności. Podobnie jak ich analogowi poprzednicy, starają się wykorzystać chciwość lub naiwność ofiar.

Możesz obronić się przed tymi atakami – jednak o bezpieczeństwo w internecie musisz zadbać sam.

Zasady bezpiecznej pracy w sieci

wykres przedstawiający 3 zasady bezpiecznej pracy przez internet

1. Rozsądek

Twoją podstawową obroną jest rozsądek. Musisz się zastanowić, czy na miejscu pracodawcy zapłaciłbyś komuś wskazaną w ogłoszeniu kwotę. Kto jest gotowy zapłacić duże pieniądze za bardzo prostą pracę?

Myślisz, że trafiłeś na okazję? To możliwe – jednak zachowaj ostrożność.

Wszystkie „okazje” to idealny wstęp do oszustwa. Fundamentem tego przestępstwa jest budowanie narracji. W pierwszej kolejności oszust stara się roztoczyć przed ofiarą wizję szczęśliwej przyszłości, stara się przywiązać ofiarę do tej wizji, oddziaływać na jej psychikę silnym wyobrażeniem korzyści.

„Tania pożyczka bez sprawdzenia zdolności kredytowej? Świetny samochód z niskim przebiegiem w bardzo atrakcyjnej cenie? Odpowiadanie na maile za 5000 zł miesięcznie? Ale będzie, gdy znajomi o tym usłyszą! Na pewno uznają mnie za sprytnego i zaradnego!”

To standardowe modus-operandi oszustów. Ich celem jest to, abyś poczuł się lepszy i bardziej zaradny od innych osób. W końcu, już niebawem, uda Ci się „załatwić” coś niesamowitego. Następnie wciągną Cie w swoją grę, wykorzystując naiwność, a pózniej poczucie wstydu, że zostałeś oszukany.

Najlepszą obroną na tym etapie jest zdrowy rozsądek i sceptycyzm. Świadomość (czasami przykra), że nic w życiu nie przychodzi bez pracy i wysiłku, że na pewne rzeczy nas po prostu nie stać, że „okazje” zdarzają się niesamowicie rzadko.

Case study #1 – oszustwo na sekretarkę

praca przez internet - bezpieczeństwo - obraz pokazujący case study "oszustwa na sekretarkę"

Młoda kobieta z miejscowości o znacznym bezrobociu znajduje na portalu ogłoszeniowym ofertę pracy jako „sekretarka on-line”. Kusi ją atrakcyjna pensja w wysokości 4000 złotych miesięcznie. Wysyła swoje CV.

 

Po pewnym czasie kontaktuje się z nią pracodawca. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie. Z wykorzystaniem adresu e-mail przeprowadzona jest cała procedura rekrutacyjna. Kobieta wypełnia testy i ankiety, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

Za kilka dni pracodawca informuje ją, że wygrała konkurs i od jutra zaczyna pracować. Oszustwo jest misternie przemyślane. Przez pierwsze trzy tygodnie „pracy” kobieta otrzymuje zlecenia na realizację prostych raportów w Powerpoincie, wyszukiwanie informacji, tworzenie bazy danych klientów. Nic nadzwyczajnego dla sekretarki.

 

Po upływie tego czasu pracodawca informuję ją, że ma problem z wykonywaniem płatności. Jej nowe zadanie nie jest zbyt skomplikowane – otrzyma na swoje konto pieniądze w wysokości 35 000 zł, po czym pójdzie na pocztę i wykona kilka przelewów. Kobieta jest mocno zestresowana – nigdy nie miała w ręku takiej gotówki.

 

Jednak pracodawca nalega. Twierdzi, że wykonanie tego zadania jest warunkiem utrzymania pracy. Kobieta otrzymuje pieniądze i dokonuje wypłaty w swoim banku. Następnie udaje się na pocztę. Trochę niepokoją ją częste telefony pracodawcy z natarczywymi pytaniami o etap realizacji zadania.

 

Na poczcie – zgodnie z poleceniem pracodawcy – posłusznie wykonuje przelewy. Nawet nie rozumie słowa „bitcoin” w ich tytułach. Cieszy się, że w końcu pozbędzie się tej gotówki – no i najważniejsze –  za kilka dni będzie jej wypłata. Informuje pracodawcę o wykonaniu zadania. Następnie kontakt całkowicie się urywa. Po pewnym czasie do jej drzwi pukają policjanci…

 

W tym wypadku kosztem kobiety są wyłącznie godziny tłumaczenia się na komisariatach i salach sądowych. Nie tak łatwo wyjaśnić, dlaczego „wyprało się” pieniądze fałszywego sklepu internetowego. Ta historia pokazuje jak skomplikowane i przemyślane mogą być oszustwa.

 

  • nigdy nie dokonuj podejrzanych płatności na zlecenie pracodawcy
  • zawsze zwracaj uwagę na tytuły i miejsce docelowe przelewów
  • sceptycznie podchodź do „okazji” znalezionych w sieci

2. Research

Zanim podejmiesz jakąkolwiek pracę w internecie, przeprowadź szybki research. Wyszukanie niezbędnych informacji jest darmowe i nie zajmie Ci więcej niż 10 minut.  Ta chwila jest w stanie oszczędzić Ci wielu nieprzyjemności.

Jakie informacje o pracodawcy warto sprawdzić w sieci:

praca przez internet - bezpieczeństwo - wykres pokazujący jakie informacje warto pozyskać

A) Informacje o podmiocie gospodarczym

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

praca przez internet - jak sprawdzić firmę w ceidg

Link: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx

Jeżeli ogłoszenie jest wystawiane przez firmę, warto odwiedzić portal Ministerstwa Rozwoju i dokonać sprawdzenia w darmowej wyszukiwarce (np. po numerze NIP).

Najważniejsze informacje:

  • imię i nazwisko właściciela
  • data i miejsce rejestracji podmiotu

Na co zwracać uwagę:

Przede wszystkim, czy taka firma w ogóle istnieje? Ponadto, jeżeli w ogłoszeniu spotkasz informację o „pracodawcy z wieloletnim doświadczeniem w branży” – możesz to szybko zweryfikować. Twoje podejrzenia może również wzbudzić duża rozbieżność pomiędzy miejscem rejestracji firmy, a deklarowanym miejscem siedziby. Ponadto uzyskasz podstawowe dane osobowe właściciela, które wykorzystasz w dalszych sprawdzeniach.

Moje Państwo

sprawdzenie firmy w wyszukiwarce Moje Państwo

Link: https://mojepanstwo.pl/

Moje Państwo to potężna wyszukiwarka, dzięki której uzyskasz informacje z KRS, rejestrów zamówień publicznych oraz popularnych mediów.

Najważniejsze informacje:

  • z jakimi podmiotami związany jest/był nasz przyszły pracodawca
  • opinie dotyczące tych podmiotów

Na co zwracać uwagę:

Dzięki tej wyszukiwarce możesz prześledzić historie podmiotu, z którym zamierzasz współpracować. Możesz dowiedzieć się, jakie osoby są związane z tym podmiotem i znaleźć opinie na ich temat.

B) Informacje o osobie

Google

praca przez internet bezpieczeństwo - jak sprawdzić pracodawcę w Google

Link: https://www.google.pl/

Najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Jeżeli mamy do czynienia z nieuczciwym pracodawcą, istnieje duża szansa, że ktoś zdążył go już „obsmarować” w sieci. W pierwszej kolejności sprawdzamy wyniki znajdujące się na forach i portalach społecznościowych. To w tych miejscach internauci najszybciej publikują opinie.

Najważniejsze informacje:

  • opinie internautów na forach internetowych
  • opinie z serwisów społecznościowych
  • artykuły

Na co zwracać uwagę:

Pamiętaj, aby do wszystkich uzyskanych informacji podchodzić z dystansem. Jedna czy dwie negatywne opinie nie są dowodem nieuczciwości. Mogą być napisane przez roszczeniowych klientów lub na zlecenie konkurencji. Analizuj treść opinii, oceniaj ich racjonalność. Jeżeli wyniki wyszukiwania pełne są negatywnych opinii – nie warto tracić czasu na współpracę.

Carrot Search

praca przez internet - sprawdzanie pracodawcy w carrotsearch

Link: https://search.carrot2.org/#/search/web

Może zdarzyć się, że nie znajdziemy nic interesującego w Google. Duże wyszukiwarki mają bzika na punkcie RODO. Ponadto Google filtruje wyniki na podstawie Twojej lokalizacji i poprzednich wyszukań. Dlatego warto też zaczerpnąć informacji z mniej komercyjnego źródła. Carrot Search, w formie wykresu, przedstawi Ci większość internetowych informacji na temat poszukiwanego zagadnienia:

sprawdzenie pracodawcy w wyszukiwarce carrot search

Najważniejsze informacje:

  • Czy osoba o podanych danych w ogóle istnieje?
  • Czy osoba miała kiedykolwiek konta na portalach społecznościowych?
  • W jaki sposób inni internauci wyrażają się o tej osobie?

Na co zwracać uwagę:

Brak informacji może być równie niepokojący, co negatywne opinie.

C)  Informacje dodatkowe

Numer rachunku bankowego

obraz przedstawiający wyszukiwarkę, którą możemy wykorzystać do sprawdzenia rachunku pracodawcy

Link: http://jakitobank.pl/

W tym miejscu możemy sprawdzić każdy rachunek bankowy. Uzyskamy informację, który bank go obsługuje oraz w której placówce został założony. Pod tymi informacjami znajduje się sekcja komentarzy – miejsce, z którego dowiedzieć się możemy wielu ciekawych rzeczy (m.in. tego, że rachunkiem posługuje się oszust)

Najważniejsze informacje:

  • miejsce założenia rachunku
  • komentarze internautów

Na co zwracać uwagę:

Twoje podejrzenia może wzbudzić duża odległość pomiędzy siedzibą firmy, a miejscem założenia rachunku bankowego. Ponadto uważnie przeczytaj sekcję komentarzy – możesz znaleźć tam informację, że rachunkiem posługuje się nieuczciwy pracodawca lub oszust internetowy.

Numer telefonu komórkowego

Link: http://www.mgsm.pl/pl/wjakiejsieci/

Dzięki tej stronie sprawdzisz operatora numeru telefonu komórkowego. Możesz się też dowiedzieć, że taki numer nie istnieje.

Najważniejsze informacje:

  • czy sprawdzany numer telefonu istnieje
  • w jakiej sieci jest zarejestrowany

Na co zwracać uwagę:

Warto sprawdzić telefony kontaktowe podane na stronie internetowej pracodawcy/sklepu internetowego. Oszuści wiedzą, że umieszczenie ich w widocznym miejscu podnosi zaufanie. Wiedzą też, że mało który klient  zdecyduje się skorzystać z tego telefonu i podają tam 9 przypadkowych cyfr.

Adres email

Należy zwracać uwagę na konstrukcję adresu e-mail, którym posługuje się pracodawca. Skoro ogłoszenie dotyczy pracy w poważnej, dobrze rozwijającej się firmie, to dlaczego ich skrzynka pocztowa jest na wp.pl , a nie na własnym serwerze?

Na „standardowe” adresy mailowe można łatwo zalogować się z wykorzystaniem VPN (programu do maskowania adresu IP). Jeżeli mamy „profesjonalny” adres e-mail, musimy też mieć hosting i domenę. W takim wypadku oszust ma więcej okazji do popełnienia błędów.

C) Doświadczenie

To wszystko wydaje Ci się skomplikowane? Na szczęście nie musisz sprawdzać tych informacji za każdym razem, gdy podejmujesz stałą współpracę lub zlecenie. Poruszając się na rynku pracy zdalnej, szybko zauważysz wiele prawidłowości. Dowiesz się, które portale są godne zaufania, a których należy unikać. Po pewnym czasie będziesz w stanie podświadomie oceniać poziom wiarygodności pracodawcy.

praca przez internet - wykorzystanie portali pośredniczących do podniesienia bezpieczeństwa

Jednak zanim zdobędziesz niezbędne know-how, wykorzystaj pomoc pośredników. W przypadku zarabiania na pisaniu – zainteresuj się portalami dla copywriterów. Gdy planujesz podjęcie innej pracy przez internet – sprawdź serwisy typu useme.eu. Pośrednicy zawsze pobierają jakąś prowizję (najczęściej jest to 5%) – ale pomagają też zapewnić prawidłowy przebieg transakcji.

Przeczytaj, kto może zająć się pisaniem w sieci.

Case study #2 – oszustwo na konto pracownicze

praca przez internet - bezpieczeństwo - obraz przedstawiający case study oszustwa "na konto pracownicze"

Na portalu z ogłoszeniami bezrobotny mężczyzna znajduje ofertę pracy w internetowym punkcie obsługi klienta. Pracodawca wymaga przesłania CV oraz skanu dowodu osobistego. Następnie mężczyzna przechodzi proces rekrutacji.

 

Pracodawca informuje go, że do wykonywania obowiązków służbowych będzie musiał wykorzystać swoje konto bankowe. Jako, że cała praca przebiega w sposób zdalny – pracodawca chce zweryfikować dane pracownika. Prosi go o przesłanie kwoty 0,01 zł na firmowy rachunek. Mężczyzna wykonuje przelew.

 

Następnie na adres email pracownika przesyłane jest potwierdzenie, że jego konto zostało aktywowane w systemie firmy.  Po tym mailu kontakt z „pracodawcą” się urywa.

 

Po pewnym czasie mężczyzna otrzymuje wezwanie do zapłaty niespłaconej chwilówki w kwocie 3000 zł. Okazuje się, że „podał” firmie pożyczkowej swoje dane osobowe, przesłał im nawet skan swojego dowodu osobistego, a także potwierdził chęć wzięcia pożyczki wykonując przelew weryfikacyjny w kwocie 0,01 zł na konto firmy pożyczkowej.

 

  • nigdy nie wysyłaj przelewów weryfikacyjnych
  • nigdy nie udostępniaj swojego dowodu osobistego

Jak bezpiecznie kupować przez internet

Najpopularniejsze oszustwo internetowe polega na tym, że po wykonaniu przelewu na rachunek sprzedawcy – nie otrzymasz zamówionego towaru. Z tej części dowiesz się, co możesz zrobić, żeby nie dać się oszukać.

Case study #3 podstawowe oszustwo internetowe

praca przez internet - bezpieczeństwo - obraz przedstawiający case study podstawowego oszustwa internetowego

Naszemu bohaterowi popsuł się telefon komórkowy. Podobają mu się telefony Apple’a. Wybór padł na Iphone 6. Nie jest to najnowszy model, ale to dobrze – bo nie przewidział tego wydatku w swoim budżecie. Okazuje się, że cena sklepowa takiego telefonu to około 1200 zł. Trochę dużo. Może warto sprawdzić serwisy aukcyjne? W końcu sklepy mają wysokie marże…

 

Na olx znajduje ogłoszenie. Identyczny telefon w cenie 619 zł. Ciekawe skąd taka cena? Może telefon jest uszkodzony? A może faktycznie to okazja?

 

Przez komunikator nawiązuje kontakt ze sprzedającym. Pyta go, czy oferta jest aktualna i czy telefon nie jest zepsuty. Sprzedający twierdzi, że telefon jest całkowicie sprawny. Że dostał go w prezencie, a ma lepszy model i potrzebuje gotówki / że kupił go w okazyjnej cenie na wycieczce w Stanach Zjednoczonych / że likwiduje swój sklep i nie ma gdzie trzymać towaru / że ma bezpośredni dostęp do telefonów od producenta itd.

 

Kupujący ma trochę podejrzeń, ale tak atrakcyjna oferta nie zdarza się zbyt często. Dlatego pyta sprzedającego, czy nie wysłałby mu telefonu za pobraniem. Sprzedający twierdzi, że nie ma takiej opcji, bo potrzebuje gotówki dzisiaj i jutro już by nie wystawiał telefonu w takiej cenie / bo został już kilkukrotnie oszukany przez kupujących, którzy nie odbierali towaru i tracił koszty przesyłki / bo jest w podróży i telefon będzie mógł wysłać dopiero pojutrze, a jak kupujący się nie zdecyduje na przelew, to znajdzie się inny bo to prawdziwa okazja.

 

Sprzedający proponuje kupującemu zabezpieczenie – wyśle mu skan swojego dowodu osobistego. To rozwiewa wszystkie wątpliwości naszego bohatera – w końcu skończył prawo i w razie problemów wie jak napisać przedsądowe wezwanie do zapłaty 😉 Wykonuje przelew na wskazany rachunek bankowy. Wysyła sprzedającemu potwierdzenie. Sprzedający odpowiada, że już wysyła telefon. Mija kilka dni, a telefon wciąż nie przychodzi. Nasz bohater próbuje nawiązać kontakt ze sprzedającym. Jeżeli oszust będzie chciał naciągnąć większą ilość osób (utrzymać ogłoszenie przez kilka następnych dni) – zwodzi go, że był chory / że trafił do szpitala / że miał natłok obowiązków / że musiał wyjechać i już niedługo zrealizuje przesyłkę. Jeżeli nie – kontakt po prostu się urywa.

 

W tym wypadku zarówno skan dowodu osobistego jak i konto w banku należą do słupa (np. bezdomnego z okolicznego parku). Na nic zdadzą się wezwania do zapłaty i reklamacje w portalu. Nawet jeżeli organy ścigania ustalą i skażą faktycznego sprawcę przestępstwa – nasz bohater, z dużym prawdopodobieństwem, nigdy nie odzyska pieniędzy.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać

1. Korzystaj z programów ochrony kupujących

obraz przedstawiający program ochrony kupujących jako sposób na uniknięcie oszustwa

Świadomie zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jeżeli ogłoszenie wzbudzi Twoje podejrzenia – możesz poprosić sprzedającego, żeby wystawił przedmiot na aukcji Allegro. Na tym portalu funkcjonuje program ochrony kupujących. Oznacza to, że jeżeli zostaniesz oszukany – portal zwróci Ci pieniądze.

To rozwiązanie nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że warunkiem uzyskania odszkodowania jest zgłoszenie sprawy na Policję. Wiąże się to z długimi godzinami spędzonymi na przesłuchaniach w komisariacie (ewentualnie sali sądowej). Ponadto zwrot pieniędzy nie następuje bezpośrednio po złożeniu wniosku. Na odszkodowanie możesz poczekać kilka-kilkanaście tygodni.

2. Wybierz opcję „za pobraniem” – zaproponuj pokrycie kosztów przesyłki

obraz przedstawiający że wybieranie przesyłki za pobraniem zwiększa bezpieczeństwo zakupów

Jeżeli sprzedający nie chce wysłać towaru za pobraniem – zaproponuj, że Ty zamówisz kuriera lub wyślesz na konto kwotę odpowiadającą kosztom przesyłki. W tym wypadku ogłoszeniodawca nie może już stwierdzić, że boi się utraty pieniędzy.

Gdy zamówisz „okazyjny” towar za pobraniem – konieczne sprawdź zawartość paczki w obecności kuriera. Może się okazać, że wewnątrz takiej paczki znajduje się wszystko (z wyjątkiem zamówionego towaru). Na miejscu spiszesz z kurierem protokół reklamacji i jeżeli zechcesz – zgłosisz usiłowanie oszustwa na Policji. W tym wypadku ryzykujesz utratę 10-20 zł. To dużo lepsza opcja, niż strata wszystkich pieniędzy.

3. Nie brnij w złą umowę

obraz przedstawiający, że w razie uzasadnionych podejrzeń warto zrezygnować z umowy

Gdy zaczniesz proponować racjonalne rozwiązania – oszust zacznie się wykręcać. Postara się jeszcze zagrać na Twoich emocjach. Uzyskasz informację, że sprzedający się nie zgadza, że nie ma czasu, że stracisz niesamowitą okazję. Trudno!

Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, że cena kupowanego towaru i okoliczności sprzedaży już wzbudziły Twoje podejrzenia. Nie ma najmniejszego sensu dalej brnąć w taką umowę. Jeżeli chcesz oszczędzić, musisz liczyć się z długimi poszukiwaniami. Spróbuj znaleźć wiarygodne ogłoszenie.

4. Ogranicz zaufanie

obraz przedstawiający ograniczenie zaufania jako metodę na podniesienie bezpieczeństwa w sieci

Oszuści nie działają wyłącznie na portalach z ogłoszeniami. Czasami zakładają sklepy internetowe (niekiedy są w stanie nawet zatrudniać pracowników i wykupować dość drogie reklamy). Jednak takie oszustwa wymagają większej wiedzy i przygotowania, dlatego zdarzają się rzadziej.

Cała idea tego przestępstwa polega na wygenerowaniu dużych pieniędzy w krótkim czasie. Mało który oszust jest gotowy poświęcić rok pracy na stworzenie wiarygodnej marki sklepu internetowego z odpowiednią ilością contentu. Gdy ktoś jest gotowy na takie przedsięwzięcie – prawdopodobnie zainteresuje się czymś w stylu Amber Gold.

Wykorzystuj research. Im więcej informacji o sprzedawcy lub sklepie internetowym sprawdzisz – tym większą masz szanse na uniknięcie oszustwa. Nie lekceważ prostych rozwiązań. Sprawdź dane ogłoszeniodawcy przed wykonaniem przelewu. Z pomocą Google Maps zobacz, co znajduje się  adresem podawanym w tytule przelewu (być może jest to dworzec, teatr lub podawany adres w ogóle nie istnieje). Przeczytaj komentarze o koncie bankowym. Analizuj.

Osiągnięcie pełnego bezpieczeństwa jest niemożliwe. Każdy może zostać oszukany. Przecież mamy do czynienia z żywym, inteligentnym człowiekiem. Metody oszustw wciąż będą ewoluować. Jednak z wykorzystaniem powyższych wskazówek, będziesz w stanie uniknąć większości zagrożeń w sieci.

Chcesz zacząć zarabiać zdalnie? Sprawdź, jak wygląda prawdziwa praca w domu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 18 lutego, 2023