Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Jak zacząć pisanie książki

utworzone przez | sty 19, 2023 | Pisarstwo | 7 Komentarze

Z tego artykułu dowiesz się, jak zacząć pisanie książki – krok po kroku. Bez naiwnych i subiektywnych metod, bez ogólników. Przekonaj się, że pisanie nie jest wyłącznie domeną artystów i sprawdź, jak zacząć zarabiać na pisaniu książek. Do dzieła!

Jak napisać książkę

Rozpoczęcie pracy nad książką od sformułowania pierwszego zdania wydaje się dość logiczne. W końcu książka to zbiór wielu zdań – jedno z nich musi być pierwsze.

Krok I – Piszemy pierwsze zdanie

 

obraz przedstawiający jak zacząć pisanie książki - formułowanie pierwszego zdania

Część autorów przypisuje tym kilku słowom magiczną moc, która ostatecznie umożliwi im stworzenie bestsellera.

Na innych stronach internetowych przeczytasz o tym, jak prawidłowo napisać pierwsze zdanie. Przeczytasz o metodzie płatka śniegu i o tym, jak wymyślać bohaterów.

Jednak zanim zaczniesz zgłębiać się w skomplikowane techniki sztuki pisarskiej, zdradzę Ci tajemnicę – to nie ma żadnego znaczenia.

Jeżeli wyobrażasz sobie, że ktokolwiek siada przed komputerem i pod wpływem twórczego natchnienia w jedną noc pisze książkę – jesteś w błędzie.

Proces twórczy jest długotrwały i skomplikowany. W jego trakcie kilkukrotnie zmienisz koncepcję i układ swojego utworu. Ponadto pojawią się zagadnienia edycji, korekty, marketingu.

Do pierwszego zdania będziesz wracał wielokrotnie i ostatecznie wywrócisz je „do góry nogami”.

Dlatego zacznijmy jeszcze raz!

Krok I – Piszemy pierwsze zdanie Określamy cel książki

Podstawowe pytanie brzmi:

„Dlaczego chcesz napisać książkę?”

Najczęstsze odpowiedzi to „ żeby zdobyć popularność” lub „żeby zarobić pieniądze”. Jeżeli to również Twoja motywacja – to wspaniale!

Nie ma lepszych powodów, żeby napisać książkę, niż chęć zdobycia popularności i wzbogacenia się.

infografika która przedstawia jak zacząć pisanie książki i dlaczego warto to zrobić

Ponadto ten motyw ułatwia kilka innych rzeczy. W przeciwieństwie do celów politycznych, osobistych, naukowych –  możemy całkowicie skupić się na tym, co jest w książce najważniejsze. A w książce najważniejszy jest… czytelnik.

Dokładnie tak! Z podziwem patrzę na „50 twarzy Greya” lub „Harrego Pottera”. Poważni pisarze wykorzystują każdą okazję do krytyki tych tytułów. Twierdzą, że tego rodzaju książki nie mają nic wspólnego z prawdziwą sztuką. Można się o to spierać – jednak nie da się zaprzeczyć ich sukcesowi komercyjnemu.

Wartość rynkowa tych powieści polega na tym, że autorzy bezbłędnie rozpoznali potrzeby odbiorcy i zaproponowali ich zaspokojenie. Okazuje się, że pisanie ma więcej wspólnego z marketingiem, niż mogłoby się wydawać.

👉 Zamień Swoje Słowa w Pieniądze | Kurs Zarabiania Na Pisaniu

Obraz przedstawiający, jak wygląda kurs zarabiania na pisaniu.

W każdym słowniku przeczytamy, że marketing:

„…to proces społeczny bla bla bla, w którym odbiorcy otrzymują to, czego potrzebują…”

Dotyczy to wszystkich produktów. Nasza książka to też „produkt”. Dlatego jej celem musi być odpowiedź na potrzebę czytelnika.

Nie możesz o tym zapominać, nawet jeżeli chciałbyś napisać „dzieło sztuki”. Emocje czy wrażenia estetyczne, które wzbudzi Twój utwór, też są pewnego rodzaju wartością i też będą podlegać ocenie rynku.

Krok II – Określamy odbiorcę

Każda grupa odbiorców ma nieco inny zestaw potrzeb. Harrego Pottera raczej nie będą czytać dorośli mężczyźni, a większości młodych dziewcząt nie zainteresuje poradnik „Jak samodzielnie naprawić samochód”.

Określając „modelowego odbiorcę” musisz wziąć pod uwagę jego płeć, wiek, wykształcenie, zainteresowania. Należy zdefiniować jego poziom umiejętności technicznych (np. w celu ustalenia, czy w tej grupie odbiorców sprawdzi się e-book, czy powinniśmy zdecydować się na książkę drukowaną).

Musimy znaleźć jego konkretne potrzeby oraz sposób, w jaki możemy je zaspokoić.

Jeżeli masz trudności w dokładnym zdefiniowaniu potrzeb swojej grupy odbiorców – witaj w klubie! Ta definicja warta jest miliony dolarów. Specjaliści od marketingu spędzają całe dnie na mozolnych próbach zbliżenia się do niej.

Wykorzystują ogromne budżety, przeprowadzają badania rynku, uważnie analizują statystyki sprzedaży i starają się odkryć zawarte tam prawidłowości. W głowach może im przyświecać myśl Winstona Churchilla:

„Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga”

Proces określenia potrzeb odbiorców nigdy nie zakończy się ostatecznym sukcesem. Przede wszystkim dlatego, że „koniec” po prostu nie istnieje.

Potrzeby konsumentów wciąż ewoluują. J.K. Rowling, świadoma tej prawidłowości, w każdym kolejnym tomie cyklu starała się odpowiedzieć na potrzeby nieco starszego czytelnika.

Po zainteresowaniu go fantasy w wersji softcore, przeszła do analizy problemów nastolatków i wplatała je w losy bohaterów kolejnych odsłon serii.

Zaowocowało to ponad 450 milionami sprzedanych egzemplarzy i zapewniło J.K. Rowling miejsce w ścisłej czołówce najbogatszych autorów świata (z zyskami ocierającymi się o 100 mln dolarów rocznie).

Określenie grupy odbiorców nigdy nie będzie też totalną porażką. Konsumentów jest tak wielu, że na pewno „w coś” trafisz. Problem polega na tym, że im mniejsza jest grupa odbiorców, tym trudniej będzie do nich dotrzeć.

Jednak na razie się tym nie martw. Jeżeli nie dopasujesz swojej książki do grupy odbiorców, to dopasujesz grupę odbiorców do swojej książki 😉

Pytanie – czy wystarczy Ci odwagi, żeby spróbować?

Sprawdź, kto może zająć się pisaniem.

Krok III – Określamy rodzaj utworu

Chcesz napisać powieść o miłości? Świetnie. Nie rób tego. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Największym błędem początkujących pisarzy jest porzucanie niedokończonego dzieła.

obraz przedstawiający jak zacząć pisanie książki, aby się nie zniechęcić

Rozpoczynanie kariery pisarskiej od beletrystyki, przypomina rozpoczęcie treningu na siłowni od założenia na gryf 100 kg. Taki trening jest możliwy, jednak u przytłaczającej większości osób zakończy się szybką kontuzją.

Napisanie mniej ambitnego utworu może nie zapewni Ci szybkiego bogactwa i prestiżu, ale zdobędziesz niezbędne know-how. W pisaniu ogromne znaczenie ma sukces. Jakikolwiek sukces.

Jeżeli napiszesz prosty, krótki poradnik i sprzedasz go w kilkuset egzemplarzach – zupełnie inaczej spojrzysz na wszystkie zagadnienia związane z pisaniem. Twój kolejny utwór będzie dużo bardziej profesjonalny i dojrzały. Ponadto przekonasz się, ile czasu i pracy to zajmuje.

To 29 wpis na moim blogu. Plik, w którym pracuje nad zawartością bloga, ma obecnie 244 strony. Podobnie było z moją książką – pierwsze wydanie miało 66 stron. Plik, w którym nad nią pracuje, jest kilkukrotnie większy. Oprócz zawartości merytorycznej znajdują się tam notatki, pomysły, koncepcje graficzne. O ich tworzeniu nie myśli żaden początkujący pisarz, a to nieodłączne elementy pracy nad nowoczesną treścią.

Zanim zdecydujesz się napisać książkę – spróbuj też zrealizować kilka zleceń jako copywriter. Dowiesz się, co interesuje odbiorców. Sprawdzisz, jak reagują na Twój styl. Odkryjesz ciekawe nisze i poznasz sposoby działania konkurencji. Ponadto zarobisz pieniądze, które później będziesz mógł wykorzystać na promocję.

Artykuły, ebooki, poradniki – to utwory, które pozwolą Ci spokojnie i bezpiecznie rozwinąć swój warsztat.

Sprawdź, jak zacząć zarabiać na pisaniu.

Krok IV – Tworzymy zawartość

jak zacząć pisanie książki - obraz przedstawiający plan tekstu

Przed przystąpieniem do pracy, musisz dokładnie określić, co chcesz przekazać czytelnikowi. Czego chcesz go nauczyć? Jaką historię chcesz mu opowiedzieć? Jakie emocje wywołać? Jednym słowem – potrzebujesz planu.

Stwórz prostą listę, w której od myślników wymienisz poszczególne elementy. Więcej o tworzeniu planów tekstu przeczytasz we wpisie – jak pokonać brak weny do pisania.

W przypadku poradników – dobrym pomysłem jest rozpisanie poszczególnych punktów planu w formie pytań. Twoja treść będzie stanowić rozbudowaną odpowiedź, dotyczącą opisywanego zagadnienia. Przechodź od ogółu do szczegółu. Nie zakładaj, że czytelnik dysponuje wiedzą podobną do Twojej. Dobry tekst poradnikowy jest tak samo zrozumiały i atrakcyjny dla osoby początkującej oraz zaawansowanej.

Jeżeli chcesz napisać powieść – zacznij od ogólnego zarysu fabuły. Podstawowy plan beletrystyczny opiera się o prezentacje sylwetek bohaterów i miejsca akcji. Autorzy bardzo często budują narrację wokół kryzysu i jego wpływu na opisywane postacie. Całość powinna prowadzić do punktu kulminacyjnego, w którym rozstrzygają się losy bohaterów.

Tworząc powieść, musisz stale oddziaływać na wyobraźnię czytelnika. Komponując plan, warto podzielić go na poszczególne sceny. Jako autor, musisz pełnić rolę „operatora kamery”, który nieustannie wskazuje odbiorcy, na co należy zwrócić uwagę.

Gdy ułożysz już plan – śmiało możesz rozpoczynać właściwą pracę. Nie ma żadnego znaczenia, który element opiszesz jako pierwszy. O spójność utworu będziemy martwić się dopiero na etapie edycji.

Komponując treści, staraj się odpowiedzieć na potrzebę czytelnika tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie trać czasu na przydługie wstępy i opisy. Masz tylko chwilę na pozyskanie jego uwagi. O konkretnych technikach angażującej kompozycji tekstów przeczytasz też we wpisie jak napisać artykuł.

Dzisiejszy czytelnik jest niesamowicie niecierpliwy. Może przebierać w nieskończonym oceanie treści. Udowodnij mu – że Twój utwór jest właśnie tym miejscem, w którym znajdzie to, czego szuka. Z artykułu jak napisać opowiadanie dowiesz się więcej o sposobach pozyskiwania uwagi czytelników.

Krok V – Edycja tekstu

Gdy już rozwiniesz swój plan do utworu zadowalających rozmiarów, zacznij go edytować. Co to znaczy? W dużym skrócie – musisz pozbyć się wszystkich niepotrzebnych elementów i zadbać o czytelność.

 

Edycja najczęściej przybiera postać klawisza  kreatywne pisanie często wymaga używanie przycisku backspace 🙂

 

Postaraj się wcielić w rolę krytycznego czytelnika. Uważnie przestudiuj swój utwór. Czy zauważasz w nim jakieś nieścisłości? Czy kolejność prezentowanych treści jest odpowiednia? Czy czyta się go płynnie?

Zachowaj emocjonalny dystans. Wyobraź sobie, że czytasz tekst innego autora. Zaznacz wszystkie elementy, które wzbudzają Twoje wątpliwości, a następnie zacznij nad nimi pracować.

Im więcej czasu poświęcisz edycji, tym lepszy utwór stworzysz. Wychwycisz więcej literówek, powtórzeń i błędów merytorycznych.

Przeczytaj, jak zabrać się do edycji i sprawdź, na czym polega kreatywne pisanie.

Krok VI – Oprawa graficzna

Książka to nie tylko tekst. Warto wykorzystać w niej wykresy, mapy, zdjęcia itd. Od ich natężenia i skomplikowania zależy, jaką formę ostatecznie wybierzemy.

Sprawa wydaje się prosta w przypadku książek drukowanych. Jeżeli jesteśmy gotowi na inwestycje – po prostu dostarczamy drukarni odpowiednie pliki i to oni martwią się, jak to wszystko „poskładać”.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku samodzielnego wydawania ebooków. Jeżeli nasza książka ma dużo elementów graficznych – konwersja do plików kompatybilnych z czytnikami Kindle może stanowić wyzwanie. Wymaga też przeprowadzenia większej ilości testów. W takiej sytuacji dużo lepiej sprawdzi się klasyczny pdf.

Teoretycznie nie musisz zajmować się tym wszystkim sam. Pamiętaj jednak, że każdy element pracy nad książką, który zlecisz zewnętrznej firmie, zmniejszy Twoje zyski.

Jeżeli w ogóle zechcesz pominąć wszystkie zagadnienia techniczne i wydawnicze, musisz liczyć się z tym, że Twój udział w  sprzedaży nie przekroczy 10% ceny hurtowej. Z reguły odpowiada to 3-4 zł ze sprzedanego egzemplarza.

Krok VII – Jak wydać książkę

Im więcej zagadnień zdecydujesz się realizować samodzielnie, tym więcej zysków pozostanie w Twojej kieszeni. Pamiętaj jednak, że zorganizowanie sposobu sprzedaży może wielokrotnie przekroczyć czas, który poświęciłeś na pisanie.

W przypadku ebooków – platformę tworzysz raz, a publikować możesz w nieskończoność. Odpadają też wszystkie problemy związane z drukiem, magazynowaniem i fizyczną dostawą książki do klienta.

Do stworzenia platformy sprzedażowej nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Możesz założyć w tym celu zwykły blog lub inną stronę internetową. Z tego wpisu dowiesz się, jak założyć bloga – krok po kroku.

Możesz też skorzystać z pomocy pośredników. Na rynku funkcjonują portale, które w zamian za prowizję (najczęściej około 10%), opublikują Twój e-book i zaczną sprzedawać go w swoim sklepie.

W przypadku klasycznych książek sprawa jest bardziej skomplikowana. Self publishing nie ma najlepszej reputacji. Panuje powszechna opinia, że z tej opcji korzystają osoby, których „nikt nie chciał wydać”. To nie zawsze prawda.

Problem z samodzielnym wydaniem drukowanej książki jest taki, że oprócz pisarza musisz zostać również biznesmenem. Jednak są autorzy, którzy udowadniają, że to możliwe. Dobrym przykładem jest tu Michał Szafrański ze swoim poradnikiem „Finansowy Ninja”.

Krok VIII – Jak sprzedać książkę

Nie wystarczy, że napiszesz świetną książkę. Każdy produkt wymaga stałej promocji. Zwróć uwagę na Coca-colę. Przecież wszyscy znają ten napój, a pomimo tego firma wciąż przeznacza ogromne pieniądze na marketing.

W polskich realiach wydawniczych wysoka sprzedaż jest najczęściej skutkiem popularności autora, a nie jej przyczyną. Najlepiej sprzedają się książki celebrytów. Dlatego, jeżeli nie jesteś żoną znanego piłkarza lub autorytetem od treningu fitness, nad sprzedażą będziesz musiał rzetelnie popracować.

Najważniejsze jest to, aby ze swoją ofertą nie trafiać w próżnię. Musimy kierować ją do osób potencjalnie zainteresowanych tematem naszej książki. Szybko przekonasz się, że nie jest to proste zadanie. W tym miejscu ujawnią się wszystkie niedociągnięcia, które mogliśmy popełnić w trakcie kroku III – czyli określania grupy odbiorców.

Pierwszym pomysłem jest promocja w internecie. To dużo tańsze rozwiązanie, niż reklama w innych mediach. Możemy zastosować metody typu PPC (pay per click), wykupować artykuły sponsorowane lub promować książkę z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Przy odrobinie szczęścia, internetowa promocja osiągnie efekt kuli śnieżnej i zaowocuje stałym wzrostem zainteresowania klientów.

Coraz większą popularnością cieszy się też content marketing – czyli sprzedaż z wykorzystaniem treści. To idealne rozwiązanie do promowania książek w internecie. Tworząc content, w rzeczywistości dajemy czytelnikom wersję demo naszego produktu. Odbiorcy mogą przekonać się, na jakim poziomie tworzymy. Przez to łatwiej im podjąć decyzję o dokonaniu zakupu.

Gdzie pisać książki

jak zacząć pisanie książki i które miejsce do pisania wybrać

Na stockowych obrazkach (jak wyżej) zauważysz pisarzy, którzy pracują nad swoim dziełem w eleganckiej kawiarni, wśród gwarnego tłumu modnie ubranych osób. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.

Im spokojniejsze miejsce pracy wybierzesz, tym więcej materiału będziesz w stanie stworzyć.

Żyjemy w świecie pełnym różnego rodzaju rozpraszaczy. Wielu zawodowych autorów decyduje się na wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia do pisania. Przed objęciem „stanowiska pracy” wyłączają telefon komórkowy. Wewnątrz tego pomieszczenia znajduje się wyłącznie stary laptop, bez podłączenia do internetu (a niekiedy nawet maszyna do pisania).

Jednak wstrzymaj się z przeszukiwaniem ofert sklepów z antykami. Nie musisz od razu zostawać hardkorowcem 😉 Pamiętaj tylko, że poważne podejście do pracy zapewni Ci szybszą realizację założonych celów – a w konsekwencji szybszy sukces.

Przeczytaj jak pisać i zarabiać regularnie.

Co daje pisanie książek

Nie każda książka zostanie bestsellerem. Wielu autorów ma realny powód do narzekania na poziom zarobków. Nic dziwnego – ponad połowa Polaków w zeszłym roku nie przeczytała ani jednej książki. A od przeczytania do kupienia też jest jeszcze dość daleka droga 😉

Wielkość rynku nie powala na kolana. Ponadto wydanie książki nie musi być związane z ogromnymi nakładami finansowymi. Wpływa to na ilość publikacji, a w konsekwencji na pokaźną konkurencję wśród pisarzy.

Jednak to bez znaczenia. Musisz mieć świadomość, że książki nie pisze się wyłącznie dla pieniędzy. Pisanie, samo w sobie, jest niesamowicie rozwijającym zajęciem. W trakcie pracy nad książką nauczysz się segregować wiedzę, zwracać uwagę czytelnika na najważniejsze zagadnienia, prawidłowo formułować myśli.

Nie znam żadnej osoby, która żałowałaby czasu poświęconego na pisanie. Nawet jeżeli ich książki nie okazały się spektakularnym sukcesem finansowym.

Czy do napisania książki potrzebny jest talent

Talent na pewno nie przeszkadza. Jednak wszyscy pisarze, od Andrzeja Sapkowskiego do Stephena Kinga, podkreślają, że największe znaczenie ma pracowitość i dyscyplina. Żyjemy w czasach ogromnej konkurencji. Może się wydawać, że aby zaistnieć na rynku, musisz napisać książkę idealną. To nieprawda.

Na pewno jesteś w dyspozycji informacji, za które ktoś będzie gotowy zapłacić. Na pewno znajdą się osoby, które docenią Twój styl. Jedyne co musisz zrobić – to odważyć się, zacząć i doprowadzić swój projekt do końca. Wartość stworzonej książki nie przejawia się wyłącznie w ilości sprzedanych egzemplarzy.

Przekonaj się, ile inspiracji i pomysłów znajdziesz w trakcie pisania. Po ukończeniu książki będziesz zaskoczony, jak bardzo się rozwinąłeś. Będziesz z siebie po prostu dumny.

Sprawdź, jak wygląda nowoczesne pisarstwo.

Przeczytaj, jak wykorzystać pisanie jako dodatkową pracę w domu.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 19 stycznia, 2023