Copywriting bez tajemnic

Obraz przedstawiający logo portalu o copywritingu zarabiajnapisaniu.com

Copywriting w email marketingu

utworzone przez | sty 16, 2023 | Copywriter - Jak Zacząć | 0 komentarzy

Zastanawiasz się, jak poprawić zasięg swoich kampanii? Chcesz, aby Twoi subskrybenci z niecierpliwością oczekiwali na kolejną wiadomość? Poznaj 5 zasad tworzenia skutecznej treści internetowej i zacznij wykorzystywać copywriting w e-mail marketingu.

Email marketing a copywriting

Dla większości osób pierwszy kontakt z e-mail marketingiem to przede wszystkim kwestie techniczne. Początkujący marketerzy zwracają uwagę na elegancki layout strony, czytelny kreator wiadomości oraz dostęp do ciekawych szablonów.

Owszem – to wszystko ma znaczenie. Jednak zbyt głębokie wejście w technikalia może prowadzić do zlekceważenia najważniejszego faktu – po drugiej stronie Twojego monitora również znajduje się człowiek.

Intuicyjna obsługa programu, świetna oferta, a nawet najpiękniejszy szablon nie przyda Ci się kompletnie na nic, jeśli Twoja wiadomość nie zdobędzie zainteresowania odbiorcy.

Spójrzmy prawdzie w oczy – konkurencja w branży e-commerce nieustannie rośnie. Skrzynki odbiorcze Twoich klientów codziennie zasypywane są dziesiątkami wiadomości, z których tylko niewielka część zostanie odczytana.

Jak sprawić, aby właśnie Twój e-mail zwrócił ich uwagę i dołączył do tego zaszczytnego grona? Wykorzystaj copywriting!

Copywriting opiera się na tworzeniu tekstów funkcjonalnych. Są to utwory, które oprócz podstawowej roli tekstu (tj. przenoszenia informacji), są w stanie spełnić różne dodatkowe zadania. Mogą zachęcać czytelnika do zakupu produktu, zapoznania się z określoną treścią na stronie lub zapisu na newsletter.

Z copywritingiem masz do czynienia dosłownie wszędzie. „Copy” znajdziesz w gazetach, na blogach, serwisach społecznościowych, a nawet na tubce ulubionej pasty do zębów.

Być może nigdy nie zwracałeś uwagi na konstrukcję utworów funkcjonalnych, jednak warto przyjrzeć się jej bliżej. Szczególnie, jeżeli zamierzasz posługiwać się tekstem do zwiększania sprzedaży.

Jak napisać dobry e-mail – 5 podstawowych zasad

Teksty internetowe tworzy się nieco inaczej, niż klasyczne. Komunikacja online wykształciła szereg reguł, których znajomość pomoże Ci w komponowaniu angażujących treści. Poniżej znajdziesz 5 podstawowych zasad tworzenia tekstów funkcjonalnych, dzięki którym zwiększysz skuteczność swoich wiadomości e-mail.

1. Zwracaj się bezpośrednio do swojego odbiorcy

W internecie śmiało możesz zwracać się do swojego odbiorcy na „ty”. To nie tylko dopuszczalne – internauci wręcz tego oczekują. Rozwój serwisów społecznościowych zapewnił im poczucie bezpośredniego obcowania z markami, które do tej pory wydawały się odległe.

Użytkownicy internetu piszą bezpośrednie wiadomości i spodziewają się równie bezpośredniej odpowiedzi.

W klasycznej komunikacji wciąż dominują formy grzecznościowe (np. zwroty per „pan”, „pani”). Jednak w internecie nie ma to większego zastosowania. Podobnym przykładem jest wykorzystanie trybu rozkazującego wypowiedzi. Poza internetem raczej nie powiesz do klienta: „kup teraz”. W sieci to codzienność. Bezpośrednie zwracanie się do odbiorcy pozwoli Ci na zbudowanie bardziej osobistego kontaktu i wpłynie na korzystniejsze postrzeganie Twojej marki. Z tego wpisu dowiesz się, jak napisać dobry artykuł internetowy.

👉 Opanuj Potęgę Słów | Kurs Copywritingu Od Podstaw | CertyfikatObraz przedstawiający, jak wygląda kurs copywritingu.

2. Zwracaj się do odbiorcy w liczbie pojedynczej

Zwracanie się do klientów w liczbie mnogiej to efekt nawyków z pisania klasycznych ofert handlowych. Im szybciej zdasz sobie sprawę z odmiennego charakteru komunikacji online, tym lepsze wyniki osiągniesz w e-mail marketingu.

Kolegialne odczyty treści internetowych zdarzają się niezmiernie rzadko. Dlatego wykorzystanie zwrotów typu „Szanowni Państwo” nie ma najmniejszego sensu. W komunikacji internetowej istniejesz tylko Ty (jako autor treści) oraz Twój czytelnik.

Pamiętaj też, że kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych są emocje. Dużo łatwiej wzbudzić je podczas „osobistej” relacji z czytelnikiem, niż w trakcie stosowania formalnych zwrotów.

Przydatne wskazówki o nawiązywaniu kontaktów z odbiorcami znajdziesz też w artykule jak napisać ofertę handlową.

3. Popracuj nad tytułami

Tytuł wiadomości e-mail to krytyczne miejsce, od którego zależy sukces wszystkich Twoich kampanii. Nie śpiesz się z ich komponowaniem.

Najlepiej sprawdzają się tytuły o długości od 3 do 7 słów. W tytule tekstu internetowego dopuszczalne jest kończenie zdania pytającego kropką. Ma to podkreślać pewność siebie autora. Jeżeli chcesz – dopuszczalne jest też całkowite zrezygnowanie z kropki. Pomimo tego tytuł powinien rozpoczynać się od wielkiej litery.

W tytule możesz ponadto wykorzystywać cyfry (np. „7 sposobów na…”, „5 najważniejszych informacji o…” itd.). Obecność cyfr w tym miejscu wskazuje czytelnikowi, że zapowiadana treść będzie konkretna.

Pamiętaj też, że tytuł internetowy ma generować kliknięcia. Dlatego z jednej strony musisz jasno wskazać czytelnikowi charakter zapowiadanej treści, z drugiej zaś nie możesz mu powiedzieć za dużo, bo stracisz zainteresowanie.

Ekstremalnym sposobem walki o uwagę czytelnika jest zastosowanie tzw. tytułów-przynęt (z ang. click bait). Na pewno spotkałeś już mnóstwo takich konstrukcji (np. „SZOK! Nie uwierzysz, co zrobił ten polityk”).

Stosowanie click baitów to domena internetowych wydań popularnych gazet. Skuteczność takich tytułów nie podlega dyskusji, jednak musisz samodzielnie zdecydować, czy to narzędzie odpowiada charakterowi Twojego biznesu. Uważaj też, żeby nie przesadzać. Jeżeli każdą swoją wiadomość będziesz rozpoczynał od sformułowań „HIT”, „SZOK”, „SKANDAL” itp. – odbiorcy z dużym prawdopodobieństwem zaczną Cię ignorować (chyba, że faktycznie Twoja treść będzie niesamowita).

4. Stosuj zwroty wzywające do działania

Celem większości Twoich maili będzie przekierowanie czytelnika na wskazaną stronę internetową. W pierwszej kolejności musisz przekonać go do zapoznania się z Twoją wiadomością (m.in. za sprawą dobrego tytułu). Następnie przekaż mu dokładnie, jakiej interakcji oczekujesz.

Osiągniesz to poprzez zastosowanie zwrotów CTA (z ang. Call To Action). Najpopularniejsze z nich to: „kup teraz”, „kliknij tutaj”, „przekonaj się” itd. Zwroty CTA w treści wiadomości e-mail możesz stosować wielokrotnie. Pamiętaj tylko, że internauci nie lubią „niespodzianek”. Dlatego postaraj się wyjaśnić im, na jaką stronę ich kierujesz. Czy będzie to landing page, czy może artykuł? Czy po kliknięciu w link mają spodziewać się rozrywki, wiedzy, czy może atrakcyjnej oferty? Mnóstwo przydatnych informacji o odpowiedniej konstrukcji treści sprzedażowej znajdziesz w artykule jak napisać opis produktu.

Zostawianie niedomówień na tym gruncie może prowadzić do zwiększenia statystyk kampanii, jednak wpłynie negatywnie na poziom Twojej konwersji. Dlatego CTA warto jest poprzedzić co najmniej kilkoma słowami wyjaśnienia.

5. Wyróżnij się i bądź systematyczny

Podczas pisania wiadomości wykorzystaj kreatywność. Przed wysłaniem kampanii koniecznie przetestuj ją na własnej skrzynce. Porównaj swoją wiadomość z innymi mailami, które otrzymujesz. Czy konstrukcja Twojej wiadomości wzbudza zainteresowanie? Czy gdybyś otrzymał tego maila z innego źródła, chciałbyś się z nim zapoznać? Jeżeli nie – to dlaczego?

Krytyczne spojrzenie na własną pracę pomoże Ci osiągnąć sukces. Być może drobne zmiany (np. personalizacja z wykorzystaniem imienia subskrybenta, emotikona w tytule wiadomości, inny obraz w treści) sprawią, że Twój mail „zabłyśnie” w skrzynkach odbiorczych i pozwoli Ci osiągnąć zamierzony cel.

Pamiętaj też, że każda grupa odbiorców jest nieco inna. Może upłynąć trochę czasu, zanim nauczysz się, które sformułowania działają najlepiej w Twojej branży. Testuj różne konstrukcje wiadomości i porównuj wyniki. Systematyczny trening pozwoli Ci wypracować styl, który najlepiej odpowie na potrzeby Twoich czytelników.

Z tego artykułu dowiesz się, co musi umieć copywriter.

Copywriting a sprzedaż

Jeżeli wydaje Ci się, że copywriting to tylko zwykłe zarabianie na pisaniu lub zestaw pisarskich sztuczek, które zwiększają konwersję  – jesteś w błędzie. Znajomość zasad tworzenia tekstów funkcjonalnych pomaga przede wszystkim w pracy nad jakością komunikatu. Zwiększenie sprzedaży jest, w pewnym sensie, jej efektem ubocznym.

Czytelnicy, na podstawie przeczytanych słów, podświadomie oceniają cechy autora. Zwroty, którymi się posługujesz, mogą wzbudzić ich sympatię lub antypatię. Od tej oceny zależy, czy odbiorca komunikatu zdecyduje się na kolejną interakcję. Oprócz tego – wysoka jakość tekstów, również tych w wiadomościach e-mail, świadczy o Twoim profesjonalizmie.

Przytłaczająca większość odbiorców potrzebuje co najmniej kilkukrotnego kontaktu z marką, zanim podejmą decyzję o zakupie. Nowoczesne strategie marketingowe dążą do budowy długotrwałej relacji z klientem, kosztem kamuflowania niektórych elementów sprzedażowych (np. content marketing). Dlatego copywriting to nie tylko sprzedaż, a poprawa jakości komunikatu to Twój najskuteczniejszy sposób na utrzymanie uwagi i zaangażowania klientów.

Musisz również mieć świadomość, że rozwój rynku e-commerce przyzwyczaja internautów do coraz wyższego poziomu treści. Im szybciej zaczniesz nad nią pracować, tym większą masz szansę na uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Sprawdź, na czym polega kreatywne pisanie.

Napisany przez: Jacek Waśkiel

Jacek Waśkiel – copywriter, webmaster, bloger. Najlepszy przykład na to, że pisanie może zmienić życie. Przeszedł całą drogę - od dorywczego tworzenia prostych tekstów SEO do zawodowej obsługi i optymalizacji sklepów internetowych. Na jego blogu – ZarabiajNaPisaniu.com - znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci podążać tą samą drogą. Dowiedz się więcej 👉 o mnie.

Aktualizacja: 16 stycznia, 2023