Copywriting to obecnie jeden z najbardziej popularnych zawodów, które można wykonywać w sieci. Co wpływa na popularność copywritingu? Jak zostać copywriterem i czy opłaca się pisać na zlecenie? Dowiesz się z tego artykułu.
Jak zacząć pracować jako copywriter
Jeżeli przeglądasz internetowe ogłoszenia dotyczące pracy – prędzej czy później na pewno wpadnie Ci w oko określenie „copywriter”. Czym zajmuje się taka osoba? Przekonajmy się 🧐
Podstawową formą działalności copywritera jest tworzenie tekstów funkcjonalnych. Takie teksty, w przeciwieństwie do swoich klasycznych odpowiedników, mają do wykonania dodatkową funkcję.
Tekst funkcjonalny = przenoszenie informacji + perswazyjne oddziaływanie na czytelnika
Oprócz podstawowej funkcji tekstu, tj. przenoszenia informacji, teksty funkcjonalne muszą jeszcze przekonywać odbiorcę do określonego zachowania. Jeżeli interesują Cię szczegóły definicji i pochodzenie tego określania – sprawdź artykuł co to jest copywriting.
Na czym polega praca copywritera
Jak to wygląda w praktyce?
Jako copywriter będziesz tworzył teksty, które zostaną wykorzystane na najróżniejszych marketingowych gruntach. Oprócz gruntów dość oczywistych – takich jak ulotki, reklamy, oferty handlowe – Twoje teksty mogą zostać również wykorzystane do pozycjonowania stron internetowych (teksty seo) albo edukowania potencjalnych klientów (content marketing).
Copywriter może zajmować się pisaniem:
- artykułów do prasy drukowanej
- artykułów do mediów internetowych
- ofert handlowych (zarówno klasycznych jak i w ramach e-mail marketingu)
- tekstów reklamowych na strony www
- opisów produktów w sklepie internetowym
- tekstów landing pages (stron lądowania/sprzedażowych)
- tekstów na opakowaniach produktów
- ulotek
- banerów reklamowych (outdoor)
- skryptów i scenariuszy reklamy telewizyjnej i radiowej
- wpisów i postów w mediach społecznościowych
Teraz do głowy może Ci przyjść pytanie:
Czy tworzenie takich tekstów jest trudne? 🤔
Teoretycznie – nie. W praktyce to oczywiście nieco bardziej skomplikowane.
Owszem – pisanie jest w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej powszechnych umiejętności. Nie ulega wątpliwości, że niemal każdy członek nowoczesnego społeczeństwa może spróbować swoich sił na tym gruncie.
Natomiast jeżeli chodzi o Copywriting przez duże „C” (czyli te wszystkie przykłady osób, które zarabiają na pisaniu konkretne pieniądze), mówimy już o sztuce.
Pierwszym elementem tej sztuki jest samo podejście do tekstu. Oprócz banalnych spraw – czyli gramatyki i ortografii, która, zawsze podkreślam, nie jest w copywritingu najważniejsza, dochodzi jeszcze np. kwestia umiejętności odpowiedniego konstruowania przekazu (możesz o tym przeczytać m.in. w artykule o zasadzie odwróconej piramidy).
Do „suchych” umiejętności tworzenia treści tekstowej dochodzą również umiejętności redakcyjne (sprawdź artykuł – redagowanie tekstu).
Na samym szczycie znajdują się osoby, które dobrze rozumieją psychologię konsumentów w wybranej branży (warto tu zaznaczyć, że nie ma konsumentów uniwersalnych – zupełnie inaczej sprzedaje się kosmetyki, a inaczej szkolenia albo maszyny rolnicze), potrafią w swojej pracy wykorzystywać programy analityczne (m.in. Ahrefs, Buzzsumo, Google Analitycs) oraz opanowały co najmniej podstawy obsługi wybranego CMS (content management system – systemu zarządzania treścią internetową np. WordPress). Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz też w artykule co musi umieć copywriter.
Formy pracy copywritera
Myślisz, że copywriting to praca dla Ciebie? Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, aby w miarę bezpiecznie się o tym przekonać.
Copywriting to jeden z tych zawodów, do których możesz wchodzić stopniowo. Nie potrzebujesz znacznych inwestycji, ani w wymiarze czasu, ani w wymiarze finansowym.
Zacznijmy od tego, że istnieją dwie podstawowe formy pracy copywritera:
- praca etatowa
- praca na własny rachunek
1. Praca copywritera na etacie
Tutaj sprawa jest relatywnie prosta – wystarczy wejść na jeden z portali z ogłoszeniami o pracę i wyszukać hasło „copywriter”. Warto sprawdzić np. te strony:
Nawet jeżeli nigdy nie pracowałeś w ten sposób, nie masz się czym martwić. Owszem – może nie od razu znajdziesz pracę w jednej z najlepszych agencji, ale to na tyle popularny zawód, że bez problemu załapiesz się na jakiś staż lub znajdziesz pracodawcę, który będzie gotowy szybko przyuczyć Cię do zawodu.
Jak wygląda etatowa praca copywritera w praktyce?
Zwróć uwagę, że nowoczesna reklama to najczęściej kreatywne połączenie tekstu i obrazu. To dlatego podstawową komórkę wykonawczą w agencji reklamowej tworzy dwuosobowy zespół – tj. copywriter (odpowiedzialny za tekst) oraz art director (odpowiedzialny za stronę graficzną reklamy).
Jeżeli zdecydujesz na etatową pracę w agencji, z dużym prawdopodobieństwem trafisz właśnie do takiego zespołu. Oczywiście – rzeczywistość zawsze jest dużo bardziej bogata i złożona niż teoria, dlatego równie dobrze możesz wyobrazić sobie pracę w sklepie internetowym, zwykłym biurze lub większej firmie (mniejsze przedsiębiorstwa z reguły nie zatrudniają własnych copywriterów).
Ile zarabia copywriter na etacie
Wynagrodzenie początkującego copywritera na etacie mieści się najczęściej w przedziale od 4000 do 6000 zł brutto (+/- 3000-4000 netto). Do tego doliczyć trzeba różnego rodzaju premie i dodatki, ale tu należy już wziąć pod uwagę specyfikę wybranej firmy. W przypadku zatrudnienia w większym mieście można do tego doliczyć jeszcze około 1000 zł brutto. Jeżeli masz wątpliwości, jakie stawki oferują firmy w Twojej okolicy – zaznacz w wyszukiwarce ofert wyświetlanie wyłącznie ogłoszeń z widełkami. W ten sposób błyskawicznie sprawdzisz aktualne stawki.
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
2. Praca copywritera na własny rachunek
Pod pojęciem „własnego rachunku” rozumiem tu zarówno freelancing, jak i prowadzenie działalności gospodarczej (w każdej formie).
W internecie możesz spotkać najróżniejsze portale, które umożliwiają zdalną współpracę pomiędzy copywriterem i osobami zamawiającymi teksty. Warto tu wymieć chociażby portale:
Praca na takich portalach to dla wielu osób pierwszy krok w zawodzie. Rejestracja jest darmowa, a prosty charakter tworzonych tekstów i brak zobowiązań umożliwia Ci szybkie sprawdzenie, czy copywriting to praca dla Ciebie.
W tym punkcie możemy też wymienić wszystkie firmy, które w ten czy inny sposób oferują swoim klientom pracę nad tekstami. Na polskim rynku znajdziesz ich całe mnóstwo. Powodzenie w tym obszarze zależy oczywiście od mnóstwa czynników (np. pomysł, specjalizacja, system pozyskiwania i utrzymywania klientów). Tak czy inaczej – na tworzeniu treści tekstowej bez wątpienia da się całkiem nieźle zarabiać.
Ile zarabia copywriter pracujący na własny rachunek
Ile można zarobić pracując na własny rachunek? W tym punkcie odpowiedź będzie zdecydowanie trudniejsza.
Przede wszystkim dlatego, że wynagrodzenie zależy tu od Twoich osobistych cech i warunków. Na przykład – tempa w którym jesteś w stanie tworzyć teksty, czasu który zamierzasz poświęcić pracy, skuteczności w pozyskiwaniu nowych klientów itd.
Wiele zależy też od tego, jak zamierzasz traktować copywriting. Możesz potraktować go jako prosty sposób na dorobienie do pensji, możesz też budować swoją własną agencję marketingową. Tak czy inaczej – z mojego doświadczenia wynika, że copywriterzy pracujący na własny rachunek z reguły zarabiają co najmniej od półtora do dwóch razy więcej od „etatowców”.
Czy opłaca się zostać copywriterem
Teraz zastanawiasz się pewnie, czy gra jest w ogóle warta świeczki. Naturalnie – nigdy nie zdobędziesz pewności, jeżeli nie spróbujesz. Na szczęście w tym wypadku wymaga to od Ciebie wyłącznie odrobiny czasu i uwagi.
Jeżeli zaś chodzi o moją opinię – zdecydowanie warto zostać copywriterem.
Polecam to dla wszystkich osób, które nieco poważniej myślą o marketingu internetowym.
Nawet jeżeli w przyszłości trafisz do innej pracy w tym obszarze, doświadczenia copywritera przydadzą Ci się dosłownie wszędzie. Będziesz lepszym blogerem, twórcą w social media, kierownikiem sklepu internetowego, pracownikiem redakcji itd. Szeroko rozumiany copywriting to podstawa całego e-commerce.
Jeżeli lubisz pracować z tekstami i interesujesz się marketingiem internetowym – nawet nie ma nad czym się zastanawiać.