Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak wygląda nowoczesne pisarstwo

utworzone przez | lut 15, 2023 | Pisarstwo | 0 komentarzy

Marzysz o napisaniu swojego bestsellera? Poszukujesz sposobów, aby w końcu wykorzystać swój pisarski talent? Poznaj 9 umiejętności, które zapewnią Ci twórczy sukces i przekonaj się, jak wygląda nowoczesne pisarstwo.

Pisarstwo jak zacząć

Jeżeli pragniesz żyć z pisania mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość.

Zacznijmy od tej złej.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym ponad 60% osób nie czyta żadnych książek.

Wykres przedstawiający, czy pisarstwo w Polsce się opłaca.

Zródło: Badanie Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku

Gdy zwrócisz uwagę na powyższy wykres, szybko dojdziesz do wniosku, że liczba aktywnych czytelników z roku na rok spada.

Teoretycznie powinniśmy uznać pisarstwo za ciekawostkę historyczną i dać sobie z tym wszystkim spokój. Jeżeli tendencje w społeczeństwie się nie zmienią (a nie widzę powodu, dla którego miałyby się zmienić) – za kilkanaście lat praktycznie nikt nie będzie już czytał książek.

Zatem po co inwestować swój czas w nikomu niepotrzebną umiejętność?

Jeżeli tak pomyślisz – popełnisz ogromny błąd.

Dobra wiadomość jest taka, że pisarstwo jeszcze nigdy nie było tak potrzebne, doceniane i opłacalne jak dzisiaj.

Internet otworzył przed twórcami ogromne możliwości. Dziś nie potrzebujesz już wydawnictwa, redaktorów i niesamowitej reputacji, aby dotrzeć ze swoją twórczością do szerszej grupy odbiorców. Dziś nikt już nie decyduje, czy Twoje dzieło jest wystarczająco dobre, by je opublikować.

Rozwój sieci skutecznie wyzwolił twórców spod jarzma różnej maści pośredników.

Dziś jesteś tylko Ty oraz Twój czytelnik.

I to nieprawda, że ludzie przestają czytać. Wręcz przeciwnie – oni dopiero zaczynają.

Jednak aby to zrozumieć i wykorzystać, musisz wyjść z zadymionej kawiarni, w której sfrustrowani twórcy w wyciągniętych swetrach narzekają na swój los i odkryć nowoczesne pisarstwo.

Jak wygląda nowoczesne pisarstwo

Wróćmy na chwilę do naszego złowrogiego wykresu. Zgodnie z nim polskie czytelnictwo powoli umiera. A teraz porównajmy statystyki z rzeczywistością.

Rozejrzyj się wokół siebie. Zwróciłeś uwagę, czym zajmują się ludzie, gdy poczują chociaż odrobinę nudy?

Niemal każdy z nich wyjmuje telefon komórkowy i… czyta.

Dokładnie tak!

W autobusie, poczekalni lub kolejce do lekarza. Na nudnym wykładzie i w pracy, gdy tylko szef na chwilę odwróci wzrok.

Newsy, posty, plotki, porady, artykuły i felietony. Codziennie konsumujemy niewyobrażalną ilość treści. I to przede wszystkim tekstowych.

Chociaż książki nieustannie tracą na popularności – czytelnictwo jest w rozkwicie. Zmienia się tylko jego charakter.

W roku 2019 Gazeta Wyborcza znalazła się na 15 miejscu w światowym rankingu liczby prenumeratorów cyfrowych (z wynikiem 170 000, zaraz po francuskim Le Monde). Zyski większości serwisów internetowych rosną w tempie kilkunastu procent rocznie, a przedsiębiorcy coraz mocniej skupiają się na pozyskaniu uwagi użytkowników sieci.

Nowocześni pisarze działają przede wszystkim online, a przyszłość jest definiowana przez szeroko pojęty copywriting.

Czy warto płakać po umierającym rynku klasycznych książek? Moim zdaniem nie.

Musisz mieć świadomość, że autor otrzymywał z reguły od 2 do 5 zł od sprzedanego egzemplarza (przy detalicznej cenie książki w granicach 50 zł).

Obecnie jeden sklep internetowy zostawia w kieszeni dobrego pisarza więcej, niż sprzedanie 10 000 egzemplarzy. A sprzedaż książki w takim nakładzie wcale nie była prosta.

Naturalnie – w pisarstwie nie chodzi tylko o pieniądze. Ważna jest również twórcza pasja i możliwość przekazywania czytelnikom emocji i idei.

Nowoczesne pisarstwo wcale tego nie wyklucza. Wręcz przeciwnie. Internet tylko czeka, aż utalentowani pisarze pozbierają się z żałoby po książkach i zaczną wypełniać swoje zadanie w nowych okolicznościach.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

9 najważniejszych umiejętności pisarza

Pisanie w sieci ma wiele wspólnego z tym, co znasz z rzeczywistości. Dobry copywriter musi posiadać ten sam zestaw umiejętności, co klasyczny pisarz.

1. Empatia

Sukces w pisaniu zależy przede wszystkim od umiejętności postawienia się na miejscu Twojego czytelnika. Musisz nieustannie oceniać jego potrzeby i starać się na nie odpowiadać.

Podstawowym błędem większości twórców jest pisanie dla samego siebie. Jestem w stanie zrozumieć przyjemność płynącą z tego rodzaju aktywności. Jednak dzieło napisane dla potrzeb autora dużo częściej trafia do szuflady, niż na listę bestsellerów.

Jeżeli chcesz poważnie podejść do pisarstwa, wiele przydatnych informacji znajdziesz we wpisie jak napisać książkę.

2. Regularność

To zabawne, że gdy opowiadam o pisaniu nieustannie przychodzą mi do głowy skojarzenia z treningiem na siłowni. Być może obie te aktywności mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.

Tak czy inaczej – pisarstwo wymaga ćwiczeń. I to regularnych.

Jeden z największych pisarskich autorytetów – Stephen King – pisze około 1000 słów dziennie. Empirycznie sprawdziłem, że taki poziom jest jak najbardziej osiągalny i nie prowadzi do błyskawicznego wypalenia.

A efekty? W skali kilku tygodni lub miesięcy sam nie uwierzysz, jak poprawił się Twój warsztat i co udało Ci się osiągnąć.

Masz problem z regularnością? Przeczytaj, jak się zmotywować.

3. Cierpliwość

Pisanie to bardzo powszechna umiejętność. Nie może Cię zatem dziwić fakt ogromnej konkurencji.

Na rynku funkcjonuje mnóstwo pisarzy i copywriterów. Dlatego prawdopodobnie upłynie nieco czasu, zanim ktokolwiek zwróci uwagę na Twoją twórczość.

W przypadku pisarstwa musisz być przygotowany bardziej na maraton, niż na sprint. Jednak jeżeli konsekwentnie będziesz tworzył – sukces jest nieunikniony.

4. Odporność na krytykę

Pisarstwo jest też nieodłącznie związane z krytyką. Musisz się przygotować, że Twoja twórczość nie zdobędzie serc oraz umysłów wszystkich czytelników. A już na pewno nie w internecie.

Krytyka jest czymś naturalnym, a czasami może być czymś nawet pomocnym. Decydując się na jakąkolwiek publikację, musisz mieć po prostu grubszą skórę.

Być może pocieszy Cię fakt, że za przytłaczającą większością hejtu i zarozumialstwa stoją niesamowicie sfrustrowane osoby, które same nigdy niczego nie osiągnęły. Nie znam nikogo poważnego, kto marnowałby swój czas na wylewanie pomyj i wymądrzanie się w komentarzach.

Dlatego nie pozwól, aby strach przed krytyką powstrzymywał Twoją twórczość. Jeżeli zastanawiasz się, skąd czerpać pewność siebie, przeczytaj artykuł – jak pokonać syndrom oszusta.

5. Chęć do nauki

Rozwijanie warsztatu wymaga nieustannej nauki. Jednak głowa do góry. Na szczęście nie musisz zapisywać się na nowe studia.

W pisarstwie najpiękniejsze jest to, że w zasadzie każdy kontakt z kulturą stanowi wspaniałą okazję do nauki.

Widziałeś film z niesamowicie wciągającą historią? W piosence usłyszałeś ciekawe zestawienie słów? Na ulicy usłyszałeś rozmowę na temat, który faktycznie interesuje ludzi?

Wykorzystaj to w swojej twórczości! Oglądaj, czytaj i eksperymentuj. To najszybsza droga do osiągnięcia sukcesu. Przeczytaj artykuł, jak napisać opowiadanie z którego dowiesz się, jak wygląda struktura idealnej historii.

6. Ocena harmonii tekstu

Im szybciej zrozumiesz, że mówienie i pisanie to dwie kompletnie oddzielne rzeczy – tym więcej będziesz mógł osiągnąć w pisarstwie.

Podstawowym błędem początkujących twórców jest pisanie dokładnie w taki sam sposób, w jaki rozmawiają. Skutkuje to mnóstwem powtórzeń i wypełniaczy, które zaburzają harmonię i dobre brzmienie tekstu. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie – kreatywne pisanie.

7. Znajomość odbiorcy

Jeżeli chcesz tworzyć wspaniałe teksty – musisz dokładnie poznać swoich odbiorców. Nie pisz do wszystkich, bo wszyscy i tak nie będą Cię czytać.

Postaraj się używać zwrotów, słów oraz odniesień do kultury, charakterystycznych dla Twojej grupy docelowej. Dobry pisarz zawsze dąży do nawiązania kontaktu ze swoimi odbiorcami.

8. Kreatywność

Jako pisarz musisz zmusić swój umysł do tworzenia nowych koncepcji, idei i użytecznych skojarzeń.

Aby odnieść pisarski sukces – Twoja twórczość musi się czymś wyróżniać (przy jednoczesnym zachowaniu zasad panujących w danym kanale komunikacji).

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją kreatywność? Musisz po prostu tworzyć. Im więcej, tym lepiej. Wena i kreatywność z reguły są skutkiem podjętej pracy, a nie jej przyczyną.

9. Elastyczność

Warto też sprawdzać się na wielu pisarskich gruntach. W przypadku klasycznego pisania – nie ograniczaj się wyłącznie do jednego gatunku.

Podobnie w copywritingu – powinieneś sprawnie tworzyć artykuły seo, ale także opisy produktów lub teksty zapleczowe.

Pisarstwo – dlaczego warto

Pisanie (również użytkowe) to sztuka i nie można o tym zapominać. Wyposażony w najważniejsze umiejętności pisarza na pewno znajdziesz sposób, by czerpać ogromną radość ze swojej pasji. Nie daj się zwieźć pozorom – nasze czasy są spragnione emocji, twórczości i wciągających historii bardziej niż Ci się wydaje.  Postrzegając pisarstwo w nowoczesny sposób, zdecydowanie poszerzasz swoje możliwości docierania do czytelników. Przeczytaj, na czym polega pisanie tekstów w internecie i rozpocznij swoją przygodę z copywritingiem.

Poszukujesz skutecznych sposobów na przekazywanie swoich idei czytelnikom? Sprawdź, jak założyć bloga.

Chciałbyś zająć się czymś innym? Dowiedz się, jak wygląda praca dodatkowa w domu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 15 lutego, 2023