Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Co to jest copywriting

utworzone przez | sty 23, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 2 Komentarze

Zastanawiasz się, co to jest copywriting? W pop-kulturze postać copywritera dumnie reprezentuje Don Draper – bohater serialu Mad Men. Śledząc jego losy, poznajemy historię narodzin „nowoczesnego” marketingu. Akcja serialu rozpoczyna się w latach 60 ubiegłego wieku. Od tego czasu copywriting przeszedł równie intensywną ewolucję, co rozmiary komputerów i podejście do kwestii depilacji okolic bikini. Przeczytaj artykuł, poznaj definicję copywritingu i sprawdź, jak wygląda współczesne pisarstwo.

Co to jest copywriting

 

Copywriting – to pisanie tekstów użytkowych. Takie teksty mają na celu pozyskanie uwagi czytelnika, a następnie skłonienie go do określonego działania. Z copywritingiem masz do czynienia dosłownie wszędzie. Copy znajdziesz w gazetach, serwisach społecznościowych, blogach – ale też na tubce pasty do zębów lub opakowaniu ulubionych chipsów.

Cechą charakterystyczną copy jest bezpośrednie zwracanie się do jednego odbiorcy oraz wykorzystywanie zwrotów Call To Action (np. sprawdź, zobacz, kup teraz itd.)

Jeżeli poszukujesz źródeł określenia „copywriting”, w swojej wyobraźni powinieneś przejść do katalogu „marketing”. Zadaniem copywritera od zawsze było tworzenie pozytywnych warunków do sprzedaży reklamowanego produktu.  

Przez lata polegało to (przede wszystkim) na tworzeniu tekstów i sloganów reklamowych. Copywriter opracowywał projekty ulotek, banerów, scenariuszy spotów radiowych lub telewizyjnych.

Obecnie to nieco bardziej skomplikowane. Celem copywritera nie jest już wyłącznie sprzedaż. Copy może mieć na celu skłonienie Cię do kliknięcia w link lub zapisanie się na newsletter. W epoce content marketingu dobre copy powinno budować zaufanie odbiorców oraz rozpoznawalność wybranej marki.

Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, czym zajmuje się dzisiejszy copywriter.

Definicja copywritingu

Dlaczego określamy kogoś mianem copywritera? Większość z nas nie ma problemów ze zrozumieniem mowy Shakespeare’a. Jednak rozgryzienie tego terminu może stanowić pewne wyzwanie.

Writing, writer” – tu wszystko jest jasne. Tylko skąd wzięło się to „copy”? Dlaczego uznano, że warto oddzielić definicję zwykłego pisarza od pisarza kopii?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się wyobraźnią do czasów, w których najtęższe umysły świata dopiero zaczynały myśleć o elektryczności. Do ery pary i Wiosny Ludów – czyli do pierwszej połowy XIX wieku.

Wynalazek Gutenberga miał już wystarczająco czasu (+/- 400 lat), aby na dobre zagościć w sercach i umysłach Europejczyków. W tym okresie miłość do masowego przekazywania treści zbiegła się z końcem epoki analfabetyzmu. Gazety, ulotki, broszury. Drukowano na potęgę.

Ogół urządzeń technicznych, wykorzystywanych do formatowania drukowanej strony, określano „kopią” (ang. copy) . Składały się na nią czcionki, stemple i innego rodzaju wynalazki, które pozwalały na komercyjne powielanie i dostarczanie tekstów.

Obraz przedstawiający, skąd wzięła się definicja copywritingu.

Dzisiejszy termin „kopia” ma przeciwne znaczenie. W tamtych czasach, pod tym pojęciem, rozumiano archetyp, wzór, coś co dopiero będzie naśladowane.

Istniały też bardziej przyziemne powody odróżniania „pisarzy kopii” od zwykłych „pisarzy”. Gdy jakieś zagadnienie staje się popularne, zawsze znajdzie się grupa osób, która zechce z nim walczyć. Osoby te pragną pokazać swoją odmienność i wyższość za pomocą deprecjonowania „przeciwnika”. W naszej rzeczywistości dobrym przykładem tego zjawiska jest Disco Polo.

„Prawdziwi pisarze” prawdopodobnie nie chcieli mieć nic wspólnego z rzemieślnikami, którzy tworzyli pokraczne ulotki pierwszych domów sprzedaży wysyłkowej. Dlatego doprecyzowano nazwę tej aktywności.

Chciałbyś zostać copywriterem? Sprawdź, jak zarabiać na pisaniu.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Copywriter – czyli pisarz w służbie komercji

Ludzie zajmują się marketingiem od tysięcy lat, a wyobraź sobie, że nikt dotąd nie opracował jego skutecznych metod (stuprocentowo skutecznych). Audyt reklamowy wciąż bardziej przypomina wizytę u wróżki, niż neurochirurga. Dlatego copywriter w pałacu komercji zajmuje rolę nadwornego szamana.

Wraz z pojawieniem się Internetu marketing przyjął nowe oblicze. Operatorzy wyszukiwarek  zazdrośnie strzegą tajemnic swoich algorytmów. Dlatego copywriterzy zaczęli poszukiwać zaklęć, które mogą pomóc w umieszczeniu strony wysoko w rankingu.

Tak narodził się copywriting SEO (Search Engine Optimization). Zauważono, że pewne czynności pomagają dostać się stronie na wysokie miejsca w rankingu. Jest o co walczyć, gdyż  pierwsze 3 adresy odwiedza ponad 80% internautów. W przypadku następnych pozycji odsetek ten gwałtownie spada.

Co to jest copywriting SEO

Wśród  zaklęć copywriterów znalazło się tworzenie odpowiednich treści tekstowych. Na początku były to prawdziwe potworki, w kółko powtarzające określoną frazę np. „sklep internetowy”. Teksty te nie miały żadnego sensu dla żywego odbiorcy. Dlatego Google postanowiło przeprowadzić rewolucję.

Wraz z aktualizacją z 2011 roku silnik wyszukiwarki zaczął bardziej premiować wartościowe treści. Rozszerzenie algorytmu oceny wpłynęło znacząco na pisanie tekstów. Od tego momentu ilość musiała zamienić się w jakość.

Zmiana algorytmu zwiększyła popyt na treści wysokiej jakości. Jednocześnie coraz trudniej było stwierdzić, co to jest copywriting. Pod tym terminem można rozumieć zarówno klasyczne tworzenie haseł reklamowych, jak i nowoczesne pisanie tekstów SEO.  Z naszej perspektywy, copywriting to świetny sposób na zarabianie bez wychodzenia z domu. Jeżeli lubisz pisać, na tym blogu znajdziesz informacje, porady i tricki, które sprawią, że Twoje hobby zacznie rywalizować z Twoim etatem.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Sprawdź, jak wygląda prawdziwa praca w domu.

Wolisz zająć się czymś innym? Przeczytaj jak zarabiać w internecie.

Dowiedz się, jak wykorzystać storytelling w życiu i biznesie.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 23 stycznia, 2023