Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

5 najważniejszych umiejętności copywritera

utworzone przez | sty 10, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Rozpoczęcie kariery copywritera jest banalnie proste. Wystarczy założyć darmowe konto na jednym z portali i zrealizować kilka zleceń. Teoretycznie każdy może zarabiać w ten sposób. Ale tylko teoretycznie. Jeżeli kiedykolwiek zechcesz wybić się ponad poziom tekstów za kilka złotych, szybko przekonasz się, jak wymagający potrafi być ten zawód. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co musi umieć profesjonalny copywriter.

Co musi umieć copywriter

Spójrzmy prawdzie w oczy – rynek jest pełny słabych, zgorzkniałych copywriterów, których jedyną umiejętnością jest narzekanie na forach dyskusyjnych lub wytknięcie komuś literówki.

Copywriting wcale nie jest prosty.

„Lekkie pióro” i „perfekcyjną znajomość zasad ortografii” możesz sobie wsadzić… do szuflady. Jeżeli traktujesz swój zawód poważnie i chcesz naprawdę dobrze zarabiać – to zdecydowanie za mało.

Sukces w copywritingu zależy w większej mierze od Twojej znajomości marketingu internetowego, niż biegłości pisarskiej.

Wykres przedstawiający co musi umieć copywriter.

Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych umiejętności copywritera, bez których Twoja kariera nigdy się nie rozwinie.

1. Znajomość zasad konstrukcji tekstów internetowych

Jako copywriter szybko zauważysz, że większość tekstów w sieci została stworzona według określonego schematu:

Tytuł – o odpowiedniej długości i konstrukcji dopasowanej do medium publikacji

Lead – w którym informujesz czytelnika, z jakim rodzajem treści będzie miał do czynienia

Nagłówki i akapity – w logiczny sposób wprowadzające podział przedstawianej treści

Im szybciej zapamiętasz i zaczniesz wykorzystywać ten schemat, tym lepiej.

Wielu początkujących copywriterów opiera się na wiedzy wyniesionej z lekcji języka polskiego.

Tam nauczono ich, że podstawowa konstrukcja tekstu to wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Jednak internet to nie lekcja polskiego. Schemat treści w internecie przedstawia się mniej więcej tak:

zakończenie – wstęp – rozwinięcie

Wynika to z charakteru tego medium. Większość internautów potrzebuje błyskawicznej odpowiedzi na swoje pytania. Profesjonalny copywriter zawsze odpowiada na tę potrzebę.

Tylko część odbiorców będzie zainteresowana wstępem lub przyczynami omawianego zagadnienia. Więcej na temat prawidłowej konstrukcji treści internetowych przeczytasz w artykule o zasadzie odwróconej piramidy.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

2. Świadomość celu tekstu internetowego

Każdy utwór copywritera ma do wykonania określone zadanie. Wbrew pozorom nie zawsze musi być to sprzedaż. Podstawowe teksty (np. tekst preclowy lub tekst zapleczowy) służą do pozycjonowania stron internetowych. Wielu internetowych pisarzy tworzy też treści typowo newsowe lub rozrywkowe.

Copywriter może pozyskiwać ruch z wyszukiwarki, generować zainteresowanie w social media lub skłaniać użytkowników witryny do zapisania się na newsletter.

Każde z tych działań wymaga nieco odmiennego podejścia do tworzonego tekstu. Bez różnicy, czy aktualnie piszesz opisy produktów, czy pełnoprawne artykuły seo – zawsze musisz pamiętać o celu swojej pracy.

W przypadku profesjonalnych copywriterów – ten cel nigdy nie ma nic wspólnego z osiągnięciem odpowiedniej liczby znaków ze spacją 🙂

3. Umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji

Copywriting to nic innego jak odnajdywanie i przekazywanie czytelnikowi informacji (w możliwe atrakcyjnej formie).

Jeżeli chcesz odnieść sukces w copywritingu, musisz nauczyć się robić to szybko i skutecznie. Dużo informacji na temat researchu znajdziesz w artykule o braku weny do pisania.

Z dużym prawdopodobieństwem będziesz działał w wielu kategoriach tematycznych naraz. Dlatego nie masz najmniejszej szansy, aby wszystkie przekazywane informacje sprawdzać empirycznie.

Nie oznacza to wcale, że Twoje teksty muszą być słabe i pobieżne. Z tego wpisu dowiesz się, jak pokonać syndrom oszusta i poczuć się pewnie w pisaniu.

4. Podstawowa wiedza z zakresu pozycjonowania stron

Ruch z wyszukiwarki Google to największe źródło pozyskiwania nowych użytkowników strony internetowej.

Niestety – nawet najlepszy pisarz nie ma żadnych szans na pozyskanie takiego ruchu bez wiedzy z zakresu pozycjonowania.

Kiedyś wystarczyło napisać dłuższy artykuł i umieścić słowo kluczowe w tytule. Dziś to zdecydowanie za mało.

Jeżeli chcesz odnieść sukces jako copywriter, musisz posiadać wiedzę o pozycjonowaniu i optymalizacji treści tekstowych w wyszukiwarce.

Jak zdobyć taką wiedzę? Możesz zacząć od przeczytania artykułu seo dla początkujących. Jednak najlepsze efekty odniesiesz, gdy założysz stronę internetową i na własnej skórze przetestujesz różne rozwiązania.

5. Podstawowa wiedza z zakresu obsługi cms

Od profesjonalnych copywriterów wymaga się samodzielności. Klienci oczekują, że nie tylko dostarczysz im określony tekst, ale także go opublikujesz i zadbasz o podstawową optymalizację.

Znajomość popularnych systemów zarządzania treścią (WordPress, Joomla, IdoSell itd.) to obowiązek przy poważniejszych zleceniach.

Dobra wiadomość jest taka, że z punktu widzenia copywritera systemy te są dość podobne – jeżeli opanujesz jeden z nich to na pewno poradzisz sobie z resztą. Najłatwiej zacząć od WordPressa. W poradniku jak założyć bloga, znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o obsłudze stron internetowych.

Rynek copywritingu w Polsce

Dzięki tym umiejętnościom szybko wybijesz się ponad cała rzeszę przeciętnych copywriterów.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pisaniem, pamiętaj że sytuacja na rodzimym rynku jest kształtowana przez dwa czynniki:

  • Pierwszy z nich to niski próg wejścia do zawodu. Aby zostać copywriterem nie potrzebujesz inwestycji ani formalnego wykształcenia. Na początku Twojej kariery prawdopodobnie nikt nawet nie poprosi Cię o portfolio. Szczerze mówiąc – mało komu będzie zależało, aby Twoje pierwsze teksty były naprawdę dobre. Niestety – dla przytłaczającej większości klientów, korzystających z popularnych portali dla copywriterów, liczy się przede wszystkim cena. Może to prowadzić do wyrobienia złych nawyków, które całkowicie zniweczą Twój potencjał i zniekształcą postrzeganie tego zawodu. Bo w końcu, skoro nikomu nie zależy na jakości – to po co się starać?
  • Drugi czynnik to sytuacja w branży pozycjonowania stron internetowych. To agencje SEO odpowiadają za przytłaczającą większość zleceń. W Polsce content marketing wciąż jest traktowany w kategoriach ciekawostki, a budżety na tworzenie treści są często śmiesznie niskie. Ponadto w agencjach pracuje wiele osób przyzwyczajonych do tego, że za 10 zł ktoś napisze im artykuł generujący organiczne wejścia na stronę.

Czy oznacza to, że copywriting musi być źródłem frustracji, a twórcy są skazani na masowe produkowanie tekstów niskiej jakości?

Zdecydowanie nie!

Copywriting to przyszłość.

Dlaczego warto zostać profesjonalnym copywriterem

Wszyscy żyjemy w przeświadczeniu, że internet ostatecznie domknął temat globalizacji. Na całym świecie czytamy te same newsy, oglądamy te same filmy i słuchamy tej samej muzyki.

Teoretycznie sytuacja polskiego copywritera, blogera, youtubera czy jakiegokolwiek inne twórcy nie powinna się różnić niczym od zagranicznych odpowiedników. A różni się. I to kolosalnie.

Na polskim rynku prawie 50% firm nie posiada jeszcze strony internetowej. Moda na zakupy w sieci się rozkręca, a budżety przedsiębiorców na reklamę online dopiero w tym roku zrównały się z tymi na telewizję. Śmiało możemy uznać, że złotą erę branży e-commerce mamy dopiero przed sobą.

A co jest niezbędne do funkcjonowania tej branży? Treści. I to przede wszystkim treści tekstowe.

Dobry copywriter to skarb dla każdej agencji i przedsiębiorcy działającego w sieci.

Jeżeli chcesz wykorzystać dynamiczny rozwój branży e-commerce i porządnie zarabiać na pisaniu, musisz postrzegać swój zawód zdecydowanie szerzej, niż tworzenie krótkich notatek z określonym słowem kluczowym.

Chcesz rozwinąć swoje pisarskie umiejętności? Przeczytaj poradnik copywritera.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 10 stycznia, 2023