Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak tworzyć skuteczne hasła reklamowe

utworzone przez | sty 25, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Jeżeli kiedykolwiek spróbujesz zaistnieć na rynku ze swoimi usługami lub produktami, szybko przekonasz się, jak ważna jest reklama. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy o uwagę Twojego potencjalnego klienta rywalizują tysiące podmiotów. Z kolei skuteczna kampania reklamowa wymaga opracowania strategii, która pozwoli Ci wyróżnić się spośród ogromnej konkurencji.  Jednym z elementów tej strategii jest pisanie haseł reklamowych.  Dobre hasła marketingowe potrafią zapaść w pamięć odbiorców nawet na wiele dekad. Dlaczego tak się dzieje? Co wyróżnia dobre hasła reklamowe i jak zabrać się do ich tworzenia? Dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest hasło reklamowe

Hasło reklamowe możemy porównać do wizytówki Twojej marki lub konkretnego produktu. To krótka, składająca się z dosłownie kilku słów fraza.

Jeżeli nie lubisz się rozpisywać – na pewno polubisz ten element marketingu. Bo z gramatycznego punktu widzenia – hasło nie będzie najczęściej nawet pełnym zdaniem.

Dokładnie tak!

Wystarczy kilka dobrze dobranych słów, by zawrzeć perswazyjny komunikat o zaletach oferowanego produktu.

Hasła reklamowe mają za zadanie wpadać w ucho i wywierać wpływ na potencjalnych klientów.

Większość haseł reklamowych, które zapadły Ci w pamięć, stanowiło formę podsumowania klasycznej reklamy telewizyjnej lub radiowej, jednak równie dobrze możemy zastosować je w internecie.

Dobre hasło reklamowe jest podstawą zaistnienia firmy na rynku przepełnionym najróżniejszymi produktami. Zatem nie powinno nas dziwić, że specjaliści od marketingu spędzają całe dnie, by rozważnie dobrać te kilka słów, które mogą zapewnić biznesowy sukces.

Jak napisać dobre hasło dla Twojego biznesu?

Zanim puścisz wodze swojej kreatywności, warto poświęcić chwilę, aby poznać najważniejsze zasady tworzenia haseł reklamowych.

Hasło reklamowe a slogan reklamowy

Pojęcia hasła i sloganu reklamowego na co dzień są bardzo często stosowane zamiennie. Choć dla przeciętnego odbiorcy znaczą one to samo, istnieją pomiędzy nimi pewne subtelne różnice. W przypadku reklamy, oba te pojęcia rozróżnia się na podstawie kontekstu w jakim zostały stworzone.

Hasło reklamowe jest tworzone bezpośrednio na potrzeby kampanii reklamowej. Każda marka może mieć ich wiele i zmieniać je okresowo. Za przykład może posłużyć znana marka piwa. W ostatnich latach w reklamach Żubra przewinęły się takie hasła jak: „Żubr w trawie puszczy”, „Dobrze posiedzieć przy Żubrze”, „Żubr powstaje z jęczmienia” czy też „Żubr – tuż za rogiem”. Każde z tych zdań jest typowym przykładem hasła reklamowego, które było zmieniane za każdym razem, gdy wychodziła nowa kampania promująca markę.

Slogan reklamowy, a tak w zasadzie slogan marki, to hasło, które na stałe zostaje wizytówką firmy. Służy do podkreślenia wizerunku i najczęściej nawiązuje do pozycjonowania firmy. Mowa tutaj o hasłach takich jak „Just do it” towarzyszące logo Nike, czy też „Z miłości do piękna” Apartu. Są to slogany niezmienne od lat i odbiorca słysząc je od razu jest w stanie powiązać je z odpowiednią marką.

Mnóstwo przydatnych informacji o tworzeniu tekstów biznesowych znajdziesz też w artykule jak napisać reklamę produktu.

Cele haseł reklamowych

Dobre hasło reklamowe odgrywa ważną rolę w całej kampanii promującej markę. Pełni złożone funkcje, które sumarycznie składają się na rozpoznawalność i zainteresowanie produktem. Wśród głównych zadań haseł reklamowych należy przede wszystkim wymienić:

  1. wyróżnienie produktu – reklama musi się odróżniać od wszystkich innych, jakimi jest zasypywany odbiorca. Musi zachęcić go do zwrócenia uwagi na ten konkretny produkt.
  2. zachęcenie odbiorcy – hasło musi przekonać potencjalnego klienta, że ten produkt jest mu potrzebny, spełni jego oczekiwania i przyniesie mu korzyści odpowiadające co najmniej cenie produktu.
  3. tworzenie więzi – kultowe hasła zapadają w pamięć. Tworzy się dzięki temu rodzaj więzi pomiędzy marką, a gronem potencjalnych klientów. Produkt staje się znany, a przez to bliski odbiorcom.
  4. podsumowanie – hasło w kilku słowach powinno streszczać  informacje zawarte np. w całej reklamie telewizyjnej. Taki skrót ułatwia utrwalenie przekazu w umyśle rozkojarzonego odbiorcy.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Jakie hasła reklamowe są skuteczne

Na co należy zwrócić największą uwagę przy tworzeniu haseł?

a) Hasło musi być krótkie

Skuteczne hasło reklamowe przede wszystkim powinno być krótkie! Im krótsze, tym większa szansa, że zapadnie w pamięć odbiorcy. Wiele haseł, nawet po zakończonej kampanii reklamowej, pozostaje w potocznym języku jeszcze przez wiele lat.

To zaskakujące, jak kilka słów potrafi na stałe zapisać się w życiu konsumentów.

b) Hasło musi podkreślać korzyści

Odbiorcy oczekują korzyści wynikającej z zakupienia określonego produktu. Może to być zaspokojenie podstawowych potrzeb, poprawa komfortu, czy też rozwiązanie dręczącego problemu.

Przy tworzeniu haseł należy posługiwać się językiem korzyści i uzmysłowić odbiorcy, że to czego poszukuje odnajdzie właśnie u Ciebie.

Idealnym przykładem jest hasło reklamowe sklepów Lidl – „Więcej na radość z życia”. Fraza nie nawiązuje bezpośrednio do niskich cen w dyskontach tej marki lecz do korzyści, jaka wynika z wydawania mniejszej ilości pieniędzy na podstawowe potrzeby. W skrócie – zaoszczędzone pieniądze (cecha) przeznacz na przyjemności (korzyść).

c) Hasło musi mieć chwytliwe brzmienie

Specjaliści, tworząc hasła reklamowe, dobierają nie tylko ich odpowiedni przekaz lecz także chwytliwe brzmienie. Reklama ma oddziaływać nie tylko na wzrok ale także na słuch. Niemalże każdy zna melodię w jakiej należy wynucić frazę „Dłuższe życie każdej pralki to Calgon”. W hasłach reklamowych popularnym rozwiązaniem jest składanie słów o podobnym brzmieniu, ale także wykorzystywanie rymowanek czy aliteracji.

d) Hasło musi inspirować odbiorcę do działania

W haśle reklamowym ważna jest również inspiracja.  Nie wystarczy przekazać odbiorcy, że masz super produkt, który przyniesie mu korzyści. Dobre hasło powinno w perswazyjny sposób przekonać go do dalszego działania (chociażby klasyczne „Just do it!”„Zrób to!”).

Inspirujące hasła opierają się na wykorzystaniu czasowników opisujących ruch, często w formie rozkazującej.

Jest to schemat regularnie wykorzystywany w promowaniu marek sportowych. Odwołania do dynamiki świetnie sprawdzają się także w branży motoryzacyjnej.

e) Hasło musi eksponować mocne strony marki

Hasła powinny odwoływać się do tego, co wyróżnia firmę na tle konkurencji. Zwykle nie nawiązuje się do najniższej ceny, ani najwyższej jakości. Są to zbyt ogólne i powszechne frazy, na których trudno zbudować skojarzenie z konkretną marką. Wybiera się raczej inne cechy, takie jak rodzinna tradycja czy też wartości jakimi kieruje się firma (np. troska o środowisko naturalne).

f) Hasło musi kierować uwagę odbiorcy na produkt

Sprytnym posunięciem jest także skupienie uwagi odbiorcy na nazwie produktu. Wykorzystanie jej w sloganach reklamowych korzystnie wpływa na rozpoznawalność marki, przykładowo: „Zjedz Snickersa, bo zaczynasz gwiazdorzyć”. Jeśli takie hasło wejdzie do języka potocznego, stanie się samonapędzającą reklamą. Każdy będzie znal promowany produkt i zechce go spróbować.

Przydatne wskazówki o korzystnym przedstawieniu swoich produktów znajdziesz też w artykule jak napisać dobry opis produktu.

Jak napisać hasło reklamowe

Nad znanymi hasłami reklamowymi przez wiele tygodni pracowały grupy najlepszych specjalistów. Odpowiednie dobranie kilku słów może zadecydować o sukcesie marki lub sprawić, że nie zagości na rynku zbyt długo.

Jednak nikt nie powiedział, że swojego hasła reklamowego nie możesz stworzyć samodzielnie! Wystarczy trzymać się 5 prostych reguł, które z pewnością pomogą Ci zbudować skuteczne hasło.

1. Wyróżnij się

Po pierwsze –  skup się na tym, co Cię wyróżnia! Każdy jest wyjątkowy, Twoja marka również. Tworząc hasło pomyśl w pierwszej kolejności o tym co sprawia, że jesteś inny niż konkurencja lub w czym Twoje produkty są lepsze. Możesz nawiązać do czego tylko zapragniesz:

  • historii i tradycji firmy,
  • innowacyjnych rozwiązań,
  • wyznawanych wartości i zasad.

2. Powiedz klientowi w czym możesz mu pomóc

Po drugie – zastanów się, co dajesz klientowi. Stosuj opisany już wcześniej język korzyści. Przekonaj swojego odbiorcę, że Twój produkt to dokładnie to, czego potrzebuje – czysta korzyść, a nawet jeszcze więcej. Nie pozwól jednak ponieść się wyobraźni. Konsumenci źle przyjmują niemożliwe do spełnienia obietnice. Skup się na realnych korzyściach płynących z wybrania Twojej marki i podkreśl to w swoim haśle reklamowym.

3. Postaraj się zapisać w pamięci klienta

Najlepsze hasła reklamowe potrafiły na stałe zagościć w życiu codziennym. Twoje hasło musi być chwytliwe i zapadające w pamięć. W tym celu możesz spróbować zastosować przykładowo:

  • zabawy językowe -rymy, aliteracje
  • gry słów,
  • ciekawe skróty (np. „Chce się Ż”),
  • nietypowe, wręcz niepasujące lub szokujące stwierdzenia (np. „Samochód bierze się z banku”).

4. Nie przynudzaj

Po czwarte – krótko i na temat. Im krótsze hasło, tym lepiej. Klient słysząc je, powinien od razu wiedzieć z jaką marką ma do czynienia.

To najtrudniejsza z zasad, gdyż streszczenie swojej marki w dosłownie kilku słowach stanowi prawdziwe wyzwanie.

Firmy najczęściej odnoszą się do tego, co pragną dać odbiorcy ( np. Wedel – dziecięcą radość, Biedronka – niskie ceny).

Należy tutaj również wziąć pod uwagę rozpoznawalność reklamowanej marki. Im jest ona mniejsza, tym bardziej hasło musi nawiązywać do tego, czym zajmuje się firma.

5. Bądź spójny

I na koniec – bądź spójny! Cała kampania reklamowa i wizerunek firmy muszą do siebie pasować. Mowa tutaj zarówno o kwestiach wizualnych jak logo, które w zestawieniu z hasłem musi współgrać. Całość musi być także spójna z tym, czym firma się zajmuje. Zdarza się, że znane marki stosują w swoich kampaniach ciekawe kontrasty. Dla mniej znanych producentów jest to jednak mocno ryzykowne posunięcie.

Przykłady ciekawych haseł reklamowych

Potrzebujesz inspiracji?

Wiele dobrych haseł reklamowych wręcz zapisało się na kartach naszej historii. Są to frazy, które pomimo upływu wielu lat i dawno zakończonej kampanii reklamowej, wciąż istnieją w potocznym języku. Wśród cieszących się największą popularnością można wymienić:

  • „Teraz mi to Lotto” (reklama Totolotka),
  • „Pij mleko! Będziesz wielki!” (reklama kampanii społecznej zachęcającej do picia mleka),
  • „A świstak siedzi i zawija je w te sreberka” (reklama czekolady Milka),
  • „Wszyscy mają Mambę, mam i ja!” (reklama gumy Mamba),
  • „Prawie robi wielką różnicę” (reklama piwa Żywiec)

Wyjątkową perełką jest hasło wymyślone przez samego Henryka Sienkiewicza, które zabłysło w latach dziewięćdziesiątych. Mowa o reklamie proszku do prania Pollena 2000, gdzie nawiązując do znanej trylogii wykorzystano hasło „Ojciec… prać?”

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją sprzedaż z wykorzystaniem słów? Sprawdź też, jak napisać ofertę handlową.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 25 stycznia, 2023