Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Czym zajmuje się content writer

utworzone przez | sty 10, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Ogłoszenia firm poszukujących content writerów na polskim rynku pojawiły się dość niedawno. Czym zajmuje się taka osoba? Jaki jest jej zakres obowiązków i jak kształtują się zarobki w tym zawodzie? Dowiesz się z tego artykułu.

Kim jest content writer

Content writer (z ang. content – treść, writer – pisarz) – to osoba odpowiedzialna za tworzenie internetowej treści tekstowej tj. artykułów blogowych, wpisów w mediach społecznościowych, mailingów i newsletterów.

Tworzenie tej treści, z punktu widzenia marketingowego, ma trzy cele:

 • poprawa wizerunku firmy
 • zwiększanie zasięgów w mediach internetowych
 • pośrednie zwiększanie poziomu sprzedaży

Zacznijmy od omówienia wpływu treści na kształtowanie wizerunku firmy.

Otóż wbrew temu, co możesz zauważyć na Youtube albo Tik Toku, internet to wciąż medium oparte o wykorzystanie tekstu.

Każda firma działająca w sieci potrzebuje ogromnej ilości treści tekstowych. Warto wymienić tu przede wszystkim teksty na stronę internetową, strony lądowania (landing pages), opisy produktów i usług.

Wiele firm decyduje się również na zastosowanie content marketingu, który polega m.in. na wykorzystaniu treści tekstowych (np. artykułów, poradników, e-booków) do edukowania klientów i budowania wizerunku ekspertów w wybranej branży.

Treści tworzone przez content writera pomagają również w zwiększeniu ogólnych „zasięgów” firmy. Mowa tu przede wszystkim o liczbie subskrybentów w social media lub darmowych odwiedzin strony z wyszukiwarki. Każdy artykuł, wpis na blogu albo post w mediach społecznościowych ma szanse na generowanie zainteresowania nowych klientów.

Wszystkie te elementy, jak to w marketingu, prowadzą do jednego celu – czyli zwiększania poziomu sprzedaży. W tym wypadku mamy do czynienia z jego pośrednim podnoszeniem (np. z sytuacją, w której potencjalny klient czyta artykuł i interesuje się nim na tyle, aby skorzystać z usług wybranej firmy). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule co to jest content.

Content writer a copywriter

Terminy „content writer” i „copywriter” często są stosowane zamiennie. Chociaż nie oznaczają tej samej aktywności.

Copywriter to określenie zdecydowanie starsze (ten termin funkcjonuje już od ponad 100 lat). W dzisiejszych czasach określa się nim osobę tworzącą wszystkie treści użytkowe, jednak źródeł tego terminu należy szukać w tradycyjnym marketingu (więcej informacji znajdziesz we wpisie co to jest copywriting).

Do tradycyjnych zadań copywritera przyjęło się zaliczać np. tworzenie tekstów ulotek, reklam, opisów na opakowaniach produktów, scenariuszy spotów radiowych i telewizyjnych.

Z kolei aktywność content writera ma miejsce przede wszystkim w sieci i dotyczy funkcjonowania stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych.

Śmiało możemy zatem uznać, że content writer to jedna ze specjalizacji copywritera.

Tak czy inaczej – na polskim rynku pracy, szczególnie w obszarze marketingu, nie dba się za bardzo o terminologię. Dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której ogłoszenie opisane jako „copywriter” będzie dotyczyło tworzenia wpisów na bloga, a od „conent writera” pracodawca będzie wymagał skomponowania skutecznej oferty handlowej.

Jeżeli interesują Cię takie szczegóły – nie zapomnij dopytać swojego przyszłego pracodawcy o dokładny zakres obowiązków.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Jakie treści tworzy content writer

Ustaliliśmy już, że aktywność content writera ma miejsce przede wszystkim online. Jakie treści cieszą się obecnie największą popularnością w internecie?

Content writer tworzy przede wszystkim:

 1. artykuły i wpisy blogowe z zakresu działalności firmy
 2. wpisy w social media
 3. wiadomości e-mail marketingu
 4. e-booki promocyjne
 5. treść tekstową stron internetowych

W pierwszej kategorii znajdują się wszelkiego rodzaju tekstowe materiały informacyjne, których celem jest edukowanie klientów i pozyskiwanie ich zaufania (budowanie wizerunku eksperta).

Kolejnym ważnym obszarem działalności content writera są też media społecznościowe. W tej kategorii możemy wymienić wszelkiego rodzaju posty, quizy, ankiety i aktualności, które mają angażować potencjalnych odbiorców firmy.

Mnóstwo content writerów zajmuje się też tworzeniem wiadomości e-mail. Możemy tu wymienić zarówno tzw. cold mailing, czyli sytuację, w której wiadomość jest wysyłana do potencjalnych klientów, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z naszą firmą, jak też wiadomości newsletterów, w których zwracamy się do grona osób śledzących naszą działalność.

Następna kategoria to e-booki promocyjne. Te mogą być wykorzystywane zarówno do budowania relacji z klientami (e-booki okazjonalne z przydatnymi informacjami, wysyłane stałym klientom), jak również do pozyskiwania nowych klientów (tzw. lead magnet, czyli darmowe e-booki oferowane np. w zamian za zapis na newsletter).

Content writer zajmuje się też tworzeniem treści tekstowej stron internetowych – czyli np. cenników, stron lądowania (landing pages), zakładek „o nas” itd.

Ile zarabia content writer

Content writer to jedno z podstawowych stanowisk w działach marketingu lub w agencji reklamowej. Wynagrodzenie takiej osoby mieści się najczęściej w przedziale od 4000 zł do 6000 zł brutto.

Mnóstwo content writerów pracuje też na zasadach freelancingu ( tj. realizowania zleceń dla kilku pracodawców równocześnie) lub w ramach własnej działalności gospodarczej.

W przypadku pracy etatowej – naturalną drogą rozwoju content writera jest stanowisko kierownicze średniego szczebla, czyli content manager.

Jak zostać content writerem

Content writer to jeden z tych zawodów, w których nie liczy się Twoje wykształcenie, a umiejętności. Nie ma żadnych wymogów formalnych, prawnych, ani szkół, które kształcą w tym zawodzie.

Bo prowadzenie takich działań jest tu niemożliwe. Algorytmy mediów publikacji i zapotrzebowanie odbiorców zmienia się tak szybko, że jedyną drogą do nauki wykonywania tego zawodu jest praktyka.

Nie oznacza to wcale, że bez większych problemów dostaniesz pracę w jednej z najlepszych agencji w Polsce.

Na tym gruncie najbardziej liczy się doświadczenie.

Potencjalny pracodawca może wymagać od Ciebie przedstawienia portfolio, czyli zbioru Twojej dotychczasowej twórczości, albo certyfikatów i zaświadczeń ukończenia kursów.

Największą szansę zatrudnienia mają oczywiście osoby samodzielnie prowadzące własne projekty, podobne do działalności firmy (np. popularny profil w mediach społecznościowych albo blog).

Co musi umieć content writer

Do podstawowych umiejętności content writera możemy zaliczyć:

 1. sprawne wyszukiwanie informacji
 2. tworzenie treści zgodnie z wymaganiami i algorytmami wybranego medium
 3. podstawowa znajomość html
 4. podstawowa znajomość cms
 5. podstawowa znajomość branżowych programów analitycznych

1. Content writer a wyszukiwanie informacji

Najważniejszą umiejętnością content writera jest sprawne wyszukiwanie, ocena oraz kompilowanie informacji.

Pracując w tym zawodzie, regularnie spotkasz się z potrzebą stworzenia tekstu z obszaru tematycznego, o którym nie masz pojęcia.

Aby skutecznie wykonać to zadanie, musisz być kreatywny i otwarty na naukę nowych zagadnień.

2. Content writing a znajomość algorytmów

Szalenie istotna jest też znajomość algorytmów medium, w którym zamierzasz działać.

Musisz wiedzieć, w którym miejscu tekstu umieścić najważniejsze słowa kluczowe, linki, jak skomponować atrakcyjny tytuł oraz pozostałe elementy utworu.

Mnóstwo przydatnych informacji w tym zakresie znajdziesz w artykule seo dla początkujących.

3. Content writer a znajomość html

W tym zakresie liczy się umiejętność odpowiedniego formatowania tekstu z wykorzystaniem znaczników html.

Musisz wiedzieć np. jak prawidłowo zastosować znaczniki nagłówków, cytatów oraz fragmenty pogrubionego tekstu (i to nie tylko do celów estetycznych).

4. Content writer a znajomość cms

Dobry twórca treści powinien też bez problemu poruszać się w najpopularniejszych cms (content management system – program do zarządzania treścią np. WordPress, Presta Shop itd.).

Po pierwsze – ta umiejętność pozwoli Ci na samodzielne publikowanie i aktualizowanie wpisów, wprowadzanie poprawek.

Po drugie – gdy znasz konkretny CMS, wiesz jak sformatować tekst, aby np. uniknąć problemów z wyświetlaniem.

5. Content writing a znajomość programów analitycznych

Do tego dochodzi umiejętność poruszania się w programach analitycznych oraz aplikacjach wspomagających pracę nad treściami.

W przypadku content writera zajmującego się e-mail marketingiem będzie to przede wszystkim program obsługujący wysyłkę maili (np. Mail Chimp, Freshmail, Getresponse itd.).

W przypadku osób tworzących treści „pod wyszukiwarki” przyda się znajomość Ahrefs, MOZ lub Buzzsumo.

Istnieje też mnóstwo programów wspomagających pracę w social media – np. w zakresie planowania publikacji. Można tu wymienić np. Tailwind lub Hootsuite.

A co z mitycznym „lekkim piórem” i perfekcyjną znajomością języka polskiego?

Otóż to sprawa drugorzędna.

Owszem, Twoja biegłość w tworzeniu treści tekstowej na pewno Ci nie zaszkodzi, jednak podstawą sukcesu w tym zawodzie są inne umiejętności.

Wolisz tworzyć teksty reklamowe? Przeczytaj, jak zostać copywriterem.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 10 stycznia, 2023