Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Uniwersalny poradnik pisania

utworzone przez | sty 17, 2023 | Pisarstwo | 3 Komentarze

Chciałbyś w końcu napisać bestseller? Zastanawiasz się, od czego zacząć i co jest najważniejsze w twórczości? Przeczytaj praktyczny poradnik pisania, z którego dowiesz się, jak dotrzeć do zamierzonego celu i ukończyć swoje dzieło.

Poradnik pisania

Początkujący pisarze często myślą, że istnieje uniwersalny zestaw sztuczek, które zapewnią im twórczy sukces. Szukają schematu, dzięki któremu stworzą idealną powieść, opowiadanie albo artykuł. Innym wydaje się, że niezbędne jest kierunkowe wykształcenie i perfekcyjna znajomość zasad ortografii lub interpunkcji.

Jeżeli jesteś jednym z nich – mocno się rozczarujesz.

Pisarstwo to przede wszystkim racjonalne ustalanie celów, a następnie ich skrupulatna realizacja (nawet pomimo piętrzących się przeciwności).

Po prostu – najważniejsze jest to, abyś zaczął, a następnie ukończył pracę, którą sobie zaplanowałeś. Bez przywiązywania nadmiernej uwagi do efektu.

Dlaczego? Bo do twórczego sukcesu potrzebujesz przede wszystkim praktyki i doświadczenia.

Nikt nie urodził się świetnym pisarzem. Nawet jeżeli dysponujesz „lekkim piórem” i ponadprzeciętną swobodą wyrażania myśli – wciąż czeka Cię bardzo długa droga. Musisz pogodzić się z faktem, że Twoje pierwsze utwory będą, w najlepszym wypadku, przeciętne.

Opanowanie sztuki pisania polega dokładnie na tym samym, co opanowanie jakiejkolwiek innej umiejętności. Na przykład – jazdy na rowerze.

Obraz przedstawiający na czym polega nauka pisania.

Na początku ktoś musi Ci wytłumaczyć, na czym polega idea poruszania się tym pojazdem (lub samodzielnie zrozumiesz to w wyniku obserwacji). Następnie, z niemałym wysiłkiem, pokonasz pierwszy metr, później dłuższą trasę, by w końcu udać się na całkiem daleką wycieczkę.

Pozostając przy tym porównaniu – problem większości początkujących twórców polega na tym, że jeszcze nie wiedzą, jak poruszać pedałami, a już chcą startować w Tour De France (czyli napisać, wydać i dobrze sprzedać swoją powieść).

Oczywiście – od każdej reguły istnieją wyjątki. Jednak gdy w tym momencie, zamiast odbierać kolejną nagrodę literacką, czytasz internetowy poradnik pisania – prawdopodobnie nie unikniesz krwi, potu oraz łez.

5 skutecznych porad które pomogą Ci w pisaniu

Aby nie przelewać ich na marne – pozwól że przedstawię Ci 5 skutecznych porad, dzięki którym dowiesz się, od czego zacząć oraz gdzie kierować się w swojej pisarskiej przygodzie.

 

1. Doprowadź swój projekt do końca

Rozpoczęcie pisania jest dość proste. Natomiast dobrnięcie do końca utworu może okazać się sporym wyzwaniem.

Przede wszystkim dlatego, że pisanie to domena osób kreatywnych. Zastanów się – któż pozbawiony tej cechy, byłby gotów spędzać długie godziny przy klawiaturze w mrówczej pracy nad projektem bez żadnej gwarancji sukcesu? A takie właśnie jest pisarstwo.

Każdego dnia masz nowy, wspaniały pomysł na powieść lub opowiadanie? To tragedia.

Co z tego, że dysponujesz tysiącem świetnych pomysłów, jeżeli każdy z nich zrealizujesz tylko w niewielkim stopniu (np. wymyślisz tytuł, zarys historii lub napiszesz kilka zdań)?

W pewnym momencie zacząłem nawet myśleć, że kreatywność może być przekleństwem.

To oczywiście nieprawda – bez niej nic byśmy nie zrobili. Jednak należy ją opanować, a następnie zamknąć w ramach jednego projektu. Wszystkie pomysły, które nie dotyczą Twojej aktualnej pracy, zasługują najwyżej na zanotowanie.

2. Naucz się ignorować brak weny

Oszczędzę Ci też mnóstwa rozczarowań i frustracji. Dobry tekst nigdy nie powstaje „z marszu”. Natomiast wena pojawia się najczęściej dopiero w trakcie tworzenia.

Posiadanie twórczego natchnienia nigdy nie powinno być warunkiem rozpoczęcia pracy nad tekstem. To, że aktualnie nie masz weny, nie może blokować Twojej twórczości.

Z resztą – kto powiedział, że wena jest niezbędna do tworzenia tekstów wysokiej jakości? Wręcz przeciwnie. Tekst napisany bez wysiłku czyta się najczęściej bez przyjemności.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przełamać niemoc twórczą – zajrzyj do artykułu brak weny do pisania.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

3. Nie ma złych tematów, jest tylko źle dobrana grupa odbiorców

Wciąż zastanawiasz się, czy Twój pomysł na tekst jest wystarczająco dobry? Jest.

Każdy jest.

Powinieneś pisać o tym, co Cię pasjonuje, wzbudza Twoje emocje lub zaprząta umysł. To jedyna droga do tego, aby pisanie sprawiało Ci radość. W innym wypadku twórczość szybko staje się katorżniczą pracą. Nie musisz pisać kolejnego Harrego Pottera lub kryminału w stylu skandynawskim.

Każdy temat ma potencjał na sukces.

Zatem skąd tyle pisarskich niepowodzeń?

Pamiętaj, aby pisać w medium i formie, z której korzystają Twoi odbiorcy. Drukowana książka to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Być może osoby zainteresowane Twoją tematyką chętniej korzystają z internetu, niż z książek? Być może bardziej sprawdzi się e-book albo blog? Być może Twój pomysł jest na tyle niszowy i skomplikowany, że zasługuje wyłącznie na artykuł w branżowym czasopiśmie naukowym? Pomyśl o tym przed rozpoczęciem pracy. Jeżeli chcesz prawidłowo wybrać grupę docelową dla swoich tekstów – sprawdź artykuł jak napisać książkę.

4. Spraw, aby Twój tekst wzbudzał emocje

Dobry tekst wzbudza emocje czytelnika. To uniwersalna zasada. Kategoria tekstu ma tylko wpływ na ich natężenie (dobry artykuł naukowy również powinien wzbudzać emocje).

Początkujący pisarze ograniczają się z reguły do dwóch emocji: wzruszenia lub rozbawienia. Pamiętaj, że masz ich do dyspozycji dużo więcej. Tekst może inspirować, wzbudzać niepokój, pożądanie, złość itd. Dobry twórca zawsze zastanawia się, czy jego słowa osiągną cel i wzbudzą wybraną emocję w grupie docelowej.

Więcej o kreatywnym wykorzystaniu emocji przeczytasz w artykule jak napisać opowiadanie.

5. Nie daj się zastraszyć

Musisz również mieć świadomość, że każdy popełnia błędy. Każdemu zdarza się też nie najlepsza publikacja.

Poważni ludzie doskonale o tym wiedzą. I uwierz mi – nie marnują swojego cennego czasu na wylewanie pomyj w komentarzach lub mediach społecznościowych.

Pomimo tego, na początku swojej pisarskiej przygody, będziesz mocno narażony na hejt oraz krytykę (mniej lub bardziej uzasadnioną).

Trzeba to po prostu przetrwać i dalej „robić swoje”.

Mnóstwo przydatnych informacji o prawidłowych sposobach kompozycji tekstu znajdziesz we wpisie jak napisać artykuł.

Na pewno zastanawiasz się też, ile czasu upłynie, zanim osiągniesz sukces w wybranej kategorii tekstów. Sprawdź, ile trwa nauka copywritingu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 17 stycznia, 2023