Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Wady i zalety pracy w domu

utworzone przez | lut 2, 2023 | Praca w Domu | 1 komentarz

Wyobraź sobie, że nie pamiętasz już, co to budzik. Polubiłeś poniedziałki. Termin „szef” słyszysz wyłącznie w telewizji lub rozmowach na ulicy, a termin „korek” kojarzy Ci się najwyżej z butelką dobrego wina. Czy to zbyt piękne, aby było prawdziwe? Niekoniecznie. Tak właśnie wygląda życie większości freelancerów. Jednak praca w domu ma też swoje poważne minusy i na pewno nie jest dla każdego. W tym wpisie przeczytasz o największych wadach i zaletach pracy w domu. Przekonasz się też, czy taka forma zarabiania pieniędzy Ci odpowiada.

Wady i zalety pracy w domu

O zdalnym zarabianiu pieniędzy napisano i powiedziano już bardzo dużo. To nic dziwnego. Praca zdalna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Na pewno niejedno już o niej słyszałeś. Dlatego pozwól, że oszczędzę Ci wielu banałów i mitów, związanych z tą formą aktywności zawodowej.

Owszem – pracując zdalnie nie wydajesz pieniędzy na paliwo lub bilety komunikacji. Tak – łatwiej dbać o regularne posiłki. Naturalnie – nie musisz zastanawiać się, w co ubierzesz się do pracy.

Zacznijmy jednak od czegoś zupełnie innego. Pracę zdalną możesz wykonywać na dwa sposoby – dorywczo lub w pełnym wymiarze godzin. Od tej decyzji w dużym stopniu zależy, jak będziesz ją postrzegał.

Wady i zalety dorywczej pracy w domu

Obraz przedstawiający wady i zalety dorywczej pracy w domu.

Większość osób pracujących w sieci rozpoczyna karierę od realizowania zleceń „po godzinach”. To rozsądne wyjście. W końcu zmiana zawodu z dnia na dzień stanowi dość poważne ryzyko.

W pierwszej chwili sama myśl o dodatkowej pracy może wzbudzić Twój wewnętrzny sprzeciw. W końcu nie żyjemy tylko po to, aby pracować. Twoje podstawowe zajęcie na pewno nie pomaga Ci odpoczywać i masz mnóstwo innych pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu.

Jednak istnieje kilka powodów, dla których warto przynajmniej przemyśleć podjęcie dodatkowej pracy w domu.

Największe zalety dorywczej pracy w domu

 

1. Konstruktywne wykorzystanie czasu

Praca dodatkowa w domu to przede wszystkim wspaniały sposób, aby w końcu zrobić coś konstruktywnego ze swoim czasem. Nie wiem jak Ty, ale ja potrafiłem marnować go całe mnóstwo.

Szybko zauważysz, że nie stanie się kompletnie nic złego, jeżeli przestaniesz scrollować serwisy społecznościowe, nie przeczytasz najgorętszych newsów lub nie obejrzysz najnowszego odcinka serialu. Wręcz przeciwnie. Po kilku dniach sam będziesz się zastanawiał, dlaczego wcześniej to robiłeś.

Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z przyjemności. Posiadając mniej czasu – przeprowadzisz skuteczniejszą selekcję. Wybierzesz rozrywkę, która najbardziej Cię interesuje.

Realizując kolejne zlecenia, nauczysz się skupiać uwagę na konkretnym zadaniu.

Uświadomisz też sobie coś szalenie ważnego – Twój czas ma prawdziwą wartość, którą da się wyrazić w konkretnej kwocie pieniędzy.

2. Nauka nowych umiejętności

Freelancing jest niesamowicie rozwijający. Pracując zdalnie, poruszasz się po innowacyjnej branży e-commerce. Wartość tej branży rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie.

Masz możliwość nabycia wielu umiejętności, których nigdy nie zapewni Ci szkoła. Rozwijasz wyobraźnię i kreatywność. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czego warto się nauczyć – podstawowe umiejętności freelancera to świetny wybór.

Obsługa nowoczesnych programów i aplikacji, sprawne poruszanie się w sieci lub umiejętność kreatywnego pisania przyda Ci się niemal w każdym zawodzie.

Dorywcze zarabianie przez internet to również świetna praca dla studenta w domu – uczysz się mnóstwa przydatnych rzeczy i jednocześnie poprawiasz swój budżet.

3. Nowe źródło dochodu

Nie zapominajmy też o pieniądzach. Zauważyłeś, że większość osób posiada tylko jedno źródło dochodu i jedną umiejętność, na której są w stanie zarabiać? To najszybsza droga do frustracji i zawodowego niewolnictwa.

Zwróć uwagę, jak szybko zmienia się nasza rzeczywistość. Zawody, które jeszcze 10 lat temu były powszechnym źródłem prestiżu i dobrobytu, dziś są kompletnie lekceważone i nieopłacalne.

I nie dotyczy to tylko sfery budżetowej lub prostych prac, które łatwo zastąpić przez maszyny. W dzisiejszych czasach poziom zarobków większości lekarzy lub inżynierów wcale nie powala na kolana.

Skąd wiesz, jaką przyszłość ma Twój obecny zawód?

Dodatkowy dochód pozwoli Ci nabrać zdrowego dystansu do życia zawodowego i zapewni plan „B” w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

Największe wady dorywczej pracy w domu

1. Trudności w kontrolowaniu czasu pracy

Dokładnie tak! Praca w domu (nawet ta w założeniu „dorywcza”) potrafi pochłonąć każdą ilość czasu.

Szczególnie, że zawody wykonywane zdalne są mocno powiązane z kreatywnością. Po prostu – trudno przerwać pracę w momencie, gdy dobrze Ci idzie, tylko dlatego, że kończy się zaplanowany czas.

Owszem, w wielu materiałach o rozwoju zawodowym, spotkasz się z opinią, że im więcej czasu poświęcasz pracy, tym lepiej. Jednak to nie do końca prawda.

Jeżeli przez dłuższy czas pracujesz na pełnych obrotach – prędzej czy później ucierpi na tym Twoja efektywność (w obu zawodach).

Zastanawiasz się, jakie zajęcie najlepiej odpowiada cechom Twojego charakteru? Przeczytaj jak znaleźć wymarzoną pracę.

2. Konieczność wyrobienia nowych nawyków

W przypadku, gdy Twój podstawowy zawód nie jest związany z funkcjonowaniem w sieci – masz sporo zagadnień do nadrobienia.

Sprawne poruszanie się po portalach dla freelancerów, ocena opłacalności zleceń, czy nawet pisanie dobrych maili – opanowanie tych umiejętności może zająć Ci nieco czasu.

Ponadto musisz wyrobić w sobie nawyki powiązane z konkretnym zawodem. Powinieneś poznać też zasady bezpiecznej pracy w sieci.

3. Wysoki poziom konkurencji na pierwszych etapach kariery

Rozpoczynanie kariery w nowym zawodzie ma tylko jeden plus – możesz liczyć na błyskawiczne postępy.

W przypadku copywritingu bariera wejścia do zawodu praktycznie nie istnieje. Wystarczy, że masz dostęp do internetu, klawiaturę i kilka pomysłów.

W innych zawodach freelancerów sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Uwierz mi – mnóstwo ludzi potrafi programować, tworzyć grafikę lub założyć sklep internetowy.

Dlatego na pierwszych etapach kariery musisz liczyć się ze sporą konkurencją, co bezpośrednio przekłada się na poziom wynagrodzenia.

Naturalnie – wraz z rozwojem umiejętności konkurencja błyskawicznie spada. Nie zmienia to jednak faktu, że początkujący freelancerzy, pracując dorywczo, zarabiają najczęściej w przedziale od 500 zł do 2500 zł netto miesięcznie. Jeżeli poszukujesz sposobów na szybkie pokonanie konkurencji w copywritingu – wykorzystaj mój kurs pisania tekstów internetowych.

Wady i zalety pracy zdalnej w pełnym wymiarze czasu

Obraz przedstawiający wady i zalety pracy zdalnej w pełnym wymiarze czasu.

Zastanawiasz się nad całkowitą zmianą swojego życia zawodowego? Ten fragment powinien Cię zainteresować!

Pracę w domu możesz wykonywać jako freelancer, pracownik zdalny lub prowadząc własny biznes online. Więcej o poszczególnych sposobach zarabiania w sieci przeczytasz w artykule, jak zarabiać w internecie.

Jeżeli do tej pory pracowałeś tylko na etacie – Twoje życie zawodowe wywróci się do góry nogami.

Przede wszystkim dlatego, że od tej chwili jesteś całkowicie wolny (ze wszystkimi tego konsekwencjami).

Największe zalety pracy w domu w pełnym wymiarze czasu

1. Zwiększona produktywność

Koniec ze sztywnymi godzinami pracy! Od teraz to Ty jesteś szefem! Sam wybierasz, kiedy chcesz realizować swoje obowiązki.

Wolisz pracować w nocy? A może chcesz wstać o 04:00 i dać upust twórczemu natchnieniu, które i tak nie pozwala Ci zasnąć?

Być może potrzebujesz też dłuższej przerwy na obiad lub spaceru pomiędzy poszczególnymi zadaniami?

Od dzisiaj to możliwe.

Mało tego, to nawet wskazane.

Nie oszukujmy się – praktycznie nikt nie jest w stanie efektywnie pracować przez 8 godzin dziennie. Szczególnie w zawodach, które wymagają intensywnego wysiłku umysłowego.

Jeżeli godziny poświęcone pracy wpleciesz w swój naturalny rytm dnia – możesz w końcu wybrać czas, w którym będziesz najbardziej efektywny.

To nie przypadek, że większość pisarzy i innych twórców pracuje w domu (lub podobnym miejscu). Przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków (m.in. spokojne miejsce do pracy, nieco dyscypliny i przyzwyczajenia) – Twoja produktywność po prostu eksploduje.

2. Elastyczne godziny pracy

Samą pracą żyją tylko osoby, które naiwnie wierzą w to, że dzięki poświęceniom zrobią „oszałamiającą” karierę w korporacji. Gdy przyjrzysz się im bliżej, szybko dojdziesz do wniosku, że takie życie nie jest ani przyjemne, ani zdrowe.

Na pewno też zauważasz fakt, że wraz z upływem lat liczba obowiązków pozazawodowych wciąż rośnie. Niestety mam złą wiadomość – to się raczej nie zmieni.

„Work-life balance” to trochę nadużywany slogan. Często określa się nim dość banalne rzeczy. Jednak pogodzenie życia zawodowego z osobistym wcale nie jest łatwe. Szczególnie, jeżeli posiadasz (lub chcesz posiadać) rodzinę.

Gdy kolejne odrzucone prośby o urlop lub wolne wzbudzają Twoją frustrację – praca w domu to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

3. Oszczędność czasu

Czy miałeś kiedyś wrażenie, że ogrom czynności zawodowych na Twoim obecnym stanowisku jest kompletnie bez sensu?

Przekładanie papierów z teczki do teczki? Pisanie bezsensownych raportów? Głupie narady z kierownictwem?

Teraz masz szansę, żeby się o tym przekonać! (najczęściej będziesz miał rację 🙂 )

Dość ściemy!

Pracując w domu robisz tylko to, co jest najistotniejsze. Bez zbędnej biurokracji, sprawozdawczości i głupich rytuałów.

Błyskawicznie przekonasz się, że to ogromna oszczędność czasu.

Największe wady pracy zdalnej w pełnym wymiarze wymiarze czasu

1. Musisz wykazać się dyscypliną

Jeżeli masz problemy z dyscypliną – może powinieneś pozostać na etacie. Pracując w domu bardzo łatwo rozproszyć uwagę.

Ponadto nikt nie będzie kontrolował tego, jak przebiega realizacja konkretnego projektu. No, może poza Twoimi klientami, którzy w przypadku jakichkolwiek problemów błyskawicznie zrezygnują ze współpracy.

Chcesz poprawić swoją dyscyplinę? Koniecznie przeczytaj jak się zmotywować.

2. Musisz być samodzielny

W tym wypadku nikt nie powie Ci też, co konkretnie masz robić. Sam musisz planować rozwój, pozyskiwanie klientów oraz budowanie marki. Oczywiście – istnieją sposoby, żeby złagodzić tę wadę (np. portale pośredniczące w realizacji zleceń w przypadku freelancerów – jak to wygląda w praktyce, przeczytasz we wpisie jak dorobić w domu). Jednak jeśli myślisz o pełnowymiarowej pracy w domu – prędzej czy później będziesz musiał zająć się tym wszystkim sam.

3. Nieprzewidywalny poziom zysków

Nigdy też do końca nie przewidzisz, jak będą wyglądać Twoje dochody w następnym miesiącu. Internetowy biznes ma swoje wzloty i upadki. Podobnie wygląda sprawa ze zleceniami dla freelancerów.

Jeżeli konkretna kwota pieniędzy, która wpływa co miesiąc na Twoje konto jest gwarantem Twojego spokoju – też powinieneś odpuścić.

Czy warto pracować zdalnie

Postaram się oszczędzić Ci jeszcze jednego banału (czyli stwierdzenia, że wszystko ma swoje plusy i minusy 😉 ).

Tak. Warto.

A przynajmniej warto spróbować, traktując pracę zdalną w kategoriach dodatkowego zajęcia.

Praca w domu ujawni cechy Twojego charakteru, o których być może nic jeszcze nie wiesz. Twój nowy biznes będzie w rzeczywistości lustrzanym odbiciem Ciebie. Ze wszystkimi Twoimi wadami i zaletami.

Myślę, że samo przekonanie się o tych cechach jest warte wysiłku.

Będziesz mógł też sprawdzić, czy jesteś dobrym organizatorem, twórcą lub handlowcem. Mało który etat pozwoli Ci równocześnie zbadać te wszystkie obszary.

Ponadto otworzysz całkowicie nowy rozdział w swoim życiu zawodowym. Być może – zakończony spektakularnym sukcesem.

Gdybym miał wskazać, co jest największą wartością pracy w domu – bez wahania powiedziałbym, że to prawdziwa wolność.  Zdalne zarabianie pieniędzy to świetne wyjście dla wszystkich osób, które mają dość hierarchicznej i quasi-feudalnej organizacji naszego rynku pracy.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 2 lutego, 2023