Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak pisać bloga

utworzone przez | sty 17, 2023 | Zarabianie Na Blogu | 0 komentarzy

Chcesz prowadzić popularnego bloga? Zastanawiasz się, jak dotrzeć do nowych czytelników ? Przeczytaj artykuł, poznaj najskuteczniejsze metody pozyskiwania odbiorców i dowiedz się, jak pisać bloga żeby odnieść sukces.

Jak pisać bloga

To trzeci artykuł z serii „jak zarabiać na blogu”, w której wspólnie, krok po kroku, zakładamy komercyjnego bloga. Jeżeli dopiero planujesz rozpocząć blogowanie – zapraszam do artykułu – jak założyć bloga. Jeżeli Twój blog już funkcjonuje, dużo cennych wskazówek znajdziesz też we wpisie jak zacząć prowadzić bloga.

Na tym etapie zajmiemy się najważniejszą częścią blogowania – czyli tworzeniem wpisów.

Obraz przedstawiający jak pisać bloga poprzez odpowiedni wybór strategii tworzenia treści.

Treści to krytyczny element każdej strony internetowej. Bez nich wszystkie inne czynności nie mają żadnego sensu.  To dzięki treściom użytkownicy wejdą na Twoją stronę, a następnie wykonają z nią określone interakcje (np. kliknięcie w reklamę lub zakupy w sklepie).

Wszystkie sposoby zarabiania na stronie internetowej mają jeden wspólny element – ruch. Jeżeli nikt nie będzie wchodził na Twoją stronę – nie masz co liczyć na jakiekolwiek zyski.

Treści na blogu to przede wszystkim wpisy tekstowe. Jednak w dzisiejszych czasach sam tekst to za mało. Dlatego śmiało uzupełniaj je zdjęciami, obrazkami, filmami oraz innymi mediami, które pomogą w lepszym odbiorze Twojego artykułu.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej konstrukcji treści internetowych? Sprawdź, jak napisać artykuł.

Jak pisać bloga żeby odnieść sukces

Jeżeli zamierzasz poważnie podejść do blogowania – w pierwszej kolejności musisz przemyśleć swoją strategię pozyskiwania czytelników.

Podstawowym błędem początkujących blogerów jest publikowanie wpisów „na oślep”. Piszą to, co podpowie im wyobraźnia, a dopiero później zastanawiają się, w jaki sposób „przyciągnąć” czytelników.

Jak pisać bloga - obraz przedstawiający podstawowe sposoby pozyskiwania nowych czytelników.

 

To właśnie dlatego w internecie możesz spotkać opinie, że:

„hurr durr rozkręcenie bloga trwa kilka lat”

To nieprawda. Po prostu wielu autorom kilka lat zajmuje zrozumienie tego, że muszą tworzyć treści dopasowane do wybranego kanału ruchu.

Jako właściciel bloga masz do wyboru ograniczoną liczbę sposobów pozyskiwania nowych czytelników. Możesz wybrać wyszukiwarkę Google i kilka serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Youtube etc.). To w tych miejscach skupia się ponad 90% internetowego ruchu.

Każdy z tych kanałów posiada inną specyfikę i sposób prezentowania treści. Najpierw musisz poznać zasady panujące w wybranym kanale, a następnie dostosować do nich swoją twórczość.

Inaczej tworzy się wpisy pod konkretne słowa kluczowe wyszukiwarki, a inaczej wpisy do social media.

👉 Załóż Opłacalnego Bloga | Kurs Zarabiania Na Blogu Od PodstawObraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na blogu.

Jak pisać teksty na bloga – social media

Obraz przedstawiający jak pisać bloga, którego będziemy promować w social media.

Media społecznościowe to najszybszy sposób pozyskiwania nowych czytelników. Wykorzystanie tego kanału nie jest niesamowicie skomplikowane –  tworzysz wpis na swoim blogu, a następnie promujesz go, umieszczając odnośnik w wybranym serwisie. W tym wypadku odbiorcy pojawiają się bezpośrednio po publikacji.

Istnieją setki popularnych blogów, które funkcjonują wyłącznie dzięki obecności w social media.

Wpisy w tej kategorii muszą być lekkie i zgrabne. Ich objętość mieści się w przedziale od 300 do 700 słów. Treści do social media powinny zachęcać czytelników do dyskusji i dalszego udostępniania.

Sukces takich wpisów zależy przede wszystkim od pozyskania uwagi odbiorcy.

Tworząc teksty do social media, zwróć szczególną uwagę na tytuł. Pamiętaj, że Twoi odbiorcy są niecierpliwi. W najlepszym wypadku masz tylko kilka sekund na przekonanie ich do kliknięcia. Jeżeli nie zdążysz – wybiorą link konkurencji.

Wymyślanie tytułów, które przyciągają kliknięcia to prawdziwa sztuka. Ich długość nie powinna przekraczać 7 słów. W tym limicie musisz poinformować czytelnika z jakim rodzajem treści będzie miał do czynienia oraz umieścić interesujący „haczyk”. Jeżeli poszukujesz inspiracji, sprawdź konstrukcję tytułów na stronie internetowej dziennika Fakt.  Ich copywriterzy robią to naprawdę dobrze 🙂

Kolejnym ważnym elementem jest obrazek wyróżniający. Wielu użytkowników social media najpierw zwraca uwagę na zdjęcie, a dopiero później czyta tytuł. W tym wypadku wszystko zależy od Twojej grupy docelowej. Czasami sprawdzają się kolorowe materiały ze stocka, czasami lepiej działają „autorskie” zdjęcia lub infografika.

Zadbaj też o odpowiednią ekspozycję przycisków udostępniania. Dzięki temu Twój content szybko „rozleje się” po internecie. W tym celu możesz wykorzystać darmową wtyczkę Social Warfare.

Zwróć uwagę, że liczba udostępnień zależy od charakteru treści. Internauci uwielbiają udostępniać wpisy, które powiedzą za nich: „hej, zobaczcie jaki jestem fajny”. Dlatego powinieneś tworzyć artykuły, które odpowiadają na tą potrzebę. Wpisy do social media nie muszą być odkrywcze i niesamowicie użyteczne. Wystarczy, że wzbudzą emocje czytelnika.

Jeżeli zastanawiasz się, jak tworzyć angażujące historie – przeczytaj artykuł –  jak napisać opowiadanie.

Wady ruchu z serwisów społecznościowych

Social media mają też kilka poważnych wad. Szybko przekonasz się, że potrafią być niesamowicie pracochłonne. Szczególnie, jeżeli budujesz swój profil od podstaw.

W tym wypadku nie wystarczy, ze od czasu do czasu „wrzucisz” odnośnik do artykułu na swoim blogu. Będziesz musiał aktywnie uczestniczyć w różnych grupach, moderować dyskusje i wciąż poszukiwać nowych sposobów na promocję wpisów.

Obsługa mediów społecznościowych może zająć zdecydowanie więcej czasu, niż tworzenie wpisów na bloga, a jeżeli przestaniesz się tym zajmować – twój ruch zniknie.

Z biegiem czasu zdobędziesz stałych czytelników, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Każdy Twój nowy post będzie docierał do podobnej grupy osób. Jeżeli zamierzasz zarabiać na współpracy z marką lub programach partnerskich – ok. Natomiast w przypadku reklam to nie najlepszy pomysł. Osoby, które przyzwyczaiły się do wyglądu Twojej strony, podświadomie ignorują miejsca ich wyświetlania.

Nie oznacza to wcale, że nie warto korzystać z serwisów społecznościowych. Wszystko zależy od Twojej koncepcji bloga. Jeżeli planujesz wykorzystać ten sposób pozyskiwania czytelników – przetestuj serwisy:

Facebook

Pinterest

Wykop.pl

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach zarabiania na blogu, sprawdź artykuł jak zarabiać w internecie.

Jak pisać teksty na bloga – wyszukiwarka

Obraz przedstawiający, jak pisać bloga, który będzie widoczny w wyszukiwarkach.

Skala ruchu z wyszukiwarek jest ogromna. Google generuje ponad 60% ruchu w internecie. Kolejny serwis na liście – Facebook – odpowiada tylko za 12%.

Tworzenie wpisów „pod wyszukiwarki” opiera się na odpowiadaniu na pytania użytkowników. A tych pytań są miliardy. Wystarczy, że zastanowisz się, jakie pytania czytelników są związane z Twoją branżą, a następnie udzielisz wyczerpującej odpowiedzi.

Takie wpisy są z reguły dłuższe, niż w przypadku mediów społecznościowych. Zdobywanie pozycji w rankingu wymaga udzielania coraz dokładniejszych odpowiedzi.  Dużo zależy od konkurencji w wybranym zagadnieniu, ale artykuły po 2000 lub 3000 słów to nic nadzwyczajnego.

Jeżeli chcesz pozyskiwać ruch z Google – teoretycznie nie musisz nic robić. Wystarczy, że opublikujesz artykuł na swoim blogu. Roboty wyszukiwarki nieustannie skanują wszystkie dostępne strony internetowe. Gdy dowiedzą się, o czym jest Twój wpis – nadadzą mu pozycję w rankingu.

I tu pojawia się pierwszy problem. Większość użytkowników wyszukiwarki zwraca uwagę na 3 pierwsze wyniki wyszukiwania. Jeżeli nasz artykuł znajdzie się dużo niżej – praktycznie nikt go nie odwiedzi.

Wysoka pozycja strony to marzenie każdego webmastera, a wokół pozycjonowania wyrosła ogromna branża SEO.

Pozycja Twojego artykułu w wyszukiwarce zależy od 3 najważniejszych czynników:

  • jakośći treści
  • liczby i jakośći linków
  • algorytmu Rank Brain

Jakość treści ocenia się na podstawie tego, czy artykuł prawidłowo odpowiedział na potrzebę użytkownika. Jeżeli użytkownik wyszukiwarki wejdzie na Twoją stronę, a następnie nie wróci do wyników wyszukiwania – wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy wróci i wybierze kolejną pozycję na liście lub sprecyzuje zapytanie. Wtedy Google otrzyma sygnał, że z Twoim artykułem może być coś nie tak.

Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega największa tajemnica sukcesu treści internetowej.

Musisz też pamiętać, że Google jest wyszukiwarką opartą o analizę tekstu. Dlatego w strategicznych miejscach artykułu (np. tytuł, nagłówki, adres url) powinieneś umieścić odpowiednie słowa kluczowe. Wiele przydatnych informacji znajdziesz w artykule – pisanie bloga fakty i mity.

Ogromne znaczenie mają też odnośniki z innych witryn. Jeżeli prowadzisz bloga (lub inną stronę internetową) i umieścisz na niej odnośnik do mojej strony – to tak, jakbyś dał jej „lajka”. Strony, które zgromadzą dużo takich „polubień” – są chętniej wyświetlane na wysokich pozycjach.

Teoretycznie ten proces powinien przebiegać naturalnie.

Na przykład: jako właściciel strony trafiłeś na ten artykuł, podoba Ci się i uznajesz, że może być pomocny dla Twoich czytelników. Następnie umieszczasz na swojej stronie link do tego artykułu, przez co jego pozycja rośnie.

W rzeczywistości takie linki pojawiają się niesamowicie rzadko, a większość połączeń jest budowana z inicjatywy osób publikujących.

Kolejnym czynnikiem jest algorytm Rank Brain. Z jego wykorzystaniem wyszukiwarka bada zachowanie użytkowników na różnych stronach. Następnie stara się zrozumieć, które czynniki odpowiadają za odpowiedni „user experience”. Sposób działania algorytmu nigdy nie został udostępniony, jednak zauważono, że na pozycję artykułu mają wpływ takie czynniki jak czas ładowania strony, średni czas trwania sesji lub zabezpieczenie protokołem ssl.

Pozycjonowanie jest pracochłonne i wymaga sporej wiedzy. Istnieją dziesiątki taktyk na szybkie podniesienie pozycji. Jednak większość z nich jest zabroniona przez wytyczne dla webmasterów.  Jeżeli przesadzisz, Google całkowicie usunie Twoją stronę z wyników wyszukiwania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł SEO dla początkujących.

Nie oznacza to wcale, że musisz wgłębiać się w tajniki SEO. Pytań w Google jest tak dużo, że każdy artykuł ma szansę na pozyskanie czytelników. Jeżeli będziesz tworzył treści pomocne dla innych użytkowników – ruch na pewno się pojawi.

Wady ruchu z wyszukiwarki

Takie pozyskiwanie ruchu wymaga cierpliwości. Minie co najmniej kilka miesięcy, zanim zobaczysz efekty swojej pracy. Bywa to niesamowicie frustrujące. Szczególnie, jeżeli udało Ci się stworzyć dużo lepsze treści, niż to, co obecnie znajduje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

Jednak cierpliwość się opłaca. W przeciwieństwie do serwisów społecznościowych – liczba odwiedzin strony może utrzymywać się latami.

Ponadto wciąż będziesz docierał do nowych osób, które wyraziły zainteresowanie zagadnieniami z Twojej branży. Taki ruch zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku zarabiania na reklamach oraz klasycznej sprzedaży produktów.

Z tego wpisu dowiesz się, czy lepiej pisać dla ludzi, czy dla wyszukiwarek.

Jak pisać bloga w praktyce

Szybko zauważysz, że większość blogów wykorzystuje połączenie kilku metod. Owszem – ruch z wyszukiwarki lepiej sprawdza się w przypadku reklam i sprzedaży, ale social media dominują w brandingu i budowie zaufania.

Wiele zależy od Twojej koncepcji bloga i jego tematyki. Jeżeli tworzysz artykuł typowo pod wyszukiwarkę – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić go też na Facebooka. I odwrotnie – jeżeli piszesz typowo pod social media, zastanów się – czy w strategicznych miejscach artykułu nie ma przypadkiem miejsca na słowa kluczowe.

Wszystko sprowadza się do racjonalnego wykorzystania czasu. Jeżeli media społecznościowe odpowiadają za mały procent Twojego ruchu, może nie warto poświęcać im ogromnej uwagi. Jeżeli widzisz, że w Twojej tematyce nie sprawdza się ruch z wyszukiwarki – skup się na social media. Przetestuj kilka rozwiązań i sprawdź, co najlepiej działa na Twoim blogu.

Jeżeli będziesz pamiętał o podstawowych zasadach każdego kanału ruchu – na pewno odniesiesz sukces. Przeczytaj też, jak zarabiać na blogu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 17 stycznia, 2023