Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak tworzyć skuteczne nagłówki reklamowe

utworzone przez | lut 6, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

To nie przypadek, że specjaliści od marketingu w trakcie analizy tekstu zwracają największą uwagę na nagłówki oraz wezwania do działania (Call To Action). Te dwa elementy najmocniej wpływają na skuteczności tekstu, wyrażoną chociażby w liczbie osób, które ze zwykłych czytelników lub użytkowników strony, zmieniają się w płacących klientów. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby zwiększać swoją sprzedaż z wykorzystaniem odpowiednich słów oraz zwrotów? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak tworzyć nagłówki reklamowe

W dzisiejszych czasach masz dosłownie kilka sekund, aby zdobyć uwagę swojego potencjalnego odbiorcy i przekonać go do dalszego zapoznawania się z treścią

Dlaczego?

Internet mocno namieszał w sposobie „konsumowania” treści przez czytelników.

Tak naprawdę już od momentu upowszechnienia prasy (druga połowa XIX w.) nie możemy mówić o skupionych czytelnikach, dla których sam kontakt z treścią tekstową jest ekscytującym przeżyciem.

Jednak to, co dzieje się teraz to istne szaleństwo.

Nowocześni odbiorcy treści są każdego dnia bombardowani tysiącami najróżniejszych tekstów i informacji. Ludzki mózg w żaden sposób nie jest w stanie odnotować ich wszystkich. Dlatego błyskawicznie przechodzi do procesu selekcji. Stara się podzielić zauważone informacje na te, które są istotne oraz te, które śmiało można zignorować.

Dlaczego nagłówki reklamowe są tak ważne

Co to oznacza dla Ciebie?

Jeżeli popełnisz błędy w kluczowych elementach tekstu reklamowego (tytuł, lead, nagłówki, cta) – nie zdobędziesz zainteresowania swojego potencjalnego klienta i cały Twój wysiłek pójdzie na marne.

To zjawisko dość szybko zauważono w redakcjach tradycyjnych gazet. Jeżeli miałeś już jakikolwiek kontakt z tworzeniem tekstów użytkowych, na pewno spotkałeś się z hasłami typu: „To dobry nagłówek sprzedaje cały nakład [gazety]”, „Jak stworzysz dobre nagłówki, możesz już zapomnieć o akapitach”.

Czy warto zwracać uwagę na redakcyjne „mądrości” tego typu?

Jest w nich ziarno prawdy, jednak z reguły proste rozwiązania skomplikowanych problemów nie istnieją. A przekształcenie internetowego czytelnika w klienta śmiało możemy zaliczyć do grona tych nieco bardziej skomplikowanych.

Gdybyśmy poszukali analogii do opisania roli nagłówka w tekście reklamowym, dobrym pomysłem byłby wędkarski wabik lub przynęta, których rolą jest wzbudzanie zainteresowania.

Pamiętaj jednak, że proces sprzedaży wymaga również żyłki, kołowrotka itd. Dlatego zwracaj uwagę na swoje nagłówki – ale nie daj się zwariować.

Tworzenie nagłówków reklamowych porady i wskazówki

Jak napisać dobry nagłówek reklamowy? Zacznijmy od szczypty teorii.

Dobre nagłówki reklamowe:

  • wzbudzają zainteresowanie
  • odnoszą się do korzyści
  • przekazują odbiorcy niezbędne informacje

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

Nagłówki reklamowe a zainteresowanie odbiorców

O roli nagłówków w generowaniu zainteresowania odbiorców wspomnieliśmy już trochę w poprzedniej części artykułu. Niejasne, nudne, nielogiczne nagłówki przekażą odbiorcom, że reszta Twojego utworu będzie równie słaba.

Natomiast Twoim zadaniem jest przekonanie czytelnika, że dysponujesz czymś naprawdę wyjątkowym, na co warto poświęcić co najmniej trochę niewielkich zasobów uwagi. Jeśli uda Ci się dokonać tej sztuki, Twoje teksty zaczną zdobywać grono lojalnych czytelników, którzy następnie, przy odrobinie szczęścia, zostaną Twoimi klientami (cały ten proces określamy jako content marketing).

Nagłówki reklamowe a korzyści czytelnika

Cechą charakterystyczną nagłówków reklamowych jest odnoszenie się do korzyści czytelnika. W przypadku standardowego contentu, będzie to najczęściej korzyść, którą odbiorca odniesie w wyniku dalszego zapoznawania się z treścią. W przypadku nagłówków promujących produkty – opisujemy korzyści wynikające z zastosowania produktu.

Na tym etapie warto zwrócić uwagę na dwa ważne zagadnienia:

  • w trakcie konstrukcji nagłówków możesz równie dobrze odnosić się do wartości, którą odbiorca zyska w przypadku decyzji o dalszym czytaniu, jak również do straty, którą poniesie w przypadku decyzji o rezygnacji z dalszego konsumowania treści
  • jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób przedstawić korzyść swojemu odbiorcy, postaraj się przedstawić mu słowami lepszą wersję siebie (np. osoby które przeczytały ten artykuł/skorzystały z tego produktu już nigdy nie miały problemów z XYZ.)

Rola informacyjna nagłówków reklamowych

Nagłówki reklamowe to miejsce, w którym należy przedstawić czytelnikowi najważniejsze informacje związane z treścią lub produktem. Można wymienić tu takie aspekty jak:

  • cena
  • wartość rabatu
  • termin promocji
  • liczba zadowolonych klientów (dowód społeczny)
  • doświadczenie twórcy/producenta
  • czas funkcjonowania firmy na rynku

Przykłady nagłówków reklamowych

Jak zbudować dobry nagłówek reklamowy? Oczywiście – tworzenie nagłówków wcale nie jest proste. Niewykluczone, że będziesz musiał napisać 10 wersji, zanim znajdziesz tą najbardziej skuteczną.

Poniższe przykłady nagłówków pomogą Ci rozpocząć pracę.

Być może spotkałeś się już z różnymi formułami tworzenia nagłówków. Nie lekceważ ich. Z reguły sprawdzają się wyśmienicie. Poniżej znajdziesz 6 najlepszych formuł tworzenia nagłówków wraz z opisem. Twoją rolą pozostanie dopasowanie ich do charakteru treści.

Zaczynajmy!

1. X najlepszych sposobów na Y

  • 10 najlepszych sposobów na spalanie tłuszczu
  • 10 najlepszych sposobów na reklamę online
  • 10 najlepszych sposobów na zarabianie pieniędzy

Nagłówki tego typu zapowiadają konkretną korzyść i wartość, którą czytelnik odnajdzie w tekście (kształtowanie sylwetki, zarabianie pieniędzy itd.). Ponadto w ten sposób wskazujemy dalszą strukturę tekstu i przekazujemy odbiorcy dokładną informację, czego może się spodziewać.

Chcesz podkręcić skuteczność nagłówków tego typu? Zdobądź zainteresowanie odbiorcy poprzez podkreślenie, że Twoja treść będzie wyjątkowa. Np.

  • 10 najlepszych sposobów na spalanie tłuszczu bez ćwiczeń

2. Czy nadal robisz X? Możesz narazić się na Y

  • Czy nadal publikujesz na Facebooku? Możesz tracić czas
  • Czy nadal używasz zwykłej szczoteczki? Możesz zrujnować swój uśmiech
  • Czy nadal trenujesz bez suplementacji? Możesz nigdy nie schudnąć

W tym wypadku na początku odnosimy się do popularnej czynności, którą z dużym prawdopodobieństwem wykonuje nasz odbiorca. Następnie kierujemy jego uwagę w stronę problemu, o którym traktuje dalsza część tekstu.

Odbiorca po przeczytaniu takiego nagłówka będzie wiedział, że treść jest skierowania dokładnie do niego.

3. Niewiarygodnie szybki sposób na X

  • Niewiarygodnie szybki sposób na zarabianie.
  • Nie do wiary! Zrzuciła 10 kg w jeden miesiąc.
  • 100 nowych klientów w miesiąc – trudno w to uwierzyć

Nagłówki tego typu odnoszą się do naszego najcenniejszego zasobu – czyli czasu. Zwróć uwagę, że konstrukcja treści internetowych kształtuje w odbiorcy wrażenie, że on oraz jego czas jest niesamowicie ważny.

Chociaż w rzeczywistości różnie z tym bywa – w sieci wszystko musi odbywać się w 6 szybkich krokach, w tydzień, maksymalnie w miesiąc. Jako copywriter powinieneś wykorzystać to zjawisko.

4. X niewiarygodnych rzeczy, które Y mówi o Tobie

  • 10 niewiarygodnych rzeczy, które mówi o Tobie Twój biznes
  • 12 niesamowitych rzeczy, które mówi o Tobie Twój pies
  • 9 wspaniałych rzeczy, które mówi o Tobie Twój sposób chodzenia

Internetowy odbiorca jest też niesamowicie samolubny. W końcu do wyboru ma tysiące treści, produktów, usług. Podniesiesz skuteczność swoich nagłówków, gdy zdecydujesz się wykorzystać tę cechę. Zwróć uwagę na popularność wszelkiego rodzaju quizów, ankiet, badań – stworzonych w celu dostarczenia użytkownikowi informacji o samym sobie. To świetny sposób na tworzenie skutecznych tekstów reklamowych.

5. Jak zrobić coś jak X

  • Graj w piłkę jak Lewandowski
  • Inwestuj jak Warren Buffett
  • Zarabiaj jak Bill Gates

W miejsce X należy wpisać sławną osobę lub ogólnie znany autorytet. Za pomocą skojarzenia jesteś w stanie powiedzieć swojemu odbiorcy dużo więcej, niż za pomocą opisu.

6. Czy wciąż marnujesz pieniądze na X?

  • Czy wciąż marnujesz pieniądze na nieskuteczną reklamę online?
  • Czy wciąż marnujesz pieniądze na nieskuteczne suplementy?
  • Czy wciąż marnujesz pieniądze na słabe szkolenia?

Tutaj zadajemy pytanie, w którym odnosimy się do kolejnego podstawowego instynktu naszych odbiorców – czyli troski o sprawy finansowe. Jeżeli wykorzystasz nagłówki tego typu z odniesiem do swojej branży, możesz być pewny, że zdobędziesz zainteresowanie czytelników.

Jak przekonać się, czy Twój nagłówek jest dobry

W copywritngu, czy nieco szerzej – w tworzeniu treści internetowej, nie ma innego sposobu na określenie skuteczności, niż regularne testy.

Jeżeli poruszasz się w tej branży, prędzej czy później spotkasz się z definicją testów A/B. To proces w którym tworzymy dwie wersje tego samego tekstu/reklamy/landing page lub jakiejkolwiek innej treści. Następnie pozwalamy, aby obie pracowały przez określoną ilość czasu i wybieramy tą bardziej skuteczną. Po zakończeniu testu zastępujemy gorszą wersję nowym pomysłem – i tak w kółko.

To zabawne, ale jako copywrier możesz przez długie tygodnie lub miesiące pracować nad tym samym, kilkuzdaniowym tekstem.

Jeżeli nie zamierzasz angażować w testy większych pokładów uwagi oraz zasobów – wybierz opcję minimum. Przedstaw kilka wersji swoich nagłówków osobom z Twojej grupy docelowej (np. znajomym, rodzinie). Wykorzystaj ten feedback do wyboru najskuteczniejszej treści.

Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz też w artykule jak napisać reklamę produktu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 6 lutego, 2023