Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Cele marketingowe – definicja i przykłady

utworzone przez | sty 31, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Tworzenie celów marketingowych w wielu przedsiębiorstwach bywa traktowane z przymrużeniem oka. W końcu robimy biznes, a nie bawimy się w jakieś „teorie”. Jednak prędzej czy później przekonasz się, że regularny rozwój wymaga skrupulatnego planowania. Po pewnym czasie funkcjonowania na rynku swoje cele zaczniesz ustalać niemal podświadomie, nawet jeżeli nie masz nic wspólnego z teoretyczną stroną marketingu lub zarządzania. Dlaczego tak się dzieje? Jak zabrać się za ustalanie celów marketingowych i jak świadome podejście do planowania wpłynie na rynkową pozycję Twojej firmy? Dowiesz się z tego artykułu.

Cele marketingowe co to znaczy

Na temat teorii prowadzenia biznesu napisano mnóstwo książek i podręczników. Miejsce większości z nich jest dokładnie tam, gdzie się spodziewasz – czyli w koszu na śmieci.

Lwia część tych prac powstała tylko po to, żeby ktoś mógł zrobić doktorat, utrzymać etat na uczelni lub po prostu – zarobić parę złotych na sprzedaży książki.

Jeżeli takie osoby nawet prowadziły biznes, często robiły to w „cieplarnianych” warunkach. Zarządzając cudzym kapitałem, dysponując całymi zespołami specjalistów do pomocy lub działając w państwowym molochach, które są za duże, aby upaść (nawet przy ogromnym zadłużeniu).

Stąd niechęć do teorii, którą tak często możemy zauważyć u drobnych przedsiębiorców.

A czasami to poważny błąd. Bo istnieją teoretyczne zagadnienia, które jak najbardziej zasługują na naszą uwagę.

Mowa tu przede wszystkim o zagadnieniach dotyczących aktywności, które i tak wykonujesz jako przedsiębiorca, chociaż czasami może trochę nieświadomie. Teoria pozwala je usystematyzować i poprawić ich skuteczność.

Jednym z tych zagadnień jest ustalanie celów marketingowych.

Cel marketingowy – to konkretnie wyznaczone wskaźniki rozwoju działań marketingowych. Cele marketingowe muszą być spójne, opisane liczbowo i określone w czasie. Ten element marketingu jest szczególnie istotny w przypadku reklamy internetowej, która zapewnia nam niesamowitą możliwość dokładnego śledzenia wyników każdej kampanii.

Cele marketingowe mogą dotyczyć takich obszarów, jak:

  • zwiększenie liczby subskrybentów
  • zwiększenie poziomu konwersji
  • zwiększenie liczby klientów odwiedzających sklep internetowy

Przykłady celów marketingowych to:

  • zwiększenie liczby subskrybentów newslettera o 1000 w ciągu miesiąca
  • podniesienie poziomu konwersji strony lądowania o 0,5% w ciągu dwóch miesięcy
  • zwiększenie liczby kliknięć z wyszukiwarki na podstrony sklepu o 500 w ciągu trzech miesięcy

Osiąganie tych celów wykorzystujemy przede wszystkim do mierzenia skuteczności działań marketingowych. Cele marketingowe, w zależności od terminu realizacji i skali ich wpływu na przedsiębiorstwo, możemy podzielić na:

  1. strategiczne – rozłożone na kilka lat – np. Twoim celem jest posiadanie największego sklepu internetowego w Twojej branży na polskim rynku.
  2. operacyjne – realizowane w krótszym okresie i służące do osiągania celów strategicznych – np. zwiększenie w sklepie ruchu z wyszukiwarki, przeprowadzenie określonej liczby kampanii reklamowych, zwiększenie liczby klientów, którzy kupują po kilka produktów.
  3. taktyczne – służące wykonaniu określonego, mniejszego zadania operacyjnego np. – opublikowanie odpowiedniej liczby artykułów, postów w mediach społecznościowych, ustalenie najlepszej grupy odbiorców sklepu itd.

Oczywiście – cele marketingowe nie dotyczą tylko zagadnień reklamy internetowej. Mogą też wyrażać się np. w większej ilości osób odwiedzających fizyczny sklep, w lepszym przedstawieniu oferty produktów lub usług albo w ekspansji przedsiębiorstwa na nowe rynki.

Cele marketingowe a strategia marketingowa

Te dwa terminy często stosowane są zamiennie, chociaż ich znaczenie nie jest tożsame.

Określone cele marketingowe są zapisywane w dokumencie określanym jako strategia marketingowa.

W skrócie – cele marketingowe (strategiczne, operacyjne, taktyczne) stanowią treść strategii marketingowej.

Ten dokument zawiera zestaw zasad i wytycznych, które wyznaczają ramy dla promocyjnej działalności firmy.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Dlaczego warto określić cele marketingowe

Bez różnicy na charakter prowadzonej firmy, powinieneś poświęcić co najmniej kilka chwil na ustalenie celów marketingowych swojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego?

Bo na dłuższą metę po prostu nie da się prowadzić biznesu bez planu.

Twoją głowę będą zajmowały dziesiątki najróżniejszych zagadnień. Dziś skupiasz się na marketingu, a jutro nad problemem z pracownikiem lub z funkcjonowaniem produktu. Jeżeli nie będziesz systematyczny – mnóstwo spraw po prostu wypadnie Ci z głowy.

I nie zrozum mnie źle – wcale nie musisz tworzyć wypasionej książki z pieczątkami albo prezentacji multimedialnej o nazwie „strategia marketingowa”.

Zwykła kartka papieru w zupełności wystarczy.

Posiadając jasno ustalone cele marketingowe, ułatwisz pracę sobie i wszystkim osobom zaangażowanym w Twoje przedsiębiorstwo. Każdy będzie wiedział dokładnie, co ma robić.

Dzięki sformułowaniu celów marketingowych:

  • zaczniesz dysponować czytelną instrukcją dla osób realizujących strategię
  • możesz stworzyć harmonogram działań marketingowych i go przestrzegać
  • możesz sprawnie oceniać postępy tych działań
  • zaoszczędzisz środki (np. nie zmarnujesz pieniędzy na chaotyczną reklamę)
  • zwiększysz zyski przedsiębiorstwa.

Dopiero planujesz swój nowy biznes? Przeczytaj, jak nazwać firmę.

Gdzie sprawdzają się cele marketingowe

Cele marketingowe mogą dotyczyć wszystkich działań promocyjnych. Tutaj w zasadzie ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia.

W przypadku marketingu internetowego mamy najczęściej do czynienia z celami w obszarach:

  • content marketingu (tj. marketingu treści – np. opublikowanie określonej liczby artykułów na blogu / postów w social media – więcej przeczytasz w artykule co to jest content)
  • seo (tj. pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce – więcej dowiesz się z wpisu seo dla początkujących)
  • web developing (np. zmiana wyglądu i funkcjonalności sklepu internetowego/landing pages celem zwiększenia poziomu konwersji)

Celem marketingowe mogą funkcjonować zarówno w obszarze budowania wizerunku marki (tzw. branding), jak też w obszarze bezpośredniego podnoszenia poziomu sprzedaży.

Tworzenie celów marketingowych

Do tworzenia celów marketingowych najczęściej wykorzystuje się technikę SMART. To koncepcja formułowania celów, mająca swoje źródło w teorii zarządzania.

Zgodnie z nią Twój cel powinien być:

  • Specific (precyzyjny) – przy tworzeniu celów zawsze posługuj się konkretnymi liczbami.
  • Measuralbe (możliwy do zmierzenia) – przy tworzeniu celów marketingowych wybieraj te obszary funkcjonowania firmy, które jesteś w stanie zmierzyć.
  • Achievable (możliwy do osiągnięcia) – nie rozwlekaj swoich planów na dekady, zarysuj rozsądny termin realizacja i unikaj myślenia życzeniowego.
  • Relevant (istotny) – każdy cel powinien w znaczny sposób wpływać na poprawę kondycji przedsiębiorstwa.
  • Time-bound (określony w czasie) – każdy cel marketingowy musi mieć określoną datę realizacji.

Jasno określone cele marketingowe to podstawa, która umożliwia Ci sprawne realizowanie strategii marketingowych. Dzięki temu zwiększysz przychody swojego przedsiębiorstwa i poprawisz jakość pracy swoich pracowników.

Nawet jeżeli uważasz, że Twoja firma jest za mała – warto poświęcić kilka chwil na stworzenie ogólnej drogi rozwoju.

Prędzej czy później przyjdzie czas, w którym skończą Ci się pomysły i nie będziesz wiedział, w którą stronę zmierzać. Wtedy możesz sięgnąć po swoje swoje cele marketingowe i błyskawicznie przekonać się, co robić dalej.

Zastanawiasz się w jakim obszarze najbardziej opłaca się założyć firmę? Odkryj swój pomysł na biznes.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 31 stycznia, 2023