Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Co to jest SEO copywriting

utworzone przez | lut 19, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Planujesz poprawić widoczność swojej strony w wyszukiwarkach? SEO copywriting to dokładnie to, czego potrzebujesz. Co zrobić, aby Twoje treści generowały kliknięcia i zaangażowanie użytkowników wyszukiwarki? Dowiesz się z tego artykułu.

Na czym polega SEO copywriting

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej sprawy – wokół copywritingu SEO narosło mnóstwo mitów i każda osoba może rozumieć ten termin nieco inaczej 🤔

Dla części osób będzie to po prostu pisanie „pod konkretne słowa kluczowe”, aby pozyskać ruch z wyszukiwarki.

Część osób rozumie SEO copywriting jako tworzenie wartościowych i angażujących treści, spełniających potrzeby użytkownika, zapewniających mu świetne doświadczenia (UX) i prowadzących go poprzez kolejne etapy lejka sprzedażowego.

Prawda, jak zawsze, jest nieco bardziej skomplikowana i do jej przedstawienia będziemy potrzebowali kilku podstawowych definicji.

Zaczynajmy!

SEO (z ang. Search Engine Optimization) – to proces optymalizacji stron www pod kątem potrzeb wyszukiwarek internetowych. Zoptymalizowana strona wyświetla się wyżej w rankingu, a co za tym idzie – generuje większe zainteresowanie użytkowników wyszukiwarki. Mnóstwo przydatnych informacji z tego obszaru znajdziesz w artykule SEO dla początkujących.

SEO Copywriting – to jeden z elementów SEO, jedna z czynności wykonywanych w trakcie tego procesu, polegająca na planowaniu i tworzeniu treści tekstowej, która będzie dobrze widoczna w rankingu wyszukiwarki. Jeżeli zastanawiasz się, skąd w ogóle wziął się ten termin – sprawdź artykuł co to jest copywriting.

❗️ Warto też wyraźnie tu podkreślić, że nie funkcjonuje żadna „instrukcja SEO”, a szczegółowy sposób działania algorytmów jest pilnie strzeżoną tajemnicą i nikt (oprócz twórców i pracowników wyszukiwarek) nie wie dokładnie, na jakich zasadach funkcjonują.

Taki stan rzeczy zmusza specjalistów z zakresu SEO do pracy na podstawie własnych doświadczeń oraz porównania (analizy stron konkurencji).

To właśnie jest źródło najróżniejszych mitów i półprawd, które wspólnie obalimy w dalszej części tego artykułu.

Co to jest tekst SEO

Zacznijmy jednak od omówienia efektu pracy seo copywritera – czyli samego tekstu SEO 📝

Tekst SEO – to rodzaj treści tekstowej, publikowanej na swojej stronie internetowej lub na stronach zewnętrznych, której celem jest uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Uwaga: Wbrew temu, co możesz przeczytać w innych źródłach, teksty SEO to nie treści w social media. Zasady tworzenia tych treści diametralnie się od siebie różnią. W wypadku social media lepszym określeniem będzie content (z tego wpisu dowiesz się co to jest content).

Przykłady tekstów SEO:

  • teksty pozycjonujące (tekst preclowy, tekst zapleczowy, artykuł seo)
  • treść na stronie internetowej (oferty, cennik, zakładka „o nas”)
  • artykuły i wpisy blogowe

Teksty pozycjonujące

Podstawowa kategoria tekstów SEO to tzw. teksty pozycjonujące, wykorzystywane w procesie linkbuildingu. Jeżeli nie jest to Twój pierwszy kontakt z zagadnieniami SEO, na pewno słyszałeś już, że pozycja strony zależy w dużej mierze od ilości oraz jakości odnośników (linków), które do niej prowadzą.

Algorytmy wyszukiwarek premiują linki „obudowane” odpowiednią treścią tekstową (np. znajdujące się w treści artykułu) i nadają im większą moc.

Więcej informacji o tekstach w tej kategorii znajdziesz w artykułach: tekst preclowy, tekst zapleczowy oraz artykuł seo.

Treści na stronie internetowej

Jeżeli zależy Ci na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, powinieneś również zwrócić uwagę na jakość tekstów na Twojej stronie.

To dzięki nim wyszukiwarka jest w stanie odnaleźć Twoją stronę, a następnie poprawnie ją zinterpretować i zaindeksować.

W tej kategorii zmieszczą się wszelkiego rodzaju oferty, opisy produktów, cenniki, teksty występujące na Twojej stronie głównej oraz na jej poszczególnych podstronach.

Artykuły i wpisy blogowe

W oddzielnej kategorii możemy umieścić teksty SEO o charakterze czysto informacyjnym. To przede wszystkim artykuły i wpisy blogowe, chociaż znajdzie się tu miejsc również dla treści w rodzaju FAQ lub instrukcji obsługi.

Podstawową rolą tych tekstów jest dostarczanie użytkownikowi wyszukiwarki potrzebnych informacji, a następnie przekonanie go do podjęcia interakcji, na której zależy twórcy strony (to oczywiście jeden z elementów content marketingu).

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Gdzie wykorzystuje się teksty SEO

Z uwagi na sposób wykorzystania teksty SEO możemy podzielić na dwie grupy:

  • teksty wewnętrzne
  • teksty zewnętrzne

Wewnętrzne teksty SEO

Wewnętrzne teksty SEO to wszystkie utwory, które wykorzystujesz na własnej stronie internetowej. W tym wypadku mamy najczęściej do czynienia z tekstami wysokiej jakości, których zadaniem jest zarówno zaspokojenie potrzeb algorytmów wyszukiwarki, jak też realizacja potrzeb czytelnika.

Zewnętrzne teksty SEO

Z kolei podstawowym zadaniem zewnętrznych tekstów SEO jest przenoszenie linków, które prowadzą do Twojej witryny internetowej.

Jeżeli kiedykolwiek spotkałeś „pokraczne” i „podejrzane” teksty, które były pozbawione wartości merytorycznej (ale zawierały odnośniki) – z dużym prawdopodobieństwem trafiłeś na jedną z milionów podstron wykorzystywanych w procesie linkbuildingu.

Ale nie daj się zwieść pozorom.

Istnieją najróżniejsze podejścia do SEO. Wielokrotnie spotkasz się z sytuacją, w której zaplecze (czyli zewnętrzne strony internetowe, służące głównie do publikowania linków) będzie naprawdę wysokiej jakości.

Jak wygląda tworzenie tekstów SEO

Jak widzisz – tworzenie tekstów SEO jest całkiem skomplikowane i nie polega wyłącznie na powtarzaniu w kółko określonej frazy.

W procesie SEO copywritingu mamy do czynienia z następującymi etapami:

  1. research słów kluczowych
  2. analiza konkurencji
  3. analiza potrzeb użytkownika
  4. planowanie tekstu
  5. realizowanie tekstu
  6. publikacja

1. Research słów kluczowych

Proces tworzenia tekstu SEO zawsze rozpoczynamy od poszukiwania odpowiednich słów kluczowych.

Co to znaczy „odpowiednich”?

Wszystko zależy tu od rodzaju tekstu, który aktualnie tworzysz.

Musisz pamiętać, że za każdym słowem kluczowym kryje się określona intencja użytkownika. Niektóre słowa kluczowa pasują tylko do artykułu, czasami możesz je „pozyskać” tylko z wykorzystaniem landing page, cennika lub kategorii sklepu internetowego.

2. Analiza konkurencji

Wszystkie działania w obszarze SEO sprowadzają się do tworzenia lepszej witryny, niż Twoja konkurencja.

To samo dotyczy SEO copywritingu. Na tym etapie powinieneś sprawdzić jakiego rodzaju treści znajdują się obecnie w rankingu wyszukań, ocenić ich długość i wartość merytoryczną.

Dobry seo copywriter zawsze zastanawia się, czy treści, które obecnie znajdują się wysoko nie posiadają jakiegoś rodzaju „luk”. Mowa tu przede wszystkim o niedociągnięciach technicznych, merytorycznych lub w zakresie odpowiedzi na potrzebę użytkowników.

Wykorzystanie tych luk to podstawa do stworzenia treści, która znajdzie się wysoko w rankingu wyszukiwania.

3. Analiza potrzeb użytkownika

Podczas pracy nad tekstem SEO zawsze należy mieć na uwadze potrzeby użytkowników wyszukiwarki.

Realizacja tych potrzeb to podstawa sukcesu w tej branży. Pamiętaj, że głównym celem Google (czy jakiejkolwiek innej wyszukiwarki) jest dbanie o to, aby użytkownik był zadowolony i znalazł odpowiedź na swoje pytania lub potrzeby.

Na tym etapie będziesz potrzebował odrobiny empatii ❤️ Wyobraź sobie, że jesteś użytkownikiem, który poszukuje wybranego hasła. Czy jesteś w stanie zapewnić mu coś lepszego, ciekawszego, podanego w lepszej w formie, niż to, co obecnie znajduje się na szczycie rankingu? Jeżeli tak – jesteś na bardzo dobrej drodze.

4. Planowanie tekstu

Przytłaczająca większość tekstów SEO wymaga skrupulatnego planowania.

Musisz zastanowić się, jakie informacje i zagadnienia poruszysz. Gdzie umieścisz słowa kluczowe. Które elementy tekstu mają szansę na wyróżnienie w ramach różnych dodatkowych opcji wyszukiwarki (np. rich snippets – czyli fragmentach artykułu dostarczanych użytkownikowi bez kliknięcia)

5. Realizacja tekstu

Następnie przechodzimy do etapu, który najbardziej kojarzy Ci się z tworzeniem tekstów SEO, czyli do samej realizacji treści w edytorze.

Jeżeli do tej pory Twoja kreatywność i uzdolnienia artystyczne cierpiały z uwagi na natłok zagadnień technicznych – tutaj w końcu możesz je wykorzystać.

Pamiętaj, że wbrew całej teorii – piszesz przede wszystkim dla ludzi. Owszem, musisz pamiętać o słowach kluczowych i przeznaczeniu tekstu, ale jego styl, brzmienie i elementy kreatywne są równie ważne.

Co ciekawe – umiejętności techniczne i artystyczne bardzo rzadko idą ze sobą w parze, dlatego regularnie spotkasz się z sytuacją, w której nad tekstem SEO pracują co najmniej dwie osoby. O organizacji pracy w agencjach reklamowych możesz przeczytać w artykułach content writer oraz content manager.

6. Publikacja

Ostatni etap pracy nad tekstem SEO to publikacja. Na tym etapie uzupełniamy opisy meta, title tag i dostosowujemy tekst na potrzeby wybranego systemu zarządzania treścią (np. WordPress).

12 zasad SEO copywritingu

W teorii wszystko jest oczywiście proste, ale praktyka okazuje się zdecydowanie trudniejsza. Tworzenie tekstów SEO wcale nie należy do najłatwiejszych zadań.

Poniżej znajdziesz 12 zasad, dzięki którym opanujesz SEO copywriting:

  1. Naucz się wybierać odpowiednie słowa kluczowe
  2. Zdefiniuj intencję użytkownika
  3. Racjonalnie wykorzystuj słowa kluczowe
  4. Zdefiniuj swoją grupę docelową
  5. Używaj poprawnego formatowania tekstu
  6. Pamiętaj o title tag i opisach meta
  7. Pamiętaj o linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym
  8. Pamiętaj o przeznaczeniu tekstu
  9. Zdobądź zainteresowanie czytelnika
  10. Stwórz coś wyjątkowego
  11. Bądź pomocny
  12. Śledź zmiany w algorytmach

1. Naucz się wybierać odpowiednie słowa kluczowe

Wiesz już, że punktem wyjścia do każdego tekstu SEO jest wybór odpowiednich słów kluczowych. Jeżeli popełnisz błąd na tym gruncie – cała Twoja dalsza praca nie ma już żadnego sensu.

Początkujący SEO copywriterzy popełniają ogromny błąd, zwracając największą uwagę na potencjalną miesięczną liczbę wyszukań wybranego słowa lub frazy.

W ich percepcji – im więcej tym lepiej. A to nie zawsze prawda.

Pierwszy problem polega na tym, że w popularnych zapytaniach mamy do czynienia z ogromną konkurencją. Drugi zaś na tym, że najczęściej są to zapytania dość ogólne, które niekoniecznie muszą sprawdzić się w przypadku Twojego biznesu.

Pamiętaj o tym, że w seo copywritingu nie chodzi tylko o generowanie kliknięć, lecz o generowanie specyficznych kliknieć, które prowadzą do konwersji.

W wielu biznesach dużo lepiej sprawdzi się wykorzystanie mniej popularnych, bardziej skomplikowanych zapytań (tzw. long tail keywords) – w których dużo łatwiej będzie zdobyć wysoką pozycję oraz zmienić użytkownika wyszukiwarki w klienta.

Potencjalną liczbę wyszukań słowa kluczowego możesz sprawdzić np. z wykorzystaniem darmowego narzędzia Uber Suggest lub planera słów kluczowych aplikacji Google Ads.

2. Zdefiniuj intencję użytkownika

O intencji użytkownika wspomnieliśmy już trochę na etapie omówienia tego, jak wygląda tworzenie tekstów SEO.

Zastanów się, czy analizowane słowo kluczowe ma intencję zakupową, czy informacyjną. Dopasuj tworzony tekst do tej intencji.

Sprawdź, czy jesteś w stanie zapewnić użytkownikowi wyszukiwarki to, czego potrzebuje. Jeżeli nie – wybierz inne słowo.

3. Racjonalnie wykorzystuj słowa kluczowe

Wykorzystanie słów kluczowych w niezmienionej formie jest jak najbardziej wskazane. Ale nie przesadzaj. To nie rok 2009. Google jest już w stanie rozpoznawać odmiany słów kluczowych i kontekst wyszukania.

Jeżeli zastanawiasz się, czy w tekście zastosować naturalnie brzmiące zdanie, czy wykorzystać słowo kluczowe w niezmienionej formie – zdecydowanie wybierz poprawną konstrukcję zdania.

Pamiętaj też, że słowa kluczowe możesz umieszczać w tytule, nagłówkach, a także np. opisach obrazów, które wykorzystujesz w swoim tekście.

4. Zdefiniuj swoją grupę docelową

Postaraj się przewidzieć, kto będzie czytał Twój tekst. Czy zwracasz się do osób starszych? Czy Twoimi potencjalnymi czytelnikami są ludzie młodzi?

Czy Twój tekst będzie czytany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą? Czy może trafi do gospodyń domowych?

To wszystko ma ogromne znaczenie. Jeżeli poprawnie zdefiniujesz swoją grupę docelową, będziesz w stanie posługiwać się jej językiem, zastosować odpowiednie argumenty i ostatecznie zwiększyć szanse konwersji.

5. Używaj poprawnego formatowania tekstu

Na tym gruncie masz dwa zadania. Pierwsze to wykorzystanie odpowiedniej hierarchii nagłówków zgodnie z zasadami HTML (H1,H2,H3). Pamiętaj, że Google to wyszukiwarka funkcjonująca w oparciu o analizę tekstu. W ten sposób podpowiesz jej, który fragment artykułu dotyczy wybranego zagadnienia.

Drugie zadanie to dostosowanie tekstu do potrzeb czytelnika. Na tym gruncie warto wymienić chociażby dostosowanie długości akapitów to urządzeń mobilnych oraz czytelną strukturę tekstu. Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz w artykule redagowanie tekstu.

6. Pamiętaj o title tag i opisach meta

W dzisiejszych czasach wyszukiwarka pozostawia sobie wybór, czy zastosuje Twój title tag i opis meta, czy sama pobierze fragment tekstu i umieści go w tych miejscach.

Jednak wciąż ponad połowa wyników wyszukiwania to opisy wygenerowane przez twórców i warto o tym pamiętać. Atrakcyjny tytuł i opis Twojej podstrony znacznie zwiększa szanse na kliknięcie użytkownika.

7. Pamiętaj o linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym

Na tym gruncie mnóstwo zależy od tego, gdzie zamierzasz wykorzystać swój tekst. Jeżeli jest to np. artykuł zewnętrzny – pamiętaj o umieszczeniu w nim linku do strony, którą pozycjonujesz.

Jednak podobne czynności wykonujemy też na własnej stronie. Linki wewnątrz Twojego artykułu pomogą zaangażowanym użytkownikom błyskawicznie trafić do kolejnej treści i poprawią statystyki strony.

8. Pamiętaj o przeznaczeniu tekstu

Zawsze pamiętaj, po co tworzysz wybrany tekst. Przy tworzeniu zaplecza możesz pozwolić sobie na nieco niższą jakość, ale w innych formatach może się to okazać zabójcze.

9. Zdobądź zainteresowanie czytelnika

Dobry SEO copywriter jest w stanie błyskawicznie zmieniać swój sposób myślenia. Przy wyborze słów kluczowych, komponowaniu struktury tekstu – skupia się na zagadnieniach technicznych. Podczas pisania akapitów – jego myśli zmierzają bardziej w stronę czytelnika.

To zabawne – ale teksty stworzone wyłącznie z myślą o algorytmach wyszukiwarki nie mają szans na wysokie miejsce w rankingu.

Angażuj swoich czytelników. Zdobądź ich zainteresowanie. Udowodnij, że potrafisz przedstawić zagadnienie w atrakcyjny sposób.

10. Stwórz coś wyjątkowego

Najszybszą drogą na szczyt rankingu jest stworzenie czegoś wyjątkowego. A to wcale nie musi być trudne.

Jeżeli spędzisz co najmniej kilka godzin na analizie treści znajdujących się na wysokich miejscach w rankingu, szybko przekonasz się, że większość z nich jest dość płytka. Szczególnie, jeżeli poruszasz się w zagadnieniu, w którym jesteś specjalistą.

Spróbuj stworzyć coś lepszego. Być może Twoją przewagą będzie styl pisarski. Być może jesteś w stanie szybciej i wygodniej przedstawić omawiany temat – np. w formie listy albo infografiki. Może dysponujesz branżowymi danymi i statystykami, które uwiarygodnią informacje podawane w tekście.

11. Bądź pomocny

Podstawowym celem wyszukiwarek jest rozwiązywanie problemów ich użytkowników. To samo dotyczy przytłaczającej części Twoich tekstów.

Nie przynudzaj. Postaraj się zapewnić czytelnikowi poszukiwaną podpowiedz lub rozwiązanie tak szybko, jak to tylko możliwe.

12. Śledź zmiany w algorytmach

Trzymaj rękę na pulsie i śledź zmiany w algorytmach. Być może jedna z nich będzie Twoją szansą na wprowadzenie szybkich zmian w Twoich treściach i zwiększenie pozycji.

Google coraz chętniej udostępnia twórcom informacje dotyczące preferowanych treści. Ostatnio mogli się o tym przekonać właściciele stron porównujących produkty.

Podstawowe informacje o sposobie tworzenia treści znajdziesz w poradniku Google: wskazówki dla webmasterów.

Seo copywriting mity i półprawdy

Na koniec omówmy jeszcze kilka mitów i półprawd SEO copywritingu, których unikanie zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu i nerwów.

Po pierwsze – to nieprawda, że tekst w którym umieszczono więcej słów kluczowych będzie miał wyższą pozycję, niż ten który zawiera ich mniej. Nie przesadzaj. Wiele zależy tu od długości tekstu, ale z reguły dwa-trzy powtórzenia w zupełności wystarczą.

Po drugie – na pozycję Twojego tekstu w rankingu wpływa mnóstwo czynników (np. wiek witryny i liczba linków prowadzących do jej podstron). Jeżeli Twój tekst nie zdobywa pozycji – nie oznacza to wcale, że coś z nim jest nie tak. Problem może leżeć gdzie indziej.

Po trzecie – w SEO nic nie dzieje się z dnia na dzień. Musisz dać swoim treściom co najmniej kilka miesięcy, aby znalazły się na swojej docelowej pozycji. Jeżeli zamierzasz zająć się tą formą marketingu, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 19 lutego, 2023