Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Czym zajmuje się content manager

utworzone przez | sty 16, 2023 | Praca w Domu | 0 komentarzy

Przeglądając portale z ogłoszeniami dotyczącymi pracy w obszarze marketingu internetowego łatwo o konsternację. Nazwy stanowisk często określane są w języku obcym i trudno już na pierwszy rzut oka określić charakter pracy. Jednym z tych stanowisk jest content manager. Czym zajmuje się content manager? Jak zacząć pracę content managera i ile zarabia taka osoba? Dowiesz się z tego artykułu.

Content manager co to za zawód

Content manager – to osoba odpowiedzialna za tworzenie treści w wybranym przedsiębiorstwie. Z reguły nadzoruje i wspiera w codziennych obowiązkach cały zespół innych pracowników działu marketingu (copywriterów, grafików, specjalistów ds. SEO).

Jeżeli nie wiesz jeszcze, na czym polega komercyjne tworzenie treści, zacznij od artykułu co to jest content.

Jak to wygląda w praktyce?

Nazwa content manager powinna wpadać Ci do głowy za każdym razem, gdy zachwyci Cię kampania reklamowa, sposób prowadzenia profilu w social media lub bloga. To z dużym prawdopodobieństwem właśnie zasługa content managera.

Warto, abyś miał świadomość, że jest to stanowisko kierownicze średniego szczebla. Dlatego – owszem – za treść dobrego artykułu odpowiada ktoś inny, najczęściej copywriter, natomiast rolą content managera jest wytyczanie kierunków rozwoju i dbanie o spójność całego przekazu publikowanej treści.

Gdzie pracuje content manager

Istnieją dwie najpopularniejsze formy zatrudnienia na tym stanowisku, tj. praca w agencji interaktywnej (reklamowej) oraz praca w zespole ds. marketingu jednego z większych przedsiębiorstw.

Dlaczego wspominam tu o większym przedsiębiorstwie? To dość oczywiste – mniejsze firmy nie mają wydzielonych zespołów zajmujących się marketingiem, wobec czego nie potrzebują osoby zarządzającej tym zespołem.

Tak czy inaczej – forma zatrudnienia wpływa przede wszystkim na charakter osób, którym „podlega” content manager. W przypadku agencji reklamowej mamy do czynienia z koniecznością bezpośredniej współpracy z klientem i raportowania mu postępu oraz wyniku prac. W przypadku przedsiębiorstw content manager przedstawia wyniki swojej pracy właścicielowi (zarządowi, radzie nadzorczej itd.).

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Zadania content managera

Szczegółowe zadania content managera mogą nieco różnic się w każdym analizowanym przedsiębiorstwie. Jednak istnieje zbiór aktywności charakterystycznych dla tego zawodu.

Content manager na co dzień odpowiada za:

  1. wytyczanie kierunków content marketingu
  2. ustalanie i egzekwowanie harmonogramu publikacji
  3. współpracę z zespołem kreatywnym
  4. zarządzanie zespołem kreatywnym

1. Wytyczanie kierunków content marketingu

Podstawowym zadaniem content managera jest wybór medium, w którym będą publikowane treści. Należy wybrać taki obszar działania, który zapewni największe szanse na pozyskiwanie nowych klientów.

W tym celu należy przeanalizować m.in.:

  • wiek potencjalnych klientów
  • zainteresowania potencjalnych klientów
  • nawyki potencjalnych klientów (np. z których serwisów społecznościowych korzystają)

Następnie należy dopasować do tego charakter publikowanej treści. Rolą conent managera jest podjęcie decyzji, czy publikacje będą miały charakter bardziej rozrywkowy, informacyjny, emocjonalny itd.

Content manager akceptuje też plany tworzone przez specjalistów ds. SEO – dotyczące np. słów kluczowych oraz zagadnień, które zostaną zawarte w opublikowanych artykułach.

2. Ustalanie i egzekwowanie hagmonogramu publikacji

Kolejną istotną rzeczą jest tworzenie oraz przestrzeganie harmonogramu publikacji. To zadanie należy rozpatrywać przede wszystkim jako podział pracy wewnątrz zespołu.

Ale nie tylko.

Content manager ma również obowiązek bieżącego analizowania postępu kampanii. Na podstawie spływających danych jego rolą jest wprowadzanie korekt co do czasu (np. pory dnia) publikacji, tak aby treści docierały do jak najszerszego grona odbiorców.

3. Współpraca z zespołem kreatywnym

Content manager powinien być tą osobą, do której każdy członek zespołu kreatywnego może zwrócić się o pomoc. Ta rola wymaga ogromnej i przekrojowej wiedzy.

Pamiętaj, że w zespole kreatywnym znajdują się najróżniejsze osoby. Zatem content manager powinien posiadać wiedzę dotyczącą tworzenia treści tekstowej, graficznej, wideo.

W miarę możliwości powinien też wskazywać członkom zespołu lepsze rozwiązania (np. dotyczące konstrukcji artykułu, infografiki itd.).

Mnóstwo informacji na temat prawidłowej konstrukcji treści internetowej znajdziesz we wpisach jak napisać dobry artykuł oraz zasada odwróconej piramidy.

4. Zarządzenie zespołem kreatywnym

Ostatnia rola polega na osobistym zarządzaniu zespołem kreatywnym. W profesjonalnym przedsiębiorstwie content manager odpowiada za sukces lub porażkę każdej kampanii. Z uwagi na to większość pracodawców umożliwia mu wpływ np. na decyzję o zatrudnieniu lub zwolnieniu członka swojego zespołu.

Do tego dochodzą wszystkie obowiązki związane z podziałem prac i przestrzeganiem ich realizacji oraz jakości. Przez „ręce” content managera musi przejść każdy stworzony przez zespół artykuł, grafika oraz wideo i uzyskać jego akceptację.

Co musi umieć content manager

Dobry content manager powinien opanować:

  1. umiejętność praktycznego zastosowania marketingu treści
  2. umiejętność obsługi programów analitycznych
  3. umiejętność zarządzania zespołem i budowania relacji
  4. umiejętność biegłego poruszania się w medium publikacji

Podstawowa sprawa to oczywiście znajomość content marketingu. Pamiętaj, że na tym stanowisku musisz oceniać pracę innych osób. Nie będziesz w stanie skutecznie realizować tego zadania, jeżeli sam w życiu nigdy nie tworzyłeś treści.

Do tego dochodzi umiejętność obsługi programów analitycznych (w szczególności Google Analitycs) oraz innych programów wspierających pracę nad treścią (Ahrefs, Buzzsumo, MOZ itd.). Nie zaszkodzi też umiejętność obsługi najpopularniejszych CMS (Content Management System – np. WordPress, Presta Shop itd.)

Twoją rolą na tym stanowisku będzie też kierowanie zespołem. Dlatego będziesz musiał wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi. Content manager musi przewidzieć, który z członków zespołu najlepiej poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem oraz nieustannie poszukiwać rozwiązań, które mogłyby usprawnić pracę.

Ostatnie zagadnienie to znajomość medium publikacji (np. wyszukiwarka Google, Facebook, TikTok itd.). Content manager powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę o algorytmach wykorzystywanych przez te platformy oraz o sposobach generowania zainteresowania ich użytkowników.

Ile zarabia content manager

Content manager to średnie stanowisko kierownicze w branży marketingu. Na tym poziomie zarabia się najczęściej w przedziale od 8000 zł do 15 000 zł brutto.

Warto tu też podkreślić, że content manager to zawód, który możesz wykonywać całkowicie zdalnie, wobec czego masz całkiem sporą szansę na karierę w najlepszych firmach bez konieczności przeprowadzki.

Czy conent manager osobiście tworzy treści

W ogólnym założeniu nie. Sama nazwa stanowiska wskazuje na jego rolę kierowniczą.

Jednak w praktyce różnie z tym bywa.

Po pierwsze – trzeba wziąć pod uwagę wszystkie sytuację, w których korekta stworzonego contentu wymaga bezpośredniej pracy content managera (np. dopisanie akapitu, zmiana kolejności informacji podawanych w tekście, szybkie poprawki w programie graficznym itd.).

Po drugie – content manager jest odpowiedzialny za terminowe przeprowadzenie kampanii i może okresowo zastąpić nieobecnego (np. z powodu choroby) członka zespołu.

Po trzecie – nazewnictwo stanowisk marketingowych wprowadza w konsternację nie tylko osoby poszukujące pracy, ale również pracodawców. Czasami pojawiają się ogłoszenia, w których terminem „content managera” określa się stanowisko pracy, które powinno się nazywać „content creatorem” albo po prostu – „copywriterem”. Podstawowa wskazówka to oczywiście poziom wynagrodzenia (jeżeli zarobki są kierownicze, obowiązki z dużym prawdopodobieństwem też będą kierownicze). Szczegółowy zakres obowiązków ustalisz podczas rekrutacji.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 16 stycznia, 2023