Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak tworzyć wartościowe teksty

utworzone przez | sty 28, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 2 Komentarze

Zajmując się zawodowym pisaniem, prędzej czy później spotkasz się z wymaganiami, aby Twoje teksty były „wartościowe”. Co rozumieć pod tym pojęciem? W jaki sposób zadbać o jakość tekstów? Co zrobić, aby spełnić te wymagania?  Przeczytaj artykuł i rozwiń swój pisarski warsztat.

Jak tworzyć wartościowe teksty

Kompletny Kurs Pisania Tekstów Internetowych | Rozpocznij Karierę Copywritera | Certyfikat

👉Twój kod rabatowy: RGF7C

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Co sprawia że tekst jest wartościowy

Osobiście nie znoszę terminu „wartościowe teksty”. To niesamowicie subiektywne określenie.

Tak się też dziwnie składa, że najczęściej posługują się nim osoby, które kompletnie nie wiedzą, czego tak naprawdę potrzebują od copywritera. W ich przypadku zasada jest prosta – tekst zasługuje na miano „wartościowego” wyłącznie wtedy, gdy im się podoba.

Tego toku myślenia nawet nie warto tu omawiać.

Istnieją też osoby, które określają jakość tekstu na podstawie oceny zawartych w nim informacji. To również ślepa uliczka. W końcu nasz poziom wiedzy w poszczególnych zagadnieniach może się zdecydowanie różnić.

Być może coś, co jest wartościowe dla mnie, nie ma żadnej wartości dla Ciebie. I odwrotnie.

Ponadto wszyscy ulegamy różnego rodzaju wpływom. Podświadomie uważamy, że treści, które generują więcej polubień, udostępnień, komentarzy są bardziej pomocne i wiarygodne, niż te, które mają ich mniej.

Jednak zastanów się, czy taki sposób oceny treści zawsze sprawdza się w Twoim przypadku?

Czy post, który ma najwięcej lajków zawsze prowadzi Cię do faktycznie interesującej treści? Czy na pierwszej stronie wyników wyszukiwania zawsze znajdujesz informacje, które pomagają Ci rozwiązać konkretny problem? Czy uważasz, że treść stworzona przez osoby posiadające „status eksperta” w wybranej branży zawsze jest najlepsza?

Podejrzewam, że nie. Bo wszyscy mocno się od siebie różnimy i uniwersalna ocena wartości tekstu jest po prostu niemożliwa.

Pomimo tego, w osobach rozpoczynających swoją przygodę z pisaniem, pojawia się mnóstwo wątpliwości.

„A co jeżeli czytelnikom nie spodobają się moje teksty?”

„A co jeżeli pod artykułem pojawią się negatywne komentarze?”

„A co jeżeli się wygłupię?”

„Nie… lepiej poczekam z przekazaniem światu tego co mam do powiedzenia do momentu aż zrobię doktorat.”

A najlepiej kilka – bo oprócz doktoratu w kategorii tematycznej, która Cię interesuje przydałby się jeszcze doktorat z języka polskiego (jeżeli zamierzasz pisać) lub z akademii sztuk pięknych (jeżeli zamierzasz nagrywać filmy).

To trochę głupie podejście. Nie uważasz? Szczególnie, że oboje wiemy, że nie zamierzasz spędzać najbliższych kilkudziesięciu lat w szkole.

Jeżeli brakuje Ci twórczej pewności siebie, sprawdź jak pokonać syndrom oszusta.

Jak ocenić wartość tekstu

Wracając zaś do meritum – istnieje tylko jeden sposób na to, aby przekonać się, czy Twoje teksty są wartościowe. To publikacja i ocena efektów.

Dlatego przestań tracić czas na rozmyślanie i zacznij publikować. Zastąp w swojej głowie termin „wartościowy” terminem „użyteczny” lub „pomocny”.

Jeżeli Twój tekst będzie pomocny – i to dla kogokolwiek – już odniosłeś sukces. O to właśnie chodzi w internecie.

Zwróć uwagę, że żyjemy w niesamowitych czasach. Rozwój technologiczny wykosił z gry wszystkich pośredników. Dziś już nikt nie ma prawa oceniać, czy jesteś wystarczająco dobry, żeby zacząć publikować swoje treści. To wspaniała okazja do budowania biznesu albo popularności, o której zawsze marzyłeś.

Opanowanie prawidłowej formy tworzenia tekstów internetowych zajmuje kilkadziesiąt minut i omawiam ją szerzej w moim kursie copywritingu. Gdy ją opanujesz, możesz mieć pewność, że kompletnie nikt się do Ciebie nie przyczepi

Przeczytaj też, co musi umieć copywriter.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 28 stycznia, 2023