Ogłoszenia firm poszukujących content writerów na polskim rynku pojawiły się dość niedawno. Czym zajmuje się taka osoba? Jaki jest jej zakres obowiązków i jak kształtują się zarobki w tym zawodzie? Dowiesz się z tego artykułu.
Kim jest content writer
Content writer (z ang. content – treść, writer – pisarz) – to osoba odpowiedzialna za tworzenie internetowej treści tekstowej tj. artykułów blogowych, wpisów w mediach społecznościowych, mailingów i newsletterów.
Tworzenie tej treści, z punktu widzenia marketingowego, ma trzy cele:
- poprawa wizerunku firmy
- zwiększanie zasięgów w mediach internetowych
- pośrednie zwiększanie poziomu sprzedaży
Zacznijmy od omówienia wpływu treści na kształtowanie wizerunku firmy.
Otóż wbrew temu, co możesz zauważyć na Youtube albo Tik Toku, internet to wciąż medium oparte o wykorzystanie tekstu.
Każda firma działająca w sieci potrzebuje ogromnej ilości treści tekstowych. Warto wymienić tu przede wszystkim teksty na stronę internetową, strony lądowania (landing pages), opisy produktów i usług.
Wiele firm decyduje się również na zastosowanie content marketingu, który polega m.in. na wykorzystaniu treści tekstowych (np. artykułów, poradników, e-booków) do edukowania klientów i budowania wizerunku ekspertów w wybranej branży.
Treści tworzone przez content writera pomagają również w zwiększeniu ogólnych „zasięgów” firmy. Mowa tu przede wszystkim o liczbie subskrybentów w social media lub darmowych odwiedzin strony z wyszukiwarki. Każdy artykuł, wpis na blogu albo post w mediach społecznościowych ma szanse na generowanie zainteresowania nowych klientów.
Wszystkie te elementy, jak to w marketingu, prowadzą do jednego celu – czyli zwiększania poziomu sprzedaży. W tym wypadku mamy do czynienia z jego pośrednim podnoszeniem (np. z sytuacją, w której potencjalny klient czyta artykuł i interesuje się nim na tyle, aby skorzystać z usług wybranej firmy). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule co to jest content.
Content writer a copywriter
Terminy „content writer” i „copywriter” często są stosowane zamiennie. Chociaż nie oznaczają tej samej aktywności.
Copywriter to określenie zdecydowanie starsze (ten termin funkcjonuje już od ponad 100 lat). W dzisiejszych czasach określa się nim osobę tworzącą wszystkie treści użytkowe, jednak źródeł tego terminu należy szukać w tradycyjnym marketingu (więcej informacji znajdziesz we wpisie co to jest copywriting).
Do tradycyjnych zadań copywritera przyjęło się zaliczać np. tworzenie tekstów ulotek, reklam, opisów na opakowaniach produktów, scenariuszy spotów radiowych i telewizyjnych.
Z kolei aktywność content writera ma miejsce przede wszystkim w sieci i dotyczy funkcjonowania stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych.
Śmiało możemy zatem uznać, że content writer to jedna ze specjalizacji copywritera.
Tak czy inaczej – na polskim rynku pracy, szczególnie w obszarze marketingu, nie dba się za bardzo o terminologię. Dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której ogłoszenie opisane jako „copywriter” będzie dotyczyło tworzenia wpisów na bloga, a od „conent writera” pracodawca będzie wymagał skomponowania skutecznej oferty handlowej.
Jeżeli interesują Cię takie szczegóły – nie zapomnij dopytać swojego przyszłego pracodawcy o dokładny zakres obowiązków.
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
Jakie treści tworzy content writer
Ustaliliśmy już, że aktywność content writera ma miejsce przede wszystkim online. Jakie treści cieszą się obecnie największą popularnością w internecie?
Content writer tworzy przede wszystkim:
- artykuły i wpisy blogowe z zakresu działalności firmy
- wpisy w social media
- wiadomości e-mail marketingu
- e-booki promocyjne
- treść tekstową stron internetowych
W pierwszej kategorii znajdują się wszelkiego rodzaju tekstowe materiały informacyjne, których celem jest edukowanie klientów i pozyskiwanie ich zaufania (budowanie wizerunku eksperta).
Kolejnym ważnym obszarem działalności content writera są też media społecznościowe. W tej kategorii możemy wymienić wszelkiego rodzaju posty, quizy, ankiety i aktualności, które mają angażować potencjalnych odbiorców firmy.
Mnóstwo content writerów zajmuje się też tworzeniem wiadomości e-mail. Możemy tu wymienić zarówno tzw. cold mailing, czyli sytuację, w której wiadomość jest wysyłana do potencjalnych klientów, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z naszą firmą, jak też wiadomości newsletterów, w których zwracamy się do grona osób śledzących naszą działalność.
Następna kategoria to e-booki promocyjne. Te mogą być wykorzystywane zarówno do budowania relacji z klientami (e-booki okazjonalne z przydatnymi informacjami, wysyłane stałym klientom), jak również do pozyskiwania nowych klientów (tzw. lead magnet, czyli darmowe e-booki oferowane np. w zamian za zapis na newsletter).
Content writer zajmuje się też tworzeniem treści tekstowej stron internetowych – czyli np. cenników, stron lądowania (landing pages), zakładek „o nas” itd.
Ile zarabia content writer
Content writer to jedno z podstawowych stanowisk w działach marketingu lub w agencji reklamowej. Wynagrodzenie takiej osoby mieści się najczęściej w przedziale od 4000 zł do 6000 zł brutto.
Mnóstwo content writerów pracuje też na zasadach freelancingu ( tj. realizowania zleceń dla kilku pracodawców równocześnie) lub w ramach własnej działalności gospodarczej.
W przypadku pracy etatowej – naturalną drogą rozwoju content writera jest stanowisko kierownicze średniego szczebla, czyli content manager.
Jak zostać content writerem
Content writer to jeden z tych zawodów, w których nie liczy się Twoje wykształcenie, a umiejętności. Nie ma żadnych wymogów formalnych, prawnych, ani szkół, które kształcą w tym zawodzie.
Bo prowadzenie takich działań jest tu niemożliwe. Algorytmy mediów publikacji i zapotrzebowanie odbiorców zmienia się tak szybko, że jedyną drogą do nauki wykonywania tego zawodu jest praktyka.
Nie oznacza to wcale, że bez większych problemów dostaniesz pracę w jednej z najlepszych agencji w Polsce.
Na tym gruncie najbardziej liczy się doświadczenie.
Potencjalny pracodawca może wymagać od Ciebie przedstawienia portfolio, czyli zbioru Twojej dotychczasowej twórczości, albo certyfikatów i zaświadczeń ukończenia kursów.
Największą szansę zatrudnienia mają oczywiście osoby samodzielnie prowadzące własne projekty, podobne do działalności firmy (np. popularny profil w mediach społecznościowych albo blog).
Co musi umieć content writer
Do podstawowych umiejętności content writera możemy zaliczyć:
- sprawne wyszukiwanie informacji
- tworzenie treści zgodnie z wymaganiami i algorytmami wybranego medium
- podstawowa znajomość html
- podstawowa znajomość cms
- podstawowa znajomość branżowych programów analitycznych
1. Content writer a wyszukiwanie informacji
Najważniejszą umiejętnością content writera jest sprawne wyszukiwanie, ocena oraz kompilowanie informacji.
Pracując w tym zawodzie, regularnie spotkasz się z potrzebą stworzenia tekstu z obszaru tematycznego, o którym nie masz pojęcia.
Aby skutecznie wykonać to zadanie, musisz być kreatywny i otwarty na naukę nowych zagadnień.
2. Content writing a znajomość algorytmów
Szalenie istotna jest też znajomość algorytmów medium, w którym zamierzasz działać.
Musisz wiedzieć, w którym miejscu tekstu umieścić najważniejsze słowa kluczowe, linki, jak skomponować atrakcyjny tytuł oraz pozostałe elementy utworu.
Mnóstwo przydatnych informacji w tym zakresie znajdziesz w artykule seo dla początkujących.
3. Content writer a znajomość html
W tym zakresie liczy się umiejętność odpowiedniego formatowania tekstu z wykorzystaniem znaczników html.
Musisz wiedzieć np. jak prawidłowo zastosować znaczniki nagłówków, cytatów oraz fragmenty pogrubionego tekstu (i to nie tylko do celów estetycznych).
4. Content writer a znajomość cms
Dobry twórca treści powinien też bez problemu poruszać się w najpopularniejszych cms (content management system – program do zarządzania treścią np. WordPress, Presta Shop itd.).
Po pierwsze – ta umiejętność pozwoli Ci na samodzielne publikowanie i aktualizowanie wpisów, wprowadzanie poprawek.
Po drugie – gdy znasz konkretny CMS, wiesz jak sformatować tekst, aby np. uniknąć problemów z wyświetlaniem.
5. Content writing a znajomość programów analitycznych
Do tego dochodzi umiejętność poruszania się w programach analitycznych oraz aplikacjach wspomagających pracę nad treściami.
W przypadku content writera zajmującego się e-mail marketingiem będzie to przede wszystkim program obsługujący wysyłkę maili (np. Mail Chimp, Freshmail, Getresponse itd.).
W przypadku osób tworzących treści „pod wyszukiwarki” przyda się znajomość Ahrefs, MOZ lub Buzzsumo.
Istnieje też mnóstwo programów wspomagających pracę w social media – np. w zakresie planowania publikacji. Można tu wymienić np. Tailwind lub Hootsuite.
A co z mitycznym „lekkim piórem” i perfekcyjną znajomością języka polskiego?
Otóż to sprawa drugorzędna.
Owszem, Twoja biegłość w tworzeniu treści tekstowej na pewno Ci nie zaszkodzi, jednak podstawą sukcesu w tym zawodzie są inne umiejętności.
Wolisz tworzyć teksty reklamowe? Przeczytaj, jak zostać copywriterem.