Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Gig Economy – blaski i cienie pracy zdalnej

utworzone przez | sty 18, 2023 | Praca w Domu | 0 komentarzy

Gig Economy to trend ogólnoświatowy. W wyniku cyfrowej rewolucji praca zdalna staje się rzeczywistością. Badania, przeprowadzone przez firmę Intuit, wskazują, że już dziś 34% amerykańskiego rynku należy do wszelkiej maści freelancerów. To zmiana mogąca mieć dla naszego życia równie istotne znaczenie, co wynalezienie antybiotyków. W końcu żyjemy w społeczeństwie ze szczególnym etosem pracy. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak Gig Economy może zmienić Twoje życie.

Co to jest Gig Economy

W określeniu „freelancer” mieszczą się zarówno wysoko wykwalifikowani przedstawiciele wolnych zawodów, jak i kierowcy Ubera. Łączy ich jedno – stabilność zatrudnienia zamienili na wykonywanie „robótek”.

„Ucz się, idź na studia, zdobądź stabilną pracę i weź kredyt”. Tak nas wychowano. Jednak coraz więcej aktywności przenosi się do sieci. Zarabianie nie stanowi tu wyjątku.

wykres przedstawiający zawody w gig economy

Coraz więcej zawodów jest wykonywanych w ramach jednorazowych zleceń lub krótkich umów. Biorąc pod uwagę tendencję do naśladowania (czasami bezmyślnego) przyjaciół zza Wielkiej Wody, niedługo możemy spodziewać się tego zjawiska u nas.

Gig Economy – prolog

O Internecie przez jakiś czas było cicho. Po kanonadzie ostrzeżeń o zagrożeniach cyfrowej rewolucji, która wybuchła na przełomie XX i XXI wieku – działa moralizatorów ostatecznie zamilkły. Postęp jednak nie przegrał. Nie zamierzał się też nigdzie wycofywać.

Bo niby co takiego zmieniło się przez ostatnie 15-18 lat? Internet jest ten sam, co wtedy. Podobnie telefony komórkowe. Pozmieniały się nazwy serwisów społecznościowych, z których korzystamy. Grube plastikowe „cegły” zmieniono w smukłe i eleganckie ekrany. Jednak idea pozostaje ta sama. Trochę zasmuciliśmy się losem ludzkości, przedstawionym w Matrixie i skupiliśmy się na całkiem innych problemach.

Tymczasem postęp wcale nie wyhamował. Po prostu się upowszechniał. Przyzwyczailiśmy się do niego. Coś, co piętnaście lat temu zarezerwowane było dla wąskiej grupy komputerowych geeków, dziś jest z powodzeniem wykonywane przez Twoich rodziców, a może nawet dziadków.

Z Internetu korzystają wszyscy. Facebook chwali się, że ma w Polsce 15 milionów zarejestrowanych użytkowników. Ponad połowa internautów regularnie kupuje w sieci. Dzieci, zanim nauczą się czytać i pisać, są już w stanie obsługiwać tablety i smartfony.

Postęp szykował grunt pod nową rewolucję, która jest w stanie wstrząsnąć kolejnym filarem naszego życia – pracą. Chcesz wykorzystać te zmiany? Sprawdź, jak zarabiać w internecie.

Gig Economy – geneza

Dlaczego ludzie porzucają etat? Nie zawsze jest to wyłącznie ich decyzja. Pracodawcy wolą zatrudniać freelancerów, niż wiązać się długotrwałą umową. W ten sposób unikają coraz bardziej rygorystycznego prawa pracy. Ponadto, zmieniło się ogólne podejście do wykonywania obowiązków zawodowych. Granica pomiędzy pracą a życiem osobistym staje się coraz mniej wyraźna.

Chcemy tego, czy nie – Gig Economy powoli wkrada się w nasze życie. Nawet zajmując etat, coraz częściej wymaga się od nas odpowiadania na maile lub realizowania projektów po godzinach. Zachorowałeś? Ty możesz leżeć, ale robota już nie.

Elastyczność, kreatywność, zorientowanie na cel – to dzisiejszy signum temporis, który musi odcisnąć swoje piętno na każdym aspekcie rzeczywistości.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Praca zdalna – blaski i cienie

Skoro wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że praca zdalna staje się częścią naszego życia, warto poznać jej wady i zalety:

praca zdalna zalety i wady wykres

Freelancing opiera się na niezależności. Praca bez szefa, grafików, sztywnych zasad – to marzenie większości osób. Ponadto – marzenie coraz łatwiej osiągalne. Osoby, które odnoszą sukces jako freelancerzy i tak nigdy nie czuły się dobrze na etacie. Praca zdalna jest wygodna, nowoczesna, dostępna. Umiłowanie wolności nie może zostać zakute w kajdany korporacyjnej hierarchii.

Ponadto zarabianie przez Internet nie wymaga formalnych kwalifikacji. Nikogo nie interesuje, jaką szkołę skończyłeś. Twoje referencje stanowi wyłącznie portfolio i kreatywność.

Jeżeli „fuchy” mają stanowić nasze główne źródło dochodu – konieczna będzie dywersyfikacja. Na szczęście zawody, kojarzone z freelancingiem, często się ze sobą przenikają. Możesz być copywriterem i jednocześnie dbać o pozycjonowanie. Możesz tworzyć projekty graficzne reklam, a od czasu do czasu zrobić i sprzedać stronkę w wordpressie. Przechodzenie pomiędzy tymi zagadnieniami odbywa się dość płynnie. Praca w domu jest po prostu bardziej elastyczna.

To właśnie esencja „ekonomii fuch”.  Żyje się „od zlecenia do zlecenia”, w międzyczasie rozwijając własne projekty. Rzeczywistość ta wymusza ciągłą naukę nowych umiejętności. Większość rzeczy musisz zrobić samodzielnie. To nie najlepsza sytuacja dla osób, którym brakuje dyscypliny. Pracowanie na własny rachunek wymaga jej nieco więcej niż etat.

Klasyczna praca jest też w stanie zapewnić większy poziom poczucia bezpieczeństwa. Część etatów posiada różnego rodzaju premie, trzynastki czy dopłaty do wczasów. Pracując zdalnie tego nie doświadczymy. Największym problemem są jednak trudności w prognozowaniu dochodów. Czasami zarobimy więcej, czasami mniej. Podejrzewam, że nie ma to dobrego wpływu na ocenę zdolności kredytowej 😉

Dlaczego praca zdalna może nam zaszkodzić

Gig Economy dla wielu osób może stać się koniecznością. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez DeVry University „Career Advisory Board 2016” – aż 91 % milenialsów twierdzi, że chciałoby mieć stałą pracę.

Spora część z nich może się rozczarować. Postęp zmierza w innym kierunku i nie znosi sprzeciwu. Coraz częściej obejmuje zawody, które nie są tradycyjnie związane z Internetem. Dobrym przykładem są tu taksówkarze:

praca zdalna - protest przeciwko uber

 

Często nie doceniamy tempa zmian w naszym życiu. Dziesięć lat temu nikt by nas nie zrozumiał, gdybyśmy zapytali: „gdzie jest gniazdko, bo chcę podładować książkę”. Być może, za dziesięć lat, wizytę u lekarza umówimy na Skypie. Gig Economy to zjawisko, które może całkowicie zmienić dotychczasową percepcję naszego życia zawodowego.

Zrealizuj swoją pierwszą „fuchę” jako copywriter. 😉

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 18 stycznia, 2023