Zastanawiasz się, jak tworzyć oryginalne i wartościowe teksty? Praca copywritera może być sporym wyzwaniem. W końcu nie łatwo napisać coś twórczego i odkrywczego na temat nowej kolekcji płytek ceramicznych lub filiżanek do kawy. Jednak głowa do góry – nie ma rzeczy niemożliwych. Przeczytaj artykuł, poznaj 7 zasad kreatywnego pisania i zacznij zdobywać uznanie czytelników.
Pisanie kreatywne – jak zacząć
Cała idea tworzenia tekstów sprowadza się do nieustannego wymyślania nowych rzeczy. Na zajęciach z kreatywnego pisania (istnieje taki przedmiot na studiach), tłumaczy się – że elementami procesu tworzenia powinny być:
- formułowanie celu
- pozyskiwanie i selekcja informacji
- komponowanie treści
- tworzenie wniosków
Na szczęście nie jesteśmy na studiach. Zajmujemy się zarabianiem na pisaniu, a nie teorią warsztatu dziennikarskiego. Dlatego koniec przynudzania.
Jeżeli myślisz, że do dobrego pisania potrzebujesz studiów, specjalistycznej wiedzy i ponadprzeciętnej wyobraźni – jesteś w błędzie. Kreatywne pisanie to taka sama umiejętność, jak jazda na rowerze. Istnieje pewien schemat czynności, które musisz wykonać, aby poruszać się do przodu (jeśli chcesz przeczytać o nich więcej – sprawdź ten poradnik pisania).
Jak pisać kreatywne teksty
Na początku musimy określić, po co w ogóle piszemy tekst (odpowiedź: „żeby zgarnąć wynagrodzenie” się nie liczy 😉 ). Każdy tekst jest pisany dla kogoś. Ogromną rolę odgrywa tu empatia. Musimy spojrzeć na nasz utwór oczami czytelnika. Co chcemy mu powiedzieć? Czego nauczyć? Jakie wywołać emocje? Żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania bardzo często rozpoczynam tekst… od końca.
Dokładnie tak – pierwsze zdanie piszę w segmencie podsumowania, np.:
…Wszystkie te zmiany sprawiły, że Facebook przestał być skutecznym narzędziem promocji internetowej…
To zdanie najbardziej pasuje do zakończenia. Jednak rozpoczynając pracę od takiego zdania, dowiesz się, co tak naprawdę chcesz przekazać czytelnikowi.
…Wszystkie te zmiany sprawiły, że Facebook przestał być skutecznym narzędziem promocji internetowej…
W tym fragmencie poruszam kwestię pewnych zmian. Co to za zmiany? Dlaczego je wprowadzono? Jak wyglądała sytuacja przed zmianami, a jak po ich wprowadzeniu? Na podstawie czterech słów pojawiły się pytania, których wyjaśnienie zajmie całe akapity.
…Wszystkie te zmiany sprawiły, że Facebook przestał być skutecznym narzędziem promocji internetowej…
Następnie określam Facebooka jako narzędzie promocji. W wyobraźni większości osób to narzędzie do podglądania byłych partnerów i aktualnych znajomych z pracy. Może warto przybliżyć tu trochę statystyk i argumentów, które wpłyną na zmianę tego wyobrażenia.
Skoro FB przestał być skutecznym narzędziem, to dlaczego wcześniej nim był? Jeżeli FB utracił ten status, to co zajęło jego miejsce? Empatycznie przewidujemy, z jakimi problemami i niejasnościami może spotkać się nasz czytelnik.
Do rozpoczęcia kreatywnego pisania wystarczy jedno zdanie. To zdanie jest jak mały kamyczek, który rzucony w odpowiednie miejsce, spowoduje lawinę interesującej treści.
Nie masz pomysłu na teksty? Sprawdź, jak pokonać brak weny do pisania.
Dlaczego tekst źle brzmi
Ok. Załóżmy, że rozwinęliśmy już nasze pierwsze zdanie w całkiem obszerny utwór. Pełni zadowolenia z wykonanej pracy, zaczynamy zapoznawać się z naszym dziełem…i coś tu jest „nie tak”. Tekst nie brzmi najlepiej, nie ma odpowiedniego tempa, nie czyta się go płynnie.
Odnosisz czasami takie wrażenie? Czy to znaczy, że stworzyłeś beznadziejny utwór i powinieneś dać sobie spokój z pisaniem?
Nie! Oznacza to, że masz świetny instynkt pisarski, a Twój umysł podświadomie zauważa niedociągnięcia. Gdy pisałeś wszystko było ok – ale teraz zaczynasz wcielać się w rolę krytycznego czytelnika. Nie powstrzymuj tego procesu! Dzięki niemu zaczniesz tworzyć świetne teksty.
Kreatywne pisanie przypomina prace rzeźbiarza. Napisałeś tekst i myślisz, że już skończyłeś? Błąd. Pierwsza wersja utworu to głaz, który musi zostać odpowiednio ociosany.
Pablo Picasso stwierdził kiedyś, że:
„Prawdziwe dzieło jest skończone wtedy, kiedy nie można już nic odjąć, a nie dodać.”
Ta myśl powinna stale towarzyszyć nam w trakcie edycji tekstu.
👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu
Kreatywne pisanie… czy mówienie?
Największym problemem początkujących twórców jest rozpatrywanie umiejętności pisania w kategoriach substytutu mowy. Osoby te piszą w taki sam sposób, w jaki rozmawiają.
Mowa i pismo to dwie zupełnie inne formy komunikacji. Rozmawiamy w czasie rzeczywistym. Mówimy dużo i szybko. Wartościowe informacje giną w gąszczu wypełniaczy, stosowanych w celu wygospodarowania czasu niezbędnego na pozbieranie myśli.
W przypadku pisania możemy wydobyć prawdziwą esencję komunikatu. Nie oznacza to, że nasze zdania muszą być krótkie i nudne. Wręcz przeciwnie. Nadmiar czasu możemy wykorzystać na znalezienie odpowiednich słów, które stworzą przepiękne kompozycje.
Zrozumienie różnicy pomiędzy mówieniem a pisaniem jest pierwszym krokiem do poprawy literackiego warsztatu.
Zatem wpraw w ruch swoje dłuto i pozbądź się z tekstu wszystkich wypełniaczy.
Dowiedz się też, jak uniknąć niepowodzenia w copywritingu.
Jak wyglądają wypełniacze
Nie ma jednego schematu, dzięki któremu wychwycimy wszystkie bezwartościowe słowa i zwroty. Wiele zależy od sposobu w jaki myślisz i rozmawiasz. Każdy z nas ma pewne charakterystyczne wyrażenia, które wręcz podświadomie wplata w tworzoną zawartość.
Jeżeli analizujesz świeżo napisane zdanie, zastanów się – czy każde wykorzystane słowo ma znaczenie? Czy jest potrzebne w tym miejscu?
Jeżeli nie –
Czy istnieje sposób na prostsze przekazanie zawartej w zdaniu informacji? Czy da się rozbić to zdanie na dwa oddzielne? Jeżeli tak – prawdopodobnie powinieneś to zrobić.
Czy każde zdanie przekazuje nową informację? Czy jego charakter wynika z poprzedniego zdania lub pomaga zrozumieć następne?
Jeżeli nie –
7 uniwersalnych zasad kreatywnego pisania
Ojciec nowoczesnego copywritingu – David Ogilvy – w połowie ubiegłego wieku sformułował zestaw kilku zasad, którymi powinien kierować się każdy twórca tekstów reklamowych.
Należy podkreślić, że zrobił to na długo, zanim ktokolwiek pomyślał o internecie (czy content marketingu). Te zasady wciąż pozostają aktualne. Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do tekstów sprzedażowych.
1. Inwestuj czas w naukę pisania
Pisanie tekstów nie różni się niczym od innych umiejętności. Wymaga regularnego treningu. Im więcej będziesz pisał – tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. Po kilku miesiącach zauważysz, że napisanie artykułu o długości 300 słów to naprawdę nic wielkiego. W godzinę będziesz w stanie stworzyć ich kilka.
Czytaj teksty innych autorów. Rób to świadomie. Skup się na poszczególnych elementach – tytuł artykułu, lead, poszczególne akapity. Postaraj się wychwycić ich tricki. Analizuj i oceniaj.
W trakcie nauki pisania odkryjesz niesamowite pokłady inspiracji. W moim przypadku nowy pomysł na tekst zawsze pojawia się w trakcie pracy nad poprzednim 🙂
2. Nie przynudzaj
David Ogilvy stwierdził, że największym grzechem marketingu jest przynudzanie. I faktycznie. Odbiorcy przekazu są w stanie znieść wiele – ale nuda odrzuci ich błyskawicznie.
Nie dotyczy to wyłącznie tworzenia tekstów sprzedażowych. Nawet jeżeli zamierzasz napisać poważną powieść – na pewno chciałbyś, żeby dobrze się sprzedawała. Pisanie i marketing to wbrew pozorom bardzo bliskie zagadnienia.
Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać książkę, która zdobędzie uznanie czytelników.
Podstawowym źródłem nudy w artykułach jest dążenie do źle pojętego profesjonalizmu. Przez lata przyzwyczajano nas, że nudnie = profesjonalnie.
Zwróć uwagę na prace dyplomowe, naukowe, branżowe teksty specjalistyczne. Można odnieść wrażenie, że ich twórcy zawiązali spisek, którego celem jest pozbawienie czytelnika jakiejkolwiek zabawy.
Nawet artykuł o najnowszych sposobach replikacji DNA powinien mieć ciekawą narrację. Opisując zmiany w prawie podatkowym, nic nie stoi na przeszkodzie do wykorzystania atrakcyjnej anegdoty. Jeżeli chcesz dobrze pisać – musisz walczyć z nudą!
3. Spraw, by Twój tekst był tak konkretny, jak to tylko możliwe
„W mojej ocenie”, „Prawdopodobnie”, „ Być może”, „ Niektórzy twierdzą” itd.
Te zwroty zasługują na szybki
Jeżeli chcesz tworzyć dobre teksty, musisz być pewny siebie. Asekuranctwo nie pomaga w pisaniu. Wiadomo, że nie zawsze mamy możliwość, aby każdą podawaną informację sprawdzić empirycznie. W szczególności, gdy piszemy tekst reklamowy.
Wykorzystanie tych zwrotów nie zapewni nam bezpieczeństwa. Czytelnicy błyskawicznie wychwycą elementy świadczące o zawahaniu autora. Czasami będziemy się mylić. Nie da się tego uniknąć. Każda publikacja jest trochę ryzykowna.
Jednak głowa do góry! Przez setki lat poważni pisarze publikowali pogląd, jakoby ziemia była płaska. Gdy ktoś zwracał im uwagę, że mogą się mylić – jaka była ich reakcja? Palili malkontenta na stosie 😉
Krytycznie nastawieni czytelnicy zawsze się znajdą. Bez różnicy ile „być może”, „w mojej ocenie” i „zdaniem wielu” wykorzystasz. Dlatego staraj się być tak konkretny, jak to tylko możliwe. Zachowaj pewność siebie i pisz rzeczowo.
4. Poznaj zagadnienie, którego dotyczy tekst
Poznanie opisywanego zagadnienia pomoże Ci uniknąć wielu błędów na poziomie merytorycznym i niejednokrotnie Cię zainspiruje. Pracę nad poważniejszym tekstem powinien poprzedzić rzetelny research.
David Ogilvy zasłynął skutecznymi reklamami samochodów. W jednym z wywiadów zdradził, że pracując nad reklamą najnowszego Rolls-Royce’a, spędził trzy tygodnie na studiowaniu dokumentacji technicznej pojazdu. W pewnym momencie natrafił na wzmiankę, że przy prędkości około 100 kilometrów na godzinę, najgłośniejszym elementem samochodu jest jego zegar.
Ta informacja zainspirowała całą serię reklam, które do dziś uznawane są za najlepszy przykład copywritingu.
Zresztą reklamy Ogilvy mają dużo innych cech, które pozwoliły im wyprzedzić swoją epokę. Zwróć uwagę na inne przykłady:
Czy Ogilvy gdziekolwiek atakuje czytelnika agresywną informacją o cenie lub promocji? Czy w najbardziej widocznych miejscach tekstu znajdziesz frazy typu „kup teraz”, „nie przegap” itd.? Czy zdjęcie reklamowanego produktu jest jedynym elementem reklamy? Nie.
U Davida najważniejsze są treści. W ten sposób zdobywa zainteresowanie odbiorcy. Czytelnicy podchodzą do reklam z dystansem – jednak w tym wypadku – ich zainteresowanie wzbudza pozornie drobna cecha opisywanego produktu.
5. Poznaj osobę, do której piszesz
Krytycznym elementem każdej kampanii reklamowej jest targetowanie. W trakcie tego procesu musimy dopasować formę przekazu do określonej grupy odbiorców. Inaczej sprzedaje się produkt dla emerytów, a inaczej dla młodych mam.
Jeżeli zajmujesz się pisaniem, też musisz targetować. Nawet jeżeli nie masz nic wspólnego z marketingiem – i tak musisz w jakiś sposób „sprzedać” czytelnikowi swój tekst. Nie istnieją utwory uniwersalne. Nawet laureaci literackiej nagrody Nobla mają swoich krytyków.
Dlatego określ, kto zalicza się do Twojej głównej grupy odbiorców. Kogo zainteresują dostarczane przez Ciebie treści? Kto będzie „Cię czytał”?
Na podstawie tych ustaleń będziesz w stanie określić, czego potrzebują Twoi odbiorcy – a w konsekwencji, będziesz w stanie im to dostarczyć. Zawsze piszemy dla kogoś. Nawet jeżeli chowasz swoją twórczość na samym dnie szuflady. Nawet jeżeli wkładasz list do pustej butelki, po czym ciskasz ją w sam środek wzburzonego oceanu 😉 I tak masz nadzieję, że ktoś ostatecznie to przeczyta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć i utrzymać uwagę czytelnika – przeczytaj artykuł – jak napisać opowiadanie.
6. Zwracaj się tylko do jednej osoby
To niesamowicie pomocna rada, która zmieniła moje podejście do pisania tekstów.
Otóż kolegialne odczyty tekstów nie zdarzają się zbyt często. Szczególnie, jeżeli chodzi o zawartość stron internetowych. W takim razie – jaki jest sens zwracania się do czytelników w liczbie mnogiej?
A taka tendencja występuje w internecie nad wyraz często. To błąd. Jeżeli w swoim utworze zwracasz się do czytelnika – zawsze używaj liczby pojedynczej.
Wyobraź sobie, że jesteś sam na sam z odbiorcą. W szczególności pisząc teksty reklamowe. Jasne, że Twoją ulotkę przeczytają tysiące osób, tysiące osób odwiedzą Twój artykuł na stronie internetowej. Nieważne. W tej chwili istniejesz tylko Ty i czytelnik.
Sprawdź, jak wygląda nowoczesne pisarstwo.
7. Pisz na poziomie swojego czytelnika
Ta zasada sprawia duże problemy interpretacyjne. W jednym z materiałów na stronie Ahrefs przeczytałem, że statystycznie najlepiej sprawdzają się teksty pisane na poziomie szóstoklasisty.
Może być w tym trochę prawdy. Jednak dużo zależy od rynku. W moim przypadku same proste, pięciowyrazowe zdania oznajmiające mogłyby nie przynieść zamierzonego skutku. Dlatego musimy wrócić na chwilę do punktu 5. Gdy poznamy czytelnika, będziemy również w stanie dopasować do niego poziom tworzonych utworów.
Od siebie dodałbym jeszcze jedną radę – traktuj powyższe zasady z przymrużeniem oka. Jeżeli potrzebujesz – zwróć się do czytelników w liczbie mnogiej. Jeżeli potrzebujesz – wyraź swoją niepewność. Jeżeli chcesz, żeby w zdaniu pojawiły się wypełniacze – zastosuj je. Ostatecznie to Twój tekst. Tylko Twój.
Żeby pisać kreatywnie, musisz po prostu to lubić. Pisanie musi sprawiać Ci przyjemność. Nie zatrzymuj się i pisz. Przekonaj się, jak szybko osiągniesz ogromne postępy.
Poszukujesz gruntu do wykorzystania nowych umiejętności? Sprawdź, jak zarabiać na pisaniu.