Co to jest copywriting

0 Udostępnień

Zastanawiasz się, co to jest copywriting? W pop-kulturze postać copywritera dumnie reprezentuje Don Draper – bohater serialu Mad Men. Śledząc jego losy, poznajemy historię narodzin „nowoczesnego” marketingu. Akcja serialu rozpoczyna się w latach 60 ubiegłego wieku. Od tego czasu copywriting przeszedł równie intensywną ewolucję, co rozmiary komputerów i podejście do kwestii depilacji okolic bikini.

Jeżeli szukasz definicji słowa „copywriting”, w swojej wyobraźni powinieneś przejść do katalogu „marketing”. Zadaniem copywritera od zawsze było stworzenie pozytywnych warunków do sprzedaży reklamowanego produktu.  

Przez lata polegało to, przede wszystkim, na tworzeniu tekstów i sloganów reklamowych. Copywriter brał udział w tworzeniu projektów ulotek, banerów, scenariuszy spotów radiowych lub telewizyjnych.

Copywriting – etymologia

Dlaczego określamy kogoś mianem copywritera? Większość z nas nie ma problemów ze zrozumieniem mowy Shakespeare’a. Jednak rozgryzienie tego terminu może stanowić pewne wyzwanie.

Writing, writer” – tu wszystko jest jasne. Tylko skąd wzięło się to „copy”? Dlaczego uznano, że warto oddzielić definicję zwykłego pisarza od pisarza kopii?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się wyobraźnią do czasów, w których najtęższe umysły świata dopiero zaczynały myśleć o elektryczności. Do ery pary i Wiosny Ludów – czyli do pierwszej połowy XIX wieku.

Obraz, który pomaga zrozumieć definicję copywritingu.

Wszystko wskazuje na to, że pisanie stanowiło ówczesny odpowiednik wrzucania filmików do sieci, natomiast Youtube znajdował się w każdym większym mieście i był nazywany drukarnią. Wynalazek Gutenberga miał wystarczająco czasu (+/- 400 lat), aby na dobre zagościć w sercach i umysłach Europejczyków. W tym okresie miłość do masowego przekazywania treści zbiegła się z końcem epoki analfabetyzmu. Gazety, ulotki, broszury. Drukowano na potęgę.

Ogół urządzeń technicznych, wykorzystywanych do formatowania drukowanej strony, określano „kopią”. Składały się na nią czcionki, stemple i innego rodzaju wynalazki, które pozwalały na komercyjne powielanie i dostarczanie tekstów.

Obraz przedstawiający, skąd wzięła się definicja copywritingu.

Dzisiejszy termin „kopia” ma przeciwne znaczenie. W tamtych czasach, pod tym pojęciem, rozumiano archetyp, wzór, coś co dopiero będzie naśladowane.

Gdy jakieś zagadnienie staję się popularne, zawsze znajdzie się grupa osób, która chcę z nim walczyć. Osoby te pragną pokazać swoją odmienność i wyższość za pomocą deprecjonowania „przeciwnika”. W naszej rzeczywistości dobrym przykładem tego zjawiska jest Disco Polo. Prawdziwi pisarze prawdopodobnie nie chcieli mieć nic wspólnego z rzemieślnikami, którzy tworzyli pokraczne ulotki pierwszych domów sprzedaży wysyłkowej. Dlatego doprecyzowano nazwę tej aktywności.

Copywriter – pisarz w służbie komercji

Ludzie zajmują się marketingiem od tysięcy lat, a wyobraź sobie, że nikt dotąd nie opracował jego skutecznych metod (stuprocentowo skutecznych). Audyt reklamowy wciąż bardziej przypomina wizytę u wróżki, niż neurochirurga. Dlatego copywriter w pałacu komercji zajmuje rolę nadwornego szamana.

Wraz z pojawieniem się Internetu marketing przyjął nowe oblicze. Operatorzy wyszukiwarek zazdrośnie strzegli tajemnic swoich algorytmów. Dlatego copywriterzy zaczęli poszukiwać zaklęć na umieszczenie strony wysoko w rankingu.

Tak narodził się copywriting SEO (search engine optimization). Zauważono, że pewne czynności pomagają dostać się stronie na 3 pierwsze miejsca w rankingu. Jest o co walczyć, gdyż  adresy te odwiedza ponad 80% internautów. W przypadku następnych pozycji odsetek ten gwałtownie spada.

Co to jest copywriting SEO?

Wśród  zaklęć copywriterów znalazło się tworzenie odpowiednich treści tekstowych. Na początku były to prawdziwe potworki, w kółko powtarzające określoną frazę np. „sklep internetowy”. Teksty te nie miały żadnego sensu dla żywego odbiorcy. Dlatego Google postanowiło przeprowadzić rewolucje.

Wraz z aktualizacją z 2011 roku silnik wyszukiwarki zaczął bardziej premiować wartościowe treści. Rozszerzenie algorytmu oceny wpłynęło znacząco na pisanie tekstów. Od tego momentu ilość musiała zamienić się w jakość.

Zmiana algorytmu zwiększyła popyt na treści wysokiej jakości. Jednocześnie coraz trudniej było stwierdzić co to jest copywriting. Pod tym terminem można rozumieć zarówno klasyczne tworzenie haseł reklamowych, jak i nowoczesne pisanie tekstów SEO.  Z naszej perspektywy, copywriting to świetny sposób na zarabianie bez wychodzenia z domu. Jeżeli lubisz pisać, na tym blogu znajdziesz informacje, porady i tricki, które sprawią, że Twoje hobby zacznie rywalizować z Twoim etatem.

Sprawdź, jak zacząć zarabiać na pisaniu tekstów w internecie.

Przekonaj się, że zarabianie na pisaniu jest możliwe.

Poznaj blaski i cienie pracy zdalnej.

Chcesz wiedzieć, kto może zająć się pisaniem? Kliknij tutaj.

Post Ci się podobał?

Kliknij w gwiazdkę i zostaw ocenę!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

0 Udostępnień

Autor: Elik

Udostępnij ten post na

2 komentarze

  1. skoro można przejść w jednym tekście od “depilacji okolic bikini” do tłumaczenia zasad działania mechanizmu Google – jestem zaintrygowana, dodam blog do “ulubionych” 😉
    Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy!

    Opublikuj odpowiedź
  2. Warto “zainwestować” w sprawdzoną, poleconą osobę. Niestety, kiepski (często tani) copywriter potrafi czasami popisać takie głupoty, że później tylko wstyd.

    Opublikuj odpowiedź

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *