„Das auto”, „Just do it”, „Z miłości do piękna” – te słowa z dużym prawdopodobieństwem wzbudzają w Twojej głowie skojarzenie z konkretną marką. W jaki sposób właścicielom tych firm udało dotrzeć się do Twojego umysłu i z wykorzystaniem kilku słów trwale zapisać połączenie ze swoją firmą? Czym jest slogan reklamowy? Jaką funkcję może pełnić w Twoim biznesie i jak zabrać się do tworzenia sloganów? Dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest slogan reklamowy
Slogan reklamowy – to krótkie zdanie lub kilka słów, które firma używa w swojej codziennej komunikacji rynkowej. Ich celem jest przekazanie klientowi informacji o wartości dostarczanej przez markę oraz o tym, czego może się po niej spodziewać.
Slogan reklamowy powinien:
- zwracać uwagę klienta
- wzbudzać jego zainteresowanie
- wywoływać chęć posiadania
- motywować do zakupu
Jeżeli nie jest to Twój pierwszy kontakt z marketingiem, szybko zauważysz, że powyższe funkcje sloganu idealnie wpisują się w popularny psychologiczny model AIDA (A – attenion, I – intereset, D – desire, A – action).
Slogan a hasło reklamowe
Pojęcia „sloganu” oraz „hasła reklamowego” często stosowane są zamienne, chociaż występuję pomiędzy nimi subtelna różnica.
Slogan to uniwersalny sposób komunikacji marki, wykorzystywany przez dłuższy czas.
Hasła reklamowe są tworzone na potrzeby pojedynczej kampanii reklamowej.
W skrócie – slogan masz najczęściej tylko jeden i korzystasz z niego przez lata, haseł reklamowych możesz mieć równocześnie kilka (np. każdy produkt to niezależne hasło). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule hasła reklamowe.
Przykłady sloganów reklamowych
Zatem do grona sloganów możemy zaliczyć:
„Z miłości do piękna” – Apart
„Just do it” – Nike
„Das auto” – Volkswagen
Z kolei hasła reklamowe to na przykład:
„Żubr w trawie puszczy”
„Dobrze posiedzieć przy żubrze”
„Wieczorem żubr podchodzi bardziej”
Wszystkie powyższe hasła dotyczą jednego produktu Kompanii Piwowarskiej – natomiast ich treść różni się w zależności od aktualnej kampanii reklamowej.
Dlaczego warto mieć slogan
Większość przedsiębiorców ma świadomość, że ich biznes potrzebuje loga, wizytówek, strony internetowej itd. A co ze sloganem? Dlaczego warto się nim zainteresować?
Slogan reklamowy to przede wszystkim:
- świetne narzędzie komunikacyjne
- zwiększanie rozpoznawalności marki
- kształtowanie wizerunku marki
👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | Certyfikat
1. Slogan jako narzędzie komunikacyjne
Kilka dobrze dobranych słów sprawi, że klienci będą w stanie błyskawicznie skojarzyć obszar działania marki.
Mało tego – najlepsze slogany na długie lata zapisują się w pamięci konsumentów. Dzięki nim jesteś w stanie przekazać odbiorcy najważniejsze informacje o swoim produkcie lub usłudze.
2. Slogan a zwiększanie rozpoznawalności marki
W odpowiednich okolicznościach slogan przedostanie się do języka potocznego (np. „No to Frugo”) i zapewni Twojej firmie „darmową” reklamę przez długie lata.
Wszyscy lubimy rzeczy powszechnie znane i akceptowane – a ten fakt wpłynie bezpośrednio na Twoje przychody.
3. Kształtowanie wizerunku marki
Slogan to wspaniałe miejsce na przekazanie odbiorcom informacji o charakterze Twojej marki. Zabawne, rymowane slogany mogą wskazać klientowi, że Twoja działalność jest bardziej „na luzie” i pozwoli skojarzyć mu ją z zabawą i wypoczynkiem.
Z kolei poważniejsze slogany to świetne miejsce na podkreślenie ekskluzywności, wyjątkowego charakteru firmy i wzbudzenie w odbiorcy chęci dołączenia do elitarnego grona Twoich klientów.
Czy slogan reklamowy sprawdza się w każdym biznesie
Zastanówmy się teraz nad jeszcze jedną istotną sprawą – czy Twój biznes naprawdę potrzebuje sloganu reklamowego?
Przez większość przedsiębiorców ten element marketingu bywa traktowany po macoszemu. Choć nie zawsze słusznie.
Jak poprawnie ocenić, czy slogan to coś dla Ciebie?
Zacznijmy od tego, że największe znaczenie ma tu medium, w którym zamierzasz się reklamować.
Jestem pewny, że sam znasz na pamięć co najmniej kilka sloganów albo haseł reklamowych. Jestem też całkowicie przekonany, że większość z nich pochodzi z lat dziewięćdziesiątych lub wczesnych dwutysięcznych.
Gdybym poprosił Cię, abyś wymienił slogany reklamowe, które zapadły Ci w pamięć na przestrzeni ostatnich pięciu – dziesięciu lat, mógłbyś mieć z tym poważne problemy.
Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wynika ten fenomen?
Otóż slogan reklamowy najlepiej sprawdza się w kampaniach promocyjnych, które wykorzystują dźwięk (lub połączenie obrazu i dźwięku). W skrócie – w radiu albo w telewizji.
Z kolei ostatnia dekada to okres dynamicznego rozwoju reklamy internetowej, gdzie przytłaczająca część materiałów jest pozbawiona dźwięku.
Jeżeli zamierzasz oprzeć reklamę swojej firmy np. o marketing w wyszukiwarkach lub proste kampanie w mediach społecznościowych – możesz sobie darować zabawę w slogany.
W innym wypadku – nie lekceważ ich roli – kilka świadomie dobranych słów może na trwale zapisać się w pamięci konsumentów i zapewnić firmie niesamowitą rozpoznawalność.
Jak stworzyć dobry slogan reklamowy
Zamierzasz wyposażyć swój biznes w chwytliwy slogan? Masz do wyboru dwie opcje:
- skorzystanie z pomocy agencji reklamowej
- samodzielne wymyślenie sloganu
Którą z nich lepiej wybrać? Szczerze mówiąc – to bez większego znaczenia.
Dlaczego?
Bo nikt nie da Ci gwarancji, że hasło lub slogan wymyślony przez profesjonalistę na pewno „zaskoczy”.
Po pierwsze – w marketingu mnóstwo rzeczy dzieje się przez przypadek. Jestem pewny, że autor hasła „No to Frugo” albo „Pij mleko będziesz wielki” nie miał zielonego pojęcia, że jego dzieło odniesie taki sukces.
Po drugie – tak naprawdę liczy się dopiero to, ile wysiłku włożysz w promowanie swojego hasła lub sloganu. Na promocję w/w haseł zostały wydaje miliony złotych (co ciekawe w drugim przypadku – pochodzące z naszych podatków). To oczywiste, że jeżeli tysiące razy będziesz coś powtarzał ludziom wlepionym w telewizor istnieje duża szansa, że przynajmniej część z nich to zapamięta. Kolejny przykład z nieco bliższej historii – „Media Expert – włączamy niskie ceny”, które w pewnym okresie co pół godziny pojawiało się w radiu.
Gdy przyjrzysz się tym hasłom nieco bliżej, dojdziesz do wniosku, że nie ma w nich nic wyjątkowego. Owszem – kampanie reklamowe, które wykorzystywały te hasła były wyjątkowe (chociażby pod względem budżetu).
Najważniejsze jest to, abyś podczas wymyślania sloganu dla swojego biznesu nie popełnił poważnego błędu.
Bo istnieje kilka czynników, które wpływają na jego skuteczność. Wśród najważniejszych można wymienić:
- prostotę i zwięzłość
- wykorzystywanie języka korzyści
- wykorzystywanie gry słów
Prostota i zwięzłość w sloganie reklamowym
Twój slogan reklamowy nie powinien być dłuższy, niż 3-4 słowa. Krótkie slogany mają zdecydowanie większą szansę na zapisanie się w pamięci rozkojarzonego odbiorcy.
Wielu przedsiębiorców może uznać, że to zdecydowanie za mało, aby przedstawić ich biznes. To poważny błąd.
Slogan ma na celu pozyskanie uwagi odbiorcy i wzbudzenie jego zainteresowania. Nie musisz opowiadać w nim szczegółów o swoich produktach/usługach lub przybliżać klientowi historii firmy.
Pamiętaj, że krótki format zawsze możesz wykorzystać do budowania bardziej skomplikowanych skojarzeń. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie jak nazwać firmę.
Przykłady prostych i krótkich sloganów reklamowych:
Apple – „Think different”
Nike – „Just do it”
McDonalds – „Im lovin’ it”
Wykorzystywanie języka korzyści w sloganie reklamowym
Ogromny błąd popełniany przez większość przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą swój marketing to skupianie się na cechach swojego produktu/usługi. Uwielbiają podkreślać, że oferowane przez nich produkty mają wyjątkową specyfikację, a usługi są wykonywane „rzetelnie” i „kompleksowo”.
To sprawdzony przepis na marketingową porażkę. Klientów tak naprawdę nie interesują szczegóły Twojej działalności. Interesuje ich to, co oni mogą z tego mieć.
Pamiętaj o tej zasadzie w trakcie pracy nad swoim sloganem.
Przykłady sloganów nawiązujących do korzyści:
Apart – „Z miłości do piękna”
Calgon – „Dłuższe życie każdej pralki to Calgon”
L’Oreal – „Ponieważ jesteś tego warta”
Wykorzystywanie gry słów w sloganie reklamowym
Ludzie uwielbiają grę słów. Przekazując odbiorcy informację w sposób nie do końca oczywisty, masz ogromne szanse na pozyskanie jego zainteresowania.
Istnieją dwa sposoby wykorzystania gry słów przy konstrukcji sloganów reklamowych.
Pierwszy z nich polega na kreatywnym połączeniu ogólnie znanych, często dwuznacznych pojęć np. „Masz to w naturze”, „Dobrze posiedzieć przy Żubrze”.
Drugi sposób wykorzystania gry słów odnosi się do konkretnej grupy docelowej, której członkowie w ekskluzywny sposób są w stanie zrozumieć jej przekaz „Łódka Bols”, „WTK Soplica”.
Przykłady wykorzystania gry słów w sloganach reklamowych to:
Herbapol – „Masz to w naturze”
Toffiefee – „Zabawa tkwi w Toffifee”
Jeżyki – „Jeżyki. Najeżone bakaliami”
Pamiętaj też, że slogan to tylko niewielki fragment marketingu. Postaraj się być konsekwentny i dopasować go do innych elementów promocyjnych Twojej marki (np. nazwy firmy i logotypu). Zastanawiasz się, jak skutecznie promować swoją firmę w sieci? Przeczytaj co to jest content.