Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Siła nawyku – czyli jak pisać i zarabiać regularnie

utworzone przez | lut 7, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 4 Komentarze

Zarabianie na pisaniu tekstów w Internecie polega na łączeniu ze sobą drobnych elementów. Większość sprzedawanych utworów nie przekroczy ceny 50 zł. Szczerze mówiąc, to rzadko kiedy przekroczy nawet 5 zł. Szczególnie na początku przygody z pisaniem, gdy opieramy się wyłącznie na popularnych portalach dla copywriterów. Dowiedz się, jak pisać teksty SEO i dobrze na tym zarabiać.

Jak zarobić na pisaniu tekstów SEO

Żeby zarabiać przyzwoite pieniądze – trzeba pisać dużo. Tworzenie podstawowych tekstów SEO ma charakter bardziej przemysłowy niż artystyczny. Za przykład niech posłuży platforma Goodcontent, na której pisałem głównie precle:

 

drugi rachunek za pisanie tekstów seo

W grudniu 2017 roku, za stworzenie 116 tekstów otrzymałem 332,48 zł, co daje średnią 2,86 zł za tekst.

rachunek wystawiony za pisanie tekstów seo

W styczniu 2018 zarobiłem 226,74 zł za napisanie 114 tekstów, co daje średnią 1,98 zł za tekst.

O takiej skali mówimy. Może się wydawać, że to niewiele. Prawda?

Jak zarabiać na pisaniu „tanich” tekstów

Na wstępie należy zaznaczyć, że mało kto pisze wyłącznie na jednym portalu. Dlatego precle z Goodcontent to tylko część moich dochodów. Ponadto napisanie precla, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, zajmuje średnio 4 minuty.

Oznacza to, że łącznie pracowałem dla Goodcontent około 14,5 godziny. W tym czasie zarobiłem w sumie 559,22 zł, co daje średnią 38,5 zł za godzinę.

Jest to kwota brutto, od której trzeba zapłacić podatek dochodowy. Wtedy copywriterów obowiązywał 50% koszt uzyskania przychodu (następnie ulgę zawieszono, ale niedługo znów ma wrócić). Dlatego możemy zaokrąglić tą kwotę do 500 zł z jednego portalu. Daje to około 34,5 zł netto za godzinę pracy.

Oczywiście, żeby być metodologicznie ścisłym, należałoby do tego doliczyć czas poświęcony na szukanie zleceń. Jednak odkąd zauważyłem, jak długo to zajmuje, ograniczam przeglądanie ofert do minimum. Teoretycznie, pracując w ten sposób, przez 40 godzin w tygodniu zarobimy 1380 zł netto. W skali miesiąca to około 5500 zł.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Pisanie tekstów SEO – praktyka

Niestety trzeba nieco powstrzymać wyobraźnię. Nigdy nie udało mi się osiągnąć aż tak dobrego wyniku. Pisząc wyłącznie dla portali, bardziej realna jest kwota 2500-3500 zł miesięcznie.

Po pierwsze dlatego, że nigdy nie byłem w stanie efektywnie pisać przez 8 godzin dziennie. Potrzeba tu niezłej determinacji i dyscypliny. Po dwóch-trzech godzinach, mam po prostu dość. Po drugie, nigdy nie lubiłem realizować zleceń z tematyki, która kompletnie mnie nie interesuje. Dlatego trochę wybrzydzałem. Skupiałem się na tematyce e-commerce, nieruchomościach i funduszach inwestycyjnych. Teksty spoza tych kategorii pisałem „z doskoku”.

komputer przedstawiający jak pisać regularnie

Jak pisać regularnie

Na szczęście, żeby nieźle zarabiać – nie trzeba pisać na pełny etat. Wystarczy regularność. Pierwszą trudność może stworzyć samo wygospodarowanie czasu. Dobrym pomysłem jest wkomponowanie pisania w swoją codzienną rutynę. W moim przypadku sprawdził się start od godziny pisania po wieczornym spacerze z psem.

Później, gdy zobaczyłem, że to ma sens – doszła druga godzina, po porannym spacerze.  Skończyło się na tym, że na każdym spacerze myślę o tym, co mam napisać, a później tylko przelewam to na klawiaturę. Pisanie stało się dla mnie pewnego rodzaju nawykiem.

Zjawisko to zostało opisane przez laureata nagrody Pulitzera – Charles’a Duhigg  –  w książce „Siła Nawyku” (2012). Meritum tej książki sprowadza się do stwierdzenia, że jeżeli będziemy wykonywać określoną czynność przez 21 dni pod rząd – przestaniemy o tym myśleć i zaczniemy wykonywać ją automatycznie. I wiecie co? To faktycznie działa. Dziś trudno mi wyobrazić sobie dzień, w którym nic bym nie napisał.

Jak zacząć pisać

Gdy uda nam się wygospodarować czas, już znaleźliśmy się na bardzo dobrej drodze. Jednak siadamy przed klawiaturą i kompletnie nie wiemy od czego zacząć. Warto przejrzeć dostępne zlecenia, jednak koniecznie ograniczmy tą aktywność czasowo. Dziesięć minut w zupełności wystarczy – jeżeli nie znajdziesz nic ciekawego – to znaczy, że tych zleceń aktualnie tam nie ma. Zamknij okno przeglądarki, otwórz edytor tekstu i skup się na pisaniu.

Co pisać

Większość osób zaczyna od tworzenia długich artykułów. Starają się naśladować utwory, które znają z czasopism lub portali informacyjnych. To nie najlepszy pomysł. Pisanie tekstów SEO to nie to samo co pisanie artykułów do gazet. Żeby stworzyć dobry artykuł funkcjonalny, musimy mieć rozeznanie w popularnych słowach kluczowych i podstawach pozycjonowania. Startowanie od pisania artykułów przypomina trochę skok na głęboką wodę.

Na początku warto skupić się na tekstach preclowych i zapleczowych. Te teksty najszybciej się sprzedają. Pisz w swojej ulubionej kategorii. Samodzielnie wymyślaj tematy i słowa kluczowe. Ważne jest, żeby w pliku, nad którym pracujesz objętość tekstu stale się powiększała.

Każda godzina to kilka stworzonych precli lub zapleczy. Jeżeli w przyszłości pojawią się zlecenia w tej kategorii – zarabianie pieniędzy będzie opierać się na klikaniu ctl c + ctr v. Jeżeli zlecenia się nie pojawią – teksty i tak sprzedasz na Giełdzie lub wykorzystasz do innych celów. Wolisz zająć się czymś bardziej ambitnym? Sprawdź, jak zacząć pisanie książki.

biurko przedstawiające jak pisać teksty

 

Koniecznie zapisuj to, co tworzysz

Odkąd tylko zacząłem pisać, żaden mój tekst się nie zmarnował. U Ciebie będzie tak samo. Dlatego koniecznie zapisuj wszystko, co stworzysz. Zapisuj również utwory odrzucone oraz te, które uznasz za nieudane. Ostatecznie i tak znajdzie się sposób, aby je wykorzystać. Nawet jeżeli do tego co tworzysz dziś, wrócisz za trzy miesiące. Każdy tekst ma pewną wartość. Często wystarczą kosmetyczne zmiany, żeby radykalnie ją zwiększyć. Zastanawiasz się, jak zwiększyć jakość tekstów? Przeczytaj artykuł jak napisać opowiadanie i zacznij wykorzystywać storryteling w życiu oraz biznesie.

Gdzie sprzedawać teksty

Wszędzie. Nie warto skupiać się na pracy dla jednego portalu. Gdyby ilość atrakcyjnych ofert przedstawić w formie wykresu, byłaby to sinusoida. Realizowanie zleceń trzeba uzupełniać przez sprzedaż we własnym zakresie. Z biegiem czasu pojawią się też propozycje stałej współpracy od portali internetowych i różnych agencji. Warto jednak wstrzymać się z tą decyzją do momentu, aż nie przekonamy się, która tematyka naprawdę nam odpowiada. Nie ma nic gorszego, niż podjęcie zobowiązania do napisania kilkudziesięciu wpisów na bloga, jeżeli po 3 skończyły nam się pomysły.

Więcej o sposobach sprzedaży przeczytasz tutaj.

Nie należy przejmować się tym, że na początku teksty sprzedajemy po 2-3 zł. Jeżeli będziesz pisać przez godzinę dziennie, w skali miesiąca bez problemu zarobisz 300-500 zł. Po pewnym czasie Twoje stawki zdecydowanie wzrosną.

Jeżeli chcesz rozwijać się w tym kierunku i regularnie zarabiać na pisaniu – po prostu zacznij tworzyć. Zrób kawę, otwórz ulubiony edytor tekstu i opisz to, co chodzi Ci po głowie.  Nie skupiaj się na stawkach i aktualnych zleceniach. Pozwól ponieść się wyobraźni. Dzięki temu, Twój stan konta stale będzie się powiększał.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 7 lutego, 2023